Уч хонали сонларни оғзаки қўшиш ва айириш.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Уч хонали сонларни оғзаки қўшиш ва айириш.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге
Материалдың қысқаша нұсқасы

Фан номи:

Мактаб:

Узоқ муддатли режанинг

бўлим

1000 ичида сонлар. Қўшиш ва айириш

Куни: 06.09.2018

Муаллимнинг исми: Ибрагимова.Ш

Синф: 3 «В»

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар: -

Мавзу:

Уч хонали сонларни оғзаки қўшиш ва айириш.

Ушбу дарсда эришиладиган

таълимий мақсадлар (таълим дартурига ҳавола)

3.1.1.3. уч хонали сонларни разрядли ва синфлар тузилиши ва

разрядли бирликларнинг умумий сонини аниқлаш, разрядли қўшилувчилар йиғиндисига йиғиш;

Дарс мақсадлари:

Барча ўқувчилар: 1000 гача бўлган сонларнинг тузилиши йўлини тушунтирира олади; 1000 ичидаги сонларни тўғри ва

тескари санай олади;

Ўқувчиларнинг босим бўлаги: : уч хонали сонларни разрядли ва синфлар тузилиши ва разрядли бирликларнинг умумий сонини аниқлай олади;

Айрим ўқувчилар: разрядли қўшилувчилар йиғиндисига йиға олади. Олган билимларини ҳаётда қўллай олади.

Баҳолаш мезони

Уч хонали сонларни разрядли ва синфлар тузилиши ва разрядли

бирликларнинг умумий сонини аниқлай олади, разрядли қўшилувчилар йиғиндисига йиға олади.

Луғат бойлиги

Фанга оид лексика ва терминология: 1000 гача бўлган сонлар,

бирликлар, ўнликлар, юзликлар

Диалог ва ёзиш учун:

-Уч хонали сонларни разрядли қўшилувчиларга қандай ажратади?

--Ҳаётда разрядли қўшилувчиларга доир мисоллар келтиринг.

Инсоний қадриятларни сингдириш

«Мангу эл». Мустақиллик ва Астана

Фанлараро боғланиш

Табиатшунослик,дунётаниш,бадиий меҳнат

АКТдан фойдаланиш

Ноутбук

Ўзлаштирилган малакалар

Уч хонали сонларни разрядларга ажратиш тушунчасига эга.

Дарснинг бориши

Режаланган вақт

Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар

Боши (2-5 минут)

Мен ёмғирман, мен томчи” ўйини ўрганилган мавзуларни эсга тушириш, ўқувчилар кайфиятини кўтариш мақсадида уюштирилади.

Об- ҳаво ҳолатларини им-ишоралар билан кўрсатинг. “Ёмғир томчилари” даги саволларга жавоб беринг.Об- ҳавонинг инсон ҳаётига қандай таъсири бор?

Дескриптор:-Билим олувчи: -им ишораларни қўлланади;

-Томчилардаги саволларга жавоб беради;

-“Офтобжон” ва “булутвой” гуруҳига бирикишади. Баҳолаш: “Смайликлар”

Shape1

Ўртаси (25-30 минут)

(Г) 1-топшириқ: “Офтобжон” гуруҳи: 100,220,324 сонларнинг моделини ясанг. Юзликларни, ўнликларни ва бирликларни маълум бир нарсалар, фигуралар

ёрдамида белгиланг. Шу сонлар ҳақида айтиб беринг.



Турли хил фигуралар,



Булутвой” гуруҳи: сон нурининг ечимлар тўпламини кўрсатинг. Шу тўпламдаги 5 та сонни айтинг.

x<100 x<220 324>x

Дескриптор: Билим олувчи:

-100,220,324 сонларнинг моделиниясайди;

-Юзликлар, ўнликлар ва бирликларни маълум бир нарсалар, фигуралар ёрдамидабелгилайди;

-сон нурининг ечимлар тўпламини кўрсатади;

-шу тўпламдаги 5 та сонни айтади;

Баҳолаш: “Светофор” ранглари билан рағбатлантириш. 2-топшириқ

(Ж) Давом эттиринг. Ҳисоблашларни тушунтиринг. 678+2=670+(8+2)=670+10=

761+9=790+(1+9)=790+10=

992+8=990+(2+8)=990+10=

680-2=(670+10)-2=670+(10-2)=670+8=

800-9=(790+10)-9=790+(10-9)=

1000-8=(990+10)-8=990+(10-8)=

Дескриптор: Билим олувчи:

-Ҳисоблаш усулини тушунади;

-Ҳисоблашларни давом эттиради;

Баҳолаш: “Муштдан беш бармоққача” усули 3-топшириқ:

(Я) “Ёмғир томчиси”ўйини. Ёмғир томчиларида ёзилган мисолларни тез ва тўғри бажариш,йиғиш.

576+4 872+8 1000-7 780-9

593+7 986+4 790-6 900-7

3+547 4+806 800-7 300-6

7+123 2+288 900-2 500-4

Дескриптор: Билим олувчи:

-ҳисоблашларни тез ва тўғри бажаради;

- ёмғир томчисини кўпроқ йиғади;

Баҳолаш:“Салют сочиш” усули орқали рағбатлантириш. 4-топшириқ “ Ёш математиклар” беллашуви

Ҳисоблаш усулини тушунтиринг. Дескриптор: Билим олувчи:

-Ҳисоблаш усулини тушунтиради;

Масалани ечинг. Берилганга тескари масала тузинг. Тажрибалиметеоролог-240марта ? м Ёрдамчиси-?, 115 мартакам

Биргаликда-?

Дескриптор: Билим олувчи:

-Масаланинг шартини тузади;

-саволни тўғри қўяди;

--ифода тузади;

-ифоданинг қийматини топади;

-масала жавобини ёзади;

-Масалага тескари масала тузади. “Юз ифодаси” билан рағбатлантириш. Топшириқ.

Биринчи мисолларни ечинг.Уларнинг жавобидан фойдаланиб, навбатдаги мисолларнинг жавобини тез топинг.

(650+40)-390 560-(100+60)

(660+40)-390 560-(100+40)

(570+40)-390 560-(100+20)

Дескриптор: Билим олувчи:

Бинго, рақамлар, жадваллар, А4 қоғози





















































Shape2


Мисолларнинг жавобини тез топади.


Якуни (5 минут)

(Г) Болалар об-ҳавони бир ҳафта давомида кузатишди. Жадвалга кузатишларга асосланиб жавоб ёзинг.






Дескриптор: Билим олувчи :

-Шамол бўлган кунларни белгилайди;

-Ёғингарчилик бўлган кунларни белгилайди;

-Ёғингарчилик ҳам,шамол ҳам бўлмаган кунларни белгилайди;

Жадвал, об- ҳавони кузатиш дафтари.

Қўшимча ахборот

Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

Масалага тескари масала тузинг ва ҳисобланг.

Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз? «Салют сочиш», «Муштдан беш бармоққача»....

Қайта боғланиш: «БББ» усули

Соғлиқ ва техника хавфсизлиги муҳофаза қоидалари: Момақалдироқли кунларда сув ҳавзаларидан узоқда бўлиш;йўл ҳаракати қоидалари. Дам олиш дақиқалари:Ёқимли таъсир этадиганқўшиқ

Рефлексия: ривожланишга туртки

  1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғританланганми?

  2. Бугун ўқувчиларнима билди?

  3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

  4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдалибўлдими?

  5. Мен берилган вақт оралиғида барига улгурдимми?

  6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Якуний баҳолаш (сарҳисоб) (Жалпы баға)

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобгаолинг) 1.

2.

Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?



























Дш

Сш

Чш

Пш

Жм

Шб

Яш

Ёғи нгар

+

-

-

+

-

-

-

Ша

мол

-

+

-

-

-

+

-



Текширилди:


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.12.2018
717
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі