Тақырып бойынша 13 материал табылды

Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт». Адамдық үлгісі. Әдебиет. 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт». Адамдық үлгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы.

Педагогтің аты-жөні:

Сапарәлі Айгерім Қонысбекқызы

Күні:

14.12.2022

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ы.Алтынсарин «Атымтай Жомарт». Адамдық үлгісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.3.1 - Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.2.1.1 - Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.

Сабақтың мақсаты:

  • Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;

  • Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады.


Сабақтыңкезеңі/уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.






































Жаңа сабаққа кіріспе



























































Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.







































Сабақтың соңы











Бағалау












Үйге тапсырма



Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесемін, түгендеймін.

Кіру билеттері арқылы топқа бөліп, мақалдарды оқытамын.







Психологиялық ахуал

«Кубик-рубик» әдісі

Әр топ кубик-рубикты ортаға тастайды, сол жерде шыққан тапсырманы орындайды.


Үй тапсырмасын сұрау.











«Миға шабуыл» сұрақтары арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстырамын.













Жомарт Атымтай — Шығыстың көптеген халықтары фольклорында кездесетін кейіпкер, өзінің қайырымдылығы мен жомарттығына сай аты жайылған, халық жадында құрметпен әспеттелетін адам.

6 ғ-да өмір сүрген деген жорамал бар. Түп-төркіні Тай тайпасының ақыны Хатим ибн Абдаллахқа (Хатим-Тай) саяды. Атымтай Жомарт туралы шығармалар ерте кезден белгілі. Олар сюжеттік, жанрлық сипатына қарай үш топқа бөлінеді:

1-топтағы шығармалар хикаяттық сипатта баяндалады. Онда Атымтай Жомарттың өмірі әңгімеленеді, оның жомарт болу себептері баяндалады.

2-топтағы шығармалар — таза қиял-ғажайып ертегілері. Олардың сюжеті бір-бірімен үндес. Мұнда Атымтай Жомарт — асқан бай, таусылмас қазынаның иесі. Оның жомарт болуы осыдан.

3-топтағы шығармалар — тұрмыс-салт ертегілері. Бұларда Атымтай Жомарт — келген қонаққа берер асы жоқ, тақыр кедей. Сонда да жомарт болып бейнеленеді. Адамға деген қайырымдылық, сүйіспеншілік — оның ең басты қасиеті екені ашыла түседі. Атымтай Жомарт туралы аңыз-ертегілер негізінен “Мың бір түннен” бастау алады. Қазақ тіліне аударылып, бірнеше мәрте басылған “Мың бір түн” оқиғалары қазақ оқырмандары арасына кеңінен тараған.



Топтық тапсырма (кестемен жұмыс)


















Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Топқа бөлу.

І топ. Жомарт

ІІ топ. Мейірім

ІІІ топ. Еңбек

IV топ. Қанағат






Оқушылар тапсырмаларды орындау арқылы жақсы көңіл күймен сабақты бастайды










Берілген суреттерді оқиға желісінің даму сипатына қарай «Хикая картасына» рет-ретімен жүйелеп қояды.












  1. Атымтай Жомарттың орнында болсаң не істер едің?

  2. Шынайы өмірде Атымтай Жомарт сияқты адамдар бар екеніне сенесің бе?

















































Оқушылар Атымтай жомарт бойындағы қасиеттерді тауып, кейіпкердің әркетімен дәлелдейді.











«Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.



















Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерінің қойған смарт мақсаттары негізінде мұғалімге хат жазып, поштаға салады.





































Дескриптор:
- Берілген суреттерді оқиға желісінің даму сипатына қарай «Хикая картасына» рет-ретімен жүйелеп қояды – 2 балл.





ҚБ. «+1 ақыл» әдісі арқылы бағалаймын


























































Дескриптор:

- Кейіпкердің қасиеттерін анықтайды – 2 балл;

- Кейіпкер бойындағы қасиеттерді әрекеті арқылы дәлелдейді – 2 балл.





Дескриптор:
- Атымтай Жомарттың бойындағы қасиеттерді салыстыра сипаттайды – 2 балл;
- Сол қасиеттерідің қарама-қарсы сипаттауына мысал келтіріп, түсіндіріп айтады;2балл.

































Мақал-мәтелдер жазылған қағаз

























.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.02.2025
177
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11