|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 3-бөлім: Дизайн және технология. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Әбуова Гүлмира Бекмағамбетқызы |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатыспағандар саны: қатысқандар саны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (асханалық бұйымдар) |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1-Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тұтқыштың үлгісін сызып, керекті құралдарды анықтайды. Оқушылардың көп бөлігі : Тоқудың қарапайым үлгісін өз тәжірибесінде қолданады. Кейбір оқушылар: Тоқудың күрделенген үлгісін ойлап тауып, қайта құрастырады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Ілмек, шалу түрлері, иірім жіп, орам, дизайн. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1.Тоқыма өнері туралы не білесіңдер? 2.Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді? 3.Ас үйде пайдаланатын тоқыма бұйымдарын ата? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу, өзара көмектесу. Барлық өмір ұзақтығында оқып білім алу. |
||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Математика,Геометрия – бұйым тоқығанда жіптің бағытын(оң, теріс)анықтауда, ою-өрнектер салуда жіптердің санын анықтап, тең бөлуде. Химия-тоқыманың түрлі қоспалардан алынған химиялық құрылымын анықтауда. Сызу-тоқылатын бұйымның сызбасын, дизайн үлгісін құрастыруда. |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ИКТ қолдану : презентациялау. 1.Асханалық бұйым тұтқыш туралы мәлімет ұсынылады. |
||||||
|
Бастапқы білім. |
Тоқыма тоқу өнері туралы біледі.Тоқыма тоқуға арналған құралдарды атайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жұмыстар |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 мин
2 мин
2мин
3мин
2мин
|
Психологиялық ахуал: «Жүректен-жүрекке» шеңбері Әрбір еркелетіп айтатын есім гүлге ұқсайды. Гүлдердің бәрі әдемі: раушан да, қызғалдақ та, бәйшешек те, бәрі де өзінше керемет, бәрі де адамға қуаныш сыйлайды. Біздің есіміміз де осындай керемет! Оқушылар шеңберге тұрып, бір біріне тілектерін арнайды. Үй тапсырмасы: «Еркін микрофон» сұрақ-жауап әдісі. Өткен тақырып бойынша (Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру ) оқушылар бір біріне сұрақтар қояды.
Топқа бөлу:
«Миға шабуыл» Ас бөлмесіне арналған тоқыма бұйымдарының дизайнын құрастыру, сипаттау.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Сабақты түсіндіру Мұғалім сабақты түсіндіріп
өтеді.Т |
Микрофон, сұрақтар.
Түрлі түсті маркерлер.
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ойлау дағдысының деңгейі: білу, қолдану, жинақтау. (Ж)Тапсырма: Ас бөлмесіне арналған бұйым «тұтқыш» дайындау. 1-кезең:Бағалау критерийі.
Дескриптор:
2-кезең:Бағалау критерийі.
Дескриптор:
Сергіту сәті: «Күміс құмған-ай» Оқушылар би билеп сергіп қалады
3-кезең: Бағалау критерийі. -Тоқудың күрделі үлгісін пайдаланып қайта құрастырады. Дескриптор: -Күрделі тоқу үлгілерін пайдаланды. -Дайын тұтқышты өз қиялдарымен безендіреді. -Өзгелерге жаңа идея ұсынады.
ҚБ: «Бағалау парағы»
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 мин.
2мин |
Кері байланыс: «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы:
Бір
оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға
жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар
белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей
алады.
«Үш шапалық» әдісі арқылы бағалайды
Рефлексия: 1.Тоқыма өнері туралы не білесіңдер? 2.Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді? 3.Ас үйде пайдаланатын тоқыма бұйымдарын ата?
Үйге тапсырма: Тұтқышты аяқтау. Алжапқыштың үлгісін сызып келу.
|
|
|||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен оқушыларға көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игері деңгейін қалай текс еруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік іс-шараларын сақтау |
|||||
|
Тоқудың ең қарапайым үлгілерін ұсынамын. ЖАДА орнатамын.
Қабілетті оқушыларға өз жұмыстарын жетілдіруде жаңа идеялар ойлап тауып, қайта құрастыруды ұсынамын. |
Миға шабуыл кезеңінде ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» пайдаландым. Тапсырма: Ас бөлмесіне арналған бұйым «тұтқыш» дайындау. ҚБ «Бағалау парағы» Кері байланыс: «Ыстық орындық» әдісі арқылы жүзеге асырады.
|
Осы сабақтың әр бір кезеңдерінде қауіпсіздік іс - шарасын қатаң сақтаумен өткізіледі.
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (асханалық бұйымдар)" 6 сынып
"Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (асханалық бұйымдар)" 6 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 3-бөлім: Дизайн және технология. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Әбуова Гүлмира Бекмағамбетқызы |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатыспағандар саны: қатысқандар саны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (асханалық бұйымдар) |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1-Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тұтқыштың үлгісін сызып, керекті құралдарды анықтайды. Оқушылардың көп бөлігі : Тоқудың қарапайым үлгісін өз тәжірибесінде қолданады. Кейбір оқушылар: Тоқудың күрделенген үлгісін ойлап тауып, қайта құрастырады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Ілмек, шалу түрлері, иірім жіп, орам, дизайн. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1.Тоқыма өнері туралы не білесіңдер? 2.Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді? 3.Ас үйде пайдаланатын тоқыма бұйымдарын ата? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу, өзара көмектесу. Барлық өмір ұзақтығында оқып білім алу. |
||||||
|
Пән аралық байланыстар |
Математика,Геометрия – бұйым тоқығанда жіптің бағытын(оң, теріс)анықтауда, ою-өрнектер салуда жіптердің санын анықтап, тең бөлуде. Химия-тоқыманың түрлі қоспалардан алынған химиялық құрылымын анықтауда. Сызу-тоқылатын бұйымның сызбасын, дизайн үлгісін құрастыруда. |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ИКТ қолдану : презентациялау. 1.Асханалық бұйым тұтқыш туралы мәлімет ұсынылады. |
||||||
|
Бастапқы білім. |
Тоқыма тоқу өнері туралы біледі.Тоқыма тоқуға арналған құралдарды атайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жұмыстар |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 мин
2 мин
2мин
3мин
2мин
|
Психологиялық ахуал: «Жүректен-жүрекке» шеңбері Әрбір еркелетіп айтатын есім гүлге ұқсайды. Гүлдердің бәрі әдемі: раушан да, қызғалдақ та, бәйшешек те, бәрі де өзінше керемет, бәрі де адамға қуаныш сыйлайды. Біздің есіміміз де осындай керемет! Оқушылар шеңберге тұрып, бір біріне тілектерін арнайды. Үй тапсырмасы: «Еркін микрофон» сұрақ-жауап әдісі. Өткен тақырып бойынша (Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру ) оқушылар бір біріне сұрақтар қояды.
Топқа бөлу:
«Миға шабуыл» Ас бөлмесіне арналған тоқыма бұйымдарының дизайнын құрастыру, сипаттау.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Сабақты түсіндіру Мұғалім сабақты түсіндіріп
өтеді.Т |
Микрофон, сұрақтар.
Түрлі түсті маркерлер.
|
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ойлау дағдысының деңгейі: білу, қолдану, жинақтау. (Ж)Тапсырма: Ас бөлмесіне арналған бұйым «тұтқыш» дайындау. 1-кезең:Бағалау критерийі.
Дескриптор:
2-кезең:Бағалау критерийі.
Дескриптор:
Сергіту сәті: «Күміс құмған-ай» Оқушылар би билеп сергіп қалады
3-кезең: Бағалау критерийі. -Тоқудың күрделі үлгісін пайдаланып қайта құрастырады. Дескриптор: -Күрделі тоқу үлгілерін пайдаланды. -Дайын тұтқышты өз қиялдарымен безендіреді. -Өзгелерге жаңа идея ұсынады.
ҚБ: «Бағалау парағы»
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 мин.
2мин |
Кері байланыс: «Ыстық орындық» орындық әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады. Жаттығудың сипаттамасы:
Бір
оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға
жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар
белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей
алады.
«Үш шапалық» әдісі арқылы бағалайды
Рефлексия: 1.Тоқыма өнері туралы не білесіңдер? 2.Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді? 3.Ас үйде пайдаланатын тоқыма бұйымдарын ата?
Үйге тапсырма: Тұтқышты аяқтау. Алжапқыштың үлгісін сызып келу.
|
|
|||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен оқушыларға көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игері деңгейін қалай текс еруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік іс-шараларын сақтау |
|||||
|
Тоқудың ең қарапайым үлгілерін ұсынамын. ЖАДА орнатамын.
Қабілетті оқушыларға өз жұмыстарын жетілдіруде жаңа идеялар ойлап тауып, қайта құрастыруды ұсынамын. |
Миға шабуыл кезеңінде ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» пайдаландым. Тапсырма: Ас бөлмесіне арналған бұйым «тұтқыш» дайындау. ҚБ «Бағалау парағы» Кері байланыс: «Ыстық орындық» әдісі арқылы жүзеге асырады.
|
Осы сабақтың әр бір кезеңдерінде қауіпсіздік іс - шарасын қатаң сақтаумен өткізіледі.
|
|||||
шағым қалдыра аласыз

ақырыпты оқушылар бөлісдерге бөліп оқып,мұғалім сұрақтарына жауап
береді
















