«Жамбыл
облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің №32 орта
мектебі»
коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Қызыл кітап не үшін
кажет?»
Пәні: Жаратылыстану
Сыныбы: Мектепалды
«Г»
Мұғалім: Аманжолова Ақжүніс
Марсовна
Тараз 2021
Ашық ұйымдастырылған оқу іс
әрекетінің технологиялық картасы.
Білім
беру саласы:Таным Әлеумет
Бөлімі:
Жаратылыстану
Тақырыбы: Қызыл кітап не үшін
қажет?
Мақсаты: 0.4.3.2. «Қызыл кітаптың»
маңыздылығын түсіндіру және қызыл кітапқа енген жануарлар мен
өсімдіктермен танысу
Сабақтың түрі: Топтық
жұмыс.
Әдіс –
тәсілдері: Түсіндіру,
сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: әртүрлі
суреттер
Билингвальді
компонент: Қызыл кітап-Красная книга-Red Book
Оқу іс
-әрекетінің
кезеңдері
|
Педагогтың іс-әрекеті
|
Балалардың
іс-әрекеті
|
Мотивациялық-
қозғаушылық
Ұйымдастырушылық- ізденістік
Рефлексиялық-түзетушілік.
|
Сәлеметсіздерме
балалар!
Бүгінгі
сабақта көңіл күйіміз қандай?
-Бүгінгі сабаққа дайынбыз
ба?
Шаттық
шеңбері
Ауадан
қуат алайық,
Алақанға салайық.
Жерден нәр
алайық,
Алақанға
салайық.
Күннен
шуақ алайық
Қүн
шуағын қонақтарға сыйлайық.
-Жарайсыңдар балалар енді жаратылыстану пәнінен
оқулығымызды алып бүгінгі тақырыбымыз «Қызыл кітап не үшін
қажет?»Біз өткен сабақта табиғат жайлы өттік,Табиғат дегеніміз не?
Олар жанды және жансыз болып бөлінеді.Жансыз табиғатқа күн ай тау
тас т.б.Ал жанды табиғатқа жануарлар өсімдіктер жатады екен.Ал енді
осы жойылып бара жатқан жануарлар өсімдіктер қызыл кітапқа
енгізілген.Енді мен сендерге қызыл кітап жайлы қысқаша мәлімет
берейін.
Қызыл
түс-ол қауіп қатер жайында белгі беретін түс екен яғни қызыл
кітапқа енгізілген деген сөз.
«Ақырын,абайла,тиіспе,қорға»
Деген
мағынаны білдіреді және балалар қызыл кітап жай ғана кітап емес
мемлекеттік құжат болып саналады.Себебі қызыл кітапқа сирек
кезігетін жылдан жылға азайып бара жатқан жануарлар өсімдіктер
тіркеледі.Бідің елімізде жойылып бара жатқан жануарлар мыналар
бейнероликке қараймыз.
Сергіту
сәті.
Оқулықпен
жұмыс
1.Қызыл
кітапқа енген қандай жануарларды білесің?Суреттерін
тап.
2.Қызыл
кітапқа енген өсімдіктерді ата.
|
Балалар орындарынан тұрып
амандасады.
-Жақсы
-Иә
Балалар қимыл -қозғалыс
арқылы орындайды.
Бізді қоршаған орта бұл
табиғат
Балалар тапсырманы
орындайды.
Балалар тыңдайды
Балалар
бейнероликке карап жануарлар өсімдіктер құстармен
танысады
Балалар тапсырмыларды
орындайды.
|
-Қызыл
кітап не үшін қажет екен?
-Жануарлар мен өсімдіктер
жойылып кетпеу үшін не істеуіміз керек?
|
Жойылып бара жатқан
жануарлар өсімдіктерді тіркейміз.
Әрине қорғауымыз
керек.
|