Мұғалім туралы мәлімет
Аты-жөні:Бекмурзина Акжаркын Жаксылыковна
Жұмыс орны: Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы Байқадам ауылы Қорғантұз ЖОББ мектебі
Қызметі:Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Телефон:87058386587
Пошта: bakzharkyn87@mail.ru

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ыбырай Алтынсариннің «Атымтай Жомарт» әңгімесі
Ыбырай Алтынсариннің «Атымтай Жомарт» әңгімесі
Мұғалім туралы мәлімет
Аты-жөні:Бекмурзина Акжаркын Жаксылыковна
Жұмыс орны: Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы Байқадам ауылы Қорғантұз ЖОББ мектебі
Қызметі:Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Телефон:87058386587
Пошта: bakzharkyn87@mail.ru

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
2. Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Бекмурзина А.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
05.12.24 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсариннің «Атымтай Жомарт» әңгімесі . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.1 - әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: бірлік және ынтымақ -басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. Құндылық: әділдік және жауапкершілік -әдеп нормасына сәйкес өзінің және басқалардың іс әрекеттерін талдау; -басқаға көмектесуге, мейірімділік танытуға дайын болу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 15 минут 20 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Сыныптағы оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру әдісі «Тәттілер» Үй тапсырмасын тексеру «Бәйге» әдісі 1-тапсырма 1.Атымтай жомарт қандай адам? Оның мінезі, іс – әрекеті арқылы қандай қасиеттерін байқайсыз? 2. Бай бола тұра неліктен Атымтай жомарт күнде еңбектенеді? 3.Әңгімеден қандай сабақ алдыңыз? 4.Әңгімедегі қай қасиеттерді қазіргі қоғамда қолдану қажет деп ойлайсыз? 5. «Еңбек пен адалдық – байлықтың негізі» деген пікірге келісесіз бе? Өз ойыңызды дәлелдеңіз. Топқа бөліну Болжау «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы не болып жатқаны және түсіндіріп берулері сұралады. Осы арқылы сабақ тақырыбы ашылады. Оқушыларға жетекші сұрақтар қойылады. - Суретте не байқадыңдар? - Адамдардың бұл іс-әрекетін қандай қасиетке жатқызамыз? - Бүгінгі сабақтың тақырыбын болжаңыз. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийі айтылады 1-тапсырма «Еңбек» тобы Саралау тапсырмалары Мәтіндегі жомарт адамның бойындағы болуы тиіс қасиет туралы пікірмен келісетініңізді не келіспейтініңізді айтып, ойыңды дәлелдеңіздер.
1-тапсырма «Жомарт» тобы Рөлдік ойын «Оқиғалар желісі» әдісі. Бір топтың жұмысын келесі топ тексеріп, «Үш шапалақ» әдісімен бағалайды. ( Топ оқушылары қағанаттаралық деңгейде орындаса, бір шапалақпен; топ оқушылары 1-2 қате жіберсе, екі шапалақпен, барлығын толық орындаса үш шапалақпен бағалайды.)
2-тапсырма Жұптық жұмыс Қос жазба күнделігі Атымтай Жомарт қандай адам? Әр үзіндіні бір сөзбен сипатта
Сергіту сәті «Кім тапқыр?» ойыны Ыбырай шығармалары бойынша танымдық сұрақтар.
Жеке жұмыс. Шығармашылық тапсырма Кейіпкерге хат
Сабақты бекіту «Себетке қасиет сал» әдісі. - Жомарт адам қоғамға керек деп өздерің дәлелдеме келтірдіңдер. Мұғалім: - Сонымен, бізге жомарт адамға керек қасиеттер: ниет, ынта, еңбекқорлық, табандылық, оптимизм, қарапайымдылық, жігер, батылдық, ақылдылық, ақкөңілділік, қамқорлық, қайырымдылық, имандылық, намыс т.б. қасиеттері қажет екен. - Рефлексия 3 Қ: қызық, құнды, қиын»
Үйге тапсырма «Бүгінгінің Атымтай Жомарты қандай?» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз. |
Психологиялық ахуал тудыру тәттілері арқылы жасырылған тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.
«Атымтай жомарт» әңгімесінің мазмұны мен идеясына қатысты сұрақтарға жауап береді.
Суреттерді болжайды және өз ойларын айтады.
Саралау тапсырмаларын дескрипторға сай орындайды.
Оқушылар кестеде берілген әңгіменің оқиғалар желісін ретке келтіреді. Рөлге кіріп баяндайды.
«Умайгра»платформасында Ыбырай шығармалары бойынша танымдық сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар Атымтай жомартқа хат жазады.
Жомарт адам болуға жету оңай ма екен? (Оқушылардың пікірлері ортаға салынады.)
Оқушылар өздері үшін сабақта не қызық, қиын, құнды болғанын айтып, іс-әрекетіне баға береді.
|
Ауызша мадақтау мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы
Дескриптор Білім алушы - мәтіндегі жомарт адамның бойындағы болуы тиіс қасиет туралы пікірмен келісетіні айтады -1 - мәтіндегі жомарт адамның бойындағы болуы тиіс қасиет туралы пікірмен келіспейтінін айтады -1 - ойларын дәлелдейді-1
Дескриптор Білім алушы -шығарма мазмұнын еске түсіреді-1 -оқиғалар желісін ретке келтіреді-1 -рөлге кіріп баяндайды-1
Дескриптор: - Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді-1 -Үзіндіге түсініктеме жазады-1
Дескриптор: Білім алушы -сұрақтарға жауап береді -1
Дескриптор: Жалпы 3 балл- -Шығармадағы бір кейіпкерді таңдайды. -Кейіпкердің іс – әрекетіне сипаттама бере отырып, онымен сырласады. -Жазба жұмысын талапқа сай орындайды. |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













