Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Үш таңбалы сандарға көбейту бөлу алгоритмі
Абай облысы білім басқармасының Семей қаласы білім бөлімінің «№11 ЖОББМ» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары 56 сабақ Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритмі (сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
2 ( А ) – Бөлім . «Көбейту және бөлу» Ортақ тақырып: «Мәдени мұра» |
|||||
Педагогтің Т.А.Ә. |
Кудайбергенова Анар Калиевна |
|||||
Күні: |
28.11.2024 |
|||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
59 сабақ Үш таңбалы сандарға көбейту бөлу алгоритмі Мәдени ескерткіштерді қорғау ( Математика 2 -бөлім. Оқулық 69 –71 бет «Алматы кітап» баспасы, 2019 ж. ) |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.2.11-екі таңбалы/үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
Бағалау критерийі |
|
|||||
Құндылық: |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 6 минут
|
Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуалды жақсарту. -«Сәлем» психологиялық ахуалды орындау Топқа біріктіру: Суреттер арқылы топқа біріктіру 1 топ «Қосу» суреттен таңдағандар 2 топ «Көбейту» суретін таңдағандар 3 топ «Бөлу» суретін таңдағандар 4 топ “Азайту» суретін таңдағандар |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады.
|
Керемет! |
|
||
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұжым ережесі 2 минут
Алдыңғы білім 4 минут |
1 тапсырма Топтық жұмыс. Сыныпқа 1 тапсырма бейнеленген видеоны көрсету, тапсырма орындау 2-мысал Өздік жұмыс Топтарға суреттер таратылады. Топтар есептің бөліктерін анықтау керек. Анықталған бөліктерді сәйкес сөздермен байланыстырады. 1-топ. Есептің шартын анықтау. 2-топ. Есептің сұрағын анықтау. 3-топ. Есептің шешуін анықтау Дискриптор: 1. Есептің бөліктерін анықтай алды. 2. Бөліктерді сәйкес сөздермен сәйкестендірді. 3. Өз жұмыстарын қорғай алды. Жаңа сабақ ФС тапсырма 1-тапсырма Есепті шығар. Ойлан, жұптас, Ауылдағы атамның 3 түйесі және одан 2 есе артық жылқысы бар. Атамның неше жылқысы бар? Түйе -3 Жылқы-? 2есе артық. Шешуі: 3*2=6 Жауабы: 6 жылқы 2-тапсырма 2 тапсырма Жұптық жұмыс. Сызба бойынша есеп құрастыр. Оны шығар Жылқы-6 Түйе -3 Қанша есе артық? Шешуі: 6/3=2 Жауабы: жылқы 2 есе артық ЕБҚ 3-тапсырма 18 қыз Ұл-? 9-ы кем. Қыздарға қарағанда ұлдар -? есе кем Шешуі: 18/9=2 Жауабы: 2 есе кем 4-тапсырма 3-тапсырмадағы есепке кері есеп құрастыр. Қысқаша жазбасын жазып,есепті шығар. Ұлдар -9 Қыздар -? 2 есе артық Шешуі: 9*2=18 Жауабы: 18 қыз саяхатқа шықты. ЕҚБ 5-тапсырма Аулада 8 көжек Тауық-? 3 есе артық Көжектер -? кем Шешуі: 8*3=24 Жауабы: 24-8=16 Көжектер 16 кем 6-тапсырма 2*8+28=16+28=44-17=27 62-24/4=36+6=42 7-тапсырма Тиісті амалдар таңбасын қой. (3*3 +3)/3=4 3*3/3-3=0
|
Есепті шығарады Есепті шығарады Есепті шығарады Есепті шығарады Есепті шығарады Мысалды шығарады Тиісті амалдарды қояды |
ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Есепті шығарады-1б Шешуі мен жауабын жазады-1б ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Есепті шығарады-1б Шешуі мен жауабын жазады-1б ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Есепті шығарады-1б Шешуі мен жауабын жазады-1б ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Есепті шығарады-1б Шешуі мен жауабын жазады-1б ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Есепті шығарады-1б Шешуі мен жауабын жазады-1б ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»әдісі Дескриптор: Мысалдарды шығарады-1б ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау» әдісі Дескриптор: Тиісті амалдардарды қояды-1б
|
|
||
Сабатың ортасы 29 минут ұжымдық жұмыс
9 |
Сынып жұмыс 56 сабақ Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритмі Сабақтың мақсаты:
Көркем жазу 5.600 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 1 есеп 59 бет Есепте. Жауаптарды өсу ретімен жазсаң, сен мәдени мұралардың қайда сақталғанын білесің Е Й З У М 52.070 * 12 53.080 * 18 842.751 : 27 326 * 23 4.025 : 23
Бөлу кезіндегі пайымдау алгоритмін толықтыр. Бірінші толымсыз бөлінгіш – 451 451 – ді 213 – ке бөлемін. Бөліндіге цифр таңдаймын. Ол үшін 4 жүздікті 2 жүздікке бөліп, 2 – ні аламын. Тексеремін: 213 * 2 = 426 Қалдықты табамын. Ол бөлгіштен кіші: ( 25 < 213 ) 5 цифрын түсіремін. Екінші толымсыз бөлінгішті 213- к е бөлемін. Дәл солай пайымдаймын: Тексеремін. ( ... * 1 = ... ) . Қалдықты табамын. Ол бөлгіштен ..... ( .... < 213 ) цифрын түсіремін. Үшінші толымсыз бөлінгішті .... бөлемін. ..... аламын. Тексеремін. Қалдық нөлге тең. Бөліндінің мәні ... ге тең.
«Ой қозғау» әдісі Жазылым; 2 есеп 59 бет
68.040 : 216 = 59.392 : 512 = 46.305 : 147 =
|
Күн ретін жазады Сабақтың мақсатымен танысады Көркем жазады
52.070 * 12 = 624. 840 Е 53.080 * 18 = 955.440 Й 842.751 : 27 = 31.213 З 326 * 23 = 7.498 У 4.025 : 23 = 175 М
Өсу ретімен : М У З Е Й 175 7.498 31.213 624.840 955.440
ЕСІҢДЕ САҚТА!
68.040 : 216 = 315 59.392 : 512 = 116 46.305 : 147 = 315 |
Дескриптор Есепті шығарады
Бөлу тәсілін түсінеді
Дескриптор Түсіндіре отырып есептейді |
оқулық 59 бет
оқулық 59 бет дәптер |
||
жұптық жұмыс 10 минут
ж
10 минут
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Есепте» әдісі Жазылым: 3 есеп 60 бет
79.496 : 152 = 113.122 : 347 = 264.410 : 386 =
«Ойлан» әдісі Жазылым: 4 есеп 60 бет
Туристік бағдардың ұзындығы – 480 км. Туристер автокөлікпен жүруге шешім қабылдады. Олар 85 км\сағ жылдамдықпен 2 сағат жүрді.
«Ойлан» әдісі Жазылым: 5 есеп 60 бет
Музейге 550 теңгеден 48 балалар билет сатып алынды. Есептесу үшін ішінде 50.000 теңгесі бар банк картасы ұсынылды. Содан соң әр балаға 500 теңгеден кәдесый сатып алу керек болды. Карточкада қалған ақша кәдесыйлар сатып алуға жете ме?
ә) Осы үстелдің периметрін есепте. Оқулықпен жұмыс 3 тапсырма «Есепте» әдісі Жазылым: 6 есеп 60 бет
13.440 : 32 : 7 + 7 * 123 = ( 1.638 : 39 + 13.284 : 36 ) : 1 = 509 * 603 – 999.999 : 11 + 3.982 = ( 90.050 – 219 * 380 + 190 ) : 90 = ( 302.281 – 12.649 ) : 48 + 3.966 = ( 21.000 – 308 * 29 ) : 4 + 14.147 : 47 =
«Ойлан» әдісі Айтылым: 7 есеп 61 бет
«Миға шабуыл» әдісі Айтылым: 8 есеп 61 бет
Нұр – Сұлтан қаласында қандай музей бар екенін анықта. Кіру билетінің бағасы нақтыла. Сол мәліметтерді пайдаланып, есеп құрастыр.
«Есепте» әдісі Жазылым: 9 есеп 61 бет
а) Қабырғаларының ұзындығы 25 мм болатын шаршы сыз
ә) Ұзындығы – 30 мм, ені 55 мм болатын тіктөртбұрыш сыз |
есептейді тексереді 79.496 : 152 = 523 523 * 152 = 79.496 113.122 : 347 = 326 347 * 326 = 113.122 264.410 : 386 = 685 685 * 386 = 264.410
523
S = 480 км V = 85км\сағ t – 2 сағ S қалғ - ? км Ш:
S = S
- Ж : 310 км қалды тексереді
Банк картасында – 50.000 тг 48 билет – 550 тг –ден К 48 адамға жетуі - ? Ш: 550 * 48 = 26.400 тг ( билет кеткен ақша ) 50.000 – 26.400 = 23.600 тг ( қалғ. ақша ) 23.600 : 500 = 47 ( 100 тг қалады ) 47 Ж: Карточкадағы ақша кәдесый алуға жетпейді. Тағы да 400 тг керек.
420 60 861 13.440 : 32 : 7 + 7 * 123 = 921 42 411 369 ( 1.638 : 39 + 13.284 : 36 ) : 1 = 411 306.927 216.018 90.909 509 * 603 – 999.999 : 11 + 3.982 =220.000 6.830 83.220 7.020 ( 90.050 – 219 * 380 + 190 ) : 90 = 78 289.632 6.034 ( 302.281 – 12.649 ) : 48 + 3.966 = 10.000 12.068 8.932 3.017 301 ( 21.000 – 308 * 29 ) : 4 + 14.147 : 47 =3.318
Болды - 98.000 тг 41 рет – 308 тг – ден Қалды - ? тг Ш: 308 * 41 = 12.628 98.000 - 12.628 = 85.372 Ж: Карточкада 85.372 тг қалды
Нұр – Сұлтан қаласындағы мұражайлар: 1. С.Сейфуллин мұражайы: Билет бағасы: ересектерге – 700 тг балаларға – 300 тг 2.Қ.Р тұңғыш президенті мұражайы: Билет бағасы: тегін 3.Қазақстанның ұлттық мұражайы: Билет бағасы: ересектерге – 700 тг балаларға – 300 тг 4.Бейбітшілік және келісім сарайы: Билет бағасы: ересектерге – 600 тг балаларға – 400 тг Демалыс күні 3 «А» сынып жетекшісімен С. Сейфуллин мұражайына барды. Билет бағасы: ересектерге – 300 тг балаларға – 100 тг Егер сыныпта 25 оқушы болса онда барлық билетке қанша ақша жұмсалады?
300 + 100 * 25 = 2.800 тг ( барлығы )
а) a = 25 мм P = ? мм S =
? Ш: P = 4 * a P = 4 * 25 мм = 100 мм S = a * a S =
25 мм
*
25 мм
=
625
Ж: Периметрі – 100 мм, ауданы
- 625 ә) a = 30 мм b = 55 мм S =
? P = ? мм Ш: P = 2 * ( a + b ) P = 2 * ( 30 мм + 55 мм ) = 170 мм S = a * b S = 30 мм * 55 мм
= 1.650 Ж: Периметрі – 170 мм, ауданы -
1.650 |
Дескриптор 1. Есептептейді 2.Дұрыстығын тексереді 3.Тура теңсіздіктер құрады
Дескриптор 1.Есептің шартын құрдым 2.Сұрағын анықтадым 3.Шешуін таптым 4.Жауабын жазады
Дескриптор 1.Амалдардың ретін сақтайды
Дескриптор 1.Есептің шартын құрдым 2.Сұрағын анықтадым 3.Шешуін таптым 4.Жауабын жазады
Дескриптор 1.Есепті шығарады
Дескриптор Периметрі мен ауданын табады
|
оқулық 60 бет
дәптер
оқулық 60 бет
дәптер
оқулық 61 бет
|
||
Сабақтың Соңы 3 минут Бекіту
ұ |
«Ойлан – жұптас – талқыла» стратегиясы Шығармашылық жұмыс Айтылым; 10 есеп 61 бет
Егер текшелердің қабырғасы 6 см болса, берілген фигуралардың көлемі қанша болады? Үй тапсырмасы: 61 бет 10 есеп
|
а) а = 6 см n = 23 ( текше саны ) V =
? Ш:
V
= 216 Ж: Фигураның көлемі
- 4.968 ә) а = 6 см n = 12 ( текше саны ) V =
? Ш:
V =
216 Ж: Фигураның көлемі
- 2.592 |
Дескриптор Есепті шығарады |
оқулық 61 бет |
||
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|

