|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5-бөлім Уақыттың қадірі |
Мектеп: Үмбетәлі Кәрібаев атындағы орта мектеп қазақ тілі мен әдебиет пәні |
||||||||||||||||
|
Күні: 08.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева С.А |
||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бос уақытта саяхаттау |
||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. 5. ӘТН 3; Лексикалық норма: Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұнын түсінеді, көркем әдебиет стилімен айта алады. |
||||||||||||||||
|
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіреді. Көтерілген мәселені түсініп, шешу жолдарын ұсынады. |
|||||||||||||||||
|
Мәтінде көтерілген өзекті мәселені толық түсінеді, сындарлы пікір айтады, өз көзқарасын жеткізуде нақты дәлелдер келтіреді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Ойлау деңгейлері: түсіну, қолдану, талдау. |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бос уақытын тиімді пайдалануға үйрету, өзінің де, өзгенің де уақытын бағалай білуге баулу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәні. Жер-су аттарын қолдану. |
||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Уақыттың қадірі, бағасы туралы біліп келу, бос уақытта саяхатқа шығудың пайдасы жайлы біліп келу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-минут
Зейінді шоғырландыру 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Мьюнстенберг әдісі А Х Т Я С А – САЯХАТ Т У Ы Қ А – УАҚЫТ Т Ғ У Н А Р Ж Е - ТУҒАН ЖЕР Т А М А К Е Н Е – АТАМЕКЕН Балалар, саяхат, уақыт, туған жер, атамекен деген сөздерді пайдалана отырып, бейнебаян көрелік. Бейнебаянды көру барысында ойша саяхатқа шығамыз. /Интербелсенді тақтадан бейнебаян көрсетіледі./
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
|
«Сұрақтар бұрқасыны»
|
АКТ
|
|||||||||||||||
|
Тыңдалым тапсырмасы 3 минут |
ТЫҢДАЛЫМ. Интербелсенді тақтадан аудио мәтін беріледі. Оқушылар мәтінді зейін қойып тыңдайды. |
Интерактивті тақта, аудио материал |
|||||||||||||||
|
1-тапсырма. Жұптық жұмыс 6 минут
2 минут |
АЙТЫЛЫМ. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма жұптық жұмыс арқылы орындалады. Оқушыларға конверттер беріледі. Конверт ішіндегі сұрақтарға жұптаса отырып, жауап береді.
1-жұп. Мәтінде қандай ой айтылған? 2-жұп. Кейіпкерлер бос уақытында қайда саяхат жасауды ұнатады екен? 3-жұп. Олар саяхаттап қайда барды? Не көрді? 4-жұп. Адамдар суретті қайда салған? Қалай салған? 5-жұп. Петроглиф дегеніміз не? 6-жұп. Суретті жазу Қазақстанның қай жерлерінде бар? 7-жұп. Мәтінде қаратпа, қыстырма сөздер не мақсатпен қолданылған? 8-жұп.Бос уақытта саяхаттау несімен пайдалы? 9-жұп. Қазақстан қалаларына саяхат жасауды сүйікті ісіңе айналдырар ма едің? 10-жұп. Мәтінде жартас қалай суреттелген? 11-жұп. Мәтінде қандай эмоционалды сөздер кездеседі?
Саралау тапсырмасы. Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға мәтінде кездескен оқшау сөздер тізімін беремін. Олар: әрине, жас дос т.б.
ҚБ. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау.
|
|
|||||||||||||||
|
2-тапсырма Топтық жұмыс 7 минут
1 минут |
Саяхатқа шыққан кейіпкерлер білімін қалай толықтырды? «4 сөйлем» тәсілін пайдаланып айту.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек (ұсыныс ретінде).
|
Кеспе парақшалары |
|||||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс 5 минут
3 минут |
“Бос уақытта саяхаттау пайдалы” тақырыбында шағын ойтолғау жазу. Өз сөзінде қаратпа, қыстырма сөздерді, тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдерді қолдану керек. Ой толғау көркем әдебиет стилінде жазылу қажет. Тірек сөздер. Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға саралау тапсырмасы беріледі.
Дескриптор: 1. Қыстырма, қаратпа сөздерді орынды кірістіре біледі. 2. Өз ойын көркемдеп жеткізе алады. (тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді қолдану)
ҚБ. Бармақ арқылы бағалау. Кері байланыс беру. |
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс. «3 Қ» әдісі арқылы қорытындылау.
|
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
10-тапсырманы орындау.
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолодау көрсету көрсетпексіз? Сәз басқаларға қарағанда қ абілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||
|
|
«Үш шапалақ», «Мақтау сөздер», дескрипторлар, Бағдаршам арқылы бағалау. |
Қауіпсіздік техникасын ережелерінің тармақтары сақталуы қадағаланады |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? Неліктен? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/ 1
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді /оқыту мен оқуға қатысты/? 1.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||
|
Тексерілді
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыттың қадірі
Уақыттың қадірі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5-бөлім Уақыттың қадірі |
Мектеп: Үмбетәлі Кәрібаев атындағы орта мектеп қазақ тілі мен әдебиет пәні |
||||||||||||||||
|
Күні: 08.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева С.А |
||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бос уақытта саяхаттау |
||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. 5. ӘТН 3; Лексикалық норма: Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін мазмұнын түсінеді, көркем әдебиет стилімен айта алады. |
||||||||||||||||
|
Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіреді. Көтерілген мәселені түсініп, шешу жолдарын ұсынады. |
|||||||||||||||||
|
Мәтінде көтерілген өзекті мәселені толық түсінеді, сындарлы пікір айтады, өз көзқарасын жеткізуде нақты дәлелдер келтіреді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Ойлау деңгейлері: түсіну, қолдану, талдау. |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бос уақытын тиімді пайдалануға үйрету, өзінің де, өзгенің де уақытын бағалай білуге баулу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәні. Жер-су аттарын қолдану. |
||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Уақыттың қадірі, бағасы туралы біліп келу, бос уақытта саяхатқа шығудың пайдасы жайлы біліп келу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-минут
Зейінді шоғырландыру 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Мьюнстенберг әдісі А Х Т Я С А – САЯХАТ Т У Ы Қ А – УАҚЫТ Т Ғ У Н А Р Ж Е - ТУҒАН ЖЕР Т А М А К Е Н Е – АТАМЕКЕН Балалар, саяхат, уақыт, туған жер, атамекен деген сөздерді пайдалана отырып, бейнебаян көрелік. Бейнебаянды көру барысында ойша саяхатқа шығамыз. /Интербелсенді тақтадан бейнебаян көрсетіледі./
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
|
«Сұрақтар бұрқасыны»
|
АКТ
|
|||||||||||||||
|
Тыңдалым тапсырмасы 3 минут |
ТЫҢДАЛЫМ. Интербелсенді тақтадан аудио мәтін беріледі. Оқушылар мәтінді зейін қойып тыңдайды. |
Интерактивті тақта, аудио материал |
|||||||||||||||
|
1-тапсырма. Жұптық жұмыс 6 минут
2 минут |
АЙТЫЛЫМ. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма жұптық жұмыс арқылы орындалады. Оқушыларға конверттер беріледі. Конверт ішіндегі сұрақтарға жұптаса отырып, жауап береді.
1-жұп. Мәтінде қандай ой айтылған? 2-жұп. Кейіпкерлер бос уақытында қайда саяхат жасауды ұнатады екен? 3-жұп. Олар саяхаттап қайда барды? Не көрді? 4-жұп. Адамдар суретті қайда салған? Қалай салған? 5-жұп. Петроглиф дегеніміз не? 6-жұп. Суретті жазу Қазақстанның қай жерлерінде бар? 7-жұп. Мәтінде қаратпа, қыстырма сөздер не мақсатпен қолданылған? 8-жұп.Бос уақытта саяхаттау несімен пайдалы? 9-жұп. Қазақстан қалаларына саяхат жасауды сүйікті ісіңе айналдырар ма едің? 10-жұп. Мәтінде жартас қалай суреттелген? 11-жұп. Мәтінде қандай эмоционалды сөздер кездеседі?
Саралау тапсырмасы. Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға мәтінде кездескен оқшау сөздер тізімін беремін. Олар: әрине, жас дос т.б.
ҚБ. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау.
|
|
|||||||||||||||
|
2-тапсырма Топтық жұмыс 7 минут
1 минут |
Саяхатқа шыққан кейіпкерлер білімін қалай толықтырды? «4 сөйлем» тәсілін пайдаланып айту.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек (ұсыныс ретінде).
|
Кеспе парақшалары |
|||||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс 5 минут
3 минут |
“Бос уақытта саяхаттау пайдалы” тақырыбында шағын ойтолғау жазу. Өз сөзінде қаратпа, қыстырма сөздерді, тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдерді қолдану керек. Ой толғау көркем әдебиет стилінде жазылу қажет. Тірек сөздер. Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға саралау тапсырмасы беріледі.
Дескриптор: 1. Қыстырма, қаратпа сөздерді орынды кірістіре біледі. 2. Өз ойын көркемдеп жеткізе алады. (тұрақты сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді қолдану)
ҚБ. Бармақ арқылы бағалау. Кері байланыс беру. |
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс. «3 Қ» әдісі арқылы қорытындылау.
|
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
10-тапсырманы орындау.
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолодау көрсету көрсетпексіз? Сәз басқаларға қарағанда қ абілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||
|
|
«Үш шапалақ», «Мақтау сөздер», дескрипторлар, Бағдаршам арқылы бағалау. |
Қауіпсіздік техникасын ережелерінің тармақтары сақталуы қадағаланады |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? Неліктен? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/ 1
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді /оқыту мен оқуға қатысты/? 1.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||
|
Тексерілді
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















