Қазақстан тарихы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
Мектеп: №49 ОМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Салтанат Махметқызы |
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті |
|
|
Сабақтың түрі |
зерттеу сабағы |
|
|
Зерттеу сұрағы |
Қазақтың ұлттық қолданбалы мәдениетінің ерекшеліктері неде? |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.4 – қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну-
Сыни ойлау мен талдау-
Синтез:
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Қазақ салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары туралы ақпаратпен танысады (оқылым мен айтылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Әдет-ғұрып, салт-дәстүр, ұсталық және зергерлік өнер, тері өндеу, киіз басу, квадрат теңдеу,толымсыз квадрат теңдеу, толымды квадрат теңдеу... Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: ХҮІІІ ғ. қазақ халқының салт-дәстүрлері/әдет-ғұрыптары ... .... аталады Қазақ халқының салт-дәстүрлері/әдет-ғұрыптары құндылығы мынада .. Бүгінгі күні ол құндылықтардың... ... .... маңызы жойылған жоқ. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақ халқының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарыарқылыматериалдық және рухани құндылығын бағалай білуге үйрету |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебет және тарих пәндерінің термин сөздері арқылы айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс |
|
|
Бастапқы білім |
ХҮІІІ ғ. қазақтың мәдениетімен ақын-жыраулар туындыларынан, тарихи бейнефильмдерден, мұражайлар мен әлеуметтік желілерден біледі |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушылардың іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
Ұйымдастыру (амандасу, түгендеу) |
1.«Адамгершілік – амандасудан басталады, әр халықтың сәлемдесу дәстүрі бар»
(іс әрекетпен) 2.Қазақ халқы амандасу кезінде қай сөз тіркесін көп қолданады? Оқушылардың жауаптары (мал –жан аман ба? ) |
«Адамгершілік қасиет» стратегиясы
|
Интербелсенді тақтада, елдердің суреттері |
|||
|
«Мозайка » әдісі арқылы топқа бөліу.
|
|
Қ.Б. «Мадақтау»» әдісі |
«Сурет қиындылары»
|
||||
|
Ой шақыру мақсатында сабақтың тақырыбын «XVIII ғасырдағы мәдениеті » атты бейнефильм арқылы ашу |
«XVIII ғасырдағы мәдениеті» бейнефильм |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті» -Сізге қандай ой келді? -Сабағымызда қандай мәселе зерттеледі деп ойлайсыздар?
Оқушылар жауаптарынан кейін бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы сабақтағы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Оқушыларды осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Оқушылардың болжам жауаптары арқылы зерттелетін мәселе анықталады. (М) Сабақ тақырыбы пысықталып, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Жобаны қорғау» |
Мәтінмен жұмыс: 1-топ. Ұлы Дала тұрғындарының шаруашылығы мен үй кәсібі. Ағаш бұйымдар. 2-топ. Ұсталық және зергерлік өнер. Тері өңдеу. 3-топ. Киіз басу. Кілем тоқу. 4- топ. Ұлттық ою- өрнек. Тапсырма 1-қадам: мәтінді әр оқушы жеке оқу. 2-қадам: жұпта, топта жұмысты талқылау. 3-қадам: материалдық мәдениет үлгісін суретін салып, сипаттамасын айтады. 4-қадам: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігін дәйектеп жазады. 5-қадам: жұмысты қорғау |
Қ.Б. «Екі жұлдыз бір тілек» ауызша өз ойларын айтып шығады (оқушылар топтарды бағалайды)
|
Қазақстан тарихы 8 сынып оқулық Алматы «Атамұра» 2018. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут «Конверттің сыры» әдісі Оқушылар хат сыртындағы тапсырманы орындайды, конверттін ішіндегі сырын ашады |
Қызығушылығын ояту тапсырмалар.
|
Эйлер – Венн диаграммасы, тірек кестелер, сұрақтары бар парақшалар,
интербелсенді тақтада жауаптары
Қ.Б «Бес бармақ тәсілі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
« Болашақты Болжау » әдісі |
«Қазақтың ұлттық қолданбалы мәдениетінің ерекшеліктері неде?»
|
Қ.Б. «От шашу» әдісі Қорытындылау мақсатында бейнеролик көрсету «Киіз үй үлгісі» |
Кесте парақшалары, бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасына |
53 - беттегі сұрақтарға жауап ауызша, қазақтың болашақтағы мәдениеті туралы ой толғау жазу. |
|
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 2 мин |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісі арқылы әр топтан бір оқушы сабақ туралы өз ойларын, түсінген, түсінбегендігін айтады |
Микрофон
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланған. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Болашақты болжау әдісі кестесі |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз Қ.Б. «Екі жұлдыз бір тілек», Қ.Б., Қ.Б «Бес бармақ » әдісі, «От шашу» әдісі «Конверттің сыры» әдісі, «Болашақты болжау» әдісі нәтижесін талдау арқылы
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Тақтаға шығу
кезінде, интербелсенді тақтаны қолдану кезінде қауіпсіздік
ережелері ескеріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Қазақстан тарихы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
Мектеп: №49 ОМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Салтанат Махметқызы |
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті |
|
|
Сабақтың түрі |
зерттеу сабағы |
|
|
Зерттеу сұрағы |
Қазақтың ұлттық қолданбалы мәдениетінің ерекшеліктері неде? |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.4 – қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну-
Сыни ойлау мен талдау-
Синтез:
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Қазақ салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары туралы ақпаратпен танысады (оқылым мен айтылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Әдет-ғұрып, салт-дәстүр, ұсталық және зергерлік өнер, тері өндеу, киіз басу, квадрат теңдеу,толымсыз квадрат теңдеу, толымды квадрат теңдеу... Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: ХҮІІІ ғ. қазақ халқының салт-дәстүрлері/әдет-ғұрыптары ... .... аталады Қазақ халқының салт-дәстүрлері/әдет-ғұрыптары құндылығы мынада .. Бүгінгі күні ол құндылықтардың... ... .... маңызы жойылған жоқ. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақ халқының салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарыарқылыматериалдық және рухани құндылығын бағалай білуге үйрету |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебет және тарих пәндерінің термин сөздері арқылы айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс |
|
|
Бастапқы білім |
ХҮІІІ ғ. қазақтың мәдениетімен ақын-жыраулар туындыларынан, тарихи бейнефильмдерден, мұражайлар мен әлеуметтік желілерден біледі |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушылардың іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
Ұйымдастыру (амандасу, түгендеу) |
1.«Адамгершілік – амандасудан басталады, әр халықтың сәлемдесу дәстүрі бар»
(іс әрекетпен) 2.Қазақ халқы амандасу кезінде қай сөз тіркесін көп қолданады? Оқушылардың жауаптары (мал –жан аман ба? ) |
«Адамгершілік қасиет» стратегиясы
|
Интербелсенді тақтада, елдердің суреттері |
|||
|
«Мозайка » әдісі арқылы топқа бөліу.
|
|
Қ.Б. «Мадақтау»» әдісі |
«Сурет қиындылары»
|
||||
|
Ой шақыру мақсатында сабақтың тақырыбын «XVIII ғасырдағы мәдениеті » атты бейнефильм арқылы ашу |
«XVIII ғасырдағы мәдениеті» бейнефильм |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті» -Сізге қандай ой келді? -Сабағымызда қандай мәселе зерттеледі деп ойлайсыздар?
Оқушылар жауаптарынан кейін бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы сабақтағы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Оқушыларды осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Оқушылардың болжам жауаптары арқылы зерттелетін мәселе анықталады. (М) Сабақ тақырыбы пысықталып, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Жобаны қорғау» |
Мәтінмен жұмыс: 1-топ. Ұлы Дала тұрғындарының шаруашылығы мен үй кәсібі. Ағаш бұйымдар. 2-топ. Ұсталық және зергерлік өнер. Тері өңдеу. 3-топ. Киіз басу. Кілем тоқу. 4- топ. Ұлттық ою- өрнек. Тапсырма 1-қадам: мәтінді әр оқушы жеке оқу. 2-қадам: жұпта, топта жұмысты талқылау. 3-қадам: материалдық мәдениет үлгісін суретін салып, сипаттамасын айтады. 4-қадам: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігін дәйектеп жазады. 5-қадам: жұмысты қорғау |
Қ.Б. «Екі жұлдыз бір тілек» ауызша өз ойларын айтып шығады (оқушылар топтарды бағалайды)
|
Қазақстан тарихы 8 сынып оқулық Алматы «Атамұра» 2018. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут «Конверттің сыры» әдісі Оқушылар хат сыртындағы тапсырманы орындайды, конверттін ішіндегі сырын ашады |
Қызығушылығын ояту тапсырмалар.
|
Эйлер – Венн диаграммасы, тірек кестелер, сұрақтары бар парақшалар,
интербелсенді тақтада жауаптары
Қ.Б «Бес бармақ тәсілі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
« Болашақты Болжау » әдісі |
«Қазақтың ұлттық қолданбалы мәдениетінің ерекшеліктері неде?»
|
Қ.Б. «От шашу» әдісі Қорытындылау мақсатында бейнеролик көрсету «Киіз үй үлгісі» |
Кесте парақшалары, бейнеролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасына |
53 - беттегі сұрақтарға жауап ауызша, қазақтың болашақтағы мәдениеті туралы ой толғау жазу. |
|
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 2 мин |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісі арқылы әр топтан бір оқушы сабақ туралы өз ойларын, түсінген, түсінбегендігін айтады |
Микрофон
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланған. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Болашақты болжау әдісі кестесі |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз Қ.Б. «Екі жұлдыз бір тілек», Қ.Б., Қ.Б «Бес бармақ » әдісі, «От шашу» әдісі «Конверттің сыры» әдісі, «Болашақты болжау» әдісі нәтижесін талдау арқылы
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Тақтаға шығу
кезінде, интербелсенді тақтаны қолдану кезінде қауіпсіздік
ережелері ескеріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















