ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: V |
Уақыттың бағасы (Уақыттың қадірі) |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыттың қадірі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:25 |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықта. 5.ӘТН 2. Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен негізгі және қосымша мәліметті анықтайды,мәтіннің мазмұнын ұғынады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өз ойын жүйелі айтып, дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздер мен сөз тіркестеріндегі сингармонизм заңдылықтарын ауызша мәтін құрауда қолданады.
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырыптың мазмұнын біледі, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды,сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын қолдана отырып, ауызша мәтін құрайды.
|
||||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: несие, ғұмыр, жастық шақ, алтын қазына,т.б |
||||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:баға жетпес құндылық,бір орында тұрмайды,бір минутты босқа кетірмеу,жалқаудың ертеңі бітпес,бастаған істі кейінге қалдырмау,т.б |
||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Мен бос уақытымды қалай өткіземін? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Уақытты босқа өткізбеу |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Уақытты қалай тиімді пайдалануға болатынын сұрау. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы |
|||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Құнды қасиеттерді жинау»жаттығуын орындата отырып, «қол сағат, қабырға сағат, қалта сағат » суреттері арқылы 3-топқа бөлу |
|
«Қол сағат, қабырға сағат, қалта сағат » суреттері |
||||
|
5 мин |
2-әрекет.Топтық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша «Домино»ойынын ойнату.Қима қағаздағы сөздерді құрастырып, не туралы айтылғанын айқындап, сабақ мақсатымен таныстыру.. |
|
Қима қағаздар(Уақыт адамзатпен санайпайды,уақыт пен санасқан адаспайды.Адам баласы екі нәрсенің қадірін білмейді:бос уақыт пен денсаулық. Уақытыңның босқа өткені-өміріңнің босқа кеткені) |
||||
|
Сабақ ортасы |
|||||||
|
10 мин |
«Бағалау критерийі: мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді. 3-әрекет. Топтық жұмыс: Алмас Темірбайдың «Уақыттың қадірі» атты өлеңін мұқият тыңдап, «Қос диаграмма» әдісі бойынша негізгі және қосымша мағлұматты анықтайды.. Дескриптор: -Өлеңді мұқият тыңдайды; -негізгі және қосымша мәліметті анықтайды. -дәлелдейді.
|
4-әрекет. Жеке жұмыс: «Бір сөзбен...» әдісі (Қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік, рахаттану,алаңдау)
|
Оқулық, үлестірмелі парақша, бейнежазба |
||||
|
7мин |
Бағалау критерийі: Сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, ауызша мәтін құрайды. 8-әрекет. Жеке жұмыс: Берілген сөздер мен сөз тіркестеріндегі сингармонизм заңдылығын ескере отырып, оларды ауызша мәтін құрауда қолданыңыз. «Менің бос уақытым» тақырыбында ауызша мәтін құраңыз. Үлгі: Қолөнер, гүл егу, әдеби кітаптар, жұмсақ ойыншықтар, ермек іс, әуесқойлық, құнды зат,т.б сөздер беру) Дескриптор: - Берілген сөз тіркестерін қатыстырып,мәтін құрайды; -ықпалдарды анықтайды -жариялайды. |
7-әрекет. «Бес бармақ» әдісі |
Оқулық,кеспепарақша |
||||
|
5-7 мин |
6-әрекет.Жеке жұмыс 2. «Кім тапқыр?» әдісі бойынша өлеңде дыбыстық өзгеріске ұшырайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықтап,айтылуы бойынша жазу Дескриптор: -дыбыстық өзгеріске ұшырап тұрған сөздер мен сөз тіркестерін жазады; -кестеге орналастырады; -дәлелдейді.
|
7-әрекет.Кері байланыс «Кеме» (Кеменің желкендерін боя) |
Кері байланыс парақшалары
|
||||
|
Сабақ соңы |
|||||||
|
5 мин |
Бағалау критерийі: диалогті рөлге бөліп оқып,ойды жалғастырады. 5-әрекет. Жұптық жұмыс: «Ойды жалғастыр» әдісі бойынша төмендегі сұраққа жауап беру: 1.Егер бос уақыттарың көп болса, не істер едіңдер? деген сұраққа жауап бере отырып, ойды жалғап,сұхбат жүргізіңдер. |
9-әрекет.«Рефлексия гүлі «әдісі (Кактус гүлі-сабақтың қиын тұстары, Әйел бақыты гүлі-сабақтың сәтті тұстарын жазады) |
Кеспе парақша,кері байланыс парақшасы
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыттың бағасы (Уақыттың қадірі)
Уақыттың бағасы (Уақыттың қадірі)
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: V |
Уақыттың бағасы (Уақыттың қадірі) |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Уақыттың қадірі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:25 |
Қатыспағандар: жоқ |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықта. 5.ӘТН 2. Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу |
||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен негізгі және қосымша мәліметті анықтайды,мәтіннің мазмұнын ұғынады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өз ойын жүйелі айтып, дәлелдейді. Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздер мен сөз тіркестеріндегі сингармонизм заңдылықтарын ауызша мәтін құрауда қолданады.
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырыптың мазмұнын біледі, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды,сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын қолдана отырып, ауызша мәтін құрайды.
|
||||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: несие, ғұмыр, жастық шақ, алтын қазына,т.б |
||||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:баға жетпес құндылық,бір орында тұрмайды,бір минутты босқа кетірмеу,жалқаудың ертеңі бітпес,бастаған істі кейінге қалдырмау,т.б |
||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Мен бос уақытымды қалай өткіземін? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Уақытты босқа өткізбеу |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Уақытты қалай тиімді пайдалануға болатынын сұрау. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ басы |
|||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Құнды қасиеттерді жинау»жаттығуын орындата отырып, «қол сағат, қабырға сағат, қалта сағат » суреттері арқылы 3-топқа бөлу |
|
«Қол сағат, қабырға сағат, қалта сағат » суреттері |
||||
|
5 мин |
2-әрекет.Топтық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша «Домино»ойынын ойнату.Қима қағаздағы сөздерді құрастырып, не туралы айтылғанын айқындап, сабақ мақсатымен таныстыру.. |
|
Қима қағаздар(Уақыт адамзатпен санайпайды,уақыт пен санасқан адаспайды.Адам баласы екі нәрсенің қадірін білмейді:бос уақыт пен денсаулық. Уақытыңның босқа өткені-өміріңнің босқа кеткені) |
||||
|
Сабақ ортасы |
|||||||
|
10 мин |
«Бағалау критерийі: мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді. 3-әрекет. Топтық жұмыс: Алмас Темірбайдың «Уақыттың қадірі» атты өлеңін мұқият тыңдап, «Қос диаграмма» әдісі бойынша негізгі және қосымша мағлұматты анықтайды.. Дескриптор: -Өлеңді мұқият тыңдайды; -негізгі және қосымша мәліметті анықтайды. -дәлелдейді.
|
4-әрекет. Жеке жұмыс: «Бір сөзбен...» әдісі (Қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік, рахаттану,алаңдау)
|
Оқулық, үлестірмелі парақша, бейнежазба |
||||
|
7мин |
Бағалау критерийі: Сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, ауызша мәтін құрайды. 8-әрекет. Жеке жұмыс: Берілген сөздер мен сөз тіркестеріндегі сингармонизм заңдылығын ескере отырып, оларды ауызша мәтін құрауда қолданыңыз. «Менің бос уақытым» тақырыбында ауызша мәтін құраңыз. Үлгі: Қолөнер, гүл егу, әдеби кітаптар, жұмсақ ойыншықтар, ермек іс, әуесқойлық, құнды зат,т.б сөздер беру) Дескриптор: - Берілген сөз тіркестерін қатыстырып,мәтін құрайды; -ықпалдарды анықтайды -жариялайды. |
7-әрекет. «Бес бармақ» әдісі |
Оқулық,кеспепарақша |
||||
|
5-7 мин |
6-әрекет.Жеке жұмыс 2. «Кім тапқыр?» әдісі бойынша өлеңде дыбыстық өзгеріске ұшырайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықтап,айтылуы бойынша жазу Дескриптор: -дыбыстық өзгеріске ұшырап тұрған сөздер мен сөз тіркестерін жазады; -кестеге орналастырады; -дәлелдейді.
|
7-әрекет.Кері байланыс «Кеме» (Кеменің желкендерін боя) |
Кері байланыс парақшалары
|
||||
|
Сабақ соңы |
|||||||
|
5 мин |
Бағалау критерийі: диалогті рөлге бөліп оқып,ойды жалғастырады. 5-әрекет. Жұптық жұмыс: «Ойды жалғастыр» әдісі бойынша төмендегі сұраққа жауап беру: 1.Егер бос уақыттарың көп болса, не істер едіңдер? деген сұраққа жауап бере отырып, ойды жалғап,сұхбат жүргізіңдер. |
9-әрекет.«Рефлексия гүлі «әдісі (Кактус гүлі-сабақтың қиын тұстары, Әйел бақыты гүлі-сабақтың сәтті тұстарын жазады) |
Кеспе парақша,кері байланыс парақшасы
|
||||
шағым қалдыра аласыз













