Материалдар / Үшбұрыштарды шешу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үшбұрыштарды шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Үшбұрыштарды шешуге есептер шығару
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2019
2502
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алпысбаева Айнагул

Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштарды шешу ( 4 сағат, 3-ші сабағы)

Осы мақсатқа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану

9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану

9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының -мұндағы – іштей сызылған шеңбер радиусы, -көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану

9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану

9.1.3.10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаттары:


- Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады.

- Шеңбердің радиусын анықтайды.

Ойлау дағдылары

Қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критерийі:

  • Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады.

  • Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын табады

Тілдік мақсаттар:








Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бұрыш, үшбұрыш, аудан, шеңбер, радиус, синус, косинус

Диалогқа жазылатын қажетті тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Үшбұрыштарды шешу дегенді қалай түсінесің?

  • Үшбұрышты шешуде не үшін синустар теоремасын қолданамыз?

Құндылықтарға баулу:

Астана еліміздің тәуелсіздігі және Астана (архитектура, Астанадағы ғимараттарды салуда қолданады).

Пәнаралық байланыс:

Физика 7 сынып, §23 қозғалыс есептері

Алдыңғы білім:

Синустар, косинустар теоремалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

8-12 мин

І. Ұйымдастыру

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. Оқушыларға салу жұмыстары беріледі. Әртүрлі үшбұрыштар берілу арқылы топқа бөлінеді. Соған сырттай шеңбер сызу тапсырмалары беріледі. Осы жерде оқушылар шеңберді сырттай салуда қиындыққа тіреледі.

Кері байланыс ауызша жүргізіледі. Неге қиын? Шеңбердің центрін табуды.





Әртүрлі

үшбұрыштар беріледі






Сабақтың ортасы

20 мин





Топтық жұмыс



















Жұптық жұмыс

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады.

Шеңбердің радиусын анықтайды.

«Эйлер шеңбері» арқылы оқулықтан

есептер шығарады

І топ

4 есеп: Шеңберге іштей сызылған теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 600-қа тең доғаны кереді. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар.

ІІтоп

5 есеп: Шеңберге іштей сызылған теңбүйірлі үшбұрыштың табаны 100-ге тең доғаны кереді. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар.

ІІІ топ

11 есеп: Үшбұрыштың 5, 5, 8. Оған іштей сызылған шеңбердің радиусын тап.

Интеравтивті тақтадан оқушыларға дұрыс жауабын көрсетемін.

Топтың жұмыс барысында оқушылардың белсенділігін арттыру үшін әр топтың ерекшілігін ескеріп, ауызша кері байланыс беремін.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

6 есеп: Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3 см және 4 см. Оған сырттай сызылған шеңбердің радисуын тап.

Бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы тексеремін.

Кері байланысты ауызша жүргіземін.



Геометрия

9 сынып

Смирнов В.А

«Мектеп» баспасы

Беті: 128-129














Сабақтың соңы

8 мин

Жеке жұмыс

































Қорытынды











Үйге тапсырма беру

9 есеп: АВС үшбұрышының АВ қабырғасы 10-ға тең және осы қабырғаға қарсы сатқан С бұрышын: 1) 300, 2) 450, 3) 600, 4) 900. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңдар.

Бірінші болған оқушы тақтаға есебін жазып есептің шешімін табады.

Бағалау кретерий

Дискриптор

Балл

1)Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады.

2)Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын табады

1)Берілгенін жазады

2)Үшбұрыш қабырғаларының бұрышын анықтайды

3)Сырттай сызылған шеңбердің радиусының формулаларын қолданады.

1





1





1



Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы арқылы қорытындылаймын.





















10 есеп: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштың радиусын табу.











































https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/shengber/lesson/ushburyshqa-ishtei-syzylhan-shengber-zhane-ushburyshqa-syrttai-syzylhan-shengber















Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



  1. Сыныпты топқа бөлу үшін әртүрлі үшбұрыштар (тікбұрыш, теңқабырғалы, теңбүйірлі) қиындыларын пайдаланамын.

  2. Оқушыларға бүгінгі мақсатына жету үшін «Эйлер шеңбері», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы, оқулықтың 128-129 беттеріндегі тапсырмаларды Геометрия оқулығынан топтық жұмысқа №1, №5, №11 есеп. Жұптық жұмысқа №6 есеп. Жеке жұмысқа №9 есеп берілді.

  3. Қорытынды бөлімінде әртүрлі сөздерден «Сөйлемді аяқта» әдісін пайдаландым.

  1. Әртүрлі үшбұрыштарға бөлінуді ұсынамын.









  1. «Эйлер шеңбері» әдісі

-Топпен жұмыс барысында оқушылардың белсенділігін арттыру үшін әр топтың ерекшелігін ескеріп, ауызша кері байланыс жасаймын.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы

-Жұптық жұмыста оқушылар бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы бағалайды. Нақтылау үшін ауызша кері байланыс жасаймын.

-Жеке жұмысты дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін.



  1. Бүгінгі сабақты «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы үшбұрыштың сыртына шеңберді қалай сызуға болатынын жазып, кері байланыс жасаймын.

Сабақта оқушылардың өміріне қауіпсіздік ережелері сақталады. Топ ережесін, бірін-бірі тыңдау, өзгенің идеясын құрметтеу сақталады. Геометриялық құралдармен жұмыс жасау қауіпсіздігі сақталады. Ақпараттық құралдармен жұмыс жасалады.



Сабақ бойынша рефлексия Сабақ

мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!