Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Welcome to our ABC
“ Welcome to our ABC-party”
Мақсаты: Балаларға сапалы білім беріп, жан-жақты дамуына ықпал ету.
Бастауыш сыныпта ағылшын тілі алфавиттерін, сөздерін, сөз тіркестерін, сұрақ-жауап сияқты материалдарын меңгертіп, оны тәжірибе жүзінде іске асырып, қорытындылауда осы “ АВС ”- кешін өткізуді жөн көрдім және басқа да әріптестеріме де балаларға осы үлгіде қолдануға болады ғой деген оймен жариялап отырмын.
1. Сабақтың тақырыбы: “ Welcome to our ABC-party”
2. Сабақтың мақсаты: to develope in speaking‚abilities and acting.
3. Сабақтың көрнекілігі: the map of the United Kingdom of Great Britain;the pictures of the members of family: a father, a mother, a grandfather, a grandmother, a brother, a sister, an uncle, an aunt and etc; the pictures of the Wild and Domestic animals: tiger, lion, wolf, hare, bare, fox, giraffe, camel, horse, cow, sheep, goat, dog, puppy, cat, kitten; the pictures of the professions: a doctor, a teacher, a dentist, a pilot, a driver, a shop-girl, etc;
Colors: red, blue, green, brown, yellow, grey, pink, orange.
The letter with the pictures:
Aa- apricot, Bb-bird, Cc-chicken, Dd-drum, Ee-elephant, Ff-flower, Gg-grapes, Hh-house, Ii-iron, Jj-juice, Kk-kitten, Ll-letter, Mm-mushroom, Nn-nut, Oo-orange, Pp-pear, Qq-Queen, Rr-racket, Ss-sledge, Tt-tram, Uu-umbrella, Vv-vase, Ww-wheel, Xx-xylophone, Yy-yacht, Zz-zebra.
The Scene: „Three little kittens”, There are three masks of the kittens and a wolf and other things.
4. Сабақтың түрі: Аралас сабақ (Mixed lesson)
5. Пән аралық байланыс: Ағылшын тілі, Қазақ тілі, Орыс тілі, Ән сабағы, Драма;
Сабақтың барысы:
Сәлемдесу: Good-morning, dear Teachers!
Guests and Pupils!
Welcome to our ABC-party!
Pupils:
Good-morning, good- morning,
Good- morning, to you!
Good- morning, dear Teacher!
We are glad to see you
Мұғалім: Қымбатты мұғалімдер, Қонақтар, Оқушылар
Біздің сабағымыз „Қош келдің АBC-кешіне” деп аталады. Мақсатымыз балалардың ағылшын тілінде сөйлесе алуын, қабілетін дамыту.
In order to beginning of our party I want to explain about the United Kingdom of Great Britain from the map. Why? I want it because we are learning an English language and we must know it. There are four countries: Northern Ireland, Scotland, Wales and England.
1. Northern Ireland. The Symbol of Northern Ireland is a shamrock and a red hand. They are Irish.
2. Scotland. The symbol of Scotland is a thistle. They are Scottish.
3. Wales. The Symbol of Wales is a daffodil. They are Welsh.
4. England: The symbol of England is a rose. They are English.
Көрнекіліктер түсіндіріліп болған соң, тақтада ілулі тұрған ағылшын тілінің 26-әріпін балалар хормен айтып шығады.
Teacher: Now, pupils we’ll begin our party.
Pupil/1: We can read, we can write
We can speak English too.
We love learning English
And what about you?
Сабақ осылай тақпақпен басталып, балалар алфавитті, яғни әріпті, содан соң әріпке байланысты тақпақтарын айтады
A: A is for apples and apple-trees,
You can see apple on
apple-trees.
B: B is for books and for bookcase.
I have many books in my
bookcase.
C: C is for cat. My cat is grey,
And with me it likes to
play.
D: D is for dog and for doggy.
I have a dog, not a doggy.
E: E is for eight and for eleven.
How much is eight and
eleven?
F: Flowers here, flowers there,
Flowers growing everywhere.
G: Look at me! I am the letter G.
G is for girl and also for a
garden.
H: How many hands has a boy, say?
How many hands for work and play?
How many hands has a girl, say?
How many hands for work and
play?
I: Ice -cream starts with
the letter I,
But I think, I is for I.
I am a boy and I am ten.
I like to play with my brother
Ben.
J: J is for jam. This is an apple jam.
Jimmy likes it and so does
Sam.
K: K is for Kite. Kate has a Kite.
It is little and it is
white.
L: I see a big yellow lion, a big yellow lion!
What a big yellow lion!
L is for lions!
M: I am the letter M.
M is for mouse.
N: One, two, three, four, five,
I caught a fish alive.
Six, seven, eight, nine, ten,
I let it go again.
O: Give me an orange, orange, orange.
I don’t like to eat porridge,
porridge.
P: Puppy, puppy, come to me.
Let us play under the tree.
Q: Lilies are white,
Rosemary’s green.
When you are King,
I will be Queen.
R: R is for rose,
That grows sweet and red.
“I take care at my roses,”-
Says little Ted.
S: S is for school
Where we go every day.
We learn to read, we learn to write
And after school we play.
T: T is for tail
And also for train.
U: In the streets the buses run,
Two by two, or one by one.
V: V is for van,
Which carries milk and
rolls.
W: W is for window,
For wardrobe and walls.
X: X is for xylophone.
Y: Y is for yard.
Z: Z is for zebra,
To ride it is hard.
Ағылшын 26-әріптерін айтып болған соң, балалар „ ABC” әнін орындайды.
Оқушылар ағылшын тілінде диалог айтады.
-Now, can you tell us the Dialogue about you, your family, your toys and drinks?
Pupils answer:
1. -Aibolat : Hello! Aizhan.
- Aizhan : Hello! Aibolat.
- Aibolat : How are you: ?
- Aizhan : I’m fine, thank you.
- Aibola t: Have you got a toy bear.
- Aizhan : Yes, I have got. I have got a toy bear.
- Aibolat : What color is it.
- Aizhan : It is pink and white. .
- Aibolat : Give me your toy bear.
- Aizhan : Here you are.
- Aibolat: Thank you.
- Aizhan : Not at all.
2. -Nursultan: Hello! Akbayan.
-Akbayan: Hello! Nursultan .
-Nursultan: What is your name?
-Akbayan: My name is Nursultan.
-Nursultan: Where are you from in Kazakhstan?
-Akbayan: I’m from Kazaly region.
-Nursultan: How old are you?
-Akbayan: I’m eight.
-Nursultan: Are you a pupil?
-Akbayan: Yes, I’m. I’m a pupil.
-Nursultan: What’s your hobby?
-Akbayan: My hobby is reading a book.
-Nursultan: Thank you.
-Akbayan: Good-bye. . . 3.-Galymzhan: Hello! Asyly.
- Asyly: Hello! Galymzhan.
- Galymzhan: Have you got a father?
- Asyly: Yes, I have got. I have got a father
- Galymzhan: Is he a doctor?
- Asyly: Yes, he is. He is a doctor.
- Galymzhan: Have you got a mother?
- Asyly: Yes, I have got. I have got a mother
- Galymzhan: Is she a teacher?
- Asyly: Yes, she is. She is a teacher.
- Galymzhan: Oh, it’s good. Thank you.
- Asyly: Bye-bye.
4. -Aslanbek: Hello! Guldana.
- Guldana: Hello! Aslanbek.
-Aslanbek: Have you got coffee?
- Guldana: Yes, I have got.
-Aslanbek: Will you give me coffee?
- Guldana: Here you are.
-Aslanbek: Thanks and please give me a banana.
- Guldana: Here you are.
-Aslanbek: Thanks.
- Guldana: Not at all.
Әріптерді осылайша сөздермен, сөйлемдермен және диалог арқылы баяндайды. Осы жерде заттың түр-түсі еске түсіріледі. Мұғалім түр-түстің суретін көрсеткенде, балалар жауап береді:
Ақ-white, көк-blue, жасыл-green, қоңыр-brown, қара-blaсk, сұр-grey, сары-yellow, қызғылт-pink;etc.
-Now, pupils, we have learned all these materials and you could tell us what you have learned, thank you very much.
Please, remember:-what kind of Wild and Domestic animals do you know? (Showing the pictures of the Wild and Domestic animals).
Pupil /1: Tiger, lion, wolf;
Pupil /2: Elephant, bear, fox;
Pupil /3: Crocodile, hare, monkey; .
Pupil /4: Camel, cow, sheep;
Pupil /5: Goat, cat, dog;
Pupil /6: Kitten, puppy, horse….etc
It’s very good. Thank you, pupils. Бұл жабайы және үй жануарларын айырып айтқаннан кейін, жануарлар туралы ән айтады:
Pupils sing a song:”Animals”.
Әннен соң, аңдардың суретін пайдалана отырып, аттарын тез-тез айтып шығудан ойын ұйымдастырылады:Кім көп айтса, ол балаға сыйлық беріледі.
Біз мамандықтар туралы, олардың қалай аталуын да үйренгенбіз, соны алайық.
Then we’ll discuss about the professions:
(Showing the pictures of the professions)
Teacher: – What is the profession of this man?
Pupil /1: – He is a dentist.
Teacher: – What is she?
Pupil /2: -She is a doctor.
Teacher: – What is this woman?
Pupil /3:- This woman is a teacher.
Teacher: – What is the profession of the boy?
Pupil /4:- He is a policeman.
Teacher: – What is the boy?
Pupil /5: - He is a pupil.
Teacher: – Who is the girl?
Pupil /6: She is a shop girl.
Teacher: – What are they?
Pupil /7:- They are sportsmen.
We’ll continue of our party in showing the scene which is named “Three Little Kittens”.
A Scene: Оқушылар 3 мысықтың баласы жайлы ертегі көрсетеді.
Three Little Kittens.
Author: The three little kittens
Lost their mittens
And they began to cry.
1st kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens
2nd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens
3rd kitten: Oh, dear Mother we have lost our mittens
Cat: You naughty kittens
Lost your mittens
Now, you will have no pie.
The kittens go away.
Author: The three little kittens
Found their mittens
And they began to cry.
The kittens run in.
Three Little kittens (together):
Oh, Mother dear,
1st kittens: See here we have found our mittens.
2nd kittens: See here we have found our mittens.
3rd kittens: See here we have found our mittens.
Cat: Dear my kittens:
You are good kittens,
Please, put on your mittens
Then, you will have some pie.
Gives them pies.
Cat: I’m going to buy something for dinner. You must be good and sit still, if you don’t do it, the wolf will hear and eat up you.
Black kitten: I’ll read and sit very still.
Grey kitten: I’ll write and sit very still.
White kitten: I’ll look out of the window and sit very still.
Wolf: Big Cat is not at home, I’ll eat her kittens. (Wolf knocks the door).
Kittens: Who are you?
Wolf: I’m your mother. Open the door.
White kitten: Show me your paw, please.
Grey kitten: Our mother’s paw is white, your paw is black.
Go, away, go away, go away.
Kittens: Who are you?
Wolf: I’m your mother. Open the door³.
Kittens: Your paw is white, but your voice is not sweet. Go, away, go away, go away.
Kittens: Who are you?
Wolf: I’m your mother. Open the door³.
Kittens: That’s our Mother³.
Wolf: Ha-ha-ha-ha. I’m not your mother. I’m the Wolf. I’ll eat you up.
White kitten: Ha-ha-ha-ha, you don’t see us.
Grey kitten: Ha-ha-ha-ha, you can’t eat us.
Black kitten: Go away, go away.
-The wolf can’t find then and he doesn’t
|know what he did?
- At that moment a Big Cat comes, the wolf runs away.
Cat: Children, where are you?
Black kitten: Dear Mother, the wolf is here.
Grey kitten: Dear Mother, the wolf comes.
White kitten: Dear Mother, the wolf….…
Cat: Don’t let anyone in, when your mother is out.
Анасы мен балалары бір-біріне аман қауышып, мәз болысып, қуанады.
-The end.
Көрініс қойылып болған соң, осы сабақта ерекше көзге көрінген балаларды ағылшын тілін алдағы уақытта өте жақсы менгереді деп, мақтап кеттім. Ынталандыру мақсатында сабаққа қатысып, барлық берілген материалдарды игергені үшін, түгелдей “Мақтау граматосымен” құттықтадым.
Кеш соңында сабаққа қатысқан мектеп басшысына, мектеп басшысының орынбасарларына, бірлестік жетекшісіне және білгер маман иелеріне, пән мұғалімдеріне сөз берілді. Олар балалардың жетістіктерін ерекше атап өтті. Алдағы уақытта барлық жоғарғы көрсеткіштерге ие бола берулеріне тілек тіледі.
№ 1 мектептің ағылшын тілі пәнінің мұғалімі Қибасова Насима апай бұл сабақты республика көлемінде де көрсетуге болатындығын атап айтты. Ұстаз ретінде өзім де, балаларда үлкен қуанышқа бөлендік, себебі ұстаздың еңбегі балалармен өте тығыз байланысты. Балалар білім саласында жоғарғы көрсеткіш көрсетіп жатса, ол ұстаздың еңбегінің жемісі, сондықтан бұл бастауыш сынып оқушыларының осындай деңгейде сабақ көрсете алғаны мен үшін үлкен жетістік болды.Бұл менің еңбегімнің жемісі деп бағаладым. Алдағы уақытта бұдан да артық көрсеткіштер көрсетуге атсалысамын деп айта аламын. Білім негізі- ең жоғарғы дәрежеде болса екен деймін. Сол үшін өз тәжірибемді күннен-күнге шыңдай бергім келеді
Theme: We know English (Сыныптан тыс жұмыс)
Aims: Studing English,songs and poems and their good pronunciation, Developing pronunciation sining habits,memory reading, speaking skills
Dear teachers and pupils welcome to our party . The theme of our matinee is «We know English».
Today we shall sing-songs ,say poems.
English is the third language in ourKazakhstan. It is used everywhere in many countries of the world. Because English is the international language.
I. All together English
is the world Language
the business language
the communication of language
the international language
II. Poems
. 1. I can read, I can write
I can speak English too
I love learning English
And what about you.
2. I like to read ,
I like to play
I like to study, every day
I like to jump,
I like play it is fun
3. Together, together
Together every day
Together, together
We work and play
4. Glansing into the future
It sprang up above the earth
The capital city of motherland
That is now called Astana
5. One among many countries
Native land mother
Native land universe
Native land Kazakstan.
The ancient flag ofKazakhstan
Bluer than the alpine blue color
The sign of our common will
The banner of fathers and sons
The proud flag ofKazakhstan
Breathing the mountain
In the silk of solar dream
As good looking as a swan
Is our fabulous Almaty.
8. I see pink,I see brown
I stund up and sit down
I see red, I see blue
I see you and you.
6. I want to live
I want to die
I want to laugh
And not to cry
8. How is your sister?
She is fine thanks.
How is your father?
He is fine, thanks
9. I am apupil
She is a pupil
He is a pupil, too
I am not a teacher
I am a pupil
And I like you
10. I see green,I see yellow
I see that funny fellow
I see white I see black
I see this and that and that.
11. Astana is the capital of Republic. Almaty is the southern capital ofKazakhstan.Kazakhstanis a democratic and independent Republic.
III. Song. Bright blue the sky
«Әрқашан күн сөнбесін» балалармен бірге айту
IV. Proverbs
We know that proverbs is important for our life. Each language have their own proverbs between Engilish and Kazakh
1.First think then speak.
(Ойнап сөйлесең де ойлап сөйле)
2.Many words cut more than words.
(таяқ еттен өтеді,сөз сүйектен өтеді)
3.Business before pleasure
(Бейнет түбі зейнет)
4.Every dog has it is day
(Дүние кезек,терме тезек)
5.There is no piase like home
(өз үйім өлең төсегім)
6.A good beginning,makes a good ending
(Бітер істің басына,жақсы келер қасына)
7.Better late than never
(ештен кеш жақсы)
VI. Sketch «Мысық пен тышқан» көрініс
Cat and Mouse
Little mouse, little mouse
Where is your house?
Mouse
Little cat, little cat
I have no flat
I am a poor mouse
I have no house.
Cat
Come, little mouse
Come, stay with me
I’ll give you bread
And cheese for tea
Mouse
Me ,little cat
I can’t come and stay
My dear mother
Does not let me play.
VII. Dialogue
-Hello
-Hello
-What is your name?
-My name is Jasmin
-What is your name?
-My name is Nurjigit
-Where are you from?
-I’m fromKazakhstan
-Where are you from?
-I’m fromFrance
-Which class are you in?
-I’m 4th form in
-And Which class are you in?
-I;m 4th form in
-Do you speak English?
-Yes, I can speak English
- Thank you .Good bye
-Thank you . Good bye
VIII. Song. We shall overcome
We shall over come
We shall overcome
We shall overcome some day!
Refrain
Oh deep in my heart
I do believe
We shall overcome some day!
We shall live in peace
We shall live in peace
We shall live in peace s

