|
|
||||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 9 «Ә» Қатысқан оқушы саны: 26 |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Векторларды қосу және оның қасиеттері. Векторлардың айырмасы |
|
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
|
|
||
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау |
|
|
||
|
Әдіс-тәсілдер |
|
|
||
|
Алдыңғы білім |
Векторлар, векторлардың теңдігі |
|
||
|
Ресурстар |
1. Әбілқасымова А және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2012, -144 бет (79-83 б.б.) 2. Шыныбеков Ә.Н. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2013. – 208 бет |
|
||
|
Жоспар |
|
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (7 мин) «Миға шабуыл» әдісі бойынша қайталау сұрақтары қойылады: 1. Векторлық шама мен скалярлық шаманың қандай айырмашылығ бар? 2. Вектор деген не? Оны қалай белгілейді? 3. Қандай векторларды коллинеар деп атайды? Бағыттас және қарама-қарсы бағытталған векторларға мысал келтіріңдер. 4. Қандай векторларды өзара тең деп атайды? 5. Вектордың ұзындығы (модулі) деген не? 6. Нөлдік вектор жөнінде не білесіңдер?
|
І. * мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады; ІІ. Оқушылар өтілген материалды еске түсіру мақсатында әрбір оқушы жеке жауап береді.
|
|
|
|
Мағынаны тану (30 мин) |
ІІІ. Есептер шығару: Анықтама:
Бұл векторларды қосудың үшбұрыш ережесі болып табылады. Бұл векторларды қосудың параллелограмм ережесі болып табылады.
Б «Кім жүйрік?» әдісібойынша оқушылар оқулық бойынша есептер шығарады: Берілген есептердің В тобына дейін жеткен оқушы «өте жақсы» бағаланады Оқушылар тақтада №58, №59, №60, №61, №62 есептерді орындайды. |
ІІІ. Оқушылар оқулықтағы есептерді шығарады
|
|
|
|
Ой қозғау (3 мин) |
ІV. Сабақты бекіту мақсатында «Кең ауқымды дәріс» әдісін «Тақырыптық тест» арқылы жүзеге асырамын: «Тақырыптық тест» 1. Скаляр шамамен сипатталады A) Күш B) Жылдамдық C) Аудан D) Үдеу E) Қозғалыс 2. Вектор орт деп аталады A. Абсолют шамасы нөльге тең болса B. Координатаға жіктеуге болсаC. Абсолют шамасы бірден үлкен болса D. Абсолют шамасы бірге тең болсаE. Нөльдік вектор болса 3. Дұрыс емес тұжырымды таңдаңыз A. Бағытталған кесінді вектор деп аталады B. Жылдамдық скаляр шамаC. Аудан скаляр шама D. Үдеу векторлық шама 4. Векторлық шаманы көрсетіңіз A. Көлем B. Жылдамдық C. Аудан D. Масса |
ІV. Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
|
|
|
Бағалау (2 мин) |
Бағалау парағы |
|||
|
Үйге тапсырма (1 мин) |
Векторларға амалдар қолдану, №67, №68 есептер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Векторларды қосу және оның қасиеттері
Векторларды қосу және оның қасиеттері
|
|
||||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 9 «Ә» Қатысқан оқушы саны: 26 |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Векторларды қосу және оның қасиеттері. Векторлардың айырмасы |
|
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
|
|
||
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау |
|
|
||
|
Әдіс-тәсілдер |
|
|
||
|
Алдыңғы білім |
Векторлар, векторлардың теңдігі |
|
||
|
Ресурстар |
1. Әбілқасымова А және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Мектеп, 2012, -144 бет (79-83 б.б.) 2. Шыныбеков Ә.Н. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2013. – 208 бет |
|
||
|
Жоспар |
|
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (7 мин) «Миға шабуыл» әдісі бойынша қайталау сұрақтары қойылады: 1. Векторлық шама мен скалярлық шаманың қандай айырмашылығ бар? 2. Вектор деген не? Оны қалай белгілейді? 3. Қандай векторларды коллинеар деп атайды? Бағыттас және қарама-қарсы бағытталған векторларға мысал келтіріңдер. 4. Қандай векторларды өзара тең деп атайды? 5. Вектордың ұзындығы (модулі) деген не? 6. Нөлдік вектор жөнінде не білесіңдер?
|
І. * мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады; ІІ. Оқушылар өтілген материалды еске түсіру мақсатында әрбір оқушы жеке жауап береді.
|
|
|
|
Мағынаны тану (30 мин) |
ІІІ. Есептер шығару: Анықтама:
Бұл векторларды қосудың үшбұрыш ережесі болып табылады. Бұл векторларды қосудың параллелограмм ережесі болып табылады.
Б «Кім жүйрік?» әдісібойынша оқушылар оқулық бойынша есептер шығарады: Берілген есептердің В тобына дейін жеткен оқушы «өте жақсы» бағаланады Оқушылар тақтада №58, №59, №60, №61, №62 есептерді орындайды. |
ІІІ. Оқушылар оқулықтағы есептерді шығарады
|
|
|
|
Ой қозғау (3 мин) |
ІV. Сабақты бекіту мақсатында «Кең ауқымды дәріс» әдісін «Тақырыптық тест» арқылы жүзеге асырамын: «Тақырыптық тест» 1. Скаляр шамамен сипатталады A) Күш B) Жылдамдық C) Аудан D) Үдеу E) Қозғалыс 2. Вектор орт деп аталады A. Абсолют шамасы нөльге тең болса B. Координатаға жіктеуге болсаC. Абсолют шамасы бірден үлкен болса D. Абсолют шамасы бірге тең болсаE. Нөльдік вектор болса 3. Дұрыс емес тұжырымды таңдаңыз A. Бағытталған кесінді вектор деп аталады B. Жылдамдық скаляр шамаC. Аудан скаляр шама D. Үдеу векторлық шама 4. Векторлық шаманы көрсетіңіз A. Көлем B. Жылдамдық C. Аудан D. Масса |
ІV. Оқушылар тест тапсырмасын орындайды
|
|
|
|
Бағалау (2 мин) |
Бағалау парағы |
|||
|
Үйге тапсырма (1 мин) |
Векторларға амалдар қолдану, №67, №68 есептер |
|||
шағым қалдыра аласыз


ұл векторларды қосудың көпбұрыштар ережесі болып
табылады.












