|
Сабақтың тақырыбы: |
«Заң және Тәртіп» құндылығы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Мұздағы қауіпсіздік» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбілқасым Ерболат |
|
Күні: |
19.01.2025ж |
|
Сыныбы: 6ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Оқушылардың құқықтық білімдерін те отырып, жауапкершілікті арттыру, алдын қоя білуге баулу. 2. Оқушылардың ойлау, тыңдау, сөйлеу м дамыту, сөздік қорларын молайту. 3. Конституцияны, құқықтық нормативті актілерді орындай, құрметтей білуге үйр адамгершілікке, елжандылыққа, құқықты сауаттылыққа тәрбиелеу |
|
Құндылыққа баулу |
Заң және тәртіп Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну |
|
Апта дәйексөзі: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді 3. Оқушыларды топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
|
|
|||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Осы заңдардың маңыздылығы қысқаша түсіндіріледі, суреттер көрсетіледі.)
|
Оқушылармен талқылау:
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
Жалпы құқықтық сауаттылыққа арналған сұрақтар ❓
Сұрақ: Заң дегеніміз не? Ол не үшін
қажет? ❓
Сұрақ: Қазақстан Республикасының басты заңы қалай
аталады? ❓
Сұрақ: ҚР
Конституциясы қашан қабылданды? ❓
Сұрақ: Балалардың құқықтары қандай құжатпен
қорғалады? ❓
Сұрақ: Заң
мен тәртіптің арасындағы байланыс қандай? ❓
Сұрақ: Егер адамдар заңды бұзса, қандай салдары болуы
мүмкін? ❓
Сұрақ: Қазақстанда 18 жасқа толмаған балалар қандай
құқықтарға ие? ❓
Сұрақ: ҚР-да қандай мемлекеттік органдар құқықтық
тәртіпті қадағалайды? Ситуациялық сұрақтар (жағдаяттар бойынша талқылау)❓
Сұрақ: Егер көшеде таныс емес
адам сізден жеке мәліметтеріңізді сұраса, не істеу керек? ❓
Сұрақ: Досың дүкеннен ұрлық
жасауды ұсынды. Сен не істейсің? ❓
Сұрақ: Біреу интернетте сен
туралы жалған ақпарат таратты. Не істеуге болады? ❓
Сұрақ: Мектепте бір оқушы екінші
оқушыны мазақтап, ренжітті. Бұл қандай құқықбұзушылыққа жатады? ❓
Сұрақ: Егер көршің табиғатты
ластап, қоқысты кез келген жерге тастаса, не істеу керек? ❓
Сұрақ: Егер көлік жүргізушісі
жылдамдықты асырып, жол ережесін бұзса, қандай жаза қолданылуы
мүмкін? ❓
Сұрақ: Ата-анаң сенің пікіріңді
тыңдамаса, бұл қандай құқыққа қайшы келеді ме?
|
Топтық жұмыс:
|
слайд |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Өмір қауіпсіздігі. 10 мин Ұғымдарды түсіндіру: Мұздан сақ болыңыз! • Оқушыларға мұз үстінде болу қауіптілігі туралы түсіндіру. • Осы тақырып бойынша иллюстрацияларды көрсету. • Нені есте сақтау керек? • Оқушыларға коньки тебуде ересек адаммен еріп жүруі керек екенінтүсіндіру. • Жазатайым оқиғаларға қарапайым мысалдар келтіріңіз. Мұзда өзін ұстау ережелерін түсіндіру. • Ненің рұқсат етілгенін, ненің болмайтынын түсіндіріңіз. • Дұрыс және дұрыс емес мінез-құлықтың иллюстрацияларын көрсетіңіз. 3. Қорытынды (2 минут). Ережелерді қайталау Осы тақырыпты талқылау ұнады ма? Бұл туралы ата-анаңызға айтасыз ба? «Мұздағы қауіпсіз мінез-құлық» бойынша кеңестері бар парақшаны тарату Мұз үстінде қауіпсіздік ережелері:
|
Егер адам мұз астына түсіп кетсе, не істеу керек? Төтенше жағдайларда кімге хабарласу керек? (112 нөмірін жаттау) |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
заң және тәртіп құндылығы
заң және тәртіп құндылығы
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Заң және Тәртіп» құндылығы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Мұздағы қауіпсіздік» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбілқасым Ерболат |
|
Күні: |
19.01.2025ж |
|
Сыныбы: 6ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Оқушылардың құқықтық білімдерін те отырып, жауапкершілікті арттыру, алдын қоя білуге баулу. 2. Оқушылардың ойлау, тыңдау, сөйлеу м дамыту, сөздік қорларын молайту. 3. Конституцияны, құқықтық нормативті актілерді орындай, құрметтей білуге үйр адамгершілікке, елжандылыққа, құқықты сауаттылыққа тәрбиелеу |
|
Құндылыққа баулу |
Заң және тәртіп Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну |
|
Апта дәйексөзі: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді 3. Оқушыларды топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады.
|
|
|||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Осы заңдардың маңыздылығы қысқаша түсіндіріледі, суреттер көрсетіледі.)
|
Оқушылармен талқылау:
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы . |
Жалпы құқықтық сауаттылыққа арналған сұрақтар ❓
Сұрақ: Заң дегеніміз не? Ол не үшін
қажет? ❓
Сұрақ: Қазақстан Республикасының басты заңы қалай
аталады? ❓
Сұрақ: ҚР
Конституциясы қашан қабылданды? ❓
Сұрақ: Балалардың құқықтары қандай құжатпен
қорғалады? ❓
Сұрақ: Заң
мен тәртіптің арасындағы байланыс қандай? ❓
Сұрақ: Егер адамдар заңды бұзса, қандай салдары болуы
мүмкін? ❓
Сұрақ: Қазақстанда 18 жасқа толмаған балалар қандай
құқықтарға ие? ❓
Сұрақ: ҚР-да қандай мемлекеттік органдар құқықтық
тәртіпті қадағалайды? Ситуациялық сұрақтар (жағдаяттар бойынша талқылау)❓
Сұрақ: Егер көшеде таныс емес
адам сізден жеке мәліметтеріңізді сұраса, не істеу керек? ❓
Сұрақ: Досың дүкеннен ұрлық
жасауды ұсынды. Сен не істейсің? ❓
Сұрақ: Біреу интернетте сен
туралы жалған ақпарат таратты. Не істеуге болады? ❓
Сұрақ: Мектепте бір оқушы екінші
оқушыны мазақтап, ренжітті. Бұл қандай құқықбұзушылыққа жатады? ❓
Сұрақ: Егер көршің табиғатты
ластап, қоқысты кез келген жерге тастаса, не істеу керек? ❓
Сұрақ: Егер көлік жүргізушісі
жылдамдықты асырып, жол ережесін бұзса, қандай жаза қолданылуы
мүмкін? ❓
Сұрақ: Ата-анаң сенің пікіріңді
тыңдамаса, бұл қандай құқыққа қайшы келеді ме?
|
Топтық жұмыс:
|
слайд |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Өмір қауіпсіздігі. 10 мин Ұғымдарды түсіндіру: Мұздан сақ болыңыз! • Оқушыларға мұз үстінде болу қауіптілігі туралы түсіндіру. • Осы тақырып бойынша иллюстрацияларды көрсету. • Нені есте сақтау керек? • Оқушыларға коньки тебуде ересек адаммен еріп жүруі керек екенінтүсіндіру. • Жазатайым оқиғаларға қарапайым мысалдар келтіріңіз. Мұзда өзін ұстау ережелерін түсіндіру. • Ненің рұқсат етілгенін, ненің болмайтынын түсіндіріңіз. • Дұрыс және дұрыс емес мінез-құлықтың иллюстрацияларын көрсетіңіз. 3. Қорытынды (2 минут). Ережелерді қайталау Осы тақырыпты талқылау ұнады ма? Бұл туралы ата-анаңызға айтасыз ба? «Мұздағы қауіпсіз мінез-құлық» бойынша кеңестері бар парақшаны тарату Мұз үстінде қауіпсіздік ережелері:
|
Егер адам мұз астына түсіп кетсе, не істеу керек? Төтенше жағдайларда кімге хабарласу керек? (112 нөмірін жаттау) |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














