«Балауса» ортаңғы тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Күні: 09. 10. 2020 ж.
Білім беру салалары: «Таным»
Бөлімдері: Жаратылыстану
Тақырыбы: «Жануарлардың қысқа дайындығы»
Мақсаты: Балаларға табиғат туралы түсінік беру, табиғаттың сұлу көркіне балалардың қызығушылық сезімін арттыру; бақылай білу дағдысын дамыту; табиғат, адам және жануарлар арасында байланыс бар екенін түсіндіру; табиғат байлығын қорғауға тәрбиелеу
Қажетті құрал-жабдықтар: Әсем табиғат суреттері, жануарлардың суреттері
Сөздік жұиыс: Табиғат – природа, жануар – животное, қыс – зима, суық - холодно
|
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс - әрекеті |
Баланың іс - әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушы |
Шаттық шеңбері: Тәрбиеші балаларды шеңбер жасауға шақырады. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге! |
Балалар шаттық шеңберге келіп хормен жақсы көңіл күймен өлеңді айтады. |
|
Іздену – ұйымдастырушылық |
Сұрақ - жауап: - Балалар қазір қай жыл мезгілі? - Балалар қыс мезгілінде ауа райы қандай болады? - Қыста жануарларда қандай өзгерістер болады? Балаларға қонаққа Табиғат ана келеді. - Сәлеметсіңдер ме, балалар. Тәрбиеші балаларға табиғатқа байланысты суреттерді көрсетеді. Тәрбиеші суреттерді орналастырып, Оразақын Асқардың "Суретші" деген өлеңін оқиды. Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы "тірі" және "өлі" табиғаттың өзара байланысын түсіндіреді. Тәрбиеші табиғатта болатын құбылыстарды айтады балалар қай мезгілде болтынын айтады. - Шөптің қурауы, жапырақтың түсуі (күзде), ағаштардың бұтақтары, үйлердің шатырларын, айналаны ақ қар жапқан, өзенге мұз қатқан (қыста), өзендер сылдырап ағады, жер көгереді (көктем), айнала қызыл-жасыл гүл, аспан шайдай ашық (жазда). Балалар табиғат пен адам өзара байланысты болады. Тәрбиеші адам жануарларға әрдайым қамқаршы мен көмекші болатындығын әңгімелеп береді. - Табиғат пен адам бір - бірлерінсіз өмір сүре алмайды. Адамдар табиғатқа қамқор болу керек. Сергіту сәті: Жаңбыр қалай жауады? Өзен қалай ағады? Теңіз қалай толқиды? Біз қалай жүземіз? Дидактикалық ойын III.3-7 «Жыл мезгілдері». Балалар сендерге қазір суреттер көрсетемін бұл суретте тірі табиға және өлі табиғат бар. Сендер оларды ажыратуларын керек. |
Қыс Күн суытады, қар жауады, боран соғады. Балалар қуанады. Балалар үш тілде амандасады. Балалар тәрбиешіні мұқият тыңдап отырады. Балалар сұрақтарға жауап береді. - Күзде. - Қыста. - Көктемде. - Жазда. Балалар тәрбиешіні мұқият тыңдап отырады. Балалар сергіту сәтін қайталап, қимылмен көрсетеді. Балалар ойынға белсене қатысады. Ажыратуға талпынады. |
|
Рефлексивті түзеуші |
- Балалар қандай тақырыппен таныстық? Табиғат біздің анамыз, Жер ана біздің панамыз Таза болса табиғат, Бізде аман боламыз Балаларды мақтау, мадақтау. |
Балалардың жауаптары. Балалар тақпақты хормен айтады. |
Күтілетін нәтиже:
Білуі немесе хабардар болуы: Қыс мезгілі туралы
Қалыптасқан әдет: Өз ойларын айту, берілген тапсырманы орындау
Істей біледі: Қысқы табиғаттың әсемдігін сезіне білуге және оны қорғауды біледі
Тәрбиеші: Иманбаева Қ.Б.
Тексерген: _______
Ескерту: _________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҰОҚ "Жануарлардың қысқа дайындығы"
ҰОҚ "Жануарлардың қысқа дайындығы"
«Балауса» ортаңғы тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Күні: 09. 10. 2020 ж.
Білім беру салалары: «Таным»
Бөлімдері: Жаратылыстану
Тақырыбы: «Жануарлардың қысқа дайындығы»
Мақсаты: Балаларға табиғат туралы түсінік беру, табиғаттың сұлу көркіне балалардың қызығушылық сезімін арттыру; бақылай білу дағдысын дамыту; табиғат, адам және жануарлар арасында байланыс бар екенін түсіндіру; табиғат байлығын қорғауға тәрбиелеу
Қажетті құрал-жабдықтар: Әсем табиғат суреттері, жануарлардың суреттері
Сөздік жұиыс: Табиғат – природа, жануар – животное, қыс – зима, суық - холодно
|
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс - әрекеті |
Баланың іс - әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушы |
Шаттық шеңбері: Тәрбиеші балаларды шеңбер жасауға шақырады. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге! |
Балалар шаттық шеңберге келіп хормен жақсы көңіл күймен өлеңді айтады. |
|
Іздену – ұйымдастырушылық |
Сұрақ - жауап: - Балалар қазір қай жыл мезгілі? - Балалар қыс мезгілінде ауа райы қандай болады? - Қыста жануарларда қандай өзгерістер болады? Балаларға қонаққа Табиғат ана келеді. - Сәлеметсіңдер ме, балалар. Тәрбиеші балаларға табиғатқа байланысты суреттерді көрсетеді. Тәрбиеші суреттерді орналастырып, Оразақын Асқардың "Суретші" деген өлеңін оқиды. Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы "тірі" және "өлі" табиғаттың өзара байланысын түсіндіреді. Тәрбиеші табиғатта болатын құбылыстарды айтады балалар қай мезгілде болтынын айтады. - Шөптің қурауы, жапырақтың түсуі (күзде), ағаштардың бұтақтары, үйлердің шатырларын, айналаны ақ қар жапқан, өзенге мұз қатқан (қыста), өзендер сылдырап ағады, жер көгереді (көктем), айнала қызыл-жасыл гүл, аспан шайдай ашық (жазда). Балалар табиғат пен адам өзара байланысты болады. Тәрбиеші адам жануарларға әрдайым қамқаршы мен көмекші болатындығын әңгімелеп береді. - Табиғат пен адам бір - бірлерінсіз өмір сүре алмайды. Адамдар табиғатқа қамқор болу керек. Сергіту сәті: Жаңбыр қалай жауады? Өзен қалай ағады? Теңіз қалай толқиды? Біз қалай жүземіз? Дидактикалық ойын III.3-7 «Жыл мезгілдері». Балалар сендерге қазір суреттер көрсетемін бұл суретте тірі табиға және өлі табиғат бар. Сендер оларды ажыратуларын керек. |
Қыс Күн суытады, қар жауады, боран соғады. Балалар қуанады. Балалар үш тілде амандасады. Балалар тәрбиешіні мұқият тыңдап отырады. Балалар сұрақтарға жауап береді. - Күзде. - Қыста. - Көктемде. - Жазда. Балалар тәрбиешіні мұқият тыңдап отырады. Балалар сергіту сәтін қайталап, қимылмен көрсетеді. Балалар ойынға белсене қатысады. Ажыратуға талпынады. |
|
Рефлексивті түзеуші |
- Балалар қандай тақырыппен таныстық? Табиғат біздің анамыз, Жер ана біздің панамыз Таза болса табиғат, Бізде аман боламыз Балаларды мақтау, мадақтау. |
Балалардың жауаптары. Балалар тақпақты хормен айтады. |
Күтілетін нәтиже:
Білуі немесе хабардар болуы: Қыс мезгілі туралы
Қалыптасқан әдет: Өз ойларын айту, берілген тапсырманы орындау
Істей біледі: Қысқы табиғаттың әсемдігін сезіне білуге және оны қорғауды біледі
Тәрбиеші: Иманбаева Қ.Б.
Тексерген: _______
Ескерту: _________
шағым қалдыра аласыз













