|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.4 Е Микробиология және технология |
Мектеп: Ж.Әбдірашев атындағы №62 мектеп-лицейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.04.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ұ.Оспанова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.4.3.4-Вирустардың тіршілігінің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тіршіліктің жасушасыз формасы – вирус екендігін түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустардың түрлерін, құрылысы мен қызметін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустар арқылы таралатын аурулардың жұғу жолдарын және күресу шараларын өмірмен байланыстыра отырып суреттермен сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Вирустардың жасушасыз тіршілік иелеріне жататындығын біле отырып, құрылысы мен қызметін анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағды деңгейі: |
Түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
вирус капсуласы, ретровирус, қабықша, жасуша, вирус, мембрана, клетка - иесі, нәруыз, репродукция, вибрион, паразит. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирус дегеніміз? Құрылысы мен тіршілік әрекеті қандай? Неліктен вирустарды түгел жойып тастау мүмкін емес? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустар тек тірі жасушаларда ғана көбейеді. Мен ойлаймын, вирустар тұрады......... Тірі ағзалар болып саналмайды өйткені.............. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және руханият құндылықтарын дарыту арқылы оқушыларда білім беру және денсаулық сақтау дамытудың ең маңызды шарты екендігін ұғынуға баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия – нуклеин қышқылдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.4.3.1.Бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларға қағаз таратылады, олар есімдерін және өздерінің айналысатын сүйікті ісін сурет арқылы бейнелейді. ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Интервью» әдісі бойынша үй жұмысына сұрақтар қою. 1.Бактерия дегеніміз? 2.Бактериялар зиянды ма, пайдалы ма? 3.Бактериялардың құрылысы мен қызметі? 4.Бактериялардың қандай түрлерін білеміз? 5.Антисептиктер дегеніміз? 6.Бактериялардың алдын-алу шаралары? 7.Жұқпалы аурулардың таралуы мен сақтану жолдары? Бағалау. Геометриялық фигуралар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут |
ІІІ Жаңа сабақ Бейнекөрсетілім (Сабақтың тақырыбын ашу үшін) Түрткі сұрақ: -Бейнекөрсетілімнен не көрдік? -Вирус дегеніміз не ? Жаңа тақырып тақтаға жазылады. 3 топқа біріктіру:(фигуралар таңдау арқылы) ТЖ 1 тапсырма: «Мәтінмен жұмыс» әр топқа мәтінді оқуға тапсырма беріледі. 1топ - вирустар-Вирустың құрылысы мен тіршілік әрекетімен танысады. 2топ - бактериофагтар- Вирустардың түрлерімен танысып, таралу жолдарын біледі. 3топ - капсидтер- Вирустар арқылы таралатын ауруларға тоқталып, алдын-алу шараларымен танысады. 2 тапсырма «Оқы,ойлан, талқыла» әдісі арқылы алдымен өз тобында талқылау, сосын басқа топтарға түсіндіруіне ықпал жасалады. Бағалау: «Жұлдызша арқылы» - топаралық бағалау «Сергіту сәті» Жұптық жұмыс «Құзырлы тапсырма» әдісі 1-тапсырма Тақырып мәтінінен керек сөздерді тауып сөйемді толықтырыңыз. _____тірі ағзалардың жасушасыз тіршілік иесі, оның құрылысы_____және____тұрады. Вирустың ашылуы, орыс ғалымы___тиесілі. Вирустық ауруларға тұмау,_____,_____деп аталатын нәруызды заттардың пайда болуын тудырып,түзеді. 2-тапсырма Вирустар арқылы таралатын аурулардың атауын, жұғу,сақтану жолдарын кестеге толтырыңыз
3-тапсырма Суреттегі вирустың бар бөлігін көрсетіп жазып белгілеңіз.
1_____________________________________ 2_____________________________________ 3-____________________________________ 4-_____________________________________ 5-_____________________________________ 6-_____________________________________
Бағалау: Жұпаралық бір-бірін смайликтер беру арқылы бағалайды. (интер белсенді тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі)
3.Вирустар тек жасуша сыртында көбейеді. 4.Науқас жатқан бөлмені күн сайын ылғалдап тазалап, еденді жуғанда жуғыш заттар қосу керек. 5.Темекі теңбілі вирус емес. 6.Кір қолдан вирус жұғады. 7.Вирустың пішіні таяқша, оралма,жіпше тәрізді. Бағалау: Мадақтау арқылы |
Бейнекөрсетілім: «Вирустардың құрылысы мен түрлері» https://youtu.be/nVjGUpFyW6c
Оқулық, қосымша дереккөздері
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер,кестелер жазылған парақшалар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
Кері байланыс « Қызықты көбелек »
плакаттағы көбелектің екі қанатына да стикерлерге жазып ілу. Үй тапсырмасы: «Көзбен көретін айғақтар» тақырыпқа қатысты түрлі фотосуреттерден слайд дайындау. |
стикерлер, көбелек суреті
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ барысында саралаудың бірнеше тәсілін қолдандым. Оқушылардың қарқынына байланысты, сабақ мақсатына сәйкес дереккөздермен қамтылды.Олардың бірі- «Кезбе тілші» әдісі. Бұл әдісте оқушылардың тілдік дағдысы мен логикалық ойлау қабілеті дамиды. Жұптық жұмыс ретінде «Құзырлы тапсырма» әдісін пайдаландым. Яғни оқушылардың қарапайымнан күрделіге қарай берілген тапсырмаларды орындауда саралау қабілеті дамиды. Жеке жұмыс «Сіз келісесіз бе?» әдісі арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін, ойлау, сенімді түрде нақты жауап беруге дағдыланады. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? 1.Үй тапсырмасы геометриялық фигуралар арқылы бағаланады. 2.Топтық жұмыс –«Жұлдызша арқылы»- топаралық бағаланады. 3.Жұптық жұмыстарда жұпаралық бір-бірін смайликтер беру арқылы бағаланады.
4.Жеке жұмыс «Сіз келісесіз бе?» әдісі бойынша ауызша мадақтау арқылы бағаланады. Кері байланыс кезінде стикер санына сәйкес сабақ өз деңгейін көрсетеді. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері. Ашық сабақ. 7 сынып-биология
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері. Ашық сабақ. 7 сынып-биология
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.4 Е Микробиология және технология |
Мектеп: Ж.Әбдірашев атындағы №62 мектеп-лицейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.04.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ұ.Оспанова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.4.3.4-Вирустардың тіршілігінің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тіршіліктің жасушасыз формасы – вирус екендігін түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустардың түрлерін, құрылысы мен қызметін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустар арқылы таралатын аурулардың жұғу жолдарын және күресу шараларын өмірмен байланыстыра отырып суреттермен сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Вирустардың жасушасыз тіршілік иелеріне жататындығын біле отырып, құрылысы мен қызметін анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағды деңгейі: |
Түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
вирус капсуласы, ретровирус, қабықша, жасуша, вирус, мембрана, клетка - иесі, нәруыз, репродукция, вибрион, паразит. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирус дегеніміз? Құрылысы мен тіршілік әрекеті қандай? Неліктен вирустарды түгел жойып тастау мүмкін емес? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Вирустар тек тірі жасушаларда ғана көбейеді. Мен ойлаймын, вирустар тұрады......... Тірі ағзалар болып саналмайды өйткені.............. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және руханият құндылықтарын дарыту арқылы оқушыларда білім беру және денсаулық сақтау дамытудың ең маңызды шарты екендігін ұғынуға баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия – нуклеин қышқылдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.4.3.1.Бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларға қағаз таратылады, олар есімдерін және өздерінің айналысатын сүйікті ісін сурет арқылы бейнелейді. ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Интервью» әдісі бойынша үй жұмысына сұрақтар қою. 1.Бактерия дегеніміз? 2.Бактериялар зиянды ма, пайдалы ма? 3.Бактериялардың құрылысы мен қызметі? 4.Бактериялардың қандай түрлерін білеміз? 5.Антисептиктер дегеніміз? 6.Бактериялардың алдын-алу шаралары? 7.Жұқпалы аурулардың таралуы мен сақтану жолдары? Бағалау. Геометриялық фигуралар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут |
ІІІ Жаңа сабақ Бейнекөрсетілім (Сабақтың тақырыбын ашу үшін) Түрткі сұрақ: -Бейнекөрсетілімнен не көрдік? -Вирус дегеніміз не ? Жаңа тақырып тақтаға жазылады. 3 топқа біріктіру:(фигуралар таңдау арқылы) ТЖ 1 тапсырма: «Мәтінмен жұмыс» әр топқа мәтінді оқуға тапсырма беріледі. 1топ - вирустар-Вирустың құрылысы мен тіршілік әрекетімен танысады. 2топ - бактериофагтар- Вирустардың түрлерімен танысып, таралу жолдарын біледі. 3топ - капсидтер- Вирустар арқылы таралатын ауруларға тоқталып, алдын-алу шараларымен танысады. 2 тапсырма «Оқы,ойлан, талқыла» әдісі арқылы алдымен өз тобында талқылау, сосын басқа топтарға түсіндіруіне ықпал жасалады. Бағалау: «Жұлдызша арқылы» - топаралық бағалау «Сергіту сәті» Жұптық жұмыс «Құзырлы тапсырма» әдісі 1-тапсырма Тақырып мәтінінен керек сөздерді тауып сөйемді толықтырыңыз. _____тірі ағзалардың жасушасыз тіршілік иесі, оның құрылысы_____және____тұрады. Вирустың ашылуы, орыс ғалымы___тиесілі. Вирустық ауруларға тұмау,_____,_____деп аталатын нәруызды заттардың пайда болуын тудырып,түзеді. 2-тапсырма Вирустар арқылы таралатын аурулардың атауын, жұғу,сақтану жолдарын кестеге толтырыңыз
3-тапсырма Суреттегі вирустың бар бөлігін көрсетіп жазып белгілеңіз.
1_____________________________________ 2_____________________________________ 3-____________________________________ 4-_____________________________________ 5-_____________________________________ 6-_____________________________________
Бағалау: Жұпаралық бір-бірін смайликтер беру арқылы бағалайды. (интер белсенді тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі)
3.Вирустар тек жасуша сыртында көбейеді. 4.Науқас жатқан бөлмені күн сайын ылғалдап тазалап, еденді жуғанда жуғыш заттар қосу керек. 5.Темекі теңбілі вирус емес. 6.Кір қолдан вирус жұғады. 7.Вирустың пішіні таяқша, оралма,жіпше тәрізді. Бағалау: Мадақтау арқылы |
Бейнекөрсетілім: «Вирустардың құрылысы мен түрлері» https://youtu.be/nVjGUpFyW6c
Оқулық, қосымша дереккөздері
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер,кестелер жазылған парақшалар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
Кері байланыс « Қызықты көбелек »
плакаттағы көбелектің екі қанатына да стикерлерге жазып ілу. Үй тапсырмасы: «Көзбен көретін айғақтар» тақырыпқа қатысты түрлі фотосуреттерден слайд дайындау. |
стикерлер, көбелек суреті
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ барысында саралаудың бірнеше тәсілін қолдандым. Оқушылардың қарқынына байланысты, сабақ мақсатына сәйкес дереккөздермен қамтылды.Олардың бірі- «Кезбе тілші» әдісі. Бұл әдісте оқушылардың тілдік дағдысы мен логикалық ойлау қабілеті дамиды. Жұптық жұмыс ретінде «Құзырлы тапсырма» әдісін пайдаландым. Яғни оқушылардың қарапайымнан күрделіге қарай берілген тапсырмаларды орындауда саралау қабілеті дамиды. Жеке жұмыс «Сіз келісесіз бе?» әдісі арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін, ойлау, сенімді түрде нақты жауап беруге дағдыланады. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? 1.Үй тапсырмасы геометриялық фигуралар арқылы бағаланады. 2.Топтық жұмыс –«Жұлдызша арқылы»- топаралық бағаланады. 3.Жұптық жұмыстарда жұпаралық бір-бірін смайликтер беру арқылы бағаланады.
4.Жеке жұмыс «Сіз келісесіз бе?» әдісі бойынша ауызша мадақтау арқылы бағаланады. Кері байланыс кезінде стикер санына сәйкес сабақ өз деңгейін көрсетеді. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















