|
Пәннің аты Дүниетану |
Уақыты: |
Кабинет: бастауыш |
Мұғалім Бутимбаева Б.Д. |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазіргі мектеп |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушыларға қазіргі мектеп туралы айтып өту және білім беру мекемелері бала тұлғасының дарыны мен қаблеттерін дамытуды көздейді. |
||||
|
Сабақтық мақсаттары |
Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Пәнаралас |
|
|||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Қазіргі мектептің суреті, казіргі мектеп туралы видеофильм |
|
|||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
– Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! |
Шаттық шеңбері |
|||
|
Сабақтық ортасы 8 минут |
Үй тапсырмасын ыстық орындық стратегиясы арқылы пысықтау |
||||
|
Қызыгушылықты ояту |
Оқушыларды қызықтыру үшін сабақты видеофильмнан бастадым Ой қозғау: Мектеп өмірге қажетті біліммен сусындатады. ҚР Конституциясында барлық азаматтардың тегін орта білім алу құқығы белгілеп көрсетілген. Қазіргі заманғы мектепте өз бетінше білім алып жетілуге,дамуға бар жағдай жасалған.Оқуға,ойлауға,жаңа шешімдер қабылдауға мүмкіндіктер мол.мектепте білім алу арқылы адам құқықтары мен бостандықтарын,мемлекеттік рәміздерді,Қазақстан халқының салт-дәстүрлері мен мәдениетін құрметтеуді бойыңа сіңіресің Тақырыпты мәнерлеп оқып ,мектеп саған не береді? Білімді болу үшін не керек? Деген сұрақтарды қойып оқушылардың қызығушылығын ояту. Казіргі мектеп туралы өз ойың..... Эссе жазу |
|
|||
|
Топқа бөлу |
. |
||||
|
Мағынаны тану |
Бүгін біз қазіргі мектеп қандай болу керек екенін айтамыз,оқимыз,көреміз |
Таныстырылым,оқулықпен жұмыс |
|||
|
Миға шабуыл |
Казіргі мектеп. Бұл тапсырманы орындау үшін әр топқа мынандай сұрақтар қойылады 1 топ Мектептің қандай түрлерің білесіңдер? Мектеп саған не береді? 2 топ . Өз мектебің туралы әңгімеле. Мектеп бітіргенде қандай құжат беріледі? |
Өз беттерінше жұмыс жасау |
|||
|
Сергіту сәті |
Шаршасандар балалар Қолдарынды созындар Бір,екі,үш,төрт ,бес Саусақтармен ойнандар Денелерің шынықсын Саналарын тынықсын |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||
|
Аяқталуы 16 минут |
Постер қорғау |
|
|||
|
Қызықта тапсырма 8 минут |
Мұны жете түсінуге мына сызба көмектеседі. О Қазіргі мектеп қушылар бос торкөздерді толтырады |
Оқулық,дәптермен жұмыс |
|||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Венн диаграммасы.
Қ Қазіргі заманғы мектеппен бұрыңғы мектепты салыстыру арқылы сабақты қорыту Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді стикер арқылы анықтаймыз |
Салыстыру |
|||
|
Дифференциация оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлаймыз? Қаблеті жоғары оқушылырға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардын материалды меңгеру деңгеін тексеру жоспарыныз? |
Пәнаралық байланыс |
|||
|
Қолдау көрсету.Қаблеті жоғары оқушылыр берілген тапсырмалардың көпшілігін дұрыс орындай алады |
Берілген тапсырмаға постер салып,қорғайды Қазіргі мектеппен бұрыңғы мектепті салыстырады |
|
|||
Саралау
Сабақтың тақырыбы: Қазіргі мектеп.
Сабақтың мақсаты: Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға,
ойын жеткізе білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады
4 сыныпта сабақты жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өткізуді жоспарладым. Пәні дүниетану. Сабақта оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануына,ақпараттық технологияны қолдана отырып оқушылардың жас ерекшеліктерін,қаблеттерін тексеруді мақсат тұттым.
Сабақты шаттық шеңберден бастадық, балалар бір-біріне сәттілік тіледі.

Өткен сабақты қайталау кезенінде оқушылар «Ыстық орындық» ойыны арқылы «Ауаны қорғау» туралы алған білімдерін еске түсірді. Оқушыларға «ыстық орындық» ойыны ұнайды.


Оқулықтағы
тапсырмаларды орындау үшін оқушыларды жасырынды сөз арқылы топқа
бөлдім,стикердің астынғы бетіне көктемді гүлдерді жазып қойдым. 1-
топ «Жауқазын»
2-топ «Қызғалдақ» . Қызығушылықтарын ояту мақсатында оқушыларға видеоролик көрсеттім.Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету мақсатында сабақтың тақырыбын анықтаймыз.Видеоролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын аша білді.

Оқулықтағы мәтінді түсініп оқу.Топтар ауысу арқылы бір-біріне түсіндіруі қажет деп тапсырма бергенде оқушылардың тапсырма орындауында сабаққа қызығушылығын байқадым.Оқушыларға жұппен отырғанша,топпен жұмыс істеген ұнайды екен.Оқушылар қосылып әркім сөзіне мәлімет жинап топтық жұмысты жақсы орындап шықты.Өткен сабаққа қарағанда бүгінгі сабақ тиімді өтті.

Сергіту сәтін орындай отырып оқушыларды демалтып алдым. Олар біраз көңіл көтеріп қалды,бұл ынтымақтастық атмосфера үшін тиімді болды.Содан кейін постермен жұмыс істеді. Постер қорғау бірінші топқа «Қазіргі мектеп қандай?» екінші топқа «Бұрыңгі мектеп қандай?» деген тапсырма берілді,оқушылар салған суреттері арқылы өз постерлерін қорғады.

Әр тапсырманы орындаған кезде топ басшысы оқушы білімін геометриялық фигуралармен бағалап отырды.Оқушылыр сабақ кезінде өздерін еркін ұстады.Бір-біріне көмектесіп ,әр қайсысы өз пікірін ортаға салды.
Сабақтың тиімді жағы. Бұл сабақта өз бетімен де, топпен де жұмыс жасады,ізденді,ақпараттық көздерінен естімеген қызықты мағлұматтар іздер тапты. Сабақтың басында көрсеткен видеороликке жұктенді.Оқушылырға ұнады,бағалау әділ болды.
Кері байланыс. Оқушылар өздерінің нені білгенін,нені үйренгенін сабақтан алған әсерін стикер арқылы жазып,білім ағашына ілді.

Болашақта нені ескеру керек. Оқушылыр өз бетінше жұмыс жасағанда көп ойланады,сол кезде уақыт көп кетіп қалады.Одан кейін оқушыларды көп сөйлету керек. Осы сабақтада уақыт жетпей қалды.Болащақта мұндай кемшіліктер болмайды деп ойлаймын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ықсам сабақ
Ықсам сабақ
|
Пәннің аты Дүниетану |
Уақыты: |
Кабинет: бастауыш |
Мұғалім Бутимбаева Б.Д. |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазіргі мектеп |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушыларға қазіргі мектеп туралы айтып өту және білім беру мекемелері бала тұлғасының дарыны мен қаблеттерін дамытуды көздейді. |
||||
|
Сабақтық мақсаттары |
Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Пәнаралас |
|
|||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Қазіргі мектептің суреті, казіргі мектеп туралы видеофильм |
|
|||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
– Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! |
Шаттық шеңбері |
|||
|
Сабақтық ортасы 8 минут |
Үй тапсырмасын ыстық орындық стратегиясы арқылы пысықтау |
||||
|
Қызыгушылықты ояту |
Оқушыларды қызықтыру үшін сабақты видеофильмнан бастадым Ой қозғау: Мектеп өмірге қажетті біліммен сусындатады. ҚР Конституциясында барлық азаматтардың тегін орта білім алу құқығы белгілеп көрсетілген. Қазіргі заманғы мектепте өз бетінше білім алып жетілуге,дамуға бар жағдай жасалған.Оқуға,ойлауға,жаңа шешімдер қабылдауға мүмкіндіктер мол.мектепте білім алу арқылы адам құқықтары мен бостандықтарын,мемлекеттік рәміздерді,Қазақстан халқының салт-дәстүрлері мен мәдениетін құрметтеуді бойыңа сіңіресің Тақырыпты мәнерлеп оқып ,мектеп саған не береді? Білімді болу үшін не керек? Деген сұрақтарды қойып оқушылардың қызығушылығын ояту. Казіргі мектеп туралы өз ойың..... Эссе жазу |
|
|||
|
Топқа бөлу |
. |
||||
|
Мағынаны тану |
Бүгін біз қазіргі мектеп қандай болу керек екенін айтамыз,оқимыз,көреміз |
Таныстырылым,оқулықпен жұмыс |
|||
|
Миға шабуыл |
Казіргі мектеп. Бұл тапсырманы орындау үшін әр топқа мынандай сұрақтар қойылады 1 топ Мектептің қандай түрлерің білесіңдер? Мектеп саған не береді? 2 топ . Өз мектебің туралы әңгімеле. Мектеп бітіргенде қандай құжат беріледі? |
Өз беттерінше жұмыс жасау |
|||
|
Сергіту сәті |
Шаршасандар балалар Қолдарынды созындар Бір,екі,үш,төрт ,бес Саусақтармен ойнандар Денелерің шынықсын Саналарын тынықсын |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||
|
Аяқталуы 16 минут |
Постер қорғау |
|
|||
|
Қызықта тапсырма 8 минут |
Мұны жете түсінуге мына сызба көмектеседі. О Қазіргі мектеп қушылар бос торкөздерді толтырады |
Оқулық,дәптермен жұмыс |
|||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Венн диаграммасы.
Қ Қазіргі заманғы мектеппен бұрыңғы мектепты салыстыру арқылы сабақты қорыту Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді стикер арқылы анықтаймыз |
Салыстыру |
|||
|
Дифференциация оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлаймыз? Қаблеті жоғары оқушылырға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардын материалды меңгеру деңгеін тексеру жоспарыныз? |
Пәнаралық байланыс |
|||
|
Қолдау көрсету.Қаблеті жоғары оқушылыр берілген тапсырмалардың көпшілігін дұрыс орындай алады |
Берілген тапсырмаға постер салып,қорғайды Қазіргі мектеппен бұрыңғы мектепті салыстырады |
|
|||
Саралау
Сабақтың тақырыбы: Қазіргі мектеп.
Сабақтың мақсаты: Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға,
ойын жеткізе білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады
4 сыныпта сабақты жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өткізуді жоспарладым. Пәні дүниетану. Сабақта оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануына,ақпараттық технологияны қолдана отырып оқушылардың жас ерекшеліктерін,қаблеттерін тексеруді мақсат тұттым.
Сабақты шаттық шеңберден бастадық, балалар бір-біріне сәттілік тіледі.

Өткен сабақты қайталау кезенінде оқушылар «Ыстық орындық» ойыны арқылы «Ауаны қорғау» туралы алған білімдерін еске түсірді. Оқушыларға «ыстық орындық» ойыны ұнайды.


Оқулықтағы
тапсырмаларды орындау үшін оқушыларды жасырынды сөз арқылы топқа
бөлдім,стикердің астынғы бетіне көктемді гүлдерді жазып қойдым. 1-
топ «Жауқазын»
2-топ «Қызғалдақ» . Қызығушылықтарын ояту мақсатында оқушыларға видеоролик көрсеттім.Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету мақсатында сабақтың тақырыбын анықтаймыз.Видеоролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын аша білді.

Оқулықтағы мәтінді түсініп оқу.Топтар ауысу арқылы бір-біріне түсіндіруі қажет деп тапсырма бергенде оқушылардың тапсырма орындауында сабаққа қызығушылығын байқадым.Оқушыларға жұппен отырғанша,топпен жұмыс істеген ұнайды екен.Оқушылар қосылып әркім сөзіне мәлімет жинап топтық жұмысты жақсы орындап шықты.Өткен сабаққа қарағанда бүгінгі сабақ тиімді өтті.

Сергіту сәтін орындай отырып оқушыларды демалтып алдым. Олар біраз көңіл көтеріп қалды,бұл ынтымақтастық атмосфера үшін тиімді болды.Содан кейін постермен жұмыс істеді. Постер қорғау бірінші топқа «Қазіргі мектеп қандай?» екінші топқа «Бұрыңгі мектеп қандай?» деген тапсырма берілді,оқушылар салған суреттері арқылы өз постерлерін қорғады.

Әр тапсырманы орындаған кезде топ басшысы оқушы білімін геометриялық фигуралармен бағалап отырды.Оқушылыр сабақ кезінде өздерін еркін ұстады.Бір-біріне көмектесіп ,әр қайсысы өз пікірін ортаға салды.
Сабақтың тиімді жағы. Бұл сабақта өз бетімен де, топпен де жұмыс жасады,ізденді,ақпараттық көздерінен естімеген қызықты мағлұматтар іздер тапты. Сабақтың басында көрсеткен видеороликке жұктенді.Оқушылырға ұнады,бағалау әділ болды.
Кері байланыс. Оқушылар өздерінің нені білгенін,нені үйренгенін сабақтан алған әсерін стикер арқылы жазып,білім ағашына ілді.

Болашақта нені ескеру керек. Оқушылыр өз бетінше жұмыс жасағанда көп ойланады,сол кезде уақыт көп кетіп қалады.Одан кейін оқушыларды көп сөйлету керек. Осы сабақтада уақыт жетпей қалды.Болащақта мұндай кемшіліктер болмайды деп ойлаймын.
шағым қалдыра аласыз

азіргі мектеп бұрыңғы
мектеп












