|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт - өмір |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
7.Т1 Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау. |
|
7.Т4 Повестерден және музыкалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау |
|
|
7.Т5.1.4 Одағай түрлерін мәтінен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақ мақсатының нәтижелері: |
Барлығы: Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. |
|
Көбі: Одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Кейбірі: Повестерден және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдайды. |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Тақырыпқа қатысты ақпарат береді; сұрақтарға жауап береді;қарапайым сөйлеу үлгілері негізінде адамдар уақытты қалай есептейтінін айтады, сипаттайды; |
|
Жаңа сөздер: |
қайрат – жігер – энергия, сила қалтқысыз – честно игілік – благо, благородство құн – стоимость, цена, плата зымырау - мчаться, лететь стрелой |
|
Сабақ барысында қолданылатын әдістер: |
Сипаттау, талдау, әңгімелеу. «Ортақ портрет» әдісі, ДжикСо әдісі, «Төрт сөйлем» әдісі, Синквейн (Бес жолды өлең) әдісі |
|
Дереккөздер: |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материал, сөздік. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс –әрекеті:
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
«Көңіл күй» тренингі |
Оқушылар көңіл күйлерін стикерлерге салады. |
|
Өткен сабақты тексеру |
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар береді. Сын есімнің неше шырайы бар? Абай Құнанбаев туралы не білдік? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
І. Қызығушылықты ояту |
«Ортақ портрет» әдісі Әр оқушы достарының уақытты қалай өткізетіні туралы айтады, мінездеме береді. Мінездемелерден оқушылардың уақытты қалай өткізетіні жайлы ортақ портрет құралады. |
Әр оқушы досына мінездеме береді, ортақ портрет құралады. |
|
ІІ. Мағынаны тану |
1.Төрт сурет, бір сөз арқылы мағынаны таныту. Жаңа сөздермен таныстыру. |
Мағынаны таниды, жаңа сөздерді дұрыс айтып жаттығу жүргізеді. |
|
|
2. Мәтіналды жұмыс. 1- тапсырма. А) Айтылым. Қате жазылған сөйлемдерді тауып, себебін түсіндіру. |
Қатені табады, себебін түсіндіреді. |
|
|
2 – тапсырма. Ә) Жазылым. Кестені толтыру. |
Кестені мәтін бойынша толтырады. |
|
|
3- тапсырма. Тыңдалым. Оқылым. ДжикСо әдісі. Мәтінді бөліктерге бөліп оқиды, мазмұнын түсіндіреді. |
ДжикСо әдісі арқылы мәтінді меңгереді. |
|
|
4- тапсырма. Айтылым. Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» әдісін пайдалана отырып, өз пікіріңді дәлелде. Пікір. Оқыған мәтін бойынша пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Осы әдісті пайдаланып, пікірлерін дәлелдейді. |
|
|
Сергіту
сәті. |
Жұп құрып, бір – бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін өйткені, ... » |
|
ІІІ. Ой толғаныс |
Мен үшін уақыт... Эссе жазу |
Эссе жазады. |
|
ІV. Бекіту |
Синквейн. (Бес жолды өлең әдісі) 1. Зат есім. 2.Сын есім. 3.Етістік. 4.Сөйлем. 5.Синоним. |
Бес жолды әдісі арқылы сөздерден сөйлемдер жазады. |
|
V.Бағалау |
|
Оқушылар стикерлер арқылы бірін – бірі бағалайды. |
|
VІ. Үйге тапсырма |
5- тапсырма. Жазылым. Сұрақтарға жауап жаз. |
Күнделіктеріне жазады. |
|
VІІ. Рефлексия |
|
Сабаққа қатысты ойларын аяқтайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыт өмір
Уақыт өмір
|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт - өмір |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
7.Т1 Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау. |
|
7.Т4 Повестерден және музыкалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау |
|
|
7.Т5.1.4 Одағай түрлерін мәтінен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақ мақсатының нәтижелері: |
Барлығы: Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды. |
|
Көбі: Одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Кейбірі: Повестерден және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдайды. |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Тақырыпқа қатысты ақпарат береді; сұрақтарға жауап береді;қарапайым сөйлеу үлгілері негізінде адамдар уақытты қалай есептейтінін айтады, сипаттайды; |
|
Жаңа сөздер: |
қайрат – жігер – энергия, сила қалтқысыз – честно игілік – благо, благородство құн – стоимость, цена, плата зымырау - мчаться, лететь стрелой |
|
Сабақ барысында қолданылатын әдістер: |
Сипаттау, талдау, әңгімелеу. «Ортақ портрет» әдісі, ДжикСо әдісі, «Төрт сөйлем» әдісі, Синквейн (Бес жолды өлең) әдісі |
|
Дереккөздер: |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материал, сөздік. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс –әрекеті:
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
«Көңіл күй» тренингі |
Оқушылар көңіл күйлерін стикерлерге салады. |
|
Өткен сабақты тексеру |
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар береді. Сын есімнің неше шырайы бар? Абай Құнанбаев туралы не білдік? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
І. Қызығушылықты ояту |
«Ортақ портрет» әдісі Әр оқушы достарының уақытты қалай өткізетіні туралы айтады, мінездеме береді. Мінездемелерден оқушылардың уақытты қалай өткізетіні жайлы ортақ портрет құралады. |
Әр оқушы досына мінездеме береді, ортақ портрет құралады. |
|
ІІ. Мағынаны тану |
1.Төрт сурет, бір сөз арқылы мағынаны таныту. Жаңа сөздермен таныстыру. |
Мағынаны таниды, жаңа сөздерді дұрыс айтып жаттығу жүргізеді. |
|
|
2. Мәтіналды жұмыс. 1- тапсырма. А) Айтылым. Қате жазылған сөйлемдерді тауып, себебін түсіндіру. |
Қатені табады, себебін түсіндіреді. |
|
|
2 – тапсырма. Ә) Жазылым. Кестені толтыру. |
Кестені мәтін бойынша толтырады. |
|
|
3- тапсырма. Тыңдалым. Оқылым. ДжикСо әдісі. Мәтінді бөліктерге бөліп оқиды, мазмұнын түсіндіреді. |
ДжикСо әдісі арқылы мәтінді меңгереді. |
|
|
4- тапсырма. Айтылым. Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» әдісін пайдалана отырып, өз пікіріңді дәлелде. Пікір. Оқыған мәтін бойынша пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. |
Осы әдісті пайдаланып, пікірлерін дәлелдейді. |
|
|
Сергіту
сәті. |
Жұп құрып, бір – бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін өйткені, ... » |
|
ІІІ. Ой толғаныс |
Мен үшін уақыт... Эссе жазу |
Эссе жазады. |
|
ІV. Бекіту |
Синквейн. (Бес жолды өлең әдісі) 1. Зат есім. 2.Сын есім. 3.Етістік. 4.Сөйлем. 5.Синоним. |
Бес жолды әдісі арқылы сөздерден сөйлемдер жазады. |
|
V.Бағалау |
|
Оқушылар стикерлер арқылы бірін – бірі бағалайды. |
|
VІ. Үйге тапсырма |
5- тапсырма. Жазылым. Сұрақтарға жауап жаз. |
Күнделіктеріне жазады. |
|
VІІ. Рефлексия |
|
Сабаққа қатысты ойларын аяқтайды. |
шағым қалдыра аласыз















