|
Бөлім: «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Сейдахметова .Г.Б |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» Кейіпкерлер әлемі |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шығарманы оқи отырып, кейіпкерлерді, қарама-қарсы мағынада жұмсалған ұғым-дарды таба алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін салыстыра отырып, мінездеме бере алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әңгімедегі басты кейіпкердің портретін сипаттайды,іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын талдайды |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• Көркем шығармадан кейіпкерлер портреті арқылы
образды аша алады; |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фабрик, франк, фабрика, приказчик, купец Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» идеясының бесінші құндылығы: еңбексүйгіштік, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Еңбек, өзін-өзі тану, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
5 минут |
Қызығушылықты ояту
«Миға шабуыл» әдісі. Сұрақтары: 1. Осы видеоның бүгінгі сабақпен байланысы болуы мүмкін бе? Ойларыңмен бөлісіңдер. Ой шақыру: 1. «Түрткі сұрақтар»
1. Оқушылар, кімнің
шығармаларыме танысудамыз? Мағынаны тану |
Үш шапалақ |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут
7 минут
10минут
5 минут
Соңы 3 минут
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс Антон мен бейтаныс адамға мінездеме беру Дескриптор: 1)
Мәтіннің мазмұнын біледі;
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Антон мен бейтаныс адам арасындағы диалог. Көрініс 3-тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра отырып, қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз. Жалқаулық Еңбекқор
2-топ Шығармада қарама-қарсы мәнде суреттелген ұғымдарды тауып, салыстырыңыз, ұғымдарға сай мақал ойлап, мағынасын ашып жазыңыз. 3
Антонның іс-әрекеті арқылы образды өмірмен байланыстыра ашып жазыңыз. 4-тапсырма. Мәтіннен оқығандарынан ой түйіп, өмірмен байланыстырып, кейіпкер образын талдаңыз. «Ықшам тақталар» әдісі арқылы қолдауды қажет ететін оқушыларға мұғалім жетекшілігімен жүретін жазылым. Бірлескен жазылым әрекеті арқылы мәтінді оқып жалғастырады, өмірмен байланыстырады.
Дескриптор -мәтінді оқығандарын өмірмен байланыстыру; -жазба жұмысына қойылатын талаптарын білу;| -кейіпкер іс-әркетін сөзбен сипаттайды.
5 тапсырма Постер қорғау «Өмірді өзгерткен кеңес» Антон қандай адам деп ойлайсыңдар? Неліктен Антон еңбек етуге шешім қабылдайды? Неліктен Антон бөтен адамның сөзін тыңдайды? Әңгіме неліктен «Дүние қалай етсең табылады? Дескриптор - оқиға желісін кестеге салады; - өмірмен байланыстырып, дәлелдер келтіреді; - сұрақтар арқылы постер қорғайды.
6 тапсырма. Шығармашылық сауал. (Ербосын дайындаған сұрақтар)
Сахналықкөрінісәдісі Оқушыларшығармаданкөрінісқояды. Қалғандарықайжеріекендігінбаяндап ,кейіпкедіңқандайқасиетінбайқағанынайтады Сахналықкөріністібағалау 7 тапсырма «ПОПС» әдісі. 1-топ: Антон-еңбекқор адам (Антон бейнесін ашады) 2-топ: Бейтаныс адам-Антон өмірін өзгерткен адам (бейтаныс адамның бейнесін ашады) 1-сөйлем. «Менің ойымша....» 2-сөйлем. «Себебі, мен оны ....деп түсіндіремін» 3-сөйлем. «Оны мен ... деген фактілермен , мысалдармен дәлелдей аламын». 4-сөйлем. «Осыған байланысты мен... деген шешімге келдім»
3 оқушы ортаға шығады артына кейіпкер аты жазылады.Оқушы отырған оқушыларға сұрақ қою арқылы өзінің артында жазылып тұрған кейіпкерді табады.
Талқылау Еңбекке бейім болсаң, қатарыңнан кейін қалмайсың деген кеңес нені білдіреді? Мәтінді түсінгендерін бір сөзбен беріп, параққа жазып, келесі топқа лақтыру. Рефлексия «Бес саусақ»
|
Мадақтау
Үш шапалақ
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?" Кейіпкерлер әлемі
Ы Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?" Кейіпкерлер әлемі
|
Бөлім: «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Сейдахметова .Г.Б |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» Кейіпкерлер әлемі |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шығарманы оқи отырып, кейіпкерлерді, қарама-қарсы мағынада жұмсалған ұғым-дарды таба алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін салыстыра отырып, мінездеме бере алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әңгімедегі басты кейіпкердің портретін сипаттайды,іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын талдайды |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• Көркем шығармадан кейіпкерлер портреті арқылы
образды аша алады; |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фабрик, франк, фабрика, приказчик, купец Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» идеясының бесінші құндылығы: еңбексүйгіштік, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Еңбек, өзін-өзі тану, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
5 минут |
Қызығушылықты ояту
«Миға шабуыл» әдісі. Сұрақтары: 1. Осы видеоның бүгінгі сабақпен байланысы болуы мүмкін бе? Ойларыңмен бөлісіңдер. Ой шақыру: 1. «Түрткі сұрақтар»
1. Оқушылар, кімнің
шығармаларыме танысудамыз? Мағынаны тану |
Үш шапалақ |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут
7 минут
10минут
5 минут
Соңы 3 минут
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс Антон мен бейтаныс адамға мінездеме беру Дескриптор: 1)
Мәтіннің мазмұнын біледі;
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Антон мен бейтаныс адам арасындағы диалог. Көрініс 3-тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра отырып, қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз. Жалқаулық Еңбекқор
2-топ Шығармада қарама-қарсы мәнде суреттелген ұғымдарды тауып, салыстырыңыз, ұғымдарға сай мақал ойлап, мағынасын ашып жазыңыз. 3
Антонның іс-әрекеті арқылы образды өмірмен байланыстыра ашып жазыңыз. 4-тапсырма. Мәтіннен оқығандарынан ой түйіп, өмірмен байланыстырып, кейіпкер образын талдаңыз. «Ықшам тақталар» әдісі арқылы қолдауды қажет ететін оқушыларға мұғалім жетекшілігімен жүретін жазылым. Бірлескен жазылым әрекеті арқылы мәтінді оқып жалғастырады, өмірмен байланыстырады.
Дескриптор -мәтінді оқығандарын өмірмен байланыстыру; -жазба жұмысына қойылатын талаптарын білу;| -кейіпкер іс-әркетін сөзбен сипаттайды.
5 тапсырма Постер қорғау «Өмірді өзгерткен кеңес» Антон қандай адам деп ойлайсыңдар? Неліктен Антон еңбек етуге шешім қабылдайды? Неліктен Антон бөтен адамның сөзін тыңдайды? Әңгіме неліктен «Дүние қалай етсең табылады? Дескриптор - оқиға желісін кестеге салады; - өмірмен байланыстырып, дәлелдер келтіреді; - сұрақтар арқылы постер қорғайды.
6 тапсырма. Шығармашылық сауал. (Ербосын дайындаған сұрақтар)
Сахналықкөрінісәдісі Оқушыларшығармаданкөрінісқояды. Қалғандарықайжеріекендігінбаяндап ,кейіпкедіңқандайқасиетінбайқағанынайтады Сахналықкөріністібағалау 7 тапсырма «ПОПС» әдісі. 1-топ: Антон-еңбекқор адам (Антон бейнесін ашады) 2-топ: Бейтаныс адам-Антон өмірін өзгерткен адам (бейтаныс адамның бейнесін ашады) 1-сөйлем. «Менің ойымша....» 2-сөйлем. «Себебі, мен оны ....деп түсіндіремін» 3-сөйлем. «Оны мен ... деген фактілермен , мысалдармен дәлелдей аламын». 4-сөйлем. «Осыған байланысты мен... деген шешімге келдім»
3 оқушы ортаға шығады артына кейіпкер аты жазылады.Оқушы отырған оқушыларға сұрақ қою арқылы өзінің артында жазылып тұрған кейіпкерді табады.
Талқылау Еңбекке бейім болсаң, қатарыңнан кейін қалмайсың деген кеңес нені білдіреді? Мәтінді түсінгендерін бір сөзбен беріп, параққа жазып, келесі топқа лақтыру. Рефлексия «Бес саусақ»
|
Мадақтау
Үш шапалақ
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

нтон сияқты сенің бірге болған досың тіленшілік қылып
тұрса не істер едің?












