Қазақ тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
06.11.2023 |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
қазақ тілі, 8-сынып |
||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлт жұмысы |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, тұрмыстық, әлеуметтік тұрғыдан талдау; |
||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5мин |
|
Сәлеметсіңдер ме? |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 5мин
7мин |
«Ой түрткі» Өзіңізді болашақта қандай маман иесі ретінде елестетесіздер? Ойланып көріңізші. Сізге қандай мамандықтар ұнайды? Қандай мамандық түрлерін білесіңдер? Ұлт жұмысы дегенді қалай түсінесіңдер? «Ұлтқа қызмет ету» дегенді қалай түсінесіңдер? Ойланып көріңдерші.
Тапсырмалар 1-тапсырма 49-бет, 1-тапсырма Жұрт жұмысы құмырсқаның илеуіндей жұмыс сияқты. Құмырсқаша жабыла тынбай істесек өнеді. Билеушілеріміз істеуші болса, оларды көріп өзгелер де істер еді. Сөйтіп, көсемдер көбейсе, ерушілер де көбейер еді. Абақтыдан жайсыз орын жоқ. Мәтіннен не түсіндіңдер? Негізгі ойы қандай? Қарамен жазылған сөздердің мағынасын анықта. Жұрт- Құмырсқаша- Істеуші- Көсем- Абақты- |
Мамандық- жауапкершілікті, дайындықты қажет ететін, алайда қарапайым ғана өмір сүруге болатын қызметтің бір бөлігі. Өз мамандығын дұрыс таңдаған адам жақсы жетістіктерге жетеді. «Адам өмірінде екі нәрседен қателеспеуі керек: біріншісі- жар таңдауда, екіншісі- мамандық таңдауда» деп, ақын М.Мақатаев атамыз да айтып кеткен. Мамандық- кез келген адамның өмір бойы өзіне қызмет ететін, өзі ұнатып істейтін кәсібі. Адам мамандық таңдауда қателеспегені дұрыс. Мамандықты өзі таңдау, әрі дұрыс таңдау- жарқын болашақтың кепілі. Сондықтан кейін өкінбейтіндей, адам өз мүмкіншілігі мен бейіміне қарай таңдағаны дұрыс.
Өзіңді тексер! Жұрт- халық Құмырсқаша- құмырсқа сияқты Істеуші- жасаушы Көсем- елеулі жағдайларда шешім қабылдайтын құқы бар қарым-қатынасты реттейтін ең беделді тұлға Абақты- қылмыс жасаған адамды уақытша қамауға алатын орын |
Дескриптор; -ойтүрткі сұрақтарына жауап береді.
Дескрипторы: -Сөздердің мағынасын анықтай алады -Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады |
|
|||||||||||||||||||
|
3мин |
2-тапсырма
|
Дескрипторы: -Мәтін мазмұнын біледі -Сөйлемдердің мағынасын түсінеді -Шындық пен жалған пікірді ажырата алады. |
|
||||||||||||||||||||
|
6 минут |
Мәтін мазмұны бойынша алты «Неліктен?» сұрағын құрастыр Бекіту сұрақтары: 1.Ұлт жұмысы бойынша не түсіндіңдер? 2.Мәтіннің негізгі ойын білдіңіздер 3.Тұрмыстық, әлеуметтік тұрғыдан саралай алдыңдар. |
3-тапсырма . Мысалы, Неліктен жұрт жұмысын құмырсқаның илеуіндей жұмысқа теңейді?
|
Дескрипторы: -Сөздерді орынды қолданады -Жүйелі, тақырыпқа сай сұрақ құрастыра алады |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сөздік қор деген не? Сөздік құрам деген не? «Керек дерек» мәтінін оқу, түсіну. |
Мәтінді оқып мысал келтіре алады. |
|
|
|||||||||||||||||||
|
5мин |
Қосымша тапсырма: Сөздік қорға 5 мысал келтіріп, сөйлем құраңдар. |
Сөздік қорға байланысты 5 мысал келтіреді. |
Дескриптор: -сөздік қорға мысал келтіреді |
|
|||||||||||||||||||
|
Кері байла 4мин |
«Дейін-кейін» әдісі арқылы бүгінгі сабақ бойынша не түсінгендерін қорытындылайды
Үй тапсырмасы 4-тапсырма, 52 -бет |
Өз ойларын айтады |
1-10 дейінгі бағалау жүргізеді. |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлт жұмысы
Ұлт жұмысы
Қазақ тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
06.11.2023 |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
қазақ тілі, 8-сынып |
||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлт жұмысы |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.3.1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, тұрмыстық, әлеуметтік тұрғыдан талдау; |
||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5мин |
|
Сәлеметсіңдер ме? |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 5мин
7мин |
«Ой түрткі» Өзіңізді болашақта қандай маман иесі ретінде елестетесіздер? Ойланып көріңізші. Сізге қандай мамандықтар ұнайды? Қандай мамандық түрлерін білесіңдер? Ұлт жұмысы дегенді қалай түсінесіңдер? «Ұлтқа қызмет ету» дегенді қалай түсінесіңдер? Ойланып көріңдерші.
Тапсырмалар 1-тапсырма 49-бет, 1-тапсырма Жұрт жұмысы құмырсқаның илеуіндей жұмыс сияқты. Құмырсқаша жабыла тынбай істесек өнеді. Билеушілеріміз істеуші болса, оларды көріп өзгелер де істер еді. Сөйтіп, көсемдер көбейсе, ерушілер де көбейер еді. Абақтыдан жайсыз орын жоқ. Мәтіннен не түсіндіңдер? Негізгі ойы қандай? Қарамен жазылған сөздердің мағынасын анықта. Жұрт- Құмырсқаша- Істеуші- Көсем- Абақты- |
Мамандық- жауапкершілікті, дайындықты қажет ететін, алайда қарапайым ғана өмір сүруге болатын қызметтің бір бөлігі. Өз мамандығын дұрыс таңдаған адам жақсы жетістіктерге жетеді. «Адам өмірінде екі нәрседен қателеспеуі керек: біріншісі- жар таңдауда, екіншісі- мамандық таңдауда» деп, ақын М.Мақатаев атамыз да айтып кеткен. Мамандық- кез келген адамның өмір бойы өзіне қызмет ететін, өзі ұнатып істейтін кәсібі. Адам мамандық таңдауда қателеспегені дұрыс. Мамандықты өзі таңдау, әрі дұрыс таңдау- жарқын болашақтың кепілі. Сондықтан кейін өкінбейтіндей, адам өз мүмкіншілігі мен бейіміне қарай таңдағаны дұрыс.
Өзіңді тексер! Жұрт- халық Құмырсқаша- құмырсқа сияқты Істеуші- жасаушы Көсем- елеулі жағдайларда шешім қабылдайтын құқы бар қарым-қатынасты реттейтін ең беделді тұлға Абақты- қылмыс жасаған адамды уақытша қамауға алатын орын |
Дескриптор; -ойтүрткі сұрақтарына жауап береді.
Дескрипторы: -Сөздердің мағынасын анықтай алады -Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады |
|
|||||||||||||||||||
|
3мин |
2-тапсырма
|
Дескрипторы: -Мәтін мазмұнын біледі -Сөйлемдердің мағынасын түсінеді -Шындық пен жалған пікірді ажырата алады. |
|
||||||||||||||||||||
|
6 минут |
Мәтін мазмұны бойынша алты «Неліктен?» сұрағын құрастыр Бекіту сұрақтары: 1.Ұлт жұмысы бойынша не түсіндіңдер? 2.Мәтіннің негізгі ойын білдіңіздер 3.Тұрмыстық, әлеуметтік тұрғыдан саралай алдыңдар. |
3-тапсырма . Мысалы, Неліктен жұрт жұмысын құмырсқаның илеуіндей жұмысқа теңейді?
|
Дескрипторы: -Сөздерді орынды қолданады -Жүйелі, тақырыпқа сай сұрақ құрастыра алады |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сөздік қор деген не? Сөздік құрам деген не? «Керек дерек» мәтінін оқу, түсіну. |
Мәтінді оқып мысал келтіре алады. |
|
|
|||||||||||||||||||
|
5мин |
Қосымша тапсырма: Сөздік қорға 5 мысал келтіріп, сөйлем құраңдар. |
Сөздік қорға байланысты 5 мысал келтіреді. |
Дескриптор: -сөздік қорға мысал келтіреді |
|
|||||||||||||||||||
|
Кері байла 4мин |
«Дейін-кейін» әдісі арқылы бүгінгі сабақ бойынша не түсінгендерін қорытындылайды
Үй тапсырмасы 4-тапсырма, 52 -бет |
Өз ойларын айтады |
1-10 дейінгі бағалау жүргізеді. |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













