Материалдар / Үйрену. Ә.Асылбеков.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үйрену. Ә.Асылбеков.

Материал туралы қысқаша түсінік
.Өлең мазмұнымен танысып, негізгі идеясын табады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2018
594
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:әдебиеттік оқу

Сынып:4 «а»

Уақыты:02.02.2018

Мұғалім:Хафизова Ардақ Нағимбекқызы

Сабақтың тақырыбы:

Үйрену. Ә.Асылбеков.



Мақсаты:


Өлнңнің мазмұны мен идеясын меңгерту. Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу.

Оқушылардың өнерге, білімге деген сүйіспеншілігін арттыру, тәрбиелеу.



Күтілетін нәтижелер:

1.Өлең мазмұнымен танысып, негізгі идеясын табады.

2. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады.

3. Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді.

Уақыты:

Ресурстар:

АКТ(видеоролик)слайд-тар.

Зымыран суреттері







Сабақтың

кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

( түрткі)

Оқушының іс-әрекеті

(талап)

Нәтижесі

Әдіс-тәсілі

Бағалау





2 мин







1 мин












2 мин

1-кезең: Қызығу-

шылығын ояту

Ұйымдастыру бөлімі:

а) Психологиялық ахуал орнату



ә) Топқа бөлу


б) Үй жұмысын тексеру

-Экранға назар аударайық!

Қуанамын мен де,(өзін көрсетеді)

Қуанасың сен де.(жанындағы досын көрсетеді)

Қуанайық достарым(бір-бірінің қолдарын ұстайды)

Арайлап атқан күнге(қолдарын жоғары көтереді)



І топ.
ІІ топ.
ІІІ топ.



І топ. Әңгіменің мазмұнын баяндау.
ІІ топ. Ержанға хат жазу .
ІІІ топ. Ана туралы өлең жазу.




Үй тапсырмасын қорытындылау.


  • Оқушылар қай үйірмеде отыр?

  • Салауат ағай кім туралы айтты?

  • Ана тақырыбын алғаш салған кімдер екен?

  • Қазақтың жас келіншегі қалай суреттелген?

  • Кенеттен қандай жағдай болды?

  • Ағай қандай сезімде болды?

  • Ержан неге сурет салмады?

  • Оның үйінде жазда қандай жағдай болды?

  • Осы әңгімеден қандай әсер алдыңдар?

  • Ағай не істеу керек еді?


Қызығу-

шылығын ояту



Экранға назар аударады.

Хормен оқып, іс-қимыл арқылы кайталайды.







Оқушылар топқа бөлінеді.



Әңгімені мазмұндайды.

Ана туралы өлең жазып әкеледі.

Кластер құру,ой жинау


Қызығушылығын оянады.



Көңіл-күйі қалыптасады.




  1. Топтасады.

  2. Ойласады.

  3. Парақтайды.

  4. Табады.

  5. Айтады.




Тренинг









Топтық жұмыс



«Лақтыру» әдісі.

Топтың бақылаушысы

белгілеп, оқушылар өзін-өзі бағалайды.




Оқушылар зымыран сұрақтары арқылы анықтайды.




Өткен тақырыпты қаншалықты меңгергеніне көз жеткізеді.




«Қол шапалақтау» әдісі




Топтың бақылаушысы

белгілеп, оқушылар өзін-өзі бағалайды.




2 мин










5 мин

2-кезең:


а) Ой ашу:

Тақырыпты ашу


ә) Видеорлик көрсету

Автор туралы мәлімет беру



ІІІ. Жаңа сабақ.

1. «Үйрену» дегенді сендер қалай түсінесіңдер?(постер құру,ой-ларын жазу).

  1. Б үгін Әдірахман Асылбековтың «Үйрену»

өлеңімен танысамыз.

Автор туралы мәлімет.(Видеоролик жіберу)

1938 жылы туған. Ақын, аудармашы

-Не көрдіңдер?


Оқушылар мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап беріп отырады.














Көргендерін айтады.


Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы мұғалімнің өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыруына жол салады.







Өздері тақырыпты ашады.(постер құрады)













«Миға шабуыл» әдісі



2 мин





3 мин













10 мин











2 мин





3 мин



Оқулықпен жұмыс













Топтық жұмыс.











Сергіту

сәті:





Шығармашылық жұмыс:

«Ойлан,бірік,бөліс» топпен жұмыс



































Дискриптор:











Кері байланыс:(шапалақ)

-

  1. . Өлеңді мәнерлеп оқу.

  2. Оқушылардың оқулары: Іштей, дауыстап, тізбектей.

Слайд бойынша өлеңді талдау: Жеке-жеке суреттерге байланысты оқушыларды сөйлету, суреттердегі ұқсастықтарын табу.

Инелік - тікұшақ,

балық - сүңгуір қайық,

жираф, керік - кран,

ақ құман - паравоз,

бұлбұл - ән,

-Қандай әншіге «қазақтың бұлбұлы» деген? Не себеппен?

(1936 жылы Мәскеуде өткен қазақ өнерінің онкүндігі өткен, сонда Күләш Байсейітова дауысының өзіне ғана тән, соншалықты өзгеше екенін көз жеткізді)

Аяз (терезедегі қырау) - ою,өрнек








Ойын:10 сұрақ: Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не «иә», не «жоқ» деп беріледі




I-топ: Ойын: «Тапқыр болсаң, тауып көр» Неге қарап нені жасаған? - Құстарға қарап не ойлап тапқан? (Ұшақ)

- Бақбақ гүлін барлығымыз білеміз. Осы гүл неліктен балаларға ұнайды? Оны үргенді ұнатамыз. Егер ақ бақбақ гүлін үрсе не болады? (жан-жаққа ұшады) Осыған қарап не ойлап тапқан ? Қане, ойланып көрейік. (парашют)

- Мына гүлге қарап не ойлап тапқан? (Қоңырау)

- Араның омартасына қарап не ойлап тапқан? (көп қабатты үйлер)

- Балық қабыршағына қарап не ойлап тапқан? (үй шатыры)

- Жаңбыр жауғанда не ойлап тапқан? (қол шатыр)

II-топ:Жұмбақ құрастыру: 1.Гүлге қонды қалықтап,кіп-кішкентай верталет (инелік)
2.Тонғақты таниды,беті қолын қариды.(аяз)
3.Қанаты бар,ұшпайды,су астында қыстайды(балық)                                                 4. Дәу батыр,тау көтеріп жатыр.(көтергіш кран)    

 5.Беті дуылдап тұрады,танауы шуылдап тұрады.(шәйнек)

III-топ:Өлеңді сатылай кешенді талдау(қара өлең ұйқасы:а-а-б-а)

IY-топ:Өлеңді жалғастыр: 1)...... керікті
...... созыпты
Оны бақылап ағалар.
...... тауыпты.
2)Бұлбұл... тыңдады
...... тамсанды
...... апалар.
Тамылжыта ән салды.


1.Ойлау арқылы неден не жасалғанын білді.

2.Жұмбақ құрастыра алды.

3.Өлеңді талдады.

4.Өлеңді жалғастырды.







Ізденістерін қосады.



Оқушылардың оқулары:

Іштей,

дауыстап,

тізбектей.

























Оқушылар постер қорғайды.

.

Кластер қорғайды.









Сабақтан алған білімдерін қиялымен ұштастырады.









Сатылай кешенді талдайды.




Автор туралы мәлімет алады.



Өлеңмен танысады.

Не туралы екенін біледі.











Суретшілік қабілеті мен бірге тіл байлығы артады. Өзін еркін сезінеді.

.

Тіл байлығы артады. Өзін еркін сезінеді.

Сергиді, демалады.























Тіл байлығы, ой ұшқырлығы, қиялы артады











Ақындық өнер қалыптасады

Слайд арқылы мәлімет беру

Диалог әдісі

















«Постер қорғау»

«СКТ» стратегиясы

Жаңа тәсілдер әдісі «Кластер қорғау»



«Асоцация» әдісі






Топтың бақылаушысы

белгілеп, оқушылар өзін-өзі бағалайды.















Топтың бақылаушысы

белгілеп, оқушылар өзін-өзі бағалайды.









Топтың бақылаушысы

белгілеп, оқушылар өзін-өзі бағалайды.




2 мин

3-кезең

Рефлекция:

:. Әбдірахман Асылбековтың “Үйрену” өлеңінің негізгі ойы не?

Идеясы:адам баласының өмірі табиғатпен тығыз байланысты.Жануарлар мен жәндіктер іс-әрекеті арқылы өмір сүруге үйретеді ,құлшынысын арттырады.Сонымен қатар тікұшақ,кран т.б тиімді дүниелерді табиғаттағы нәрселермен салыстыра суреттеу арқылы адам баласының жан-жақты дамуын, ізденуін көрсетеді.





«Екі жұлдыз,бір тілек!»

Оқушылар ойланады.



Жауап береді

Сыни тұрғыдан ойлану қабілеті байқалады.

Армандарын,қиялдарын

дамытады.

СТОү модулі








2 мин











5мин








Бағалау













Үйге тапсырма беру:

Сабақ кезеңдері бойынша алған бағаларын жинақтау











  1. «Үйрену » өлеңін жаттап алу.

  2. Өзің не үйренгің келеді? әңгіме жазу.


Оқушылар армандарын стикерге жазып, тақтаға іледі.

Қорытып ойын жинақтап, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.






















Топ басшылары смайлик арқылы бағалайды






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!