|
Пән: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім «Уақыт» Күні: Сынып: 3 1-сабақ |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыт туралы |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.1 Оқу түрлерін қолдану 3.3.1.1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу 3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру 3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру 5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау) 3.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап береді, сөйлеуде өткен шақты қолданады. Оқушылардың көпшілігі: тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырады, сөйлемді сәйкес интонациямен оқиды, сөйлемді өткен шақта дұрыс құрайды. Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сөйлеу барысында бұрынғы өткен шақты дұрыс қолданады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
|
Лексикалық минимум |
Уақыт, сағат |
||||||||||||
|
Грамматикалық минимум |
Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасы |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Уақытты пайдалы қолдана білу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, өзін-өзі тану |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power Point таныстырылымы |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
2-бөлім. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Тілді жаттықтыру. Ойын: «Мен саған ... гүлін сыйлаймын» Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бір біріне өздері білетін сөздерді айтып, қағаз гүлді сыйға тартады. Мысалы: Мен саған бақыт гүлін сыйлаймын, мен саған сәттілік гүлін сыйлаймын, мен саған әдептілік гүлін сыйлаймын, т.б.
Үй жұмысын тексеру Қызығушылықты ояту (Ұ) Сөздік қорды белсендіру
Сартылдайды күнімен, Сартылдайды түнімен. Білгің келсе уақытты, Көрсетеді тілімен.
(Қимыл, дыбыс, мимика арқылы көрсету)
Сабақтың тақырыбын болжау
Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Слайд
http://bilim-all.kz/puzzle?cat_id=118 уақыт туралы жұмбақтар
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Мағынаны тану Жаңа сөздер (ЖЖ) Сөздерді сурет арқылы меңгерту.
Уақыт –
сағат –
Қолдау: Уақыт – кезең, мезгіл сағат – уақыт өлшемі, көрсеткіші
Грамматикалық қоржын (Ұ, МК) Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасын қайтала. Бұрынғы өткен шақ - іс-қимылдың жалпы болғанын көрсетеді. Мысалы: барған, айтқан, барыпты. 1-тапсырма: (Т) Суретті реттеп орналастыр. Әңгімеле.
Кері байланыс Тапсырма қызықты болды ма? Неге? Сергіту сәті Таңертең
– оянамыз,
жуынамыз. (Оқушылар дауыстап бірге айтады. Саусақ арқылы тізбектейді немесе қимыл арқылы көрсетеді)
2-тапсырма: (ЖЖ) Мәтінді оқы. Кестені толтыр. Уақытты сағатпен өлшейміз. Бір сағатта алпыс минут бар. Бір минутта алпыс секунд бар. Ертеде алғашқы сағаттар Қытай елінде пайда болған. Қазіргі кезде сағат түрлері көп. Мысалы, күн сағаты, құм сағаты, жар сағаты, қол сағаты. Сағат арқылы уақытты дәл айтуға болады.
Кері байланыс Кестенің пайдасы болды ма? Неге?
3-тапсырма: (Ж) Мәтін бойынша сұрақ қой. Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасын қолдан. Қолданатын сұрақтар: қандай? қай? қашан? қайда? Үлгі: Ертеде қандай сағат түрлері болған? Дескриптор:
Бағалау: «Бас бармақ» арқылы бағалайды. Кері байланыс Тапсырма қиын болды ма? Неге? Дифференциация: қабылдау деңгейі орташа оқушылар оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап береді. қабылдау деңгейі жоғары оқушылар тақырып бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сөйлеу барысында бұрынғы өткен шақты дұрыс қолданады. |
Слайд Үлестірмелі қағаздар
уақыт туралы суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
Бас бармақ – неден қиналдым? Балаң үйрек – кімге көмектестім? Ортан терек – көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – қандай жетістікке қол жеткіздім? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?
Бағалау Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалай алады. Үй жұмысы Сенің үйінде қандай сағат түрлері бар? (әңгімеле) |
Слайд |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыт туралы
Уақыт туралы
|
Пән: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім «Уақыт» Күні: Сынып: 3 1-сабақ |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыт туралы |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.1 Оқу түрлерін қолдану 3.3.1.1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу 3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру 3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру 5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау) 3.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап береді, сөйлеуде өткен шақты қолданады. Оқушылардың көпшілігі: тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырады, сөйлемді сәйкес интонациямен оқиды, сөйлемді өткен шақта дұрыс құрайды. Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сөйлеу барысында бұрынғы өткен шақты дұрыс қолданады. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
|
Лексикалық минимум |
Уақыт, сағат |
||||||||||||
|
Грамматикалық минимум |
Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасы |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Уақытты пайдалы қолдана білу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, өзін-өзі тану |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power Point таныстырылымы |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
2-бөлім. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Тілді жаттықтыру. Ойын: «Мен саған ... гүлін сыйлаймын» Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бір біріне өздері білетін сөздерді айтып, қағаз гүлді сыйға тартады. Мысалы: Мен саған бақыт гүлін сыйлаймын, мен саған сәттілік гүлін сыйлаймын, мен саған әдептілік гүлін сыйлаймын, т.б.
Үй жұмысын тексеру Қызығушылықты ояту (Ұ) Сөздік қорды белсендіру
Сартылдайды күнімен, Сартылдайды түнімен. Білгің келсе уақытты, Көрсетеді тілімен.
(Қимыл, дыбыс, мимика арқылы көрсету)
Сабақтың тақырыбын болжау
Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Слайд
http://bilim-all.kz/puzzle?cat_id=118 уақыт туралы жұмбақтар
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Мағынаны тану Жаңа сөздер (ЖЖ) Сөздерді сурет арқылы меңгерту.
Уақыт –
сағат –
Қолдау: Уақыт – кезең, мезгіл сағат – уақыт өлшемі, көрсеткіші
Грамматикалық қоржын (Ұ, МК) Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасын қайтала. Бұрынғы өткен шақ - іс-қимылдың жалпы болғанын көрсетеді. Мысалы: барған, айтқан, барыпты. 1-тапсырма: (Т) Суретті реттеп орналастыр. Әңгімеле.
Кері байланыс Тапсырма қызықты болды ма? Неге? Сергіту сәті Таңертең
– оянамыз,
жуынамыз. (Оқушылар дауыстап бірге айтады. Саусақ арқылы тізбектейді немесе қимыл арқылы көрсетеді)
2-тапсырма: (ЖЖ) Мәтінді оқы. Кестені толтыр. Уақытты сағатпен өлшейміз. Бір сағатта алпыс минут бар. Бір минутта алпыс секунд бар. Ертеде алғашқы сағаттар Қытай елінде пайда болған. Қазіргі кезде сағат түрлері көп. Мысалы, күн сағаты, құм сағаты, жар сағаты, қол сағаты. Сағат арқылы уақытты дәл айтуға болады.
Кері байланыс Кестенің пайдасы болды ма? Неге?
3-тапсырма: (Ж) Мәтін бойынша сұрақ қой. Етістіктің бұрынғы өткен шақ формасын қолдан. Қолданатын сұрақтар: қандай? қай? қашан? қайда? Үлгі: Ертеде қандай сағат түрлері болған? Дескриптор:
Бағалау: «Бас бармақ» арқылы бағалайды. Кері байланыс Тапсырма қиын болды ма? Неге? Дифференциация: қабылдау деңгейі орташа оқушылар оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап береді. қабылдау деңгейі жоғары оқушылар тақырып бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сөйлеу барысында бұрынғы өткен шақты дұрыс қолданады. |
Слайд Үлестірмелі қағаздар
уақыт туралы суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
Бас бармақ – неден қиналдым? Балаң үйрек – кімге көмектестім? Ортан терек – көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – қандай жетістікке қол жеткіздім? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?
Бағалау Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалай алады. Үй жұмысы Сенің үйінде қандай сағат түрлері бар? (әңгімеле) |
Слайд |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















