|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сен өз құқығыңды білісің бе? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жасөспірімдер арасында құқықтық сауаттылықты арттыру – ата заңымызға деген сүйіспеншілігін оятып, парасатты және әділетті тұлғаны қалыптастыру!
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және Жауапкершілік Әр адам өз құқығын білуге тиіс. Тәртіпті бұзған адам заңды жауапкершілікке тартылмайды, бірақ көпшіліктің назарына ілігіп, айналасына келеңсіз пікір туғызады |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин)
|
Оқушылармен амандасады. Миға шабуыл. Құқық сөзін қалай түсінесіндер? Жауапкершілік дегеніміз не?
Мұғалім:
Құқық дегеніміз — мемлекет арқылы қамтамасыз етілетін, әділеттілік туралы адамдардың көзқарастарынан көрініс табатын, жалпыға бірдей міндетті нормалардың жиынтығы. Құқық қорғау органы – адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ететін, өз құзыретіне сәйкес қылмыстылыққа және өзге де құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттің саясатын іске асыратын, заңдылықты қамтамасыз ету мен қоғамдық тәртіпті қолдау, құқық бұзушылықтарды анықтау, алдын алу, жолын кесу, тергеу, қылмыстық істер бойынша сот шешімдерін атқару жөнінде арнаулы өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган. Оқушылар бұл терминдерде үлкен мән бар.Барлық адам өз құқықтарын білу керек және қорғау керек. Оқушыларға заң туралы пікрлері сұралады.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
2.. Қазақтардың моральдік кодексін олардың мақал-мәтелдері мен аңыз-әпсаналарынан іздеңіз. 3. Заң – мемлекеттің тоғыз қабат, тор көзді сауыты. 4. Адамдардың заңы: жақсылық құру және ұрыс дау дамайдан аулақ болу .т.с.с.
|
Слайд
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ. «ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАЛАЙ ҚОҢЫРАУ ШАЛУҒА БОЛАДЫ?» Мақсаты: оқушыларға жедел қызметтерге дұрыс қоңырау шалуды, жедел әрекет ету үшін қажетті ақпаратты беруді үйрету. Міндеттері:
Ұйымдастырылатын іс-әрекет: Жедел қызметтерге телефон соғудың маңыздылығын түсіндіру. Қоңырау шалудың негізгі элементтерін көрсету:
|
|
слайд
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Мұғалім: Қылмыс жасаған кәмелетке толмағандарға жаза тағайындалуы не оларға тәрбиелік әсері бар мәжбүрлеу шаралары қолданылуы мүмкін. Оларға жаза тағайындаудың да өз ерекшеліктері бар. Біріншіден, оларға жазаның барлық түрі емес, тек кейбіреуі қолданылады. Олар: айыппұл; белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру; қоғамдық жұмыстарға тарту; түзеу жұмыстары; қамау; бас бостандығынан айыру. Екіншіден, бұл жазаларды қолданудың өзі шектеулі сипатта. Мысалы, айыппұл оның дербес табыс немесе өндіріп алуға жарайтын мүлкі болған жағдайда ғана тағайындалады (оннан бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе кәмелетке толмаған адамның жалақысының не өзге табысының екі аптадан алты айға дейінгі кезеңдегі мөлшерінде).
https://youtu.be/xhHHi6b2XEc сілтеме.
|
Бейнежазбадан түсінгендерін айтады. Оқушылар постер қорғайды.
|
|
|
Соңы 5 мин
|
Кері байланыс.
Құқықбұзушылық әрекеттерге қандай бала барады? Бесіктен белі шықпай жатып, теріс қадамға баруына не себеп? |
|
слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заң және бала. сынып сағаты
Заң және бала. сынып сағаты
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сен өз құқығыңды білісің бе? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жасөспірімдер арасында құқықтық сауаттылықты арттыру – ата заңымызға деген сүйіспеншілігін оятып, парасатты және әділетті тұлғаны қалыптастыру!
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және Жауапкершілік Әр адам өз құқығын білуге тиіс. Тәртіпті бұзған адам заңды жауапкершілікке тартылмайды, бірақ көпшіліктің назарына ілігіп, айналасына келеңсіз пікір туғызады |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин)
|
Оқушылармен амандасады. Миға шабуыл. Құқық сөзін қалай түсінесіндер? Жауапкершілік дегеніміз не?
Мұғалім:
Құқық дегеніміз — мемлекет арқылы қамтамасыз етілетін, әділеттілік туралы адамдардың көзқарастарынан көрініс табатын, жалпыға бірдей міндетті нормалардың жиынтығы. Құқық қорғау органы – адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ететін, өз құзыретіне сәйкес қылмыстылыққа және өзге де құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттің саясатын іске асыратын, заңдылықты қамтамасыз ету мен қоғамдық тәртіпті қолдау, құқық бұзушылықтарды анықтау, алдын алу, жолын кесу, тергеу, қылмыстық істер бойынша сот шешімдерін атқару жөнінде арнаулы өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган. Оқушылар бұл терминдерде үлкен мән бар.Барлық адам өз құқықтарын білу керек және қорғау керек. Оқушыларға заң туралы пікрлері сұралады.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
2.. Қазақтардың моральдік кодексін олардың мақал-мәтелдері мен аңыз-әпсаналарынан іздеңіз. 3. Заң – мемлекеттің тоғыз қабат, тор көзді сауыты. 4. Адамдардың заңы: жақсылық құру және ұрыс дау дамайдан аулақ болу .т.с.с.
|
Слайд
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ. «ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАЛАЙ ҚОҢЫРАУ ШАЛУҒА БОЛАДЫ?» Мақсаты: оқушыларға жедел қызметтерге дұрыс қоңырау шалуды, жедел әрекет ету үшін қажетті ақпаратты беруді үйрету. Міндеттері:
Ұйымдастырылатын іс-әрекет: Жедел қызметтерге телефон соғудың маңыздылығын түсіндіру. Қоңырау шалудың негізгі элементтерін көрсету:
|
|
слайд
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Мұғалім: Қылмыс жасаған кәмелетке толмағандарға жаза тағайындалуы не оларға тәрбиелік әсері бар мәжбүрлеу шаралары қолданылуы мүмкін. Оларға жаза тағайындаудың да өз ерекшеліктері бар. Біріншіден, оларға жазаның барлық түрі емес, тек кейбіреуі қолданылады. Олар: айыппұл; белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру; қоғамдық жұмыстарға тарту; түзеу жұмыстары; қамау; бас бостандығынан айыру. Екіншіден, бұл жазаларды қолданудың өзі шектеулі сипатта. Мысалы, айыппұл оның дербес табыс немесе өндіріп алуға жарайтын мүлкі болған жағдайда ғана тағайындалады (оннан бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе кәмелетке толмаған адамның жалақысының не өзге табысының екі аптадан алты айға дейінгі кезеңдегі мөлшерінде).
https://youtu.be/xhHHi6b2XEc сілтеме.
|
Бейнежазбадан түсінгендерін айтады. Оқушылар постер қорғайды.
|
|
|
Соңы 5 мин
|
Кері байланыс.
Құқықбұзушылық әрекеттерге қандай бала барады? Бесіктен белі шықпай жатып, теріс қадамға баруына не себеп? |
|
слайд |
шағым қалдыра аласыз


















