|
Пәні: әдебиет |
Мектеп: Қарашоқат ОМ |
|
|
Күні: 21.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекова Г.К. |
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин. "Қыпшақ Сейтқұл" әңгімесі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.(5.Т/Ж2) көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (5.Т/Ж3.) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы орындай алады: әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көпшілігі орындай алады: кейіпкерлер образын портреті мен іс-әрекеті, сөзі, ішкі ойы арқылы ашады. Кейбірі орындай алады: кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты терминдер: әңгіме, сюжет, портрет. Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталған тапсырмалар арқылы іске асырылады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақта АКТ – ны қолдану арқылы информатикамен, заман шындығы туралы мәлімет беретін тарих пәнімен байланысады, сабақтың жеке тұлғаны дамытуға бағытталуы өзін-өзі танумен ұштасады. |
|
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар автор туралы мәлімет біледі, әңгіме мазмұнын меңгерді. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
С Топқа бөлу арқылы оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Сыныпты 3 топқа бөлу немесе «Миға шабуыл» әдісі арқылы жазушы өміріне шолу жасау.
2. Мынау кімнің үйі? Немесе қандай мақсатта салынған ғимарат? 3.Егін даласының суретін Ыбырай өмірімен байланыстырып көрейікші... Үй тапсырмасын сұрау. (3 топтан 3 оқушыдан әңгіменің қысқаша фабуласын ғана сұрау) Бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Слайд
Суреттер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Т 1-топ:Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастыру 1.Сейітқұлдың ойы;2.Қабырға өзені бойына қоныстануы;3.Егін егуі;4.Артық астықты малға айырбастауы;5.Сейітқұл елінің 450 үйге жетуі;6.Қауіпсіздік шаралары;7.Базар ашуы;8.Сейітқұл жұртының бай болуы.2-топ: Сейітқұлға хат жазу
3 Еңбекқор Көпшіл Т.б толықтырып жазыңыз.
Қалыптастырушы бағалау.
Ж.
Дескриптор:
ҚБ: бас бармақ Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса Мен түсінемін Бас бармақ көлденең тұрса-Мен түсінгендеймін.
Б Мен түсінбедім
Үш топқа да ортақ тапсырма «Сәкестендіру» әдісі
Барымта -
воровство
ҚБ:От шашу Сергіту сәті Мақал – мәтелдердің жалғасын тапқызу. Еңбек ерлікке жеткізер, …( ерлік елдікке жеткізер ) Еңбек етпей елге өкпелеме, … ( егін екпей жерге өкпелеме ) Еңбек етсең емерсің, … ( ерінбесең жеңерсің ) Еңбегіне қарай - құрмет, … ( жасына қарай – ізет ) Еңбек адамның … ( екінші анасы ) Еңбек – ата, … ( жер – ана) Еңбек ет те мақтан, … ( ойнап күл де шаттан ) Еңбекке жастан, … ( өнерге бастан ) . |
Парақшалар, слайд |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
«Мейрамхана» Тақтаға «Аспаз» суреті ілінеді де «Тойдыңыздар ма?» деген сұрақ қойылады: бөлек карточкаларға сұрақтар жазылады: «Тойдыңыз ба?» Мен ... тағы жер едім… Ең ұнағаны … ... қорыта алдым. Бұл мейрамхана… … қатты тойдым.
Оқушылар карточкаларды толтыруы керек, соңында «рефлексивті сурет» пайда болады. Үйге тапсырма:Тақырыпқа байланысты сурет салу |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл" ашық сабақ 5-сынып
|
Пәні: әдебиет |
Мектеп: Қарашоқат ОМ |
|
|
Күні: 21.11.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекова Г.К. |
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин. "Қыпшақ Сейтқұл" әңгімесі |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.(5.Т/Ж2) көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (5.Т/Ж3.) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы орындай алады: әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көпшілігі орындай алады: кейіпкерлер образын портреті мен іс-әрекеті, сөзі, ішкі ойы арқылы ашады. Кейбірі орындай алады: кейіпкер образына қатысты өзіндік пікір танытады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты терминдер: әңгіме, сюжет, портрет. Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталған тапсырмалар арқылы іске асырылады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақта АКТ – ны қолдану арқылы информатикамен, заман шындығы туралы мәлімет беретін тарих пәнімен байланысады, сабақтың жеке тұлғаны дамытуға бағытталуы өзін-өзі танумен ұштасады. |
|
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар автор туралы мәлімет біледі, әңгіме мазмұнын меңгерді. |
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
С Топқа бөлу арқылы оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Сыныпты 3 топқа бөлу немесе «Миға шабуыл» әдісі арқылы жазушы өміріне шолу жасау.
2. Мынау кімнің үйі? Немесе қандай мақсатта салынған ғимарат? 3.Егін даласының суретін Ыбырай өмірімен байланыстырып көрейікші... Үй тапсырмасын сұрау. (3 топтан 3 оқушыдан әңгіменің қысқаша фабуласын ғана сұрау) Бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Слайд
Суреттер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Т 1-топ:Әңгіме сюжеті бойынша ретімен орналастыру 1.Сейітқұлдың ойы;2.Қабырға өзені бойына қоныстануы;3.Егін егуі;4.Артық астықты малға айырбастауы;5.Сейітқұл елінің 450 үйге жетуі;6.Қауіпсіздік шаралары;7.Базар ашуы;8.Сейітқұл жұртының бай болуы.2-топ: Сейітқұлға хат жазу
3 Еңбекқор Көпшіл Т.б толықтырып жазыңыз.
Қалыптастырушы бағалау.
Ж.
Дескриптор:
ҚБ: бас бармақ Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса Мен түсінемін Бас бармақ көлденең тұрса-Мен түсінгендеймін.
Б Мен түсінбедім
Үш топқа да ортақ тапсырма «Сәкестендіру» әдісі
Барымта -
воровство
ҚБ:От шашу Сергіту сәті Мақал – мәтелдердің жалғасын тапқызу. Еңбек ерлікке жеткізер, …( ерлік елдікке жеткізер ) Еңбек етпей елге өкпелеме, … ( егін екпей жерге өкпелеме ) Еңбек етсең емерсің, … ( ерінбесең жеңерсің ) Еңбегіне қарай - құрмет, … ( жасына қарай – ізет ) Еңбек адамның … ( екінші анасы ) Еңбек – ата, … ( жер – ана) Еңбек ет те мақтан, … ( ойнап күл де шаттан ) Еңбекке жастан, … ( өнерге бастан ) . |
Парақшалар, слайд |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
«Мейрамхана» Тақтаға «Аспаз» суреті ілінеді де «Тойдыңыздар ма?» деген сұрақ қойылады: бөлек карточкаларға сұрақтар жазылады: «Тойдыңыз ба?» Мен ... тағы жер едім… Ең ұнағаны … ... қорыта алдым. Бұл мейрамхана… … қатты тойдым.
Оқушылар карточкаларды толтыруы керек, соңында «рефлексивті сурет» пайда болады. Үйге тапсырма:Тақырыпқа байланысты сурет салу |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




ас бармақ
төмен қарап тұрса
... қарным ашып тұр.












