|
Мектеп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ы.Алтынсарин туғанына 180 жыл» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғашқы ұстаз, ұлы ағартушы
Ыбырай Алтынсариннің өмірімен, шығармаларымен оқушыларды
таныстыру. |
|
Міндеті |
Ұлы тарихи тұлғаны есте сақтауға, құрмет тұтуға, үлгі алу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді |
Мақсаты: Оқушылардың қиындық туындаған жағдайда кімге сенәм артып, көмек сұрайтынын анықтау. |
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Құрметті оқушылар! Бүгінгі біздің «Қазақтың
ұлы педагог- ағартушысы - Ыбырай Алтынсарин » атты ашық тәрбие
сағатымызға қош
келдініздер! Балалар бұл ненің даусы? Қоңырау. Осы қоңырау үнімен қазақ даласына білім әкеліп, балаларды мектепке шақырған ағартушы-ұстаздың кім екенін білесіздер ме? Ол Ыбырай Алтынсарин Ендеше, балалар бүгінгі тәрбие сағатымызды қазақ балалар әдебиетінің атасы, ағартушы-ұстаз Ыбырай Алтынсариннің 180 жылдығына арнаймыз. (слайд көрсету) |
2-Жүргізуші : Әр халықтың болашаққа бет алған тарихи даму жолында жарық жұлдыздай болып бағыт- бағдар сілтеген сөйтіп, сол ұлттың, халықтың тарихында есімдері ерекше аталатын зор тұлғалар болатыны айқын. Ол- тұңғыш ағартушы, педагог, жазушы- Ыбырай Алтынсарин.
Сауатты болса екен деп қазақ
халқын, 1 -жүргізуші:
Жас ұрпақ білім алды әр
салада, «Бұл кім?» «Әй достарым» «Әй жігіттер» «Өмір» «Жаз» «Кел, балалар оқылық » Оқушылар өлеңдерін мәнерлеп оқиды. |
https://yandex.kz/video/preview/?filmId=2303348599902722106&from=tabbar&text=ыбырай+алтынсарин слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 31мин. |
Сауатты болса екен деп қазақ
халқын,
Жалғассын бүгінгі күн дәстүр -
салтың, Жалпы нақыл сөз дегеніміз – қысқаша мазмұнды, терең ойлар айтылатын ұлағатты сөз. Білуімше, оны жай адамдар айта бермейді. Оны көбіне ұлы тұлғалар, халқына үлгі бола білген ұлағаттылар айтады |
Ы. Алтынсарин өз өлеңдерінде балаларды оқуға, білім алуға шақырса, ал әңгімелерінде еңбекті сүюге, қадірлеуге, адамгершілікке, имандылыққа, адал достыққа, тазалыққа үйретеді.
Ыбырай да бүкіл қазақ даласына үлгі бола білген адам. Қазақ даласындағы білімнің көзін ашқан адамның айтып кеткен нақыл сөздері өнегелі, тәрбиелік мәні, өмірлік мазмұны бар болса керек. Зерттей келе мен Ыбырайдың айтқан нақыл сөздерін былай топтастырдым: еңбек тақырыбындағы; адамгершілік туралы; оқу-ғылымға шақыру; мұғалімдер туралы. Ортамызда өнер көрсететін сыныпьың ұлдары Ыбырайдың нақыл сөздерімен. |
|
|
|
|
|
Ақын аудармалары жайлы айтсаңдар? |
Ыбырай аудармаларының жалпы саны. И.И. Пауллсоннан -20, Л.Толстойдан -6, К.Ушинскийден-3 қалғандары Крыловтан, Шмиттен , В.Дальдан 3-4 шығармадан аударған. Ыбырайдың аудармаларын оқитын |
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытынды: Ұлылар ұлағаты өркениеттің өр тауларына жетелейді. Ыбырайдай асыл бабаның таза, мөлдір, кәусар бұлағынан нәрлене білейік, рухани әлдене білейік деп бүгінгі тәрбие сағатымызды аяқтаймыз.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ыбырай Алтынсарин, Тәрбие сағаты
Ыбырай Алтынсарин, Тәрбие сағаты
|
Мектеп |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ы.Алтынсарин туғанына 180 жыл» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Алғашқы ұстаз, ұлы ағартушы
Ыбырай Алтынсариннің өмірімен, шығармаларымен оқушыларды
таныстыру. |
|
Міндеті |
Ұлы тарихи тұлғаны есте сақтауға, құрмет тұтуға, үлгі алу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді |
Мақсаты: Оқушылардың қиындық туындаған жағдайда кімге сенәм артып, көмек сұрайтынын анықтау. |
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Құрметті оқушылар! Бүгінгі біздің «Қазақтың
ұлы педагог- ағартушысы - Ыбырай Алтынсарин » атты ашық тәрбие
сағатымызға қош
келдініздер! Балалар бұл ненің даусы? Қоңырау. Осы қоңырау үнімен қазақ даласына білім әкеліп, балаларды мектепке шақырған ағартушы-ұстаздың кім екенін білесіздер ме? Ол Ыбырай Алтынсарин Ендеше, балалар бүгінгі тәрбие сағатымызды қазақ балалар әдебиетінің атасы, ағартушы-ұстаз Ыбырай Алтынсариннің 180 жылдығына арнаймыз. (слайд көрсету) |
2-Жүргізуші : Әр халықтың болашаққа бет алған тарихи даму жолында жарық жұлдыздай болып бағыт- бағдар сілтеген сөйтіп, сол ұлттың, халықтың тарихында есімдері ерекше аталатын зор тұлғалар болатыны айқын. Ол- тұңғыш ағартушы, педагог, жазушы- Ыбырай Алтынсарин.
Сауатты болса екен деп қазақ
халқын, 1 -жүргізуші:
Жас ұрпақ білім алды әр
салада, «Бұл кім?» «Әй достарым» «Әй жігіттер» «Өмір» «Жаз» «Кел, балалар оқылық » Оқушылар өлеңдерін мәнерлеп оқиды. |
https://yandex.kz/video/preview/?filmId=2303348599902722106&from=tabbar&text=ыбырай+алтынсарин слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 31мин. |
Сауатты болса екен деп қазақ
халқын,
Жалғассын бүгінгі күн дәстүр -
салтың, Жалпы нақыл сөз дегеніміз – қысқаша мазмұнды, терең ойлар айтылатын ұлағатты сөз. Білуімше, оны жай адамдар айта бермейді. Оны көбіне ұлы тұлғалар, халқына үлгі бола білген ұлағаттылар айтады |
Ы. Алтынсарин өз өлеңдерінде балаларды оқуға, білім алуға шақырса, ал әңгімелерінде еңбекті сүюге, қадірлеуге, адамгершілікке, имандылыққа, адал достыққа, тазалыққа үйретеді.
Ыбырай да бүкіл қазақ даласына үлгі бола білген адам. Қазақ даласындағы білімнің көзін ашқан адамның айтып кеткен нақыл сөздері өнегелі, тәрбиелік мәні, өмірлік мазмұны бар болса керек. Зерттей келе мен Ыбырайдың айтқан нақыл сөздерін былай топтастырдым: еңбек тақырыбындағы; адамгершілік туралы; оқу-ғылымға шақыру; мұғалімдер туралы. Ортамызда өнер көрсететін сыныпьың ұлдары Ыбырайдың нақыл сөздерімен. |
|
|
|
|
|
Ақын аудармалары жайлы айтсаңдар? |
Ыбырай аудармаларының жалпы саны. И.И. Пауллсоннан -20, Л.Толстойдан -6, К.Ушинскийден-3 қалғандары Крыловтан, Шмиттен , В.Дальдан 3-4 шығармадан аударған. Ыбырайдың аудармаларын оқитын |
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытынды: Ұлылар ұлағаты өркениеттің өр тауларына жетелейді. Ыбырайдай асыл бабаның таза, мөлдір, кәусар бұлағынан нәрлене білейік, рухани әлдене білейік деп бүгінгі тәрбие сағатымызды аяқтаймыз.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















