|
Тақырыбы Сабақ 13-14 |
Үшбұрыш және оның түрлері. |
||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Үшбұрыш элементтері, түрлерімен танысады, үшбұрыш тақырыбы бойынша берілген есептерді шығаруға дағдыланады |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Оқушылар жекелеме,жұппен,топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды, жинақтайды, қортындылайды, бағалайды. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: оқушылар үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары және бұрыштарының шамаларына қарай түрлерін түсінеді |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
(а) Оқушылардың
назарын сабаққа Ұйымдастыру бөлімі:Оқушылармен амандасу,түгендеу,3 топқа бөлу. Топтастыру барысында соңында қалып қойған топтағы оқушыдан бастап сұраймын. «Доп лақтыру» ойыны Сұрақтар қою.
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
(МК,Ұ) Үшбұрыш анықтамасына тоқталып, дәлелдеу.
ВЕ – биіктігі, ВЕ АС, А/а. Үшбұрыштың қабырғаларының
ұзындықтарының қосындысы оның периметрі деп аталады. Р-белгілейді,
есептелінуі: Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарына байланысты: әртүрлі қабырғалы үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш,теңбүйірлі үшбұрыш болып бөлінеді. Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты: сүйір бұрышты үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыш, доғал бұрышты үшбұрыш болып бөлінеді. Үшбұрыштың ауданы табаны мен биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең.
Бір нүктеде жатпайтын әртүрлі А,В,С нүктелері берілсін. АВ, ВС, СА кесінділерін жүргізсек, АВС үшбұрышы пайда болады. Үшбұрыш деген сөздің орнына “∆” белгісі қолданылады. Сонда “АВС үшбұрышы” деген сөз ∆АВС түрінде жазылады
∠
А
О
Қабырға ұзындықтарына байланысты түрлері
Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері
Әр топқа тапсырма беру. І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау) ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау ІІІ топ: ∆ -тың түрлері туралы ертегі құрастыру ІV топ: бізді қоршаған үшбұрыштар туралы макет жасау Bilimland сайтынан видео көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіру Топтық жұмыс 1. Үшбұрыштардың маңыздылығы жайында парталас сыныптасыңмен малқылау жаса.
2 3. Парталас сыныптасыңмен үшбұрыштардың қандай теоремаларын білетінің жайлы мағұлмат алмас. 4. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
ІІ 1. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
2. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
|
Оқулық
А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар
Қосымша тапсырма: сызғыш
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы( 41-45мин) |
Топтық жұмыс. “Бізді қоршаған әлемдегі үшбұрыштар” жайлы жинаған қызықты мәліметтеріңмен сыныптастарыңмен бөлісіңдер Рефлексия Оқушыларға стикерлер таратылады.
Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш және оның түрлері
|
Тақырыбы Сабақ 13-14 |
Үшбұрыш және оның түрлері. |
||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
7 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Үшбұрыш элементтері, түрлерімен танысады, үшбұрыш тақырыбы бойынша берілген есептерді шығаруға дағдыланады |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Оқушылар жекелеме,жұппен,топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды, жинақтайды, қортындылайды, бағалайды. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: оқушылар үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары және бұрыштарының шамаларына қарай түрлерін түсінеді |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы(2-5 минут) |
(а) Оқушылардың
назарын сабаққа Ұйымдастыру бөлімі:Оқушылармен амандасу,түгендеу,3 топқа бөлу. Топтастыру барысында соңында қалып қойған топтағы оқушыдан бастап сұраймын. «Доп лақтыру» ойыны Сұрақтар қою.
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
(МК,Ұ) Үшбұрыш анықтамасына тоқталып, дәлелдеу.
ВЕ – биіктігі, ВЕ АС, А/а. Үшбұрыштың қабырғаларының
ұзындықтарының қосындысы оның периметрі деп аталады. Р-белгілейді,
есептелінуі: Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарына байланысты: әртүрлі қабырғалы үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш,теңбүйірлі үшбұрыш болып бөлінеді. Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты: сүйір бұрышты үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыш, доғал бұрышты үшбұрыш болып бөлінеді. Үшбұрыштың ауданы табаны мен биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең.
Бір нүктеде жатпайтын әртүрлі А,В,С нүктелері берілсін. АВ, ВС, СА кесінділерін жүргізсек, АВС үшбұрышы пайда болады. Үшбұрыш деген сөздің орнына “∆” белгісі қолданылады. Сонда “АВС үшбұрышы” деген сөз ∆АВС түрінде жазылады
∠
А
О
Қабырға ұзындықтарына байланысты түрлері
Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері
Әр топқа тапсырма беру. І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау) ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау ІІІ топ: ∆ -тың түрлері туралы ертегі құрастыру ІV топ: бізді қоршаған үшбұрыштар туралы макет жасау Bilimland сайтынан видео көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіру Топтық жұмыс 1. Үшбұрыштардың маңыздылығы жайында парталас сыныптасыңмен малқылау жаса.
2 3. Парталас сыныптасыңмен үшбұрыштардың қандай теоремаларын білетінің жайлы мағұлмат алмас. 4. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
ІІ 1. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
2. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
|
Оқулық
А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар
Қосымша тапсырма: сызғыш
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы( 41-45мин) |
Топтық жұмыс. “Бізді қоршаған әлемдегі үшбұрыштар” жайлы жинаған қызықты мәліметтеріңмен сыныптастарыңмен бөлісіңдер Рефлексия Оқушыларға стикерлер таратылады.
Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ВАС-үшбұрыштың АС және
АВ қабырғаларының
арасындағы бұрышы, ∠АСВ,
∠СВА да бұрыштары деп
аталады.

. Слайдта
көрсетілген өмірдегі үшбұрыштардан басқа үшбұрыштарды мысалға
келтір.



