|
Бөлімі: 7.2А XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сағат саны: 1 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тойчиева З.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Зерттеу сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.2.4 –қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт (фокус) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну- ХҮІІІ ғ қазақтың ұлттық киім түрлерін атайды; Сыни ойлау мен талдау- Қазақтың ұлттық киімінің мән-мазмұнынын талдайды; Бағалау-Қазақтың ұлттық киімінің өнерінің бірегейлігі мен ерекшелігіне баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
ХҮІІІ ғ. қазақ халқының ұлттық киімдерінің ерекшеліктерін зерттейді (оқылым мен жазылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Бірегейлік, қолданбалы өнер, ... Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: Қолданбалы өнері дегеніміз- Қазақтың қолданбалы өнер туындылары, мыналар ... .... .... ... .... ... .... Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі мен ерекшелігі баға берер болсақ, .. ... ... ... ... ... .... .... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін бағалау арқылы ұлттық жәдігерлерге, ұлттық құндылықтарға деген құрметті дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі пәні бойынша білімдері жаңа сөздермен жұмыс және айтылым, тыңдалым, жазылым барысында қолданылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
ХҮ- ХҮІІ ғ.ғ қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру. БЫМ Бейнематериал көрсетіліп, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: -«Ең әдемі киім – ұлтыңның киімі», - деген ұлы адамдар. Сіз бұл пікірмен келісесіз бе? (М) Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Зерттеу мен талдау Сынып оқушыларын төрт топқа топтасады. Оқушыларға ықшамдалған мәтін таратылады..«Ұлттық киім неліктен қолданбалы мәдениеттің жоғары үлгісі болып саналады?» сұрағы қойылады, нақты жауабын алу үшін оқушыларға «5R» талдау-тапсырмасы ұсынылады. Оқушылар маман ретінде алдын-ала берілген мәтіндегі ақпарат негізінде төмендегі кестеде көрсетілген маңыздылықтың критерийлеріне сәйкес талдау жүргізеді. Ұлттық киімнің ерекшеліктері мен маңыздылығы талдайды. Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша жұмыстанып, топ ішінде өзара талқылап, зерттеу жүргізетін болады. Әр топ алдын-ала жинақтаған материалдарды топ тапсырмасына сәйкес іріктеп алады. Сонан соң топтар сыныптастарының алдында өз ақпараттарымен бөлісу үшін жұмыстарын қорғайды. Қалған топ оқушылары өздеріне қажетті мәліметтерді дәптерге жазып алып отырады. 1-топ. Дизайнерлер тобы 2-топ. Тігіншілер тобы 3-топ. Зергерлер тобы 4-топ Тарихшылар тобы
Дескриптор: 1-топ. Ұлттық киімнің ерекше 2 белгісінің көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді; 2-топ. Ұлттық киімді дайындаудың есте қалатын 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді; 3-топ. Ұлттық киімнің бүгінде өзгеріссіз қалған 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді; 4.Бүгінде ұлттық киімнің заманауи үлгіге бейімделгенінің 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді 5-топ. Ұлттық киімнің қолданбалы мәдениеттің жоғары үлгісі екендігінің 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы.
Интерпретация (Т) Сыныпқа «Ұлттық киім неліктен қолданбалы мәдениеттің жоғары үлгісі болып саналады?» деп ой тастай келе, оларға келесідей тапсырма беріледі. Оқушылар жұмыстарының нәтижесін ХІХ ғасырдағы ұлттық киімді заманауи үлгіге бейімдеп, ХХІ ғасырдың «бренд» маркасын көрсетуі керек. Оқушылар жұмыстарын өздері қалаған таныстырылым түрімен көрсетуге болады. Қолданбалы өнер туындылары топтамасынан , Мысалы: сән үлгісін көрсету, бейне таспаға түсіру, сурет салу, фото монтаж дайындау т.б.
Дескриптор: -Ұлттық киімдердің маңыздылығына, ыңғайлылығына қарай сипаттап, кемінде 2 дәйек келтіреді; - Ұлттық киімдердің ұлттық нақыш пен құндылық ерекшеліктеріне сәйкестігін түсіндіріп, кемінде 2-дәйек келтіреді
Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы. |
.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
2 мин |
Рефлексия. «Өз жетістігіңді бағала» -Сабақ өте қызықты өтті.Маған бәрі ұнады. -Маған сабақ ұнады. Бірақ мәлімет аздау болды. -Тапсырма түсінікті болмады, маған сабақ қызықты болған жоқ. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімі: 7.2А XVIII ғасырдағы Қазақстанның
мәдениеті
Мектеп: Сағат саны: 1
сағат
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні: Тойчиева
З.С.
Сынып:
8
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы XVIII ғасырдағы қазақтардың
материалдық мәдениеті Сабақтың
түрі Зерттеу
сабағы Зерттеу
сұрағы Қазақтың ұлттық қолданбалы
өнерінің бірегейлігі
неде? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары 7.2.2.4 –қолданбалы өнердің
жетістіктерін бағалау Тарихи концепт
(фокус) маңыздылық Сабақтың
мақсаты XVIII ғ. қазақ
халқының қолданбалы өнер жетістіктерін
бағалау
Бағалау
критерийлері
Білу және
түсіну- ХҮІІІ ғ
қазақтың ұлттық киім түрлерін
атайды; Сыни ойлау мен
талдау- Қазақтың ұлттық киімінің
мән-мазмұнынын талдайды; Бағалау-Қазақтың ұлттық киімінің өнерінің
бірегейлігі мен ерекшелігіне баға
береді Тілдік
мақсаттар
ХҮІІІ
ғ. қазақ
халқының ұлттық киімдерінің
ерекшеліктерін зерттейді (оқылым мен жазылым
дағдылары)
Пәнге қатысты
лексика мен терминология
Бірегейлік,
қолданбалы өнер, ...
Диалог пен
жазылымға пайдалы сөз
тіркестері:
Қолданбалы
өнері дегеніміз-
Қазақтың қолданбалы
өнер туындылары, мыналар ... .... .... ... .... ...
.... Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің
бірегейлігі мен ерекшелігі баға берер болсақ, .. ... ... ... ...
... .... .... Құндылықтарды
дарыту Қазақ халқының қолданбалы өнер
жетістіктерін бағалау арқылы ұлттық жәдігерлерге,
ұлттық құндылықтарға деген құрметті
дамыту Пәнаралық
байланыстар Қазақ тілі пәні бойынша
білімдері жаңа сөздермен жұмыс және айтылым, тыңдалым, жазылым
барысында қолданылады АКТ қолдану
дағдылары Бейнефильм, интерактивті
тақтамен жұмыс Бастапқы
білім ХҮ- ХҮІІ ғ.ғ қазақ халқының
материалдық мәдениеті туралы
біледі Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой
шақыру. БЫМ Бейнематериал
көрсетіліп, оқушыларға төмендегідей сұрақ
қойылады: -«Ең әдемі киім – ұлтыңның киімі», - деген
ұлы адамдар. Сіз бұл пікірмен
келісесіз бе? (М) Оқушылар
жауаптары тыңдалып болған
соң, осы сабақта басты зерттелетін
мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың
тақырыбы ашылады, сабақ
мақсаты мен бағалау критерийлері
таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу
сұрағына назар
аударылады. Тарихи концепт (фокус):
маңыздылық
Зерттеу
сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы
өнерінің бірегейлігі
неде? )
Сабақтың
ортасы
Зерттеу мен
талдау Сынып оқушыларын төрт
топқа топтасады. Оқушыларға ықшамдалған мәтін
таратылады..«Ұлттық киім неліктен
қолданбалы мәдениеттің жоғары үлгісі болып
саналады?» сұрағы қойылады, нақты
жауабын алу үшін оқушыларға «5R»
талдау-тапсырмасы ұсынылады. Оқушылар маман ретінде алдын-ала
берілген мәтіндегі ақпарат негізінде төмендегі кестеде көрсетілген
маңыздылықтың критерийлеріне сәйкес талдау
жүргізеді. Ұлттық киімнің ерекшеліктері
мен маңыздылығы талдайды.
Әр топ өзіне берілген тапсырма
бойынша жұмыстанып, топ ішінде өзара талқылап, зерттеу жүргізетін
болады. Әр топ алдын-ала
жинақтаған материалдарды топ тапсырмасына сәйкес іріктеп
алады. Сонан соң топтар
сыныптастарының алдында өз ақпараттарымен бөлісу үшін жұмыстарын
қорғайды. Қалған топ оқушылары өздеріне қажетті мәліметтерді дәптерге
жазып алып отырады. 1-топ. Дизайнерлер
тобы 2-топ.
Тігіншілер тобы 3-топ. Зергерлер
тобы
4-топ Тарихшылар
тобы Дизаинерлер Ерекше
атақты?
Фотограф Есте
қалатын?
Тарихшылар Жаңғырық?
Тігіншілер Нәтижелі?
Зергерлер Айрықша,
мәнді?
Дескриптор:
1-топ. Ұлттық киімнің ерекше 2
белгісінің көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді;
2-топ. Ұлттық киімді дайындаудың
есте қалатын 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді;
3-топ. Ұлттық киімнің бүгінде
өзгеріссіз қалған 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді;
4.Бүгінде ұлттық киімнің
заманауи үлгіге бейімделгенінің 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді
5-топ. Ұлттық киімнің қолданбалы
мәдениеттің жоғары үлгісі екендігінің 2 белгісін көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді
Кері
байланыс. Топтардың бірін-бірі
бағалауы.
Интерпретация
(Т) Сыныпқа
«Ұлттық
киім неліктен қолданбалы мәдениеттің жоғары үлгісі болып саналады?»
деп ой тастай келе, оларға
келесідей тапсырма беріледі. Оқушылар жұмыстарының
нәтижесін ХІХ ғасырдағы ұлттық киімді заманауи үлгіге бейімдеп, ХХІ
ғасырдың «бренд» маркасын көрсетуі керек. Оқушылар жұмыстарын
өздері қалаған таныстырылым түрімен көрсетуге болады. Қолданбалы
өнер туындылары топтамасынан , Мысалы: сән үлгісін көрсету,
бейне таспаға түсіру, сурет салу, фото монтаж дайындау
т.б.
Дескриптор:
-Ұлттық киімдердің
маңыздылығына, ыңғайлылығына қарай сипаттап, кемінде 2 дәйек
келтіреді;
- Ұлттық киімдердің
ұлттық нақыш пен құндылық ерекшеліктеріне сәйкестігін түсіндіріп,
кемінде 2-дәйек келтіреді
Кері
байланыс. Мұғалімнің
бағалауы.
.
Сабақтың
аяғы
2
мин
Рефлексия. «Өз жетістігіңді
бағала»
-Сабақ өте қызықты
өтті.Маған бәрі
ұнады.
-Маған сабақ ұнады. Бірақ
мәлімет аздау
болды.
-Тапсырма түсінікті
болмады, маған сабақ қызықты болған
жоқ.
Түрлі түсті
стикерлер
Саралау – оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды,
неліктен?
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













