Сабақ жоспары № 15
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 5.1.1. Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам. |
||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
1) Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіндіру; 2) Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіру. |
||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар виртуалды шындық және толықтырылған шындықтың, оның әсерінің принцптерін түсінеді. |
||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушымен сәлемдесу, жағымды орта қалыптастыру үшін мотивацияға толы "Өнер білім бар жұрттар" видеосын көру. https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc |
https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc |
|||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. «Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсері» тақырыбында дайындаған презентацияларын тексеру. |
|
|||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
III. Білімнің өзектілігі. 1)«Миға шабуыл» әдісін қолданып білім алушылармен бүгінгі сабақтың тақырыбын табу. https://www.youtube.com/watch?v=--GUkfYU1sM&t=122s
2) Бүгін жарыс сабақтың ғарышқа саяхат жасау арқылы «Лабиринт» әдісін қолдану арқылы тапсырмаларды орындау керектігін таныстыру. https://www.youtube.com/watch?v=F4uybVlxOBc&t=191s видеосымен ғарыш әлеміне саяхат жасауды бастау. 3) 2 топқа Classflow сервисінің көмегімен бөлу. Топ атаулары: Марс және Меркурий. 4)Блум таксономиясымен құрылған бағалау чек парағын және «Борт» журналын сабақта қолдануды білім алушыларға таныстыру және тарату. |
|
|||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||||||||||||||||||
|
30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).» тақырыбына байланысты видео материал және презенетация бойынша жаңа сабақты түсіндіру. https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s https://www.youtube.com/watch?v=WxzcD04rwc8
|
https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s |
|||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||||||||||||||||||
|
20 |
Жұптық жұмыс «Информатикалық диктант» әдісі: Тапсырма №1 Виртуалды шындықты педагогика саласында қолдануға болады. Білім беру. Виртуалды шындық алдын ала дайындықты қажет ететін сабақтарда жаттығу ортасын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Мысалы, ....
/информатика/ сабағында Ғылым. VR атомдық және молекулалық әлемнің зерттеулерін жылдамдатуға мүмкіндік береді. Компьютерлік шындық әлемінде ... /адам атомдарды конструкторды/ жинағандай басқара алады. |
|
|||||||||||||||||
Жеке жұмыс Тапсырма №3 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен көрген видео бойынша тапсырма орындау: 1) Үлгерімі бойынша жоғары білімгер А деңгейдегі тапсырмалар: 360 градус видеоны виртуалды көзілдіріктің көмегімен көру барысында геометриялық орналасуы бойынша қандай қара қашықтық аралығын көруге болады? 2) Үлгерімі бойынша орташа білімгер В деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көруге арналған видео неліктен 360 градус бойынша жасалады? Оның ерекшелігі неде? 2) Үлгерімі бойынша төмен білімгер С деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көрінген виртуалды шынайылық қандай кеңістікте жүзеге асырылады?
Топтық жұмыс: «Топтастыру» әдісі. Тапсырма №4. Кесте бойынша қолданылуына қарай түрлерін топтастырып жазып, түсіндір: 1)Айдын сабақтан соң 360 градусқа арналған видео ойындарды ойнау үшін виртуалды көзілдірік және бірнеше қолданушы онлайн ойын түрлерін техникалық дүкеннен сатып алуға барады. Ол ойнауға Cardboard, Gear VR, Daydream View, Xiaomi Mi VR Play, HOMIDO Grab, HIPER VRS, Xiaomi Mi VR 2, Homido VR V2, FreeStyle Online, Ultima Online, Ace Online, Anarchy Online, Dark Age of Camelot түрлерін қолдануына болады.
Топтық жұмыс: «Сәйкестігін табу» әдіс Тапсырма №5 Төменде берілген шағын дәрісті оқып, түсіну үшін Classflow бұлттық сервисінде әр салаға байланысты қолданылатын қосымшаларды сәйкестендіруге байланысты тапсырманы орындап, түсіндір.
|
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
6 |
Сабақты қорытындылау. 2 топтың лабиринт арқылы тапсырмаларды орындағаны бойынша қорытынды ұпай санын айтып, жеңімпаз топ виртуалды очки арқылы ғарыш әлеміне 3d видео арқылы саяхат жасайды.
Рефлексия. Борт журналына «Бүгінгі сабақтан қандай жаңалық алдым? Нені түсіндім?» сұрақтарына жауап жазу және ауызша айту.
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
LearningApps, Quizlet сервистерінде тақырыпқа байланысты тапсырмалар құрастыру. |
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.03.2-08 Басылым 5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам.
Сабақ жоспары № 15
|
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 5.1.1. Виртуалды және толықтырылған шындық. Виртуалды шындықтағы адам. |
||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
1) Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіндіру; 2) Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіру. |
||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар виртуалды шындық және толықтырылған шындықтың, оның әсерінің принцптерін түсінеді. |
||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушымен сәлемдесу, жағымды орта қалыптастыру үшін мотивацияға толы "Өнер білім бар жұрттар" видеосын көру. https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc |
https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc |
|||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. «Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсері» тақырыбында дайындаған презентацияларын тексеру. |
|
|||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
III. Білімнің өзектілігі. 1)«Миға шабуыл» әдісін қолданып білім алушылармен бүгінгі сабақтың тақырыбын табу. https://www.youtube.com/watch?v=--GUkfYU1sM&t=122s
2) Бүгін жарыс сабақтың ғарышқа саяхат жасау арқылы «Лабиринт» әдісін қолдану арқылы тапсырмаларды орындау керектігін таныстыру. https://www.youtube.com/watch?v=F4uybVlxOBc&t=191s видеосымен ғарыш әлеміне саяхат жасауды бастау. 3) 2 топқа Classflow сервисінің көмегімен бөлу. Топ атаулары: Марс және Меркурий. 4)Блум таксономиясымен құрылған бағалау чек парағын және «Борт» журналын сабақта қолдануды білім алушыларға таныстыру және тарату. |
|
|||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||||||||||||||||||
|
30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).» тақырыбына байланысты видео материал және презенетация бойынша жаңа сабақты түсіндіру. https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s https://www.youtube.com/watch?v=WxzcD04rwc8
|
https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s |
|||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||||||||||||||||||
|
20 |
Жұптық жұмыс «Информатикалық диктант» әдісі: Тапсырма №1 Виртуалды шындықты педагогика саласында қолдануға болады. Білім беру. Виртуалды шындық алдын ала дайындықты қажет ететін сабақтарда жаттығу ортасын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Мысалы, ....
/информатика/ сабағында Ғылым. VR атомдық және молекулалық әлемнің зерттеулерін жылдамдатуға мүмкіндік береді. Компьютерлік шындық әлемінде ... /адам атомдарды конструкторды/ жинағандай басқара алады. |
|
|||||||||||||||||
Жеке жұмыс Тапсырма №3 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен көрген видео бойынша тапсырма орындау: 1) Үлгерімі бойынша жоғары білімгер А деңгейдегі тапсырмалар: 360 градус видеоны виртуалды көзілдіріктің көмегімен көру барысында геометриялық орналасуы бойынша қандай қара қашықтық аралығын көруге болады? 2) Үлгерімі бойынша орташа білімгер В деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көруге арналған видео неліктен 360 градус бойынша жасалады? Оның ерекшелігі неде? 2) Үлгерімі бойынша төмен білімгер С деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көрінген виртуалды шынайылық қандай кеңістікте жүзеге асырылады?
Топтық жұмыс: «Топтастыру» әдісі. Тапсырма №4. Кесте бойынша қолданылуына қарай түрлерін топтастырып жазып, түсіндір: 1)Айдын сабақтан соң 360 градусқа арналған видео ойындарды ойнау үшін виртуалды көзілдірік және бірнеше қолданушы онлайн ойын түрлерін техникалық дүкеннен сатып алуға барады. Ол ойнауға Cardboard, Gear VR, Daydream View, Xiaomi Mi VR Play, HOMIDO Grab, HIPER VRS, Xiaomi Mi VR 2, Homido VR V2, FreeStyle Online, Ultima Online, Ace Online, Anarchy Online, Dark Age of Camelot түрлерін қолдануына болады.
Топтық жұмыс: «Сәйкестігін табу» әдіс Тапсырма №5 Төменде берілген шағын дәрісті оқып, түсіну үшін Classflow бұлттық сервисінде әр салаға байланысты қолданылатын қосымшаларды сәйкестендіруге байланысты тапсырманы орындап, түсіндір.
|
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
6 |
Сабақты қорытындылау. 2 топтың лабиринт арқылы тапсырмаларды орындағаны бойынша қорытынды ұпай санын айтып, жеңімпаз топ виртуалды очки арқылы ғарыш әлеміне 3d видео арқылы саяхат жасайды.
Рефлексия. Борт журналына «Бүгінгі сабақтан қандай жаңалық алдым? Нені түсіндім?» сұрақтарына жауап жазу және ауызша айту.
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
LearningApps, Quizlet сервистерінде тақырыпқа байланысты тапсырмалар құрастыру. |
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.03.2-08 Басылым 5
шағым қалдыра аласыз

















