«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
Мектеп директоры : Қ.Абдуллаев
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Үш би»

Пән мұғалімі: Азиева Толғанай
Пәні:әдебиеттік оқу
Сынып: 1 «А»
Мерзімі: 14.04.2016 ж
Сабақтың тақырыбы: Үш би
Сабақтың мақсаты: Үш би туралы түсінік беру.Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
А) білімділік: оқушыларды зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсініктерін кеңейте отырып сөйлем ішінен тауып сұрақ қоя білуге сөйлемдерді сөз таптарына талдай білуге үйрету, сауатты жазуға дағдыландыру.
Ә) дамытушылық: ойын түрлері арқылы ізденімпаздық қабілеттерін, ой-өрісін дамыту түрлі тапсырмалар орындау барысында танымдық іскерлік есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Б) тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке бірін-бірі сыйлай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: ребустар,кестелер, суретпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару
- Оқу құралдарын дайындату
-Кезекшінің жұмысын қадағалау
-Сабақтың мақсатын хабарлау
ІІ.Жаңа сабаққа дайындық:
-Өткен сабаққа шолу жасау.
Өткен сабақта біз не өттік?
«Шығыс жұлдызы» мәтінін оқыту, түсінігін сұрау.
Адамға қатысты сөздерге кім? кімдер? деген сұрақтар қойылады. Заттар мен жануарларға қатысты не? нелер? деген сұрақтар қойылады.
-Мысал келтірейікші?
- Суретке қара. Әр сүреттегі заттардың санын анықта.

Қоян Қояндар балапан балапандар
-Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар?
(Оқушылар жауабы)
Суреттерге назар аударайық.

-Бірінші суретте неше үйрек бар?
-Біреу
-Үйрек сөзіне сұрақ қойайықшы?
-Не?
-Екінші суретте неше үйрек бар?
-Үшеу
-Үйректер сөзіне сұрақ қойайықшы?
-Нелер?
-Келесі суретке қарайық.Неше қыз бала бар?
-Біреу
-Ал екінші суретте неше қыз бала бар? Қандай сұрақ қоямыз?
-Үшеу. Кімдер?
Біздің ғалым ағалар,
Біздің ғалым апалар
Ашты жолды аспанға.
Әлі ұшамыз алысқа,
Алыс Айға, Марсқа.
Жаңа сабақ: Үш би
Ойдың қозғап жасынан,
Қайта туған ғасырым.
Төле би мен Қазыбек,
Әйтеке би- асылым.
Айбын болған еліме,
Айдын болған көліме.
Айналайын үш биім,
Пана болған жеріме.
Елдік туын ұстаған,
Ел намысын ұштаған,
Қалың қазақ пір тұтар
Қасиетті үш бабам. Нұрлан Оразалин

Өлеңде айтылған үш би ткралы не білесің?
Үш бидің аттарын ата. Олар қандай адам болған?
«Айбын болған еліме» дегенді қалай түсінесің?
Кім ? сұрағына жауап беретін сөздерді тап.
Оқулықпен жұмыс
203- жаттығу.Көп нүктенің орнына не? сұрағына жауап беретін сөздер тауып жаз.
Қ
ой Қаз Доп
Т
орғай лар Қоян дар Кітап тар
Алма Аң Құс
Жазған сөздеріңе сұрақ қой.
Екі- үш сөзді қатыстырып сөйлем құра.
Сергіту сәті:
Күркіреді күн-күн...
Терезелер шың-шың
Жауды жаңбыр топ-топ
Шелек-шелек көп-көп
Жон арқаңды тос-тос
Күнбағыс тез өс-өс.
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
(Инеліктер)
-Инеліктер ұшатын жәндік.
Сөздерге –ші жұрнағын жалғап жаз. Сонда қандай сұрақ қойылады?
Не?
сурет
ән
тігін
Жаңа сабақты бекіту.
-Балалар бүгінгі сабағымызды «Ойлан, тап!» ойыны арқылы қорытындылаймыз. Суреттерді сұрақтарға жауап беретін қатарға қою.
Кім? Кімдер?
Не? нелер?


ІV. Үйге тапсырма беру.
-Балалар үйде 204- жаттығуда суретте бейнеленген мамандық иелеріне тиесілі сөздерді тауып атап жазып , «Үш би» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқып келесіңдер.
V.Бағалау.


1 «А» сынып оқушылармен өтілген ашық сабақ










Бастауыш сынып мұғалімі Азиева Толғанай




Оқушылар жаттығулар орындауда


\






Азиева Толғанайдың сабақта қолданған көрнекіліктері
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Үш би" ашық сабақ
"Үш би" ашық сабақ
«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
Мектеп директоры : Қ.Абдуллаев
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Үш би»

Пән мұғалімі: Азиева Толғанай
Пәні:әдебиеттік оқу
Сынып: 1 «А»
Мерзімі: 14.04.2016 ж
Сабақтың тақырыбы: Үш би
Сабақтың мақсаты: Үш би туралы түсінік беру.Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
А) білімділік: оқушыларды зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсініктерін кеңейте отырып сөйлем ішінен тауып сұрақ қоя білуге сөйлемдерді сөз таптарына талдай білуге үйрету, сауатты жазуға дағдыландыру.
Ә) дамытушылық: ойын түрлері арқылы ізденімпаздық қабілеттерін, ой-өрісін дамыту түрлі тапсырмалар орындау барысында танымдық іскерлік есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Б) тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке бірін-бірі сыйлай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: ребустар,кестелер, суретпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару
- Оқу құралдарын дайындату
-Кезекшінің жұмысын қадағалау
-Сабақтың мақсатын хабарлау
ІІ.Жаңа сабаққа дайындық:
-Өткен сабаққа шолу жасау.
Өткен сабақта біз не өттік?
«Шығыс жұлдызы» мәтінін оқыту, түсінігін сұрау.
Адамға қатысты сөздерге кім? кімдер? деген сұрақтар қойылады. Заттар мен жануарларға қатысты не? нелер? деген сұрақтар қойылады.
-Мысал келтірейікші?
- Суретке қара. Әр сүреттегі заттардың санын анықта.

Қоян Қояндар балапан балапандар
-Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар?
(Оқушылар жауабы)
Суреттерге назар аударайық.

-Бірінші суретте неше үйрек бар?
-Біреу
-Үйрек сөзіне сұрақ қойайықшы?
-Не?
-Екінші суретте неше үйрек бар?
-Үшеу
-Үйректер сөзіне сұрақ қойайықшы?
-Нелер?
-Келесі суретке қарайық.Неше қыз бала бар?
-Біреу
-Ал екінші суретте неше қыз бала бар? Қандай сұрақ қоямыз?
-Үшеу. Кімдер?
Біздің ғалым ағалар,
Біздің ғалым апалар
Ашты жолды аспанға.
Әлі ұшамыз алысқа,
Алыс Айға, Марсқа.
Жаңа сабақ: Үш би
Ойдың қозғап жасынан,
Қайта туған ғасырым.
Төле би мен Қазыбек,
Әйтеке би- асылым.
Айбын болған еліме,
Айдын болған көліме.
Айналайын үш биім,
Пана болған жеріме.
Елдік туын ұстаған,
Ел намысын ұштаған,
Қалың қазақ пір тұтар
Қасиетті үш бабам. Нұрлан Оразалин

Өлеңде айтылған үш би ткралы не білесің?
Үш бидің аттарын ата. Олар қандай адам болған?
«Айбын болған еліме» дегенді қалай түсінесің?
Кім ? сұрағына жауап беретін сөздерді тап.
Оқулықпен жұмыс
203- жаттығу.Көп нүктенің орнына не? сұрағына жауап беретін сөздер тауып жаз.
Қ
ой Қаз Доп
Т
орғай лар Қоян дар Кітап тар
Алма Аң Құс
Жазған сөздеріңе сұрақ қой.
Екі- үш сөзді қатыстырып сөйлем құра.
Сергіту сәті:
Күркіреді күн-күн...
Терезелер шың-шың
Жауды жаңбыр топ-топ
Шелек-шелек көп-көп
Жон арқаңды тос-тос
Күнбағыс тез өс-өс.
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
(Инеліктер)
-Инеліктер ұшатын жәндік.
Сөздерге –ші жұрнағын жалғап жаз. Сонда қандай сұрақ қойылады?
Не?
сурет
ән
тігін
Жаңа сабақты бекіту.
-Балалар бүгінгі сабағымызды «Ойлан, тап!» ойыны арқылы қорытындылаймыз. Суреттерді сұрақтарға жауап беретін қатарға қою.
Кім? Кімдер?
Не? нелер?


ІV. Үйге тапсырма беру.
-Балалар үйде 204- жаттығуда суретте бейнеленген мамандық иелеріне тиесілі сөздерді тауып атап жазып , «Үш би» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқып келесіңдер.
V.Бағалау.


1 «А» сынып оқушылармен өтілген ашық сабақ










Бастауыш сынып мұғалімі Азиева Толғанай




Оқушылар жаттығулар орындауда


\






Азиева Толғанайдың сабақта қолданған көрнекіліктері
шағым қалдыра аласыз













