Бекітемін __________ Келісемін ______________
ДОІЖО З.Бөкенова ПӘБ жетекшісі Г.Елеусізова
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||
|
Күні: 19.10.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ондыбайқызы Ұлбосын |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
7.4.2.1 -бөлім. Компьютерд і зиянды бағдарламалардан қорғау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||
|
Вирус, зақымдалған компьютердің белгілерін, вирусқа қарсы қауіпсіздік ережелерін біледі.Ақпаратты қорғауды және вирусқа қарсы тексеруді біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||
|
Вирусқа қарсы бағдарламаларды классификациялауды үйренеді |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың кейбіреуі: |
||||||||||||||||||||
|
Болып жатқан жағдайды талдауды және қорытынды жасауды үйренеді |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика және терминология:
|
|||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Вирус дегеніміз ... - Вирустан компьютерді ... қорғаймыз - Вирустар ... беріледі - Сенің компьютерің вируспен зақымдалған, бірақ вирустан қорғау бағдарламасы вирусты табады? ... - Компьютер вирустан зақымдалған жағдайда ... әрекеттер орындау керек? |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарға баулу
арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау,
жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау, |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, қазақ тілі, геометрия |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бөлімше алдыңғы тақырыптарда қамтылған дағдыларға сүйенеді. «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» тақырыбына тоқталады. Оқушылар сол алдыңғы өтілген тақырып бойынша компьютерде жұмыс істей алады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу, түсіну 2 мин «Кім жылдам» Өткенді қайталау 3 минут
Жаңа сабақты ашу 15 мин Сыни тұрғыдан ойлау «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Бейнеролик көрсету 3 мин Компьютермен жеке жұмыс 5 мин
«Сәйкестендіру» бойынша топтық жұмыс 5 мин «Миға шабуыл» Топтық жұмыс
Сабақты қорытындылау 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың назарын сабаққа аудару, бағалау парағын тарату, сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушылар шаттық шеңбері арқылы бүгінгі сабаққа бір-біріне сәттілік тілеп, ынтымақтастық атмосферасын құру. Сыныпты компьютер құрылғылары арқылы бөлу: І топ- Пернетақта, ІІ топ Монитор болып бөлінеді. Өткен тақырыпты «Доп лақтыру» әдісі арқылы қайталау, оқушы сұраққа жауап беріп, допты келесі оқушыға лақтырады, осылайша өтілген тақырып пысықталады. Смайликтер арқылы бағаланады. Алдыңғы тақырып: «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» осы тақырып бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ-жауап қою арқылы үй тапсырмасын пысықтайды. Мысалға, Желі дегеніміз не? Желілердің қандай түрлері бар?
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау» . Оқушылар жаңа тақырыпты өз беттерінше оқып, мағлұмат алып, сұрақ-жауапқа дайындалып келуі керек болатын. Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша SWOT талдау әдісі арқылы талдайды. 1-топ: Вирусқа қарсы бағдарламалар 2-топ: Компьютерді зиянды багдарламалардан қорғау жолдары Оқушылар жұппен талдайды, топпен талқылайды постер түрінде қорғайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Бейне баян арқылы вирустардың компьютерге қаншалықты зиянды программа екенін білу және түсінуге қалыптастыру. 1.Тапсырма. Топтық жұмыс: SWOT талдау әдісі арқылы топта талқылап, үлкен топта көрсету арқылы түсініп біледі.
Дескриптор:
«Смайлик» арқылы бағалау, өзара бағалау. 2.«Рольдік бейне» әдісі: Рольдік бейнеде бір топ вирустық, келесі топ антивирустық бағдарламаларды көрсетеді, талдайды. Дескриптор:
«Бас бармақ» арқылы топты
бағалау, өзара бағалау. Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындайды: 1-тапсырма Оқушыларға компьютерде WordPad мәтіндік редакторында жазылған жартылай анықтама берілген, олар сол анықтаманы ары қарай жалғастырып жазу керек. ВИРУСТАН САҚТАНУ ҮШІН АРНАЙЫ БАҒДАРЛАМАЛАРДЫҢ ТҮРЛЕРІНЕ АНЫҚТАМА БЕР Детектор бағдарламалар----------------------------------------------------- Доктор бағдарламалар немесе «фагтар»------------------------ Ревизор бағдарламаларда----------------------------------------------------- Сүзгі программалар ___________________________ Дискриптор: Білім алушы:
2- тапсырма «Сәйкестендіру» бойынша топтық жұмыс орындайды. ВИРУСТАРДЫҢ ЖІКТЕЛУІ
Дискриптор: Білім алушы:
Сабақты қорытындылау: «Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау» интербелсенді тапсырманы орындау арқылы білімді бекітеді. Сабақтың басынан соңына дейін топтық бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай топтық бағалау парақшасы арқылы және мұғалім формативті баға береді. Сабақтың соңында жиынтық ортақ баға қойылады. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс орнату (оқушыларға)
|
АКТ,бағалау парағы Бағалау парақшасы Доп
Оқулық, дәптер, АКТ Компьютер плакат, маркер смайликтер
Бармақтары арқылы.
компьютер «Сәйкестен діру» кестесі, маркер мен сызғыш Дәптер, қалам Жиынтық бағалау парағы, компьютер, дәптер, күнделік, маркерлер, стикерлер, смайликтер |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма беру Бағалау 2 мин |
Критерийлер арқылы өзін-өзі
бағалау. Смайлик арқылы бағалау. Үйге тапсырма: §7.4.2.1. Бақылау сұрақтарына дайындалып келу және де келесі «Мәтіндік процессордағы кестелер» жаңа тақырыпқа дайындалып келу. Мына деңгейлер бойынша І деңгей. Мәтіндік редакторда кестелерді пішімдеу ІІ деңгей. Мәтіндік редакторда кестелерді құру ІІІ деңгей. Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру Оқушылар күнделік дәптерлеріне жазып алады. Бүгінгі сабағыма Рефлексия Смайликпен бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Критериалды бағалау.
Бағалау критерийлері: 7-8 балл-«5» 5-6 балл-«4» 4-5 балл-«3» 1-3 балл-«2» |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы, сергіту жаттығуларын орындау |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай вирустың ұғымы мен зиянын біледі, түсінеді. SWOT тәсіліндегі жұптық жұмыста оқушылар вирустардың әлсіз жақтарын, күшті жақтарын, мүмкіндіктерін, қауіпті жақтарын біледі. «Рольдік бейне» әдісі арқылы топтық жұмыс антивирустық бағдарламалардың қызметтерін талдайды. Вирусқа қарсы бағдарламалардың қызметтерін жіктейді, түсіндіреді, қызметтеріне қарай талдайды. Ал жеке жұмыс жасау барысында вирусқа қарсы /антивирус/ бағдарламаларын жеке жұмысты орындау барысында әр бағдарламалардың негізгі ерекшеліктерін байқайды. Вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс жасайды, бөлімдерге бөліп талқылайды, қолданудағы өздерінің қай бағдарламаның қандай мүмкіндіктеріне қарай пайдалану тиімді жақтарына ұсыныстарын айтады. Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады. |
Ынталандыру, қолдау көрсету - Топ басшы бағалайды - Смайликтер арқылы бағалау - Әр тапсырмадан кейін бағалау критерийлерін; - Топтық, жеке жұмыстан кейін бағалау парағы арқылы бағалаттым; - «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс орнаттым; - Бүгін мен не білдім; Қиындық тудырды; Мен үйрендім; Қолымнан келді деген сөздер бойынша рефлексия орнаттым. |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
Бекітемін __________ Келісемін ______________
ДОІЖО З.Бөкенова ПӘБ жетекшісі Г.Елеусізова
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||
|
Күні: 19.10.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ондыбайқызы Ұлбосын |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
7.4.2.1 -бөлім. Компьютерд і зиянды бағдарламалардан қорғау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||
|
Вирус, зақымдалған компьютердің белгілерін, вирусқа қарсы қауіпсіздік ережелерін біледі.Ақпаратты қорғауды және вирусқа қарсы тексеруді біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||
|
Вирусқа қарсы бағдарламаларды классификациялауды үйренеді |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың кейбіреуі: |
||||||||||||||||||||
|
Болып жатқан жағдайды талдауды және қорытынды жасауды үйренеді |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика және терминология:
|
|||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Вирус дегеніміз ... - Вирустан компьютерді ... қорғаймыз - Вирустар ... беріледі - Сенің компьютерің вируспен зақымдалған, бірақ вирустан қорғау бағдарламасы вирусты табады? ... - Компьютер вирустан зақымдалған жағдайда ... әрекеттер орындау керек? |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарға баулу
арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау,
жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау, |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, қазақ тілі, геометрия |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бөлімше алдыңғы тақырыптарда қамтылған дағдыларға сүйенеді. «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» тақырыбына тоқталады. Оқушылар сол алдыңғы өтілген тақырып бойынша компьютерде жұмыс істей алады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу, түсіну 2 мин «Кім жылдам» Өткенді қайталау 3 минут
Жаңа сабақты ашу 15 мин Сыни тұрғыдан ойлау «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Бейнеролик көрсету 3 мин Компьютермен жеке жұмыс 5 мин
«Сәйкестендіру» бойынша топтық жұмыс 5 мин «Миға шабуыл» Топтық жұмыс
Сабақты қорытындылау 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың назарын сабаққа аудару, бағалау парағын тарату, сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушылар шаттық шеңбері арқылы бүгінгі сабаққа бір-біріне сәттілік тілеп, ынтымақтастық атмосферасын құру. Сыныпты компьютер құрылғылары арқылы бөлу: І топ- Пернетақта, ІІ топ Монитор болып бөлінеді. Өткен тақырыпты «Доп лақтыру» әдісі арқылы қайталау, оқушы сұраққа жауап беріп, допты келесі оқушыға лақтырады, осылайша өтілген тақырып пысықталады. Смайликтер арқылы бағаланады. Алдыңғы тақырып: «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» осы тақырып бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ-жауап қою арқылы үй тапсырмасын пысықтайды. Мысалға, Желі дегеніміз не? Желілердің қандай түрлері бар?
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау» . Оқушылар жаңа тақырыпты өз беттерінше оқып, мағлұмат алып, сұрақ-жауапқа дайындалып келуі керек болатын. Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша SWOT талдау әдісі арқылы талдайды. 1-топ: Вирусқа қарсы бағдарламалар 2-топ: Компьютерді зиянды багдарламалардан қорғау жолдары Оқушылар жұппен талдайды, топпен талқылайды постер түрінде қорғайды. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Бейне баян арқылы вирустардың компьютерге қаншалықты зиянды программа екенін білу және түсінуге қалыптастыру. 1.Тапсырма. Топтық жұмыс: SWOT талдау әдісі арқылы топта талқылап, үлкен топта көрсету арқылы түсініп біледі.
Дескриптор:
«Смайлик» арқылы бағалау, өзара бағалау. 2.«Рольдік бейне» әдісі: Рольдік бейнеде бір топ вирустық, келесі топ антивирустық бағдарламаларды көрсетеді, талдайды. Дескриптор:
«Бас бармақ» арқылы топты
бағалау, өзара бағалау. Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындайды: 1-тапсырма Оқушыларға компьютерде WordPad мәтіндік редакторында жазылған жартылай анықтама берілген, олар сол анықтаманы ары қарай жалғастырып жазу керек. ВИРУСТАН САҚТАНУ ҮШІН АРНАЙЫ БАҒДАРЛАМАЛАРДЫҢ ТҮРЛЕРІНЕ АНЫҚТАМА БЕР Детектор бағдарламалар----------------------------------------------------- Доктор бағдарламалар немесе «фагтар»------------------------ Ревизор бағдарламаларда----------------------------------------------------- Сүзгі программалар ___________________________ Дискриптор: Білім алушы:
2- тапсырма «Сәйкестендіру» бойынша топтық жұмыс орындайды. ВИРУСТАРДЫҢ ЖІКТЕЛУІ
Дискриптор: Білім алушы:
Сабақты қорытындылау: «Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау» интербелсенді тапсырманы орындау арқылы білімді бекітеді. Сабақтың басынан соңына дейін топтық бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай топтық бағалау парақшасы арқылы және мұғалім формативті баға береді. Сабақтың соңында жиынтық ортақ баға қойылады. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс орнату (оқушыларға)
|
АКТ,бағалау парағы Бағалау парақшасы Доп
Оқулық, дәптер, АКТ Компьютер плакат, маркер смайликтер
Бармақтары арқылы.
компьютер «Сәйкестен діру» кестесі, маркер мен сызғыш Дәптер, қалам Жиынтық бағалау парағы, компьютер, дәптер, күнделік, маркерлер, стикерлер, смайликтер |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма беру Бағалау 2 мин |
Критерийлер арқылы өзін-өзі
бағалау. Смайлик арқылы бағалау. Үйге тапсырма: §7.4.2.1. Бақылау сұрақтарына дайындалып келу және де келесі «Мәтіндік процессордағы кестелер» жаңа тақырыпқа дайындалып келу. Мына деңгейлер бойынша І деңгей. Мәтіндік редакторда кестелерді пішімдеу ІІ деңгей. Мәтіндік редакторда кестелерді құру ІІІ деңгей. Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру Оқушылар күнделік дәптерлеріне жазып алады. Бүгінгі сабағыма Рефлексия Смайликпен бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Критериалды бағалау.
Бағалау критерийлері: 7-8 балл-«5» 5-6 балл-«4» 4-5 балл-«3» 1-3 балл-«2» |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы, сергіту жаттығуларын орындау |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай вирустың ұғымы мен зиянын біледі, түсінеді. SWOT тәсіліндегі жұптық жұмыста оқушылар вирустардың әлсіз жақтарын, күшті жақтарын, мүмкіндіктерін, қауіпті жақтарын біледі. «Рольдік бейне» әдісі арқылы топтық жұмыс антивирустық бағдарламалардың қызметтерін талдайды. Вирусқа қарсы бағдарламалардың қызметтерін жіктейді, түсіндіреді, қызметтеріне қарай талдайды. Ал жеке жұмыс жасау барысында вирусқа қарсы /антивирус/ бағдарламаларын жеке жұмысты орындау барысында әр бағдарламалардың негізгі ерекшеліктерін байқайды. Вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс жасайды, бөлімдерге бөліп талқылайды, қолданудағы өздерінің қай бағдарламаның қандай мүмкіндіктеріне қарай пайдалану тиімді жақтарына ұсыныстарын айтады. Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады. |
Ынталандыру, қолдау көрсету - Топ басшы бағалайды - Смайликтер арқылы бағалау - Әр тапсырмадан кейін бағалау критерийлерін; - Топтық, жеке жұмыстан кейін бағалау парағы арқылы бағалаттым; - «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс орнаттым; - Бүгін мен не білдім; Қиындық тудырды; Мен үйрендім; Қолымнан келді деген сөздер бойынша рефлексия орнаттым. |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|
шағым қалдыра аласыз



























