|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
|
Сынып:8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Заң және тәртіп құндылығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың құқықтық білімдерін тексере отырып, жауапкершілікті арттыру, алдына мақсат қоя білуге баулу, бәсекеге қабілетті, ұжымшыл, зерделі тұлға тәрбиелеу |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың құқықтық білімдерін тексере отырып, жауапкершілік артады |
|
|
Құндылық |
заң және тәртіп |
|
|
Құзіреттілік |
азаматтық борыш және парасаттылық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділ заң –аспан тірегі |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Интернет желісі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Сәлемдесу. І. Шаттық шеңбері: (Мұғалім балаларды шаттық шеңберіне шақырады) Сабақтың тақырыбы және мақсатымен
таныстыру. Балалар! Күнделікті өмірімізде біз өзіміздің құқығымызды,
міндетімізді және жауапкершілігімізді қалай жүзеге асырамыз, міне
осы және де басқа сұрақтарға бүгінгі сабақта жауап беріп
көреміз Декларация- Мемлекеттік саясат пен құқықтық, халықаралық қарым-қатынастардың неsгізгі принциптерін салтанатты түрде жариялайтын құжат Міндет – адамдар бұлжытпай орындауға тиісті тәртіп пен қарым-қатынасқа қойылатын талап Конституция - ( латынның лат. constitutio — яғни «құрылым» сөзінен шыққан) — Мемлекеттің негізгі заңы, елдегі барлық басқа заңдарға қатысты жоғары заңды күшке ие заң немесе заңдар тобы. Мораль- адамның іс-әрекетін қайырымдылық пен зұлымдық, әділдік пен әділетсіздік реттеп отыратын нормалар мен принциптер жүйесі Құқық- мемлекет тарапынан заңдастырылған мемлекет тарапынан заңдастырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесі. |
Оқушылар салемдеседі. Тақтаға мұғалімнің қойған сұарғына жауаптарын жазады.
|
|
Сабақтың ортасы (23 мин |
Сайыс кезеңдерімен таныстыру 1.«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу) 2. «Адасқан әріптерді орналастыр» (термин сөздер) 3. Капитандар сайысы 1.«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу) 1. Заңның құрығы ... (бәрінен
ұзын) 5. Сын түзілмей, (мін түзілмейді)
5. Бабасы еккенді,( баласы орады.)
2.Қолыңмен істегенді ... (мойныңмен көтер) 3.Тек жүрсең ... (тоқ жүресің) 4.Заңды сыйлаған ... (еркін жүреді) 5. Үлкен бастар, (кіші қостар.) 3. Капитандар сайысы 1. Қазақстан республикасын кім басқарады? (Президент) 2. Адам құқығын қорғайтын заңдарды кім шығарады? (Парламент) 3. Конституцияда бекітілген заңға қайшы әрекет ету дегеніміз не? (Заң бұзушылық) 4.ҚР мемлекеттік рәміздерін ата! (Ту, елтаңба, әнұран) 5. Конституция сөзінің аудармасы қалай?(латынша, «құрылым» «өкілім») |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, қажетті ақпартты жазып алады. Оқушылар топта берілген тапсырманы топта талқылайды, ортаға шығып қорғайды. 2. «Адасқан әріптерді
орналастыр» (термин
сөздер) |
|
Сабақтың соңы (12 мин) |
Сабақта талқыланған негізгі ойларды қорытындылаңыз. Оқушыларды осы құндылықтарды күнделікті өмірде қалай қолдануға болатыны туралы ойлануға шақырыңыз. |
|
|
№ 8 САБАҚ. «АТА-АНАМЕН ЖӘНЕ СЕНІМДІ ЕРЕСЕКТЕРМЕН ҚАУІПСІЗДІК МӘСЕЛЕЛЕРІНҚАЛАЙ АШЫҚ ТАЛҚЫЛАУҒАБОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: ата-аналармен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін ашық талқылауға үйрету. Балаларды ата-аналарына сенуге үйрету. Негізгі міндеттер: 1. Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың маңыздылығын қарастырыңыз. 2. Қауіпсіздік тақырыбындағы әңгімені қалай бастау керектігін түсіндіріңіз. 3. Балаларды ересектерге сенуге және олармен өз тәжірибелерімен бөлісуге үйрету. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) 2. Негізгі бөлім (6 минут) Ата-анамен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады. ✓ Сенім шеңберіндегі бірінші орынды бала өзі алады. Мұнда біз ең алдымен өзімізге, өз сезімдерімізге, ойларымызға және тұжырымдарымызға сенетінімізді хабарлау маңызды. ✓ Баланың жақын шеңберінде екінші орында ата-анасы болады. ✓ Жақын туыстары әдетте сенім шеңберінде үшінші орында. ✓ Баланы білетін адамдар: көршілер, ата-аналардың әріптестері, медицина қызметкерлері, полиция қызметкерлері. Жеке ойлар мен сезімдермен бөлісуге тыйым салынады, тек ата-аналардың қатысуымен байланысады. ✓ Бесінші шеңбердегі адамдарға тек дәрігерлер ата-анасының қатысуымен қол тигізе алады. ✓ Басқалармен сөйлесуге тыйым салынады. 3. Қорытынды (2 минут)- Сабақты қорытындылау. - Сабақты қорытындылау. - Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың негізгі ережелерін қайталау. «Смортфон» әдісі
|
Пікір алмасады. Жауаптарын тақтаға жазады. |
Тексерілді
Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________А.Нуржанова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Заң және тәртіп құндылығы»
«Заң және тәртіп құндылығы»
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
|
Сынып:8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Заң және тәртіп құндылығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың құқықтық білімдерін тексере отырып, жауапкершілікті арттыру, алдына мақсат қоя білуге баулу, бәсекеге қабілетті, ұжымшыл, зерделі тұлға тәрбиелеу |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылардың құқықтық білімдерін тексере отырып, жауапкершілік артады |
|
|
Құндылық |
заң және тәртіп |
|
|
Құзіреттілік |
азаматтық борыш және парасаттылық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Әділ заң –аспан тірегі |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
Интернет желісі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Сәлемдесу. І. Шаттық шеңбері: (Мұғалім балаларды шаттық шеңберіне шақырады) Сабақтың тақырыбы және мақсатымен
таныстыру. Балалар! Күнделікті өмірімізде біз өзіміздің құқығымызды,
міндетімізді және жауапкершілігімізді қалай жүзеге асырамыз, міне
осы және де басқа сұрақтарға бүгінгі сабақта жауап беріп
көреміз Декларация- Мемлекеттік саясат пен құқықтық, халықаралық қарым-қатынастардың неsгізгі принциптерін салтанатты түрде жариялайтын құжат Міндет – адамдар бұлжытпай орындауға тиісті тәртіп пен қарым-қатынасқа қойылатын талап Конституция - ( латынның лат. constitutio — яғни «құрылым» сөзінен шыққан) — Мемлекеттің негізгі заңы, елдегі барлық басқа заңдарға қатысты жоғары заңды күшке ие заң немесе заңдар тобы. Мораль- адамның іс-әрекетін қайырымдылық пен зұлымдық, әділдік пен әділетсіздік реттеп отыратын нормалар мен принциптер жүйесі Құқық- мемлекет тарапынан заңдастырылған мемлекет тарапынан заңдастырылған және қорғалатын, жалпыға бірдей міндетті нормалар жүйесі. |
Оқушылар салемдеседі. Тақтаға мұғалімнің қойған сұарғына жауаптарын жазады.
|
|
Сабақтың ортасы (23 мин |
Сайыс кезеңдерімен таныстыру 1.«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу) 2. «Адасқан әріптерді орналастыр» (термин сөздер) 3. Капитандар сайысы 1.«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу) 1. Заңның құрығы ... (бәрінен
ұзын) 5. Сын түзілмей, (мін түзілмейді)
5. Бабасы еккенді,( баласы орады.)
2.Қолыңмен істегенді ... (мойныңмен көтер) 3.Тек жүрсең ... (тоқ жүресің) 4.Заңды сыйлаған ... (еркін жүреді) 5. Үлкен бастар, (кіші қостар.) 3. Капитандар сайысы 1. Қазақстан республикасын кім басқарады? (Президент) 2. Адам құқығын қорғайтын заңдарды кім шығарады? (Парламент) 3. Конституцияда бекітілген заңға қайшы әрекет ету дегеніміз не? (Заң бұзушылық) 4.ҚР мемлекеттік рәміздерін ата! (Ту, елтаңба, әнұран) 5. Конституция сөзінің аудармасы қалай?(латынша, «құрылым» «өкілім») |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, қажетті ақпартты жазып алады. Оқушылар топта берілген тапсырманы топта талқылайды, ортаға шығып қорғайды. 2. «Адасқан әріптерді
орналастыр» (термин
сөздер) |
|
Сабақтың соңы (12 мин) |
Сабақта талқыланған негізгі ойларды қорытындылаңыз. Оқушыларды осы құндылықтарды күнделікті өмірде қалай қолдануға болатыны туралы ойлануға шақырыңыз. |
|
|
№ 8 САБАҚ. «АТА-АНАМЕН ЖӘНЕ СЕНІМДІ ЕРЕСЕКТЕРМЕН ҚАУІПСІЗДІК МӘСЕЛЕЛЕРІНҚАЛАЙ АШЫҚ ТАЛҚЫЛАУҒАБОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: ата-аналармен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін ашық талқылауға үйрету. Балаларды ата-аналарына сенуге үйрету. Негізгі міндеттер: 1. Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың маңыздылығын қарастырыңыз. 2. Қауіпсіздік тақырыбындағы әңгімені қалай бастау керектігін түсіндіріңіз. 3. Балаларды ересектерге сенуге және олармен өз тәжірибелерімен бөлісуге үйрету. Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минут) 2. Негізгі бөлім (6 минут) Ата-анамен және сенімді ересектермен қауіпсіздік мәселелерін қалай ашық талқылауға болады. ✓ Сенім шеңберіндегі бірінші орынды бала өзі алады. Мұнда біз ең алдымен өзімізге, өз сезімдерімізге, ойларымызға және тұжырымдарымызға сенетінімізді хабарлау маңызды. ✓ Баланың жақын шеңберінде екінші орында ата-анасы болады. ✓ Жақын туыстары әдетте сенім шеңберінде үшінші орында. ✓ Баланы білетін адамдар: көршілер, ата-аналардың әріптестері, медицина қызметкерлері, полиция қызметкерлері. Жеке ойлар мен сезімдермен бөлісуге тыйым салынады, тек ата-аналардың қатысуымен байланысады. ✓ Бесінші шеңбердегі адамдарға тек дәрігерлер ата-анасының қатысуымен қол тигізе алады. ✓ Басқалармен сөйлесуге тыйым салынады. 3. Қорытынды (2 минут)- Сабақты қорытындылау. - Сабақты қорытындылау. - Қауіпсіздік мәселелері бойынша ата-аналармен және ересектермен қарымқатынастың негізгі ережелерін қайталау. «Смортфон» әдісі
|
Пікір алмасады. Жауаптарын тақтаға жазады. |
Тексерілді
Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________А.Нуржанова
шағым қалдыра аласыз














