Материалдар / Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенің жөн. Сөз таптары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенің жөн. Сөз таптары

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенің жөн. Сөз таптары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2018
1849
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пәні:қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5 Б

Күні:

Сынып:




Мектеп:№46 Ә.Қастеев атындағы жом

Мұғалімнің аты – жөні:Байдибекова Б.С

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенің жөн. Сөз таптары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.3.2.1.Таныс сөздерден құрастырылған қарапйым сөйлемдердің мағынасын түсіну

Сабақ мақсаттары

Барлығы:Қарапайым сөздердің мағынасын түсіне отырып,жазба жұмыс жасайды.Сұраққа жауап береді.

Көбі: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Кейбірі:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды ,тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.


Бағалау критерийлері

1.Жеке,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.

2.Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

3.Сөзжұмбақты шеше алады.

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық, бауырмалдық, мейірімділік, достық қарым - қатынас.

Пәнаралық байланыс

музыка,сауат ашу

АКТ қолдану дағдысы

Интербелсенді тақта

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Жұрнақ пен жалғауды біледі. Мәтін бойынша жұмыс жасап,жұрнақ пен жалғауды ажырата алады.








Сабақтың жопарланған кезеңдері


Сабақта жоспарланған іс - әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы




















Бастапқы білім



1.«Шаттық шеңбері»

Шеңбер боп тұрып,бір-біріне жылы лебіз,тілек айту.

Армысың досым,

Кел,маған қосыл

Алақанға салып алақан,

Шеңберге бірге тұрайық

Жер шарындай айналып,

Әлемге жарық ұқсайық

Қолымызды көтеріп,

Күннің нұрын алайық

Ортамызда күн нұры,

Құшаққа оны алайық.


Ғажайып қоржындағы асықтармен 4 топқа бөлу

1.Қоржыннан шыққан асықтардың түстеріне қарай бөлінеді.


Ширату жаттығуы бойынша өткенді қайталау.

«Топтастыру »әдісі

Венн диаграммасы бойынша жұрнақ пен жалғауды ажыратады,салыстырады.















суреттер



Сабақтың ортасы






















Оқылым,айтылым

























Сергіту сәті:











Оқылым,айтылым










Оқылым





ЖАЗЫЛЫМ





Саралап оқыту әдісі


Сұрақ – жауап әдісі

  • Балалар біздің бүгінгі өтетін бөлімнің тақырыбы :Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

  • Сендер бұл бөлімде салт-дәстүрге не жататынын,ауыз әдебиеті үлгілерін,заттың атын білдіретін сөздер туралы білетін боласыңдар.

  • Сөз таптарына нелер жатады

  • Зат есім дегеніміз не?

-Етістік дегеніміз не?

-Сын есім дегеніміз не?

  • Сан есім дегеніміз не

  • Доп сөзінде неше дыбыс неше әріп бар?

(Қ.Б) бағаланады смайликпен бағалау

«Миға шабуыл» әдісі бойынша жұмбақ жасыру ұжымдық жұмыс. Ребус арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. Тыңдалым,айтылым


«Сақина салмақ»әдісі

1-тапсырма: Оқулықтан мәтінді оқып беремін. Топ.Ж

-Балалар,біз бүгін « Сақина салмақ»әдісі бойынша ойын ойнаймыз.Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында саұина қалса,менің сұрағыма жауап береді.

Бұл мәтін әңгіме ме,өлең бе

Мәтінмен жұмыс жасайды.

Мәтінге ат қояды.

Салт-дәстүр бойынша сұрақтар беріледі.


Бағалау критерийлері

Дескриптор

1.Мәтіннің жанрын өлең немесе әңгіме екенін мұғалімнің көмегімен ажыратады.


-Мәтін жанрын өлең немесе әңгіме екенін ажыратады.

-Шілдехана,бесікжыры туралы жұптасып айтады.

2.Мәтін мазмұнынан сөз таптарын тауып ажыратады.



-Мәтін мазмұнын айта алады.

-Сөз таптарын ажырата алады.


Қ.Б «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын

Сергіту сәті:

Дала гүлге бөленді ,

Қуанышқа кенелді.

Орман ,тоғай ,бақтарда,

Құстар сайрай жөнелді.


«Саралау » әдісі

2-тапсырма: «Ойлан,жұптас,талқыла». Топ Жұм.Топқа түрлі жанрдағы мәтін түрлері беріледі.

1-топ.Өлең

2-топ Әңгіме

3-топ Ертегі

-Мәтін жанрын ата

-Қарамен жазылған сөздер қандай сұраққа жауап береді


Бағалау критерийлері

Дескриптор

1.Мәтінмен жұмыс жасайды,оқиды, талдайды.

-Түрлі жанрдағы мәтіндерді ажыратады.


«Интербелсенді» әдісі АКТ

Ереже жаттау.

Сөздер мағынасына қарай бірнеше сөз таптарына бөлінеді.Зат есім,етістік,сын есім,сан есім-сөз таптары.

3-тапсырма.

Сә...и,нем...ре,бө...е,бө...ек,ба...апан.

Үлгі:сәби,


Қ. Б. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.


4-тапсырма. Кестемен жұмыс.Топтық жұмыс

Кім сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек,не сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек топтап жаз.

Үлгі: Кім Не

іні дәптер

.... ....

Ойыншық,нағашы,ата,түлкі,жоғары,келді,қарға,тәтті,дәрігер,ұста,ұшты,күріш.


Бағалау критерийлері

Дескриптор

1.Кім Не сұрағына жауап беретін сөздерді ажырату.

-Кім Не сұрағына жауап беретін сөздерді топтастыру




салт-дәстүрге байланыстысуреттер





















Оқулық












интербелсенді тақтадан суреттер көрсету







фишкалар




















Сөздер суреттер.

Жазу үлгісі






Интербел – сенді тақта






Сабақтың соңы

5 - мин


«Ыстық орындық» әдісі бойынша өтілген сабақты пысықтау.


Қорытынды бөлім

Кері байланыс: «Желкенді қайық » әдісі

Өте жақсы түсіндім

Жартылай түсіндім

Түсінбедім


Дифференциация –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

«Сұрақ – жауап »әдісі

«Миға шабуыл» әдісі

«Ойлан, жұптас, талқыла»әдісі

«Интербелсенді» әдіс

«Бағдаршам » әдісі арқылы бағалаймын

«Сақина салмақ» әдісі

«Ыстық орындық» әдісі бойынша өтілген ережелерді жатқа айтқызу.




Денсаулық және қауіпсіздік техникасы-ның сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға өлеңге ат қойғызуды және өлең жыр жазғызуды жоспарлаймын.

Қабілеті нашар оқушыларға мәтінді мәнерлеп оқуға қолдау көрсетуді жоспарлаймын.


Рефлексия





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!