Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Мектеп: ЖББ №5 орта мектеп
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Төлегенова Ә.Т
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Химиялық элементтердің
жіктелуі
|
Сабақтың
мақсаты
|
Химиялық элементтерді топқа
бөлу, ұқсастықтары мен айырмашылықтары арқылы ұялас топтарға бөле
отырып топтастыру. Қасиеттерінің салыстырмалы
атомдық массаға тәуелді екенін түсіндіру.
|
Бағалау критерийі
|
Химиялық элементтерді топқа
бөледі, ұқсастықтары мен айырмашылықтары арқылы ұялас топтарға бөле
отырып топтастырады. Қасиеттерінің салыстырмалы атомдық массаға
тәуелді екенін түсіндіреді. Олардың айырмашылығы мен ұқсастығын
жіктейді
Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар
арқылы білімін көрсетеді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Металл,бейметалл,
сілтілік,сілтілік –жер, халькогендер,галогендер терминдерін үш
тілде айту. Оқу және тыңдау арқылы сыни ойлай отырып топтық және
жеке жұмыстар жасайды.
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлай отырып
қарым- қатынас жасап қамқорлық көрсету арқылы оқушылардың
жауапкершілікке баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика, астрономия,
география
|
Алдынғы
білім
|
Атом және молекула туралы
түсінік
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин
|
Көңіл күйлерін
сұрау.
Топқа бөлу.(смарт бейдж
арқылы)Ашық сұрақ қою
1.Химияда
басты ұғым?
2.Химиялық
элемент деген не , не білеміз?
3.Зат
дегеніміз?
4.Жай және күрделі зат
дегеніміз?
|
Смарт
бейджиктар
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
(Оқу-2мин
Талдау-1
минут
Постерге салу-3
минут
Қорғау-2
минут)
2
минут
2
минут
|
(Т)
«Джигсо»
І топ: «Химиялық
элементтердің жіктелуі»
ІІ топ: «Химиялық
элементтердің ұялас топтары» мәтінді оқып , оны топта талқылап,
постерге жазып қорғау.
ҚБ:
«Мадақтау»
(Ж.ж)
«Акварум»
әдісі.
Сұрақтарды алып жеке
–жеке дәптерге орындайды
Сергіту
сәті: Танграмм
жасау
Тест тапсырмасын
беру
Топ басшылары бағалау
парақтары бойынша қорытынды жасайды.
|
А3 форматы, маркерлер, оқулық,
қалам.
Аквариумнің орына
банка
Қима сұрақтар
салу.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Кері
байланыс
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес
|
Кері байланыс
парақшасы
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
«Акварум» әдісі бойынша
оқушының жауапкершілігін, сын тұрғысынан ойлауын және қабілетін
ашу.
|
Қалыптастырушы бағалау
және
Не үйрендім? Кімнен үйрендім?
Не үшін үйрендім? әдісі бойынша.
|
АКТ қауіпсіздігі. Позитивті
көңіл күй орнату, бірін- бірі
құрметтеу.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|
Аквариумдағы
сұрақтар:
1.1860 жылдары 60-тай элемент
белгілі болған,
қазір олардың саны қанша?
110
2.Адам ағзасында 70 түрлі
элемент түрі кездеседі екен, соның ағзадағы басым бөлігін қандай
элементтер алады (оттегі,көміртегі,азот,
кальций)
3.Қыздыру лампочкасын дайындау
үшін 7 әр түрлі металл керек .Олар қандай металдар? (Fe, W, Ni, Pb,
Sn, Sb, Zn )атаңдар?
4.Жеті планетаның санына
байланысты әлемде жеті металл пайда болған.Олар қандай элементтер
?(Аu, Ag, Cu, Pt, Sn, Hg,
Fe)
5. Бірінші дүниежүзілік соғыс
кезінде адамдар сарғыш -жасыл түсті газды қолдану көп адамның
өліміне әкеліп соқты. Македонскийдің әскерлерінің ыдысының
құрамында ішек ауруларын болдырмайтын элемент болып,аман қалған.
Бұның сыры қандай элементтерде? (хлор,
күміс)
6.Келешекте автомобильдерді
газ көмегімен жүргізуді дамыту көзделуде. Бұл қандай газ?
(сутегі)
Тест
жұмысы
1. Металдың таңбасын көрсетіңіз: а) O ә) Si б) Na в)
Cl
2. Сутектің атомдық массасы:
а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4
3. Бейметалды көрсетіңіз: а)
Li ә) Mg б) Zn в) H
4. Сілтілік металдардың
валенттілігі: а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4
5. Неон қай табиғи ұялас топқа
жатады? а) сілтілік жер металдарына ә) галогендерге б) салғырт
газдарға в) сілтілік металдарға
6. Қышқылмен де сілтімен де
әрекеттесетін элемент: а) Al ә) Mg б) C в)
Cu
7. Be (ОН) 2+2KOH реакциясында
қандай заттар түзіледі? а) ZnO2+2H2О
ә) ВеO2+2H2 б) Na2ZnO2+2H2О в) К2ВеO2+2H2О
Кері
байланыс
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте
ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес
Тест
жұмысы
1. Металдың таңбасын көрсетіңіз: а) O ә) Si б) Na в)
Cl
2. Сутектің атомдық массасы:
а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4
3. Бейметалды көрсетіңіз: а)
Li ә) Mg б) Zn в) H
4. Сілтілік металдардың
валенттілігі: а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4
5. Неон қай табиғи ұялас топқа
жатады?
а) сілтілік жер
металдарына
ә)
галогендерге
б) салғырт
газдарға
в) сілтілік
металдарға
6. Қышқылмен де сілтімен де
әрекеттесетін элемент:
а) Al ә) Mg б) C в)
Cu
7. Be (ОН) 2+2KOH реакциясында
қандай заттар түзіледі?
а)
ZnO2+2H2О
ә)
ВеO2+2H2
б)
Na2ZnO2+2H2О
в)
К2ВеO2+2H2О
Кері
байланыс
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте
ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес
Кері байланыс
Аты-жөні:
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте
ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес
Кері байланыс
Аты-жөні:
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте
ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес
Кері байланыс
Аты-жөні:
1. Сабақта мен .......жұмыс
жасадым белсенді / баяу
2. Мен бүгінгі сабақтағы
жұмысыма... көңілім толады / көңілім
толмайды
3. Бүгінгі сабақ мен үшін
...... болды өте қысқа / өте
ұзақ
4. Сабақ бойы мен.....
шаршаған жоқпын / шаршадым
5. Менің көңіл күйім.... жақсы
/ нашар
6. Жаңа сабақ....... түсінікті
/ түсіне алмадым қызықты / қызық емес