Сабақ жоспары №10 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -жанама мен қиюшы ұғымдарын ажырата білу; -шеңбер жанамасының қасиеттерін қолдана білу. Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Анықтама.Егер шеңбер үшбұрыштың барлық төбелері арқылы өтсе, онда бұл шеңбер үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер деп аталады. Үшбұрыш қабырғасының ортасы арқылы өтетін және оған перпендикуляр түзуді үшбұрыштың орта перпендикуляры деп атайды. Теорема 1. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі үшбұрыштың орта перпендикулярының қиылысу нүктесі болады. Д Айталық,
АВС –берілген үшбұрыш
және О
– оған сырттай сызылған
шеңбердің центрі болсын. ОАС үшбұрышы теңбүйірлі:
оның ОА
мен
ОС
қабырғалары радиустар
болғандықтан тең. Бұл үшбұрыштың Анықтама. Үшбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын шеңбер осы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер деп аталады. Теорема 2. Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер центрі үшбұрыш биссектрисаларының қиылысу нүктесі болады. Д Айталық,
АВС – берілген
үшбұрыш, О
– оған іштей сызылған
шеңбердің центрі, |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1.
Центрі О нүктесі және радиусы R болатын ω шеңбері ABC үшбұрышына сырттай сызылған. Егер ∠ACB = 30°, ал ΔAOB периметрі = 15 см-ге тең болса, онда R-дің мәнін тап. Ш ∠АСВ= 30°;
∠АОВ (центрлік бұрыш) ∠АСВ (іштей сызылған бұрыш). Теорема бойынша: ∠АОВ= 2∠АСВ ∠АОВ= 2 ОА=ОВ (радиус) Демек,
ОА+ОВ+АВ=15 см 3ОА=15 см ОА=5 см R=5 см Жауабы: 5 см. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс: |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: |
|
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -жанама мен қиюшы ұғымдарын ажырата білу; -шеңбер жанамасының қасиеттерін қолдана білу.
- нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
Сабақ жоспары №10 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.15 үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -жанама мен қиюшы ұғымдарын ажырата білу; -шеңбер жанамасының қасиеттерін қолдана білу. Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Анықтама.Егер шеңбер үшбұрыштың барлық төбелері арқылы өтсе, онда бұл шеңбер үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер деп аталады. Үшбұрыш қабырғасының ортасы арқылы өтетін және оған перпендикуляр түзуді үшбұрыштың орта перпендикуляры деп атайды. Теорема 1. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі үшбұрыштың орта перпендикулярының қиылысу нүктесі болады. Д Айталық,
АВС –берілген үшбұрыш
және О
– оған сырттай сызылған
шеңбердің центрі болсын. ОАС үшбұрышы теңбүйірлі:
оның ОА
мен
ОС
қабырғалары радиустар
болғандықтан тең. Бұл үшбұрыштың Анықтама. Үшбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын шеңбер осы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер деп аталады. Теорема 2. Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер центрі үшбұрыш биссектрисаларының қиылысу нүктесі болады. Д Айталық,
АВС – берілген
үшбұрыш, О
– оған іштей сызылған
шеңбердің центрі, |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1.
Центрі О нүктесі және радиусы R болатын ω шеңбері ABC үшбұрышына сырттай сызылған. Егер ∠ACB = 30°, ал ΔAOB периметрі = 15 см-ге тең болса, онда R-дің мәнін тап. Ш ∠АСВ= 30°;
∠АОВ (центрлік бұрыш) ∠АСВ (іштей сызылған бұрыш). Теорема бойынша: ∠АОВ= 2∠АСВ ∠АОВ= 2 ОА=ОВ (радиус) Демек,
ОА+ОВ+АВ=15 см 3ОА=15 см ОА=5 см R=5 см Жауабы: 5 см. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс: |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: |
|
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -жанама мен қиюшы ұғымдарын ажырата білу; -шеңбер жанамасының қасиеттерін қолдана білу.
- нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз
әлелдеуі:
әлелдеуі:
ешуі:













