|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 11.09 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы дала табиғаты , 2 - сағаты. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.5.1. Оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу.( Ж5) 7.4.2.1. Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану ( ӘТН 2) |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Тірек сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, жинақы мәтін жазады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
Мәтін үзінділеріндегі оқиғаны логикалық екпінмен айта алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жазады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану , талдау |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жазады. Сөйлеу тілінде интонация , кідіріс, логикалық екпінді қолданады.. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау, өз бетімен білім алу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, 3- сынып |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Табиғат - природа Ұлы дала – великая степь Мұхит – океан Жауын –шашын – дождь Ағаш – дерево |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Климаттық өзгерістердің түрлері, зардаптары, ғаламдық жылыну, жауын –шашын, экожүйе, шамдар, электр құралдары. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? «Тұмша» деген сөздің мағынасы неде? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Климат пен табиғат» (7- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері» әдісімен оқушылар ұлы дала табиғатының маңызы туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары қоржындағы конфеттердің түсіне қарай ( таңдауы бойынша) топқа бөлінеді ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 10 мин 4 мин |
Тыңдалым арқылы өлеңді үнтаспадан тыңдап, негізгі мәліметтерді іріктейді.
Үнтаспадағы өлеңді тыңдап, қай сөздер бас әріппен жазылатынын айтады. ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс Сөздік жұмыс «Тұмша» сөзінің мағынасын ашады. Ж. Оқулықпен жұмыс. 4- тапсырмамен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды. Жазылым. Климаттық өзгерістердің түрлерін диаграммаға түсіреді. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Септік жалғау. Жай септеу мен тәуелді септеу Оқушылар септік жалғау , жай септеу мен тәуелді септеу туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, септік жалғау туралы ақпаратты толықтырамын. Ж. Оқулықпен жұмыс 3- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Соңғы сөз» әдісі. Оқушылар бір –бірлеріне климаттық өзгерістер туралы түйінді сөздер айтады. |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. 9- тапсырма «Шығу парағын » пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап бер.
|
|
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
Ғаламтор материалдарын пайдаланып, әлемде болып жатқан климаттық өзгерістер туралы эссе жазады. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлы дала табиғаты
Ұлы дала табиғаты
|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 11.09 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы дала табиғаты , 2 - сағаты. |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.5.1. Оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу.( Ж5) 7.4.2.1. Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану ( ӘТН 2) |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Тірек сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, жинақы мәтін жазады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
Мәтін үзінділеріндегі оқиғаны логикалық екпінмен айта алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жазады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Қолдану , талдау |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша жинақы мәтін жазады. Сөйлеу тілінде интонация , кідіріс, логикалық екпінді қолданады.. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау, өз бетімен білім алу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, 3- сынып |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Сөйлеу тіліндегі интонация , кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Табиғат - природа Ұлы дала – великая степь Мұхит – океан Жауын –шашын – дождь Ағаш – дерево |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Климаттық өзгерістердің түрлері, зардаптары, ғаламдық жылыну, жауын –шашын, экожүйе, шамдар, электр құралдары. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? «Тұмша» деген сөздің мағынасы неде? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Климат пен табиғат» (7- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері» әдісімен оқушылар ұлы дала табиғатының маңызы туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары қоржындағы конфеттердің түсіне қарай ( таңдауы бойынша) топқа бөлінеді ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 10 мин 4 мин |
Тыңдалым арқылы өлеңді үнтаспадан тыңдап, негізгі мәліметтерді іріктейді.
Үнтаспадағы өлеңді тыңдап, қай сөздер бас әріппен жазылатынын айтады. ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс Сөздік жұмыс «Тұмша» сөзінің мағынасын ашады. Ж. Оқулықпен жұмыс. 4- тапсырмамен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды. Жазылым. Климаттық өзгерістердің түрлерін диаграммаға түсіреді. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Септік жалғау. Жай септеу мен тәуелді септеу Оқушылар септік жалғау , жай септеу мен тәуелді септеу туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, септік жалғау туралы ақпаратты толықтырамын. Ж. Оқулықпен жұмыс 3- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Соңғы сөз» әдісі. Оқушылар бір –бірлеріне климаттық өзгерістер туралы түйінді сөздер айтады. |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. 9- тапсырма «Шығу парағын » пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап бер.
|
|
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
Ғаламтор материалдарын пайдаланып, әлемде болып жатқан климаттық өзгерістер туралы эссе жазады. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













