САБАҚ:
|
Мектеп: №41Жамбыл атындағы
ЖОМ
|
Күні:
04.12.2017
|
Мұғалімнің
есімі: Раметов
Т
|
СЫНЫП:10-сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Ұлттық үрдіс және сөз
мәдениеті
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Оқушыларға ұлттық үрдіс және
тіл мәдениеті арасындағы байланысты түсіндіру. Қоғамдағы тілдің
дамуы және оған қосар әр тұлғаның үлесі туралы
ұғындыру;
|
Бағалау
критерийі
|
Барлық
оқушылар:
Тілідің қарым-қатынас жасау құралы
екендігін оқып үйренеді;
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Қарым-қатынас жасау құралдары: тіл-дыбыстау
құралдары, тілге көмекші құралдардың әсері мен қажетттілігін
ұғынуға тырысады.
|
Кейбір
оқушылар:
Алған білімдерін өмірде
қолдана алады
|
Пәнaрaлық
бaйлaныс
|
әдебиет
|
Алдынғы
тақырып
|
Тіл табысуға қажетті коммуникативтік
дағдылар.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Басталуы 1-2минут
7-минут
|
Ұйымдастыру
Тілек – тірек. Жылы
лебіздер
Үй тапсырмасын
сұрау.«Өрмекші торы» әдісі Оқушылар шеңбер құрап, жіпті тастау
арқылы сұрақтар тастайды. Барлық оқушы сұрақтармен бірге жіпті
лақтыру арқылы өрмекшінің торын жасайды.2.“Тілін білмеген – түбін
білмейді” (логикалық
сұрақтар)
Жаңа
тақырыпҰлттық үрдіс және сөз
мәдениеті
«Айналмалы бекеттер»
әдісімен талдау.
3. Сөз жүректен
шықпаса, жүрекке жетпейді
Қазақ халқының “қоңыр үнді, қорғасындай салмақты” ұлттық тіліндегі
әдеп – ұлттық тіл мәдениетінің кепілі.
Сөз мәдениеті дегеніміз – оқыту үрдісінде, отбасында, жалпы
адамдардың өзара қарым - қатынасы негізінде жазбаша және ауызша
тілді игеру деңгейі.
Сөйлеу
тәсілдері:
1. Аз сөйлеу;
2. Биязы сөйлеу;
3. Мәнерлеп сөйлеу;
4. Сөз мәнін айқындап сөйлеу;
5. Кейбір сөзге ерекше үн беріп сөйлеу;
6. Әдеппен сөйлеу;
Бір жұрттың бас әкімі екінші бір байға жолығысып, сөйлесіп
тұрғанда, қасынан бір жарлы мұжық өтіп бара жатып, иіліп, бас ұрып
сәлем берді дейді. Оған қарсы әлгі әкім одан да төменірек бас ұрып
сәлем алды. Қасындағы бай:
- Тақсыр, осыншама жұрттың үстінен қараған әкімсіз, осы бір мұжыққа
неге сонша бас ұрасыз? – деп айтты дейді. Сонда әкім:
- Ешбір ілім - білім үйренбеген мұжық сонша иіліп, әдептілігін
көрсеткенде, мен одан әдепсіз болып қалайын ба? - дейді.Ы.
Алтынсарин
Тапсырма: Ой бөлісу.
|
Балыққаңқасысуреті
|
Ортасы 15-20минут
|
Постер қорғау
(топтық жұмыс)5. Даналықтың дәні. Ас –
тұзбен дәмді, су – мұзбен дәмді.Ал адам – салиқалы, сапалы сөзімен
дәмді. Ә. Науаи
Тапсырма: Сын есімдерді тап
Бекіту:
Ұлттық үрдіс және сөз мәдениеті дегеніміз не?
Сөйлеудің түрлерін ата.
|
Плакат,түсті қағаздар,
марке
|
Аяқталуы 5-10мин
|
Қорытынды:V
Бағалау. Формативті бағалау (жұптық, топтық, топаралық),
бағалау парақтары.
Үйге тапсырма:
88 - бетті оқу, 63 - жаттығу. Сөз құрамына
талдау
|
Смайликтер
Қима қағаздар
|
Қосымша
ақпарат
|
Оқулық, плакат, интерактив тақта,
компьютер
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау.Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және екбекті
қорғау ережелері АКТ- мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Оқушылардың қабылдау деңгейіне байланысты
тапсырмалар таңдау. Тапсырмаларды Деңгейлеріне сай
дайындау.
|
Сұрақтарға жауап ала отырып,қалыптастырушы
бағамен бағалау
|
Үш
тілге байланыстыру.
|
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағалау
1.Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға
қатысты)
2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. (оқыту мен оқуға
қатысты.
3.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе
жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін
қандай ақпарат алдым?
|