ҮЙІРМЕ САБАҚТАРЫНДАҒЫ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРДІҢ ТИІМДІЛІГІ
Алышова Айсулу Жайлыбаевна
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, «Балалар мен жасөспірімдер орталығы»
«Поэзия әлемі» үйірмесі
|
Шеберлік сабағы: Дайындаған: |
Балалар мен жасөспірімдер орталығы «Поэзия әлемі»үйірмесінің жетекшісі: Алышова А |
||
|
Тақырып: |
Үйірме сабақтарындағы әдіс-тәсілдердің тиімділігі |
||
|
Мақсат: |
Жаңа әдіс-тәсілдерді топтық жұмыстар арқылы қолданып,рефлексивті ойлау, педагогика- лық тәжірибе мен дағдыларды жетілдіруге ықпал ету. Оқушылардың көңіл – күйіне, сабақтағы іс - әрекетке, оқу материалдарына рефлексия жасау жолдарын жоспарлауды бірлесіп қарастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Мұғалімдер сабақтағы кері байланыс жайлы, оның классификасиясы, әдістері жайлы мәліметтермен таныс болады. Кері байланыстың мәнін, оның түрлерін түсінеді. Оқушылардың көңіл – күйіне, оқу материалдарына қалай кері байланыс жасау керектігін біледі. |
||
|
Уа қыт |
Өткізілетін жұмыс |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Қатысушылардың іс-әрекеті: |
|
|
Ынтымақтас тық атмосферасын құру Топқа (3)бөлініп отыру; «Миға шабуыл» Қызығушылығын ояту Сергіту сәті Өз жұмыстарын қорғайды Кері байланыс Қорытынды: |
«3Қ» әдісі бойынша психолгиялық жағымды ахуал туғызу Құлпынай,Қауын,Қарбыз Мақал-мәтелдердің жасырылған екінші жолын табу арқылы топқа бөлінеді. «От», «Су», «Күн» тобы Алғысөз Асқан дарын иесі Иохим Форций «не істеп не оқысам да бәрі бір айдың ішінде ойымнан шығып кетеді,ал біреуге үйреткенімді бес саусағымдай жатқа білемін » «Тұлғаны тану» әдісі арқылы көрсетілген суреттер арқылы танымал тұлғалардың ортақ қасиеттерін табу,көшбасшылық ұғымын талдау (Салыстыра отырып сөйлейді,ортақ қасиеттерін таба біледі) «Қол баспалдағы» әдісі Сұрақтар қойылады Жазушы Мырзагелді Кемел «Мен қазақты үшке бөлер едім.Біріншісі Абайды оқығандар,екіншісі-Абайды оқысам деп жүргендер,үшіншісі-Абайды оқымағандар» Өзімізді бірінші топқа жатқызып сұрақтарға жауап беріп көрейік 1Абай дәріптеген бес асыл істі ата. 2.Сіз ақын болсаңыз, қандай асыл істерді дәріптейсіз? 3.Асыл істерді тағы немен толықтыруға болады? 1.Бес дұшпаның білсеңіз 2.Тағы нені адамның дұшпаны дер едіңіз? 1.Рақымшылық жасауға қандай мысал келтіруге болады? 2.Ақынның «ғалым болмасаң да ұқсап бақ» деуінің сыры неде? «Жалған,ақиқат» Сұрақтар қойылады. Жалған немесе ақиқат деп жауап беру керек. 1.Абай көпті көрген әжесі Зеренің тәрбиесінде болады. (Ақиқат) 2.Абай Алматы облысының Талдықорған қаласында дүниеге келген(Жалған) 3.Абайдың өзі шығарған 20шақты әні бар Ақиқат 4.Абайдың үш күйі бар Ақиқат «Желдірме», «Май түні» «Торы жорға» 5.Абай алғаш рет мектептерден сауатын ашқан Жалған 6.Ғақлия дегеніміз Абайдың Білім ғылым туралы өлеңдері (Жалған) Абайдың қарасөздері Әр топқа бір сөз беріледі Дөңгелек тақтайға барлығы бірдей ат салыса отырып жазу керек (бірлікке үндейді) «Теріс оқу» әдісі Шапшаңдықпен тез әрі қатесіз мәтін құрастыру.Тыныс белгісін қою (Оқушыларды жазбаша сауаттылыққа үйретеді,тыныс белгісін қоя біледі) ідрөкн ысарымұқлүганағенекшікнемызағақуатқыттұқімедәнеклүнақтажіднітсүлетсүлонекеадйаққарібіденітелібнынытяоқпадныйадқылйысңынысанаеттедәіттөпылошрібнемізөкнісемлөбыдняоетрелоінүклосіттүканадзыстағатнінүкнағутзөяилӘ
ыдйапқақнанылоқедесетсіенпадныронынақтйаідерісөпітелекренысалабйабнатқыдносыдалобысалабзығлажнағлапарұснадйадұқңыдйабрібаднамазетрЕ ешесребалақнадоісежәысыноытпатсодрібкелөбкемрерібақсабірөгнадралалабегзөыдйапқышпөкнедйүнемынағаражегурүжпінімақталонағразұығяалоқнексөыйобіденағлотекшүноысажңыдйабалыиБ
3) Оқу материалының мазмұнының кері байланысы рефлексиясы Бұрын мен білмеуші едім,.. Енді мен білемін деген сияқты ой - пікірлеріңді білдіру. Бағалау: 1. Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті? жұмыстың тиімділігін одан әрі арттыруға көмектесті жұмыстың жақсы жүруіне кедергі болды біздің қарым - қатынасымыз тапсырманы нақты орындауға мүмкіндік бермеді 2. Топтағы қарым - қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты? ақпарат алмасуда өзара қарым-қатынаста өзара түсіністікте осы дәрежелердің бәрінде іске асты. 3.Топ мүшелері тапсырма орындау барысында қандай деңгейдегі коммуникативтік қиындықтарды сезінді? ақпараттың аздығы, жетіспеушілігі коммуникативтік құралдың тапшылығы (сөз байлығының төмен болуы, ойды дұрыс жеткізе алмау) 4. Жұмыс барысында қарым - қатынас жасаудың қай стилі басым болды? бір адамға бағытталған стиль тапсырманы орындауға бағытталған стиль 5. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма? топта ауызбіршілік пен серіктестік қарым - қатынас сақталды топтағы бірлік, ауызбіршіліктің бұзылғаны байқалды. 6. Топтағы сол жағдайдың болуына кім немесе не әсер етті? топтағы бір адамның өзін көшбасшылыққа итермелеуі топ мүшелерінің көбісінің ортақ қарым - қатынас орнатқысы келмеуі, немқұрайлылығы бірігіп істеуге берілген тапсырманы түсінбеу. берілген тапсырманың қызықсыз, қиын болуы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҮЙІРМЕ САБАҚТАРЫНДАҒЫ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРДІҢ ТИІМДІЛІГІ
ҮЙІРМЕ САБАҚТАРЫНДАҒЫ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРДІҢ ТИІМДІЛІГІ
ҮЙІРМЕ САБАҚТАРЫНДАҒЫ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРДІҢ ТИІМДІЛІГІ
Алышова Айсулу Жайлыбаевна
Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, «Балалар мен жасөспірімдер орталығы»
«Поэзия әлемі» үйірмесі
|
Шеберлік сабағы: Дайындаған: |
Балалар мен жасөспірімдер орталығы «Поэзия әлемі»үйірмесінің жетекшісі: Алышова А |
||
|
Тақырып: |
Үйірме сабақтарындағы әдіс-тәсілдердің тиімділігі |
||
|
Мақсат: |
Жаңа әдіс-тәсілдерді топтық жұмыстар арқылы қолданып,рефлексивті ойлау, педагогика- лық тәжірибе мен дағдыларды жетілдіруге ықпал ету. Оқушылардың көңіл – күйіне, сабақтағы іс - әрекетке, оқу материалдарына рефлексия жасау жолдарын жоспарлауды бірлесіп қарастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Мұғалімдер сабақтағы кері байланыс жайлы, оның классификасиясы, әдістері жайлы мәліметтермен таныс болады. Кері байланыстың мәнін, оның түрлерін түсінеді. Оқушылардың көңіл – күйіне, оқу материалдарына қалай кері байланыс жасау керектігін біледі. |
||
|
Уа қыт |
Өткізілетін жұмыс |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Қатысушылардың іс-әрекеті: |
|
|
Ынтымақтас тық атмосферасын құру Топқа (3)бөлініп отыру; «Миға шабуыл» Қызығушылығын ояту Сергіту сәті Өз жұмыстарын қорғайды Кері байланыс Қорытынды: |
«3Қ» әдісі бойынша психолгиялық жағымды ахуал туғызу Құлпынай,Қауын,Қарбыз Мақал-мәтелдердің жасырылған екінші жолын табу арқылы топқа бөлінеді. «От», «Су», «Күн» тобы Алғысөз Асқан дарын иесі Иохим Форций «не істеп не оқысам да бәрі бір айдың ішінде ойымнан шығып кетеді,ал біреуге үйреткенімді бес саусағымдай жатқа білемін » «Тұлғаны тану» әдісі арқылы көрсетілген суреттер арқылы танымал тұлғалардың ортақ қасиеттерін табу,көшбасшылық ұғымын талдау (Салыстыра отырып сөйлейді,ортақ қасиеттерін таба біледі) «Қол баспалдағы» әдісі Сұрақтар қойылады Жазушы Мырзагелді Кемел «Мен қазақты үшке бөлер едім.Біріншісі Абайды оқығандар,екіншісі-Абайды оқысам деп жүргендер,үшіншісі-Абайды оқымағандар» Өзімізді бірінші топқа жатқызып сұрақтарға жауап беріп көрейік 1Абай дәріптеген бес асыл істі ата. 2.Сіз ақын болсаңыз, қандай асыл істерді дәріптейсіз? 3.Асыл істерді тағы немен толықтыруға болады? 1.Бес дұшпаның білсеңіз 2.Тағы нені адамның дұшпаны дер едіңіз? 1.Рақымшылық жасауға қандай мысал келтіруге болады? 2.Ақынның «ғалым болмасаң да ұқсап бақ» деуінің сыры неде? «Жалған,ақиқат» Сұрақтар қойылады. Жалған немесе ақиқат деп жауап беру керек. 1.Абай көпті көрген әжесі Зеренің тәрбиесінде болады. (Ақиқат) 2.Абай Алматы облысының Талдықорған қаласында дүниеге келген(Жалған) 3.Абайдың өзі шығарған 20шақты әні бар Ақиқат 4.Абайдың үш күйі бар Ақиқат «Желдірме», «Май түні» «Торы жорға» 5.Абай алғаш рет мектептерден сауатын ашқан Жалған 6.Ғақлия дегеніміз Абайдың Білім ғылым туралы өлеңдері (Жалған) Абайдың қарасөздері Әр топқа бір сөз беріледі Дөңгелек тақтайға барлығы бірдей ат салыса отырып жазу керек (бірлікке үндейді) «Теріс оқу» әдісі Шапшаңдықпен тез әрі қатесіз мәтін құрастыру.Тыныс белгісін қою (Оқушыларды жазбаша сауаттылыққа үйретеді,тыныс белгісін қоя біледі) ідрөкн ысарымұқлүганағенекшікнемызағақуатқыттұқімедәнеклүнақтажіднітсүлетсүлонекеадйаққарібіденітелібнынытяоқпадныйадқылйысңынысанаеттедәіттөпылошрібнемізөкнісемлөбыдняоетрелоінүклосіттүканадзыстағатнінүкнағутзөяилӘ
ыдйапқақнанылоқедесетсіенпадныронынақтйаідерісөпітелекренысалабйабнатқыдносыдалобысалабзығлажнағлапарұснадйадұқңыдйабрібаднамазетрЕ ешесребалақнадоісежәысыноытпатсодрібкелөбкемрерібақсабірөгнадралалабегзөыдйапқышпөкнедйүнемынағаражегурүжпінімақталонағразұығяалоқнексөыйобіденағлотекшүноысажңыдйабалыиБ
3) Оқу материалының мазмұнының кері байланысы рефлексиясы Бұрын мен білмеуші едім,.. Енді мен білемін деген сияқты ой - пікірлеріңді білдіру. Бағалау: 1. Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті? жұмыстың тиімділігін одан әрі арттыруға көмектесті жұмыстың жақсы жүруіне кедергі болды біздің қарым - қатынасымыз тапсырманы нақты орындауға мүмкіндік бермеді 2. Топтағы қарым - қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты? ақпарат алмасуда өзара қарым-қатынаста өзара түсіністікте осы дәрежелердің бәрінде іске асты. 3.Топ мүшелері тапсырма орындау барысында қандай деңгейдегі коммуникативтік қиындықтарды сезінді? ақпараттың аздығы, жетіспеушілігі коммуникативтік құралдың тапшылығы (сөз байлығының төмен болуы, ойды дұрыс жеткізе алмау) 4. Жұмыс барысында қарым - қатынас жасаудың қай стилі басым болды? бір адамға бағытталған стиль тапсырманы орындауға бағытталған стиль 5. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма? топта ауызбіршілік пен серіктестік қарым - қатынас сақталды топтағы бірлік, ауызбіршіліктің бұзылғаны байқалды. 6. Топтағы сол жағдайдың болуына кім немесе не әсер етті? топтағы бір адамның өзін көшбасшылыққа итермелеуі топ мүшелерінің көбісінің ортақ қарым - қатынас орнатқысы келмеуі, немқұрайлылығы бірігіп істеуге берілген тапсырманы түсінбеу. берілген тапсырманың қызықсыз, қиын болуы |
|
шағым қалдыра аласыз













