Материалдар / Ұлттық ойындарымыз. Орамал тастамақ. Хан

Ұлттық ойындарымыз. Орамал тастамақ. Хан

Материал туралы қысқаша түсінік
4-сыныпқа әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Наурыз 2024
247
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымы:


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Мәдени мұра

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 « »

Сабақтың тақырыбы:

Ұлттық ойындарымыз.
Орамал тастамақ. Хан

Түйінді дағдылар

1.4 Тыңдарманның назарын аударту

2.1 Оқу түрлерін қолдану

3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

4.1.4.1* сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану

4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу

4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаты

* Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады.

* Шығарманы қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқиды.

* Шығармашылық жұмысын таныстырылым түрінде ұсынады.

Бағалау критерийлері

  • Мақал-мәтелдерді және ым-ишараны қолданып, мазмұндай алады.

  • Ұлттық ойындар туралы мәліметті қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқи алады.

  • Танысқан мәліметтері бойынша таныстырылым ұсына алады.

Құндылықтар

  • Ашықтық.

  • Өмір бойы білім алу.

  • Шығармашылық және еңбексүйгіштік құндылығы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут






Сабаққа психологиялық дайындық.

1 минут

Қуыр-қуыр, қуырмаш!
Тауықтарға тары шаш:
Бас бармақ, Балаң үйрек,
Ортан терек, Шылдыр шүмек,
Кішкене бөбек:
Сен тұр - қозыңа бар!
Сен тұр - қойыңа бар!
Сен тұр - жылқыңа бар!
Сен тұр - сиырыңа бар!
Сен қария, Қазан түбін жалап, Үйде жат!
Шағын топтарға топтасу: «Жүрекше» әдісі 2 минут

  1. Саусақ аттар

«Бас бармақ» тобы «Балаң үйрек» тобы

«Ортан терек» тобы « Шылдыр шүмек» тобы «Кішкене бөбек» тобы


Өткен сабақтарға шолу. 8 минут

«Бір айналым сөйлесу» әдісі. Ұжымдық жұмыс (Толық жауапты қажет ететін ашық тапсырма)

«Зерделі» Аңыз

  1. Аңыз дегеніміз не?

  2. Қария үш түрлі баланы қалай тарамдап сұрады?

  3. Зерделі қалай жауап берді?

  4. Қарияның екінші сұрағын айт.

  5. Зерделінің жауабын алдымен ым-ишарамен көрсет, содан соң дауыстап айт.

  6. Қарияның үшінші сұрағын айт.

  7. Зерделінің үшінші сұраққа жауабы қандай болды?

  8. Қымыз ішіп отырғандағы Зерделі мен қарияның диалогын айтыңдар.

  9. Шыққан соң Зерделінің жолдастары қандай сұрақ қойды?

  10. Зерделінің жолдастарына берген жауабын әсерлі етіп жеткізіп көр.

  11. Зерделінің жолдастары неге таң қалды?

  12. Таң қалған жолдастарына Зерделі не деп жауап берді?

Жалпы сұрақ: Зерделі өзінің әкесінен қандай мұра алып қалғанын мақтанышпен айтып тұр. Жалпы бізге ата-бабаларымыздан қандай мұра қалды?

(Ата тегіміз, жеті атамыз, жеріміз, салт-дәстүріміз, ұлттық ойындарымыз.)

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 2 минут

Психологиялық дайындық жаттығуын бірге айтады.





Шағын топтарға алдын ала топтастырылған.


Сұрақтарға жауап беру арқылы топ аттарын анықтайды.


Топ аттары жазылған бұрыштаманы үлестіреді.







Өткен тақырыпты пысықтайды.


Сұрақтарға жауап береді.


Нақты жауаптармен қатар өз болжамдары бойынша жауаптарын толықтырады.















Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.


























Дескриптор:

  1. Мәтін маз-мұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

  2. Пікірлерді өз сөздерімен толықтыра алады.

  3. Жауапты ым-ишарамен түсіндіреді.

  4. Диалог құра алады.


«Балдық жүйе» әдісі







Топ аттары жазылған бұрыштамалар
























Үлестірмелер.



Сабақтың ортасы

25 минут








«Кім білгір?» әдісі. Ұжымдық жұмыс Ф.с: 1 минут

(Толық жауапты қажет ететін ашық тапсырма).

Ұлттық ойын түрлері өте көп. Сол ұлттық ойындардың ішінде қай ойын түрінен спорттық жарыстар жүргізіледі?

(Қазақша күрес, қол күресі, асық ату, жамбы ату, тоғызқұмалақ)


«Мәтінмен жұмыс» әдісі. Топтық жұмыс 3 минут

(Толық жауапты қажет ететін ашық тапсырма).

Ұлттық ойындар туралы көп білгіміз келе ме?

Олай болса, біз қазір ұлттық ойындардың бес түрімен танысамыз.

Балалар, оқулықта екі ойын түрі ғана беріліпті. Ал біз бүгін 5 түрлі ұлттық ойынмен танысамыз.


1-топ: Оқулықтағы «Орамал тастау» ойыны туралы;

2-топ: Оқулықтағы «Хан» ойыны

3-топ: Үлестірмедегі «Айгөлек» ойыны

4-топ: Үлестірмедегі «Арқан тартыс» ойыны

5-топ: Үлестірмедегі «Сиқырлы таяқ» ойыны


Мәтіндерді көз жүгіртіп оқып, негізгі мәліметтерді белгілейсіздер.

«Таныстырылым» әдісі 10 минут

Өздеріңе берілген ойын түрлері бойынша таныстырым әзірлейсіңдер. Топта талқылап, ортақ шешімге келіп, әр топтан оқушы ойынның шартын түсіндіреді.

Ол таныстырылымды таныстырғанда сәйкесінше мақал-мәтелдерді пайдаланып сөйлеп, әрекеттерді ым-ишарамен көрсетесіңдер.


«Ойна да ойла» әдісі Ұжымдық жұмыс. 2 минут

«Орамал тастау» ойыны арқылы алған білімімізді пысықтайық.

  1. Ормал тастау ойынында тек сөздер мен буындарды ғана пайдаланбай, тағы қалай өзгертсе болады? (көбейту кестесін пысықтау үшін, сұрақ-жауап жүргізу үшін.)

  2. Хан ойыны ойыншылардан нені талап етеді? (ептілік пен шапшаңдықты, байқағыштықты)

  3. «Айгөлек» ойынының басты талабы не? (дөрекілік көрсетпеу)

  4. «Арқан тартыс» ойыны неге тәрбиелейді? (ұжымдық іс-әрекетке)

  5. «Сиқырлы таяқ» ойынының мақсаты не және ол неге тәрбиелейді?



Сергіту сәті: 2 минут

«Ұшты, ұшты» ойыны

Ұшты, ұшты, ұшты — тарғақ ұшты! (ұшады)

Ұшты, ұшты, ұшты — жарғақ ұшты! (ұшпайды)
Ұшты, ұшты, ұшты — үкі ұшты! (ұшады)
Ұшты, ұшты, ұшты — түлкі ұшты! (ұшпайды)
Ұшты, ұшты, ұшты — бүркіт ұшты! (ұшады)
Ұшты, ұшты, ұшты — асық ұшты! (ұшпайды)
Ұшты, ұшты, ұшты — үйрек ұшты! (ұшады)
Ұшты, ұшты, ұшты — қасық ұшты! (үшпайды)
Ұшты, ұшты, ұшты — кекілік ұшты! (ұшады)
Ұшты, ұшты, ұшты — екілік ұшты! (ұшпайды)
Ұшты, ұшты, ұшты — қызғыш ұшты (ұшады)

Ұшты, ұшты, ұшты — сызғыш ұшты! (ұшпайды)


«Білгенге - маржан» тәсілі Ұжымдық жұмыс.

«Кинометафора» әдісі 7 минут

Видеожазбаға назар аударайық.

Ойын мазмұны түсінікті болса, өлең арқылы асықтардың жатысын таниық.

Қазір менімен бірге төрт оқушы өлеңді оқиды. Ал басқаларымыз өлеңде айтылған қимылды ым-ишарамен көрсетеміз.

Мұғалім:

Алақай-ау, алақай,

Басталды ойын балақай!

Оқушы:

Қызыққа бір батамыз,

Шашып тастап асықты

Бірден шерітіп атамыз,

Елең қылмай қашықты.<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ