y=a(x-m)^2,y=ax^2+n және y=a(x-m)^2+n, a≠0түрдегі квадраттық функциялары, графиктері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

y=a(x-m)^2,y=ax^2+n және y=a(x-m)^2+n, a≠0түрдегі квадраттық функциялары, графиктері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін

Мектеп директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________

«26» қаңтар 2024ж.

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім

8.3В Квадраттық функция

Педагогтің аты-жөні

Пернебай Айжан Сериккызы

Күні

26.01.2024 жыл

Сынып:8 «В»

Қатысқаноқушысаны:

Қатыспағаноқушысаны:

Сабақтың тақырыбы

түрдегі квадраттық функциялары, графиктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.2

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Сабақтың мақсаты

Квадраттық функцияның жалпы түрін және оның графигін салу алгоритмін біледі. Белгілі графиктердің көмегімен және алгоритм бойынша квадраттық функцияның графигін салады

Құндылықтарға баулу

Сыни және креативті ойлау

Жеке және командамен жұмыс істеу алу

Білуге жаңаны тануға құштар болу

Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық ахуал тудыру.


Үй жұмысын тексеру.

13.14

1) у = х2 – 2,25

2) у = –х2 + 16

3) у = –(х – 3)2 – 2

4) у = (х – 2)2 – 25

5) у = –3(х + 2)2 – 15

6) у = (х – 6,8)2 – 9

функцияларының нөлдерін табыңдар. (егер олар бар болса).




Үй жұмысын қорытындылау.

Сұрақ-жауап

1) Квадраттық функцияның жалпы түрі?

2) түріндегі функцияның графигі қалай салынады?

3) түріндегі функцияның графигі қалай салынады?

4) у=х2функцияның графигінен

у=(х–1)2–2 функцияның графигін қалай алуға болады?

5) у= -х2–2 функциясының графигі қай ширектерді жатады?

6) Төмендегі нүктелер у = (х + 1)2 + 3 функциясының графигіне тиісті ме?

А(1; 5) В(-2; 4) С(3; 19)D(-7; 67)

E(-1; 3)F(0; 4)G(5; 39) H(-4; 28)




Үй тапсырмасын оқушылар ауызша оқиды. Тақтада берілген дұрыс шешімімен тексеріледі.

13.14

1) у = х2 – 2,25

(0; -2,25), (-1,5; 0), (1,5; 0)

2) у = –х2 + 16

(0; 16), (-4; 0), (4; 0)

3) у = –(х – 3)2 – 2

(0; -11)

4) у = (х – 2)2 – 25

(0; -21), (-3; 0), (7; 0)

5) у = –3(х + 2)2 – 15

(0; -27)

6) у = (х – 6,8)2 – 9

(0; ),





Оқушылар сұрақтарға қол көтеріп жауап береді.







«Мадақтау» арқылы бағалау













«Мадақтау» арқылы бағалау












Презентация

















Презентация

Ортасы

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтан №13.16(тақтары), №13.17 тақтада орындалады.

13.16

1) у = х2 – 4х + 6

3) у = х2 – 2х – 3

5) у = – 2х2 + 4х + 9




13.17

у = – 2(х – 3)2 + 8 функциясы үшін:

1)функцияның нөлдерін және оның ең үлкен мәнін;

2)функция графигінің Оу осімен қиылысу нүктесін;

3)парабола төбесінің координаталарын және симметрия осінің теңдеуін;

4)өсу және кему аралықтарын табыңдар.







Топтық жұмыс

1-топ

Квадраттық функцияның графигін формуласымен сәйкестендіру беріледі.

2-топ

Квадраттық функцияның парабола төбесі мен симметрия осін тауып, формуламен сәйкестендіру беріледі.

3-топ

у = x2 функциясының графигі арқылы координаталық осьтерді жүргу. Координаталық жазықтықта берілген графиктердің формуласын жазу беріледі.


Жеке жұмыс.

Жүргізушіге парабола тәріздес туннель арқылы өту қажет. Өлшем бірлігі – метр. Жүк машинасының биіктігі 7 м, ал ені 4 м. a) Туннель формасын беретін квадраттық функцияны анықтаңыз

b) Жүк машинасы осы туннельден өте ала ма? Жауабын негіздеңіз.



Сабақты қорытындылау.

«Plickers»әдісі арқылы тест тапсырмалары алынды.

1.у = 0,5х2функцияның графигінен

у = 0,5(х – 1)2 + 2 функцияның графигін қалай алуға болады?

А) 1 бірлікке төмен; 2 бірлікке жоғары жылжыту арқылы

В) 1 бірлікке сол жаққа;2 бірлікке оң жаққа жылжыту арқылы

С) 1 бірлікке оң жаққа;2 бірлікке жоғары көшіру арқылы

D) 1 бірлікке сол жаққа;2 бірлікке жоғары жылжыту арқылы

2. у = (х + 7)2 – 8 функциясыграфигінің парабола төбесінкөрсетіңіз.

А) (7; 8)

В) (7; 8)

С) (7; 8)

D) (7; 8)

3. у = –3х2 + 5 функциясының х = –2 болғандағы мәнін табыңдар.

А) 12

В) 5

С) 17

D) 7

4. у = х2 – 4 функциясында у = 5 болғандағы аргументтің мәнін табыңдар.

А) 9

В) 1

С) 3

D) аргументтің мәні жоқ

5. у = 7(х + 0,3)2 функция графигінің симметрия осініңтеңдеуінтабыңыз.

А) х = 0,3

В) х = 0,3

С) х = 0

D) х = 7

13.16

  1. у = х2 – 4х + 6 = х2 – 4х +

4 + 2 = (х – 2)2 + 2

3) у = х2 – 2х – 3 = х2 – 2х + 1 – 2 = (х – 1)2 – 2

5) у = – 2х2 + 4х + 9 = – 2х2 + 4х – 2 + 11 = -2(х2 – 2х + 1) + 7 = -2(х –1)2 + 11


13.17

1)х = 0

у = -2(0 – 3)2 + 8 = -10

у = 0

2(х – 3)2 + 8 = 0

2(х – 3)2 = -8

(х – 3)2 = 4

х – 3 = 2 х – 3 = -2

х = 5 х = 1

(0; -10), (5; 0), (1; 0)

Еңүлкенмәні: 8

2)Оу(0; -10)

3) Парабола төбесі: (3; 8)

Симметрия осі: х= 3

4) (- ; 3] өседі

[3; + ) кемиді





Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды, тақтаға бір оқушы шығып тапсырманы түсінліреді.










Тапсырманы оқушылар өз бетімен орындайды.




















Тест тапсырмалары «Plickers» платформасы арқылы тақтада көрсетіліп тұрады. Әрбір оқушы тестті жеке орындап, дұрыс вариантын қолындағы қағазын көтеру арқылы жауап береді. Мұғалім оқушының жауабын ұялы телефонға сканерлеп тексереді.




















«Мадақтау» арқылы бағалау


























«Мадақтау» арқылы бағалау


Дұрыс шешімін бірінші тапқан оқушыға сыйлық

Оқулық тақта, бор

Плакат

Маркер


























А3 формат

маркер














Соңы

2 минут







1 минут

Бағалау


Рефлексия
«Тау шыңы» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.



Үй жұмысын беру

Оқулықтан№13.16(жұптары) есеп үйге беріледі



Тақтада оқушылардың суреттері ілініп тұрады. Оқушылар өздерінің суреттерін бүгінгі сабақты меңгерген деңгейіне байланысты таудың шыңына іледі.


Плакат

Тау шыңы сурет

Оқушылар суреттері



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.03.2025
182
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі