Сабақтың тақырыбы: Я.Вангаль. Сонатина.
(баян аспабынан ашық сабақ )
Жұмашбаева М.А.
Маңғыстау ауданы
Балалар өнер мектебі
Баян пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділігі
Тәрбиелігі
Дамытушылығы
Бағдарламаны аспапта сынып деңгейіне сай меңгеру.
Тероиялық сауаттылық- шығарманы өз бетімен талдай білуге үйрету.
Ұлттық музыка мен әлемдік музыканы салыстыра тыңдату, үйрету.
Классикалық шығармаларды орындай отырып,музыкаға, әртүрлі халықтың мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Шетел сазгерлерінің өмірі мен шығармаларымен танысу, таным-түсінігін кеңейту.
«tenuto», «staccato» штрихтарымен танысу.
Көрнекіліктер:
интерактивті тақта,аспаптар, видеоүзінділер,слайд,
композиторлардың суреттері.
-
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтың кіріспесі:
оқушының аспапта
дұрыс отыруын
қадағалау.
Сәлемдесу, сабаққа назар аудару
Сыныпта
музыкалық
сәт орнату
Гамма ойнау, ре минор, фа мажор.
Оқушының музыка жанрларын ажырата білуі Оқушы ре минор, фа мажор гаммаларын,
арпеджио, аккордтарын ойнайды.
Үй тапсырмасын сұрау:
К.Черни. Этюд №11
Қазақтың халық әні «Дайдидау»Оқушының орындауына қарай, күрделі тұстарын өз деңгейінде ойнауды меңгерту.
1.Этюдты ойнап береді. К.Чернидің өмірі мен шығармашылығынан қысқаша әңгімелеп береді.
2.Қазақтың халық әні «Дайдидау» - әннің баянға лайықтап жазылған вариантын орындап береді. Әннің шығу тарихына қысқаша тоқталып өтеді.
Күтілетін нәтиже:
Үй тапсырмасын орындау барысында
аппликатура,мех, динамикалық белгілер, штрихтардың дұрыс орындалуына көңіл аударады.
Шет ел композиторларынан шығарма ойнау.
Қазақ муызыкасы мен шет ел музыкасын салыстыра отырып, құрылымдық жағын талдайды
Оқушы үй тапсырмаларынан бір шет ел шығармасын ойнайды, Белорусь халық әні «Крижачок».
Оқушы өз ойнаған шығармасын талдайды,
Күтілетін нәтиже:
.
Халық шығармаларының вариациясын ойнау үшін этюдтер орындап жаттығудың тиімді екенін түсінеді.
Жаңа тақырыпқа
шолу.
Ақпараттар бөлімі
Я.Вангаль. Сонатина
Я.Вангаль туралы мағұлматтар беру.
Өмірі мен шығармалары туралы
слайд көрсету.
Тыңдау, сұрақтарға жауап беру
Тыңдау
«Сонатинаны» ойнап беру.
Интербелсенді тақтадан ансамбль, скрипка аспаптарында орындалуын
көрсету,тыңдату.
Шығарманы тыңдау
Теориялық талдау
Өлшемі: 2/4
Екпіні: Орташа
Лады: мажорлы
Тоналдігі: F-dur
Штрихтар: легато,тэнуто, стаккато.
Динамикалық белгілер: p,f, mf,
крещендо.
Дыбыс ұзақтықтары:
2/4 өлшеміне талдау жасау.
Тақтада көрсетілген әртүрлі нота ұзақтықтарында санап көрсету.
Фа-мажор гаммасын ойнап көрсетеді.
Нотаны бірден
оқу дағдысы
Сонатинаның ноталық нұсқасын баянда ойнап отырып,оқушыға түсіндіру
Оқушы нотаны бірден оқу білімділігін жасайды.
Дамытушылық
Tenuto- дыбысты ұстамды етіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне сызықша қойылады.
Staccato- дыбысты созбай үзіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне нүкте қойылады.
Оқушы ойнап көрсетеді,Сонатинаның 5-6
Және 19-20 тактілерінде кездесетін тенуто,стаккато штрихтарын ойнап шығады.
Сергіту сәті
Мұғалім оқушымен бұрын өткен бірнеше шығарманың басын ойнайды
оқушы жалғастырып әкетеді.
Қорытынды.
Сабақты бекіту.
Бүгінгі өткен тапсырмаларды, өз бетінше ойнауды сұрайды.
Оқушы бүгін нені меңгерді, орындап береді.
Үйге тапсырма
Я.Вангаль. «Сонатина» нотамен ойнап келу.
Тенуто, стаккато штрихтарын дұрыс орындау.
Бағалау
Оқушының жетістіктерін айтып мадақтау, баға қою.
Кері байланыс алу.
Сабақтың тақырыбы: «Шығарманы дамыта үйрету»
(баян аспабынан ашық сабақ жоспары)
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділігі
Тәрбиелігі
Дамытушылығы
Бағдарламаны аспапта сынып деңгейіне сай меңгеру.
Тероиялық сауаттылық- шығарманы өз бетімен талдай білуге үйрету.
Классикалық шығармаларды орындай отырып,музыкаға, әртүрлі халықтың мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу. Оқушыны талғамы жоғары тұлға болуға, музыка өнерін сүюге баулу
Композитордың өмірі мен шығармаларымен танысу, таным-түсінігін кеңейту.
Шығармада кездесетін күрделі ырғақтарды үйрену.
Көрнекіліктер:
интерактивті тақта,аспаптар, видеоүзінділер,слайд,
композиторлардың суреттері.
-
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру.
оқушының аспапта
дұрыс отыруын
қадағалау.
Сәлемдесу, сабаққа назар аудару
Сыныпта
музыкалық
сәт орнату
До мажор гаммасын оқушымен бірге ойнау
Оқушы до мажор гаммасын
арпеджио, аккордтарын ойнайды.
Үй тапсырмасын сұрау:
К.Черни. Этюд №11
Қазақтың халық әні «Дедмай-ау»Оқушының орындауына қарай, күрделі тұстарын өз деңгейінде ойнауды меңгерту.
1.Этюдты ойнап береді.
2.Қазақтың халық әні «Дедімай-ау» - әннің баянға лайықтап жазылған вариантын орындап береді. Әннің шығу тарихына қысқаша тоқталып өтеді.
Күтілетін нәтиже:
Үй тапсырмасын орындау барысында
аппликатура,мех, динамикалық белгілер, штрихтардың дұрыс орындалуына көңіл аударады.
Шет ел композиторларынан шығарма ойнау.
Қазақ муызыкасы мен шет ел музыкасын салыстыра отырып, құрылымдық жағын талдайды
Оқушы үй тапсырмаларынан бір шет ел шығармасын ойнайды, Белорусь халық әні «Крижачок».
Оқушы өз ойнаған шығармасын талдайды,
Күтілетін нәтиже:
.
Халық шығармаларының вариациясын ойнау үшін этюдтер орындап жаттығудың тиімді екенін түсінеді.
Жаңа тақырыпқа
шолу.
Ақпараттар бөлімі
Я.Вангаль. Сонатина
Я.Вангаль туралы мағұлматтар беру.
Өмірі мен шығармалары туралы
слайд көрсету.
Тыңдау, сұрақтарға жауап беру
Тыңдау
«Сонатинаны» ойнап беру.
Интербелсенді тақтадан ансамбль, скрипка аспаптарында орындалуын
көрсету,тыңдату.
Шығарманы тыңдау
Теориялық талдау
Өлшемі: 2/4
Екпіні: Орташа
Лады: мажорлы
Тоналдігі: F-dur
Штрихтар: легато,тэнуто, стаккато.
Динамикалық белгілер: p,f, mf,
крещендо.
Дыбыс ұзақтықтары:
2/4 өлшеміне талдау жасау.
Тақтада көрсетілген әртүрлі нота ұзақтықтарында санап көрсету.
Фа-мажор гаммасын ойнап көрсетеді.
Нотаны бірден
оқу дағдысы
Сонатинаның ноталық нұсқасын баянда ойнап отырып,оқушыға түсіндіру
Оқушы нотаны бірден оқу білімділігін жасайды.
Дамытушылық
Tenuto- дыбысты ұстамды етіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне сызықша қойылады.
Staccato- дыбысты созбай үзіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне нүкте қойылады.
Оқушы ойнап көрсетеді,Сонатинаның 5-6
Және 19-20 тактілерінде кездесетін тенуто,стаккато штрихтарын ойнап шығады.?????
Сергіту сәті
Мұғалім оқушымен бұрын өткен бірнеше шығарманың басын ойнайды
оқушы жалғастырып әкетеді.
Қорытынды.
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақты бекіту.
Бүгінгі өткен тапсырмаларды, өз бетінше ойнауды сұрайды.
Оқушы бүгін нені меңгерді, орындап береді.
Үй тапсырмасы
Я.Вангаль «Сонатина» нотамен ойнап келу.
Тенуто, стаккато штрихтарын дұрыс орындау.
Бағалау
Оқушының жетістіктерін айтып мадақтау, баға қою.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Я.Вангаль.Сонатина
Я.Вангаль.Сонатина
Сабақтың тақырыбы: Я.Вангаль. Сонатина.
(баян аспабынан ашық сабақ )
Жұмашбаева М.А.
Маңғыстау ауданы
Балалар өнер мектебі
Баян пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділігі
Тәрбиелігі
Дамытушылығы
Бағдарламаны аспапта сынып деңгейіне сай меңгеру.
Тероиялық сауаттылық- шығарманы өз бетімен талдай білуге үйрету.
Ұлттық музыка мен әлемдік музыканы салыстыра тыңдату, үйрету.
Классикалық шығармаларды орындай отырып,музыкаға, әртүрлі халықтың мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Шетел сазгерлерінің өмірі мен шығармаларымен танысу, таным-түсінігін кеңейту.
«tenuto», «staccato» штрихтарымен танысу.
Көрнекіліктер:
интерактивті тақта,аспаптар, видеоүзінділер,слайд,
композиторлардың суреттері.
-
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтың кіріспесі:
оқушының аспапта
дұрыс отыруын
қадағалау.
Сәлемдесу, сабаққа назар аудару
Сыныпта
музыкалық
сәт орнату
Гамма ойнау, ре минор, фа мажор.
Оқушының музыка жанрларын ажырата білуі Оқушы ре минор, фа мажор гаммаларын,
арпеджио, аккордтарын ойнайды.
Үй тапсырмасын сұрау:
К.Черни. Этюд №11
Қазақтың халық әні «Дайдидау»Оқушының орындауына қарай, күрделі тұстарын өз деңгейінде ойнауды меңгерту.
1.Этюдты ойнап береді. К.Чернидің өмірі мен шығармашылығынан қысқаша әңгімелеп береді.
2.Қазақтың халық әні «Дайдидау» - әннің баянға лайықтап жазылған вариантын орындап береді. Әннің шығу тарихына қысқаша тоқталып өтеді.
Күтілетін нәтиже:
Үй тапсырмасын орындау барысында
аппликатура,мех, динамикалық белгілер, штрихтардың дұрыс орындалуына көңіл аударады.
Шет ел композиторларынан шығарма ойнау.
Қазақ муызыкасы мен шет ел музыкасын салыстыра отырып, құрылымдық жағын талдайды
Оқушы үй тапсырмаларынан бір шет ел шығармасын ойнайды, Белорусь халық әні «Крижачок».
Оқушы өз ойнаған шығармасын талдайды,
Күтілетін нәтиже:
.
Халық шығармаларының вариациясын ойнау үшін этюдтер орындап жаттығудың тиімді екенін түсінеді.
Жаңа тақырыпқа
шолу.
Ақпараттар бөлімі
Я.Вангаль. Сонатина
Я.Вангаль туралы мағұлматтар беру.
Өмірі мен шығармалары туралы
слайд көрсету.
Тыңдау, сұрақтарға жауап беру
Тыңдау
«Сонатинаны» ойнап беру.
Интербелсенді тақтадан ансамбль, скрипка аспаптарында орындалуын
көрсету,тыңдату.
Шығарманы тыңдау
Теориялық талдау
Өлшемі: 2/4
Екпіні: Орташа
Лады: мажорлы
Тоналдігі: F-dur
Штрихтар: легато,тэнуто, стаккато.
Динамикалық белгілер: p,f, mf,
крещендо.
Дыбыс ұзақтықтары:
2/4 өлшеміне талдау жасау.
Тақтада көрсетілген әртүрлі нота ұзақтықтарында санап көрсету.
Фа-мажор гаммасын ойнап көрсетеді.
Нотаны бірден
оқу дағдысы
Сонатинаның ноталық нұсқасын баянда ойнап отырып,оқушыға түсіндіру
Оқушы нотаны бірден оқу білімділігін жасайды.
Дамытушылық
Tenuto- дыбысты ұстамды етіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне сызықша қойылады.
Staccato- дыбысты созбай үзіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне нүкте қойылады.
Оқушы ойнап көрсетеді,Сонатинаның 5-6
Және 19-20 тактілерінде кездесетін тенуто,стаккато штрихтарын ойнап шығады.
Сергіту сәті
Мұғалім оқушымен бұрын өткен бірнеше шығарманың басын ойнайды
оқушы жалғастырып әкетеді.
Қорытынды.
Сабақты бекіту.
Бүгінгі өткен тапсырмаларды, өз бетінше ойнауды сұрайды.
Оқушы бүгін нені меңгерді, орындап береді.
Үйге тапсырма
Я.Вангаль. «Сонатина» нотамен ойнап келу.
Тенуто, стаккато штрихтарын дұрыс орындау.
Бағалау
Оқушының жетістіктерін айтып мадақтау, баға қою.
Кері байланыс алу.
Сабақтың тақырыбы: «Шығарманы дамыта үйрету»
(баян аспабынан ашық сабақ жоспары)
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділігі
Тәрбиелігі
Дамытушылығы
Бағдарламаны аспапта сынып деңгейіне сай меңгеру.
Тероиялық сауаттылық- шығарманы өз бетімен талдай білуге үйрету.
Классикалық шығармаларды орындай отырып,музыкаға, әртүрлі халықтың мәдениетіне құрметпен қарауға тәрбиелеу. Оқушыны талғамы жоғары тұлға болуға, музыка өнерін сүюге баулу
Композитордың өмірі мен шығармаларымен танысу, таным-түсінігін кеңейту.
Шығармада кездесетін күрделі ырғақтарды үйрену.
Көрнекіліктер:
интерактивті тақта,аспаптар, видеоүзінділер,слайд,
композиторлардың суреттері.
-
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру.
оқушының аспапта
дұрыс отыруын
қадағалау.
Сәлемдесу, сабаққа назар аудару
Сыныпта
музыкалық
сәт орнату
До мажор гаммасын оқушымен бірге ойнау
Оқушы до мажор гаммасын
арпеджио, аккордтарын ойнайды.
Үй тапсырмасын сұрау:
К.Черни. Этюд №11
Қазақтың халық әні «Дедмай-ау»Оқушының орындауына қарай, күрделі тұстарын өз деңгейінде ойнауды меңгерту.
1.Этюдты ойнап береді.
2.Қазақтың халық әні «Дедімай-ау» - әннің баянға лайықтап жазылған вариантын орындап береді. Әннің шығу тарихына қысқаша тоқталып өтеді.
Күтілетін нәтиже:
Үй тапсырмасын орындау барысында
аппликатура,мех, динамикалық белгілер, штрихтардың дұрыс орындалуына көңіл аударады.
Шет ел композиторларынан шығарма ойнау.
Қазақ муызыкасы мен шет ел музыкасын салыстыра отырып, құрылымдық жағын талдайды
Оқушы үй тапсырмаларынан бір шет ел шығармасын ойнайды, Белорусь халық әні «Крижачок».
Оқушы өз ойнаған шығармасын талдайды,
Күтілетін нәтиже:
.
Халық шығармаларының вариациясын ойнау үшін этюдтер орындап жаттығудың тиімді екенін түсінеді.
Жаңа тақырыпқа
шолу.
Ақпараттар бөлімі
Я.Вангаль. Сонатина
Я.Вангаль туралы мағұлматтар беру.
Өмірі мен шығармалары туралы
слайд көрсету.
Тыңдау, сұрақтарға жауап беру
Тыңдау
«Сонатинаны» ойнап беру.
Интербелсенді тақтадан ансамбль, скрипка аспаптарында орындалуын
көрсету,тыңдату.
Шығарманы тыңдау
Теориялық талдау
Өлшемі: 2/4
Екпіні: Орташа
Лады: мажорлы
Тоналдігі: F-dur
Штрихтар: легато,тэнуто, стаккато.
Динамикалық белгілер: p,f, mf,
крещендо.
Дыбыс ұзақтықтары:
2/4 өлшеміне талдау жасау.
Тақтада көрсетілген әртүрлі нота ұзақтықтарында санап көрсету.
Фа-мажор гаммасын ойнап көрсетеді.
Нотаны бірден
оқу дағдысы
Сонатинаның ноталық нұсқасын баянда ойнап отырып,оқушыға түсіндіру
Оқушы нотаны бірден оқу білімділігін жасайды.
Дамытушылық
Tenuto- дыбысты ұстамды етіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне сызықша қойылады.
Staccato- дыбысты созбай үзіп ойнау әдісі.Белгісі- нотаның үстіне нүкте қойылады.
Оқушы ойнап көрсетеді,Сонатинаның 5-6
Және 19-20 тактілерінде кездесетін тенуто,стаккато штрихтарын ойнап шығады.?????
Сергіту сәті
Мұғалім оқушымен бұрын өткен бірнеше шығарманың басын ойнайды
оқушы жалғастырып әкетеді.
Қорытынды.
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақты бекіту.
Бүгінгі өткен тапсырмаларды, өз бетінше ойнауды сұрайды.
Оқушы бүгін нені меңгерді, орындап береді.
Үй тапсырмасы
Я.Вангаль «Сонатина» нотамен ойнап келу.
Тенуто, стаккато штрихтарын дұрыс орындау.
Бағалау
Оқушының жетістіктерін айтып мадақтау, баға қою.
шағым қалдыра аласыз













