Материалдар / Ұлы қытай қоғамының салыеуы арасындағы байланыс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ұлы қытай қоғамының салыеуы арасындағы байланыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлы қытайқ оғамының бвйланысы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2023
189
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

37 Ы.Сүлейменов атындағы орта мектебі» КММ__________________________________________
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым- қатынасы.
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

5.4 Ғұндар

Педагогтің Т.А.Ә.

Салыбаева Актолкын Жетписбаевна

Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны: 18

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары.

Зерттеу сұрағы:Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау.

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау және түсіндіру

Себеп және салдар.

Сабақтың мақсаты

Ұлы Қытай қорғаны салынуының себебі және салдарын анықтап, Ғұндардың көрші елдермен қарым-қатынасын сипаттайды;

*Бағалау критерийі

-Ұлы Қытай қорғаны салынуының себеі мен салдарын анықтайды;

-Ғұндардың көрші елдермен қарым- қатынасын сипаттайды.

      Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 5 мин


І.Ұйымдастыру кезеңі;

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

Сыныпта психологиялық ахуал туғызу .

ЕҚБ қажеттілігі бар (есту қабілеті бұзылған) оқушының алдыңғы қатарға отыруын қадағалау .


Үй тапсырмасы тексеру сұрақтары:

Ғұн мемлекетінің негізін қалаушы кім?

Ғұн тайпалары орналасқан территориясы қандай?

Неліктен дунху тайпасы басшысы Мөдеге елші жіберді?


БЫМ: Оқушыларға тақтада бейнесурет көрсетіліп, ынталандырушы сұрақтар қойылады.

  1. Суретте не бейнеленген?

  2. Бұл не үшін салынған деп ойлайсың?

  3. Бұны кімдер салған деп ойлайсың?

  4. Бүгінгі тақырбымыз не туралы болмақ деп ойлайсыздар?

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады.


Оқушылар бір- біріне тілектер айтып, көңіл күйлерін көтереді .

ЕҚБқажеттілігі бар оқушы мұғалімнің қадағалауымен алдыңғы қатарға отырады .

Оқушылар үй тапсырмасына арналған сұрақтарға жауап береді.







Оқушылар берілген бейнесуретке қатысты қойылған сұрақтарға өз жуаптарын беріп, сабақтың тақырыбын болжамдайы.


Мұғалім тарапынан мадақтау жүргізіледі



Сабақтың ортасы 35 мин































































Оқушыларды геометриялық фигуралар бейнеленген қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

І – топ: Ғұндар

ІІ – топ: Үйсіндер

ІІІ – топ: Қаңлылар


Б. Оқушыларға «Ұлы Қытай қорғаны» туралы қысқа метраждыбейнефильм көрсетіледі. Оқушылар «Эйлер» әдісі арқылы жұптарымен берілген тапсырманы талқылап, орындайды.

ЕҚБ қажеттілігі бар оқушының тапсырманы толтық түсінгендігін сабақтың өн бойында қадағалау, қайталап сұрап, нақтылап айту арқылы қолдау көрсету .

1-Тапсырма: «Эйлер»әдісі Кім? Неге? Не? Қашан? Қайда?

Кім

Неге

Не

Қайда

Қашан






Дескриптор:

Ұлы Қытай қорғанын кімдер салғанын жазады.

Ұлы Қытай қорғанын салуының себебін жазады.

Ұлы Қытай қорғанын салуға не әсер еткенін жазады.

Ұлы Қытай қорғаны қайда орналасқанын жазады.

Ұлы Қытай қорғанының қашан салынғанын жазады.


Б.Топтық жұмыс. Топтарға мәтіндер беріледі, топта талқылап, «ДЖИГСО» әдісі арқылы топтар бір-біріне түсіндіреді.

І – топ: Ғұн және Қытай қатынасы.

ІІ – топ: Ғұн және Үйсін қарым-қатынасы.

ІІІ – топ: Ғұн және Қаңлы қарым-қатынасы.



2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Органайзер» әдісі арқылы кесте толтырады.

Ғұн-қытай қарым-қатынасы

Ғұн-қаңлы қарым-қатынасы

Ғұн-үйсін қарым-қатынасы





Дескриптор:

Ғұндар мен қытай қарым-қатынасын сипаттап жазады;

Ғұндар мен қытай қарым-қатынасын сипаттап жазады;

Ғұндар мен қытай қарым-қатынасын сипаттап жазады;

Оқушылардың жеке қажеттіліктерін ескеру үшін қосымаша сұрақтар қажеттілігне қарай ұсынылады


В деңгей

Ғұн өркениетінің ерекшелігі қандай?

С деңгей

Ғұндар Орталық Азия мен Еуропа тарихында қандай орын алады?


3- тапсырмасы. Жұптық жұмыс. «Триада» кестесі.

Себептері:

1 -

2 -

Ұлы Қытай қорғанының салынуы

Салдары:

1 –

2 -

Дескриптор:

Ұлы Қытай қорғаны салыну 1 себебін көрсетеді;

Ұлы Қытай қорғаны салынуының 1-2 салдарын анықтайды;

Оқушылар таңдалған фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді.





Ұлы Қытай туралы бейнефильм көріп, жұпта талқылап, кестені толтырады.



















Оқушылар мәтінді оқып, топта талқылайды және топтар бір-біріне түсіндіреді.









Берілген кестені толтырады.

ЕҚБқажеттілігі бар оқушының жауабын толық тыңдау үшін уақытты шектемеу арқылы қолдау көрсету.





Қажет болған жағдайда оқушылардың жеке мүмүкіндіктерін қанағаттандыру үшін қосымша сұрақтар қойылдаы.




































Жұптар бірін-бірі бағалайды.









«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.



Мұғалімнің кері байланыс арқылы кері байланыс жүреді.

Қима қағаздар







https://www.youtube.com/watch?v=cxVdoSmoz6w




















































Сабақтың соңы 5 мин


Кері байланыс. «Ойды аяқта»

Бүгін мен білдім........

Маған қиындық тудырды............

Мен үйрендім.............

Қолымнан келді.................

Оқушылар «ойды аяқта» әдісі арқылы кері байланыс береді.

Бүгін мен білдім:

Қиындық тудырды:

Мен үйрендім:

Қолымнан келді:






















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!