Қазақ тілі
4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есім.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі:
Сөйлем, сөз таптары туралы білімдерін, ұғымдарын қайталау, бекіту.
-
Дамытушылығы:
Танымдық тапсырмалар, сұрақтар арқылы оқушылардың дүниетанымын, шығармашылық қабілеттерін байқау, дамыту. Сауатты жазу дағдыларын байланыстыра отырып сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
-
Тәрбиелік мәні:
Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Типі: Саяхат сағат
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: Ы.Жақаевтың суреті, интерактивті көрнекілік.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың құралдарын алғызып, назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық даярлық.
Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Балалығым, бақытым қазақ тілім.
ІІ Жаңа сабақ
«Білім еліне» саяхатқа шығамыз.
Тоқтайтын аялдамалар:
«Мектеп»
аялдамасы
«Білгірлер»
аялдамасы
«Тапқырлар» аялдамасы
«
Білім еліне» саяхат «Жүйріктер» аялдамасы
«Ойшылдар» аялдамасы
«Мектеп» аялдамасы
Сөзжұмбақ
Білімнің дәнін тереді,
Балаға білім береді (ұстаз)
Сағат сайын қағылды,
Тек мектептен табылды. (қоңырау)
Білімнің мол сыйы, асы,
Балғындардың ұясы. (мектеп)
Мысал келтіру.
«Белгілер» аялдамасы.
Зат
![]()
Аты
Кім? Не? Сыны Саны
Қимылы
Кімдер? Нелер? Қандай? Қай? Неше?Не істеді?
Қанша? Неғылды? Нешінші? Қайтті?
Сөз
таптары
Зат есім Сын есім Сан есім Етістік
З
ат
есім
![]()
Кім? Кімдер? Не? Нелер?\
«Тапқырлар» аялдамасы
Оқулықпен жұмыс
1-ж Мақалдарды жатқа жазу
Ашу –дұшпан, ақыл- дос,
Ақылыңа ақыл қос
Саусағы ұзын биші болар,
Құлағы ұзын күйші болар.
(мақсаты орындалады)
2- жаттығу. Мәтінді оқып, жалқы есімдерді теріп жаз.
(жалқы есім,жалпы есім туралы еске түсіру)
4. «Жүйріктер» аялдамасы.
3 –жаттығу. Екпінділер деген сөздің әріптерін пайдаланып, бірнеше зат есім жазу.
4-жаттығу. Мал деген сөздің басқы әріпі, қол деген сөздің соңғы әріпін өзгерте отырып, бірнеше зат есім жасап жазу.
5-жаттығу. Кішірейту, еркелету мағынасында қолданғанда, төмендегі сөздерге қандай жұрнақтар жалғанады?
Құлын, қалқа, тұлым, төбе, бота.
«Жүйріктер» аялдамасы
-
Тест.
1. Қазақ тілінде неше әріп бар?
А) 42 Ә)36 Б) 40
2. Дыбыстар нешеге бөлінеді? Қандай?
А) 4 Ә)3 Б)2
3. Сөйлем неден тұрады?
А) Дыбыстан Ә) сөзден Б) әріптен
4. Жалқы есім
А) жер-су аттары Ә) адамның аты-жөні Б) жер-су аттары, адамның аты-жөні
5. Туынды зат есім қалай жасалады?
А) жалғау арқылы Ә) жұрнақ арқылы Б) түбір сөз
5. « Ойшылдар» аялдамасы
«Ойлан, тап» ойыны
Жасырын тұрған затты табу
|
1 |
2 |
3 |
|
1 |
2 |
|
3 |
|
1 |
2 |
3 |
|
2 |
1 |
|
3 |
|
1 |
2 |
3 |
ІІІ. Сабақты қорыту, бағалау.
Сыныбымызға ораламыз, оқушыларды бағалаймын.
ІҮ. Үйге тапсырма.
6-жаттығу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
зат есім 4 сынып
зат есім 4 сынып
Қазақ тілі
4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есім.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі:
Сөйлем, сөз таптары туралы білімдерін, ұғымдарын қайталау, бекіту.
-
Дамытушылығы:
Танымдық тапсырмалар, сұрақтар арқылы оқушылардың дүниетанымын, шығармашылық қабілеттерін байқау, дамыту. Сауатты жазу дағдыларын байланыстыра отырып сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
-
Тәрбиелік мәні:
Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Типі: Саяхат сағат
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: Ы.Жақаевтың суреті, интерактивті көрнекілік.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың құралдарын алғызып, назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық даярлық.
Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Балалығым, бақытым қазақ тілім.
ІІ Жаңа сабақ
«Білім еліне» саяхатқа шығамыз.
Тоқтайтын аялдамалар:
«Мектеп»
аялдамасы
«Білгірлер»
аялдамасы
«Тапқырлар» аялдамасы
«
Білім еліне» саяхат «Жүйріктер» аялдамасы
«Ойшылдар» аялдамасы
«Мектеп» аялдамасы
Сөзжұмбақ
Білімнің дәнін тереді,
Балаға білім береді (ұстаз)
Сағат сайын қағылды,
Тек мектептен табылды. (қоңырау)
Білімнің мол сыйы, асы,
Балғындардың ұясы. (мектеп)
Мысал келтіру.
«Белгілер» аялдамасы.
Зат
![]()
Аты
Кім? Не? Сыны Саны
Қимылы
Кімдер? Нелер? Қандай? Қай? Неше?Не істеді?
Қанша? Неғылды? Нешінші? Қайтті?
Сөз
таптары
Зат есім Сын есім Сан есім Етістік
З
ат
есім
![]()
Кім? Кімдер? Не? Нелер?\
«Тапқырлар» аялдамасы
Оқулықпен жұмыс
1-ж Мақалдарды жатқа жазу
Ашу –дұшпан, ақыл- дос,
Ақылыңа ақыл қос
Саусағы ұзын биші болар,
Құлағы ұзын күйші болар.
(мақсаты орындалады)
2- жаттығу. Мәтінді оқып, жалқы есімдерді теріп жаз.
(жалқы есім,жалпы есім туралы еске түсіру)
4. «Жүйріктер» аялдамасы.
3 –жаттығу. Екпінділер деген сөздің әріптерін пайдаланып, бірнеше зат есім жазу.
4-жаттығу. Мал деген сөздің басқы әріпі, қол деген сөздің соңғы әріпін өзгерте отырып, бірнеше зат есім жасап жазу.
5-жаттығу. Кішірейту, еркелету мағынасында қолданғанда, төмендегі сөздерге қандай жұрнақтар жалғанады?
Құлын, қалқа, тұлым, төбе, бота.
«Жүйріктер» аялдамасы
-
Тест.
1. Қазақ тілінде неше әріп бар?
А) 42 Ә)36 Б) 40
2. Дыбыстар нешеге бөлінеді? Қандай?
А) 4 Ә)3 Б)2
3. Сөйлем неден тұрады?
А) Дыбыстан Ә) сөзден Б) әріптен
4. Жалқы есім
А) жер-су аттары Ә) адамның аты-жөні Б) жер-су аттары, адамның аты-жөні
5. Туынды зат есім қалай жасалады?
А) жалғау арқылы Ә) жұрнақ арқылы Б) түбір сөз
5. « Ойшылдар» аялдамасы
«Ойлан, тап» ойыны
Жасырын тұрған затты табу
|
1 |
2 |
3 |
|
1 |
2 |
|
3 |
|
1 |
2 |
3 |
|
2 |
1 |
|
3 |
|
1 |
2 |
3 |
ІІІ. Сабақты қорыту, бағалау.
Сыныбымызға ораламыз, оқушыларды бағалаймын.
ІҮ. Үйге тапсырма.
6-жаттығу.
шағым қалдыра аласыз













