Қарағанды облысы
Жаңаарқа ауданы
Ақтүбек ауылы
Ақтүбек ЖОББ мектебінің
математика пәнінің мұғалімі: Кусайынова Б.С.
Сыныбы: 9
Пәні: алгебра
Тақырыбы: Ықтималдықтың түрлері. Ықтималдықты табу тәсілдері
Сабақтың мақсаты: Меңгерген білімдеріне есептер шығару , өмірде дұрыс
пайдалануға дағдыландыру, пысықтау.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Күтілетін нәтиже: Меңгерген білімдерін есептер шығаруда, өмірде дұрыс
пайдалануға дағдыланады.
Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Ресурстар
Кіріспе
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу
ә) психологиялық ахуал
орнату
б) кеспе қағаздарын таңдау
арқылы оқушыларды 3
топқа бөлу
Смайлик арқылы топ
бағаланатынын айта кету
в) Үй тапсырмасын
интербелсенді тақтадан
көрсету №545 №547
Кеспе қағаздарын таңдау
арқылы өз тобын табады.
Топқа бөлінген соң өз
рөлдерін бөліп алады.
Оқушылар жұптасып, бір-
бірінің жұмыстарын
интербелсенді тақта арқылы
тексереді.
«Асықтар»
тобы, «Ойын
сүйектері»
тобы,
«Тиындар»
тобы жазылған
кеспе қағаздар
Интербелсенді
тақта, жұмыс
дәптері,
смайликтер
Білу
1. Кездейсоқ оқиға
дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз.
2. Ақиқат оқиға
дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз.
3. Жалған оқиға
дегеніміз не?
4. Үйлесімсіз оқиға
дегеніміз не? Мысал
келтіріңіз.
5. Үйлесімді оқиға
дегенімзі не ? Мысал
келтіріңіз.
1. Элементар оқиғалар
кеңістігінің әрбір ішкі
жиынын кездейсоқ оқиға
деп атайды.
2. Екі оқиғаның күні бұрын
орындалатыны белгілі
болса, онда мұндай
оқиғаны ақиқат оқиға
деп атаймыз.
3. Ал оқиғаның ешбір
сынақ нәтижесінде
орындалмайтыны белгілі
болса, онда оны жалған
оқиға деп атайды.
смайликтер
6. Кездейсоқ оқиғаның
ықтималдығы
дегеніміз не?
4. Егер екі кездейсоқ
оқиғалар бір сынақ
нәтижесінде қатар
орындалуы мүмкін емес
болса, онда бұларды
үйлесімсіз оқиғалар деп
атайды.
5. Ал керісінше
жағдайларда бұл
оқиғаларды үйлесімді
оқиға деп атайды.
6. Кездейсоқ
оқиғаныңықтималдығы
деп А-ға қолайлы
нәтижелер санының
барлық мүмкін
нәтижелер санына
қатынасын айтады.
Түсіну
Шығармашылық жұмыс
Оқушылар өздері дайындап
келген шығармашылық
жұмыстары бойынша
түсіндіреді
смайликтер
Қолдану
І деңгей
ІІ деңгей
ІІІ деңгей
І.№550 «ЫҚТИМАЛДЫҚ»
сөзінің әрбір әрпі жазылған
карточкалар араластырылып,
келесі бетіне аударылып
тасталды. Осыдан кездейсоқ
алынған карточкада дауысты
әріп болуы ықтималдығы
қандай?
Берілгені: Шешуі:
n=10 P(A)=m/n=4/10=0.4
m=4
P(A)-? Жауабы: 0,4
ІІ. №557 Барлық жақтары
боялған куб өзара тең болатын
1000 кішкене кубтарға
бөлінетіндей болып қиылған ,
сонан соң олар мұқият
араластырылған . Кездейсоқ
алынған кубтың 1)бір 2)екі
3)үш жағы боялған болуы
ықтималдығы қандай?
Оқулық, А,В,С
деңгейлік
есептер,
смайликтер
Берілгені: Шешуі:
m1=6 P(A)=8/1000=0.008
m2=8 P(A)=12*8/1000=0.096
m3=12 P(A)= 64*6/1000=0.384
n=1000
P(A)-?
ІІІ. №559 Атқышты 4 рет
атқанда нысанаға кем дегенде
бір рет тигізу ықтималдығы
0,9984-ке тең. Оның бір рет
атқандағы нысанаға тигізу
ықтималдығы қандай?
Берілгені: Шешуі:
m=0.9984 P (A)=0.9984/4=
n=4 =0.2496
P(A)-? 1-0.2496=0.8
Талдау
«Он сұрақ» әдісі арқылы
меңгерген білімдерін
байқау. Бір оқушыны
таңдап алады және оның
маңдайына негізгі сөз
жазылған сөзді
жапсырады.
Қатысушы сыныпқа он сұрақ
қоя алады. Оған «Иә» немесе
«Жоқ» деп қана жауап береді.
Берілген жауапқа қарай
қатысушы маңдайына
жазылған сөзді табады.
«Кездейсоқ
оқиға»
жазылған
қағаз,
смайликтер
Жинақтау
«Шағын тест» білімдерін
жинақтау үшін тест
тапсырмаларын таратамын
Оқушылар тест есептерін
шығарады. Нәтижесін
интербелсенді тақта арқылы
бір-бірін тексереді.
Тест жазылған
таратпа
материалдары,
Интербелсенді
тақта,
смайликтер
Бағалау
Рефлексия «Блоб ағашы»
-Оқушылар бүгінгі
сабағымызға рефлексияны
Блоб ағашы арқылы
жасаймыз.
Стикерді қалаған жеріне
жапсырады. Өзіне бүгінгі
сабақ бойынша баға береді
Стикер, «Блоб
ағашы»
Үйге тапсырма
№558, №560
Тест жинақтарынан
қосымша оқулықтардан 5
есеп шығарып келу
Бағалау. Тест тапсырмасы
бойынша бағалаймын.