Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Ұлттық кітапхана" 5-сынып Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың басым бөлігі:Берілген мәтінге сәйкес кіріспе,негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын эссе жазуға қарапайым жоспар құрады,өз ойларын дәлелдеп сұхбат құрады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар.


Пәні : Қазақ тілі

Мектеп: №113 Әл-Фараби атындағы ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Хидоятова Н

Сынып: 5

Қатысқандар:20 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық кітапхана

Сабақмақсаттары

5.Т1. Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау.

5.Ж2. Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу

Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар:Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. Тыңдалым стратегияларын жүйелі қолданады. Жалпы мазмұнын түсіну үшін мақсатты түрде қайта тыңдайды. Эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады.

Оқушылардың басым бөлігі:Берілген мәтінге сәйкес кіріспе,негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын эссе жазуға қарапайым жоспар құрады,өз ойларын дәлелдеп сұхбат құрады.

Кейбір оқушылар:Төрт дағдыға негізделген коммуникативтік дағдыларын жағдаятқа сай дұрыс қолдана біледі.Тапсырмаларды, стратегияларын жүйелі орындайды.

Тілдік мақсат











Оқушылар орындай алады: Болымсыз етістіктің жасалуын, етістік жұрнақтарын біледі, ажыратады.

Тақырып аясындағы тірек сөздер арқылы негізгі ойды болжайды, анықтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Пайда болган, кітап қорында, басылым, рухани байлық, мәдени ескерткіш, арнайы жазбат.б.


Сыныптағы диалог құруға/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: тыңдалым ұзақтығы 2-4 минутта 150 сөзге дейін тыңдайды, 60-100 сөзге дейін жазады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Кітапхана деген не?

2. Сен тұратынжерде кітапхана барма?

3.Қандай кітаптары оқығансың?

4. Қазақ тілінде қандай кітап алдың?

5.Мектепте кітапхана қандай?


ИшараСергіту сәті : «Өміріңе немқұрайлы қарама» ән

Алдыңғы оқу: Кітап бағалы сыйлық.


Жоспар


Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар


Ресурстар:




Басталуы


10 минут









Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңілді дәліз» әдісі

Оқушылар екі қатарға тұрып,бір-біріне кітап туралы көңілді сөздер айту.Мыс: «Кітап-жан азығы», «Кітап білім бұлағы»т.б.

Топқа бөлу:

Кітапқа байланысты суреттермен топқа топтасамыз.

І топ- «Кітап», ІІ топ-«Мұқаба»,

Үй тапсырмасы: Алдыңғы сабақ бойынша оқушылар конвертке сұрақтар жазып бір-біріне тарқатады.«Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі арқылы пысықтау

ҚБ

«Суреттер сөйлейді» суретке қарап жаңа тақырыптың атын табу.

1.Кітапхана деген не?

2. Сен тұратынжерде кітапхана барма?

3.Қандай кітаптары оқығансың?

4. Қазақ тілінде қандай кітап алдың?

5.Мектепте кітапхана қандай?


«Қазақ тілі» оқулығы

5 сынып




Қима-қағаздар

Ортасы 20 минут


Жаңа сабақ

Жаңа сабақты меңгертуде оқулықтан мәтін ұсыну,оқушы деңгейіне қарай,тапсырма беру. «Күн шуағы» әдісі бойынша әр топ постер қорғайды.

2- тапсырма. Болымды етістіктерге «жоқ» сөзін тіркестіріп, болымсыз етістікке айналдыр.

3-тапсырма. «Болжау» әдісімен мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау.

Мәтін аясында сұрақтарға жауап беру.Мәтінді оқып, мәтінненетістіктерді тап, болымды, болымсыз етістіктерді анықта, олардың жасалу жолын анықтаңдар.

Сергіту сәті : «Өміріңе немқұрайлы қарама» ән

5-тапсырма.Энциклопедияларды, интернет көздерін пайдаланып,кітаптар туралы қызықты деректер келтіріңдер.«Оқиға тауы» әдісімен қосымша ақпараттарды пайдаланып, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жаздыру.

АКТ

маркер, стикер, плакаттар.


Оқулық

мәтін

Аяқталуы 10 минут



Сабақты қорытындылау:

«Глобус» әдісі арқылы жаңа білімді,ойды жинақтау.Оқушылар глобуста жабыстырылған қиынды қағаздарды алып, астында жазылған сұрақтар жауап береді


Үй тапсырмасы:7-тапсырма. Болымды, болымсыз етістіктерді қолданып, «Менің сүйікті кітабым» тақырыбында эссе жазыңдар.



Глобус, түрлі-түсті қима қағаздар

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтарды анықтау

Деңгейлік тапсырмалар

«С»-деңгей.Берілген мәтіннен етістіктерді тауып, болымды, болымсыз етістіктерді анықтай, олардың жасалу жолын түсіндіреді

«В»-деңгей. Мәтінді оқып,тірек сөздер арқылы негізгі ойды ажыратады, топқа түсіндіреді.

«А»-деңгей.Ұлттық кітапхана туралы қызықты мәліметтер жинап, эссе жазады.




Критерий:

1.Мәтінді оқып,негізгі ойды біледі, болжайды.

2. Етістіктібіледі, анықтамаларын айтады.

3.Мәтін құрауда лексикалық нормаларды сауатты қолдана- ды,өзіндік пікір ұсынады, эссе жазады.

Дескриптор: Балл:

1.Мәтінге қосымша 2 баллақпараттар береді.


2.Болымсыз етістіктің

анықтамасын

біледі, сөйлем ішінен табады,ажыратады. 4 балл


3. Эссе құрылымын сақтап, ойды жазады 3балл


Мақтау,марапаттау, қолдау


«Өзара жəне өзін-өзі бағалау»

Оқудың күтілетін нəтижелері оқушыларға

түсінікті əрі анық болады, сол арқылы

оқушылардың қаншалықты оқу мақсаты негізінде құрылған бағалау критерийлеріне жеткендігі анықталады.

Нені жақсарту керектігі мұғалімге айқын көрінеді.








Қазақ әдебиеті

Денсаулық және қауіпсіздік

АКТ

Физика











Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ барысында жоспарға сай тапсырмалар толық орындалды.

Оқушылар етістіктің түрлерінің анықтамасын білді. Сабағымда өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын.

Жоспарланған стратегияларым тиімді болды.


Сыныпта оқушылар көңілді болды.

Берілген уақытты тиімді пайдаландым. Мен өз жоспарыма түрлі әдіс-тәсілдер қолданып өтемін деп жоспарладым.




Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)

  1. «Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі.

  2. «Күн шуағы » әдісі.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)

  1. Оқушылардың оқылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыруға бағытталған тапсырмалар.

  2. Оқулықтағы 3- тапсырма

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминді лексикалық нормаға сай пайдалану қажет.

2.Дескрипторды күрделендіру керек.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2019
1767
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі