Сабақтың тақырыбы: Зат
есім
|
Уақыты:
|
Мұғалім:
|
Топ:
|
Қатысқан оқушылар саны: 2
оқушы
|
Қатыспаған оқушылар саны: -
|
Сабақтың негізделген
мақсаттары:
|
Зат
есім не екенін білу, оның қандай сұрақтарға жауап беретінін
түсіну
|
Күтілетін
нәтиже. 1-денгей
(білу, түсіну)
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай
алады:
Зат есімге мысал келтіреді, сөйлемнен тауып, астын сызады, көпше
түрін біледі
|
2-денгей (қолдану,
талдау)
|
Оқушылардың көбісі мынаны орындай
алады:
Семантикалық картамен жұмыс жасайды, зат есімді басқа сөз
таптарынан ажыратады
|
3-денгей (жинақтау,
бағалау)
|
Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай
алады: Зат есімдер сөйлемнің қандай
мүшесі болып тұрғанын анықтайды.
|
Тілдік мақсат:
|
Сөздердің дұрыс
айтылуы.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, ақ қағаз, маркер, бағдаршам, «»,
стикер, бағалау жапсырмалары, семантикалық карта, кір жуғыш,
қыстырғыш, жіп, киім-кешектер, топ аттары
.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Бейнелеу, дүниетану, әдебиеттік оқу, еңбекке
баулу
|
Алдыңғы оқу
|
Зат
есім
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сабақ барысы және
жоспарланған уақыт
|
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын
әдістер
|
Бағалау критерийлері және жұмыс
түрлері
|
ҰЙЫМДАСТЫРУ
КЕЗЕҢІ
3 минут
|
Сәлемдесу
Журнал толтыру, балаларды
түгелдеу.
Шаттық шеңберін құру. Сыныптың психологиялық
ахуалын қалыптастыру:
Қол алысып, қане, біз.
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
Топқа
бірігу: таратпалы кеспемен
1-топ: Зат есім
2-топ: Сан есім
3-топ: Сын есім
4-топ: Етістік
Бағалауды
түсіндіру «Бағдаршам» әдісі
|
|
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ (5
минут)
1-деңгей (білу түсіну):
|
Өтілген тарауды
қайталау
5-жаттығу. 29-бет
Сауытты жазу
|
Дұрыс жауаптарға 1 балл
қойылады.
|
2-деңгей (қолдану
талдау):
|
Зат есімдердің астын
сызу
|
Дұрыс жауаптарға 2 балл
қойылады
|
3-деңгей (жинақтау,
бағалау):
|
Зат
есімдер сөйлемнің қандай мүшесі болып тұр?
Сызықшаның қойылу себебін
түсіндір
|
Дұрыс жауаптарға 3 балл
қойылады.
|
ЖАҢА САБАҚ
15 минут
1-деңгей (білу,
түсіну) (білу түсіну):
|
«Көпір» тапсырма
«Кір жуу»
стратегиясы
1. Оқушы, алма, кітап сөздерінің көпше түрін айт.
2. Не? деген сұраққа жауап беретін сөздерді айт.
3. Кім? деген сұраққа жауап беретін сөздерді айт.
4. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой.
... мөңірейді. ... кісінейді.
5. Мақалдың жалғасын тап: ... – білім бұлағы.
6. Зат есім деген не?
7. Зат есімнің сұрақтарын ата.
8. Зат есімнің көпше түрінің сұрақтарын
ата.
|
|
Сергіту сәті 3
минут
|
«Табиғат
құбылыстары»
|
Ой
сергітеді, шаршағандары басылады
|
Сабақты бекіту 15
минут
1-деңгей (білу, түсіну)
|
Семантикалық картамен
жұмыс:
Сәйкесін тауып, белгі
қою
Сөз
таптары
|
Зат
есім
|
Сын
есім
|
Сан
есім
|
Етістік
|
алма
|
|
|
|
|
барды
|
|
|
|
|
жеті
|
|
|
|
|
қызыл
|
|
|
|
|
оқушы
|
|
|
|
|
оқыды
|
|
|
|
|
қоңыр
|
|
|
|
|
он
|
|
|
|
|
|
Жұптық жұмыс. Дұрыс жауаптарға 1 балл
қойылады.
|
2-деңгей (қолдану, талдау)
|
Оқылықпен жұмыс.
Зат есім
тобына: 1- жаттығу. Өлеңді жатқа жазу. Зат есімнің
жекеше түрінің астын бір сызықпен, көпше түрін екі сызықпен
сыз.
Сын есім
тобына: 2- жаттығу
Кім? Кімдер? Не? Нелер? сұрағына жауап
жаз
Сан есім
тобына: 3-жаттығу. Пайдалы қазбаларды және жеміс
аттарын теріп жаз.
Етістік
тобына:
4-жаттығу. Баланың жауабынан зат есімдерді тап. Ол
сөздерге сұрақ қой.
|
Дұрыс жауаптарға 2 балл
қойылады
|
3-деңгей (шығармашылыққа, ғылыми
зерттеушілікке бағытталған
тапсырмалар)
|
Әр топ өз тобын постер арқылы қорғауды тапсырады.
Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған
тапсырмалармен қортындылайды.
|
Дұрыс жауаптарға 3 балл
қойылады
|
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5 минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
5-жаттығу (32-бет). Сөздерді оқу. Сөздерді топқа
бөліп жазу.
|
Тапасырманы орындағанға «3» баға
қойылады.
|
2-деңгей (қолдану,
талдау):
|
Осы сөздер тобының қайсысы көзге көрінеді,
қайсысы көрінбейді?
|
Тапасырманы орындағанға «4» баға
қойылады
|
3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке
бағытталған тапсырмалар)
|
Сөздер қай сөз табына жатады? Оны сен қалай
анықтадың?
|
Тапасырманы орындағанға «5» баға
қойылады
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау
|
Бағалау парақшасын
толтырады.
|
Кері байланыс
|
«Көңіл күй»
|
Стикерлерді жабыстырады
|