Материалдар / Үлгілі сабақ . "Квадрат теңдеуді шешу" . 8-сынып

Үлгілі сабақ . "Квадрат теңдеуді шешу" . 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Квадрат теңдеулерді шешу тақырыбында өтілген үлгілі сабақ білім алушылардың біліміндегі олқылықтардың орнын толықтыру мақсатында оқу мақсаттары біріктіріліп алынған.
Авторы:
06 Ақпан 2022
439
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Квадрат теңдеуді шешу

Сабақтың тақырыбы


Бөлім:

8.2А Квадрат теңдеулер

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Маралова Б.О.

Күні:

17.11.2021ж

Сынып:

8 «В»


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеуді шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешу;


7.2.1.10

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек)

  • Барлық оқушылар: Квадрат теңдеулерді шешу;

  • Басым бөлігі үшін: Квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктеу;

  • Кейбір оқушылар: Квадрат теңдеуге келтіру.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1-кезең:

Сабақтың басы:

Ұйымдастыру

5мин


Оқушылармен сәлемдесу , оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: №7.5; 7.6

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат теңдеудің дискриминантын табады;

- квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды;

- толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады.


Тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақ қою арқылы диалогқа түсу. «Серпілген сауал» әдісі

  1. Квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формулаларын жазыңыз.

2. Дискриминантты табу формуласын жазыңыз.

3. Квадрат теңдеудің дискриминантқа байланысты неше түбірі болуы мүмкін? Барлық мүмкін жағдайларды жазыңыз.

Сабақ тақырыбын айту:

Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру

«Шынайылық» әдісі арқылы әр оқушы үй тапсырмасын тексереді.

7.5

  1. D= 324; х1=-2; х2=16

  2. D= 4; х1=-1; х2=1,4

  3. D= 121; х1=-2,5; х2=3

  4. D= 529; х1=-3; х2=2,75

7.6

  1. D= 225; х1=-7; х2=8

  2. D= 289; х1=-8; х2=9

  3. D= 361; х1=-10; х2=9

  4. D= 841; х1=-15 х2=14

Дайын жауап арқылы тексереді,

бағалайды

3 балл



Оқушылардың жауаптарын толықтырып кері байланыс беру




Оқулық

«Мектеп»-2018

63-бет




2-кезең: сабақтың ортасы: теориялық-практикалық бөлімі

35 минут

1-тапсырма: «Ширату» әдісі кестені толтыр /ауызша/

р/с

Квадрат теңдеу

коэффициенттері

дискриминанты

1

1; -6;5

16

2

1; -6; 8

4

3

2;-3; -2

25

4

-1; 4;3

64

5

16; -8; 1

0

6

16х2 -2х+1=0

16; -2; 1

-60

Дескриптор: Білім алушы

-квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады;

-дискриминантты дұрыс табады;

Кері байланыс:

-Коэффициенттерін дұрыс таба алдыңдар ма?

-Дискриминантты табуда қандай қиындықтар болды?



2-тапсырма: «Үйрете отырып, үйренемін» әдісі

жұптық жұмыс

Толымсыз квадрат теңдеуді шешіңіз

1-қатар: 9а2 - 15= 0

2-қатар: 6х -5х2 = 0

3-қатар: (2х-5)(2х+5)= -25

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді;

- квадрат теңдеудің түбірлерін табады.

Кері байланыс:

Қысқаша көбейту формуласын қолдандыңыздар ма?

Қай жерде қолдандыңыздар?


Тапсырмаға байланысты бейнежазбаны тыңдау

3-тапсырма: /саралау тапсырмасы/

Квадрат теңдеуді дискриминанттың көмегімен шешіңіз:

1)5х2 +4х -1 = 0

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат теңдеудің дискриминантын табады;

- квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды;

- толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады.


2) 2х (5х-7) = 2х2-5

Дескриптор: Білім алушы

- квадрат теңдеуге келтіреді;

- квадрат теңдеудің дискриминантын табады;

- квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды;

- толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады.


3) (х-2)2 = –2х +31

Дескриптор: Білім алушы

-қысқаша көбейту формуласын қолданады;

- квадрат теңдеуге келтіреді;

- квадрат теңдеудің дискриминантын табады;

- квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды;

- толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады.


Кері байланыс

Сонымен біз квадрат теңдеулерді шеше аламыз ба?


Оқу мақсатына қайта оралу

Кері байланыс:

Оқу мақсатына жете алдық па?

Тапсырманы орындайды

ауызша жауап береді, шапшаңдылық таныту, өз ойларын жеткізу.





-квадрат теңдеулердің коэффициенттерін анықтайды;

-дискриминант формуласын қолданып квадрат теңдеудің дискриминантын есептейді.




Толымсыз квадрат теңдеуді шешеді

1-қатар: - ; ;

2-қатар: 0; 1,2

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі