|
Бөлім: |
10.1 D Стехиометрия |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каптагаева Камшат Шаймуратовна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат мөлшері. Стехиометриялық заңдар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.3 химия ғылымындағы зат мөлшері ұғымын түсіну; масса, мольдік масса және зат мөлшері арасындағы байланысты білу 10.1.1.4 Авогадро заңын түсіну; көлемдік қатынастар заңы туралы білімімізді тереңдету |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу Стехиометриялық заңдар туралы білімдерін жетілдіру |
|
|
Бағалау критерийі: |
Зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептейді. Стехиометриялық заңдар туралы білімдерін толықтырады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2 минут 5 минут 2 минут |
Сынып оқушыларымен сәлемдесу, кезекші мәлімдемесін тыңдау. Мұғалім сыныпты Random Group Generator (classtools.net) сайтының көмегімен сыныпты 2 топқа біріктіреді. |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Кезекші келмеген оқушылар тізімін хабарлайды. Сынып оқушылары 2 топқа бірігеді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысын «Өткенге саяхат» әдісі бойынша тапсырма береді. |
Тапсырма Оқушыларға күрделі қосылыстардың атауы беріледі, оқушылар қосылыстың формуласын жазады және салыстырмалы молекулалық массасын есептейді. Ортофосфор қышқылы Кальций фосфаты Натрий карбонаты Кальций гидроксиді Алюминий нитраты |
Жалпы 1 ұпай Өзін-өзі бағалау Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Жарайсың!» деп ынаталандырып отырады. |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ой шақыру» Жаңа сабақты анықтау мақсатында формула көрсетеді.
|
Оқушылар формулаға қарайды, формулада қандай мәнді есептелгендігін анықтап, бүгінгі тақырыпты ашады. |
|
Көрнекі сурет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 8 минут 10 минут
|
«Көршіңе түсіндір» әдісі 1-топ: Зат мөлшері 2-топ: Стехиометриялық заңдар |
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Тақырыпты, алдымен, топта талқылайды, сосын келесі топқа түсіндіреді.
|
Дескриптор:
|
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Есептер додасы» Жеке жұмыс Мұғалім саралаудың «Қарқын» тәсілі бойынша барлық сынып оқушыларына бірдей тапсырма беріледі, оқушылар тапсырманы түрлі жылдамдықта орындайды. |
1,2,3-есеп 95 бет
|
Дескриптор:
«Көршіңмен алмас» әдісі бойынша оқушылар бір- бірін тексереді. |
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут
8 минут |
«Кім мықты?» әдісі Топтық жұмыс Оқушыларға химияның стехиометриялық заңдары 3 топқа бөлініп беріледі. Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып, стехиометриялық заңдарды сипаттайтын болады.
|
(а) Берілген реакция теңдеуін теңестіріңіз: N2 (г) + H2 (г) = NH3 (г) (ә) 17,2 моль азотпен реакцияға түсетін сутектің массасын есептеңіз. (б) Жоғарыдағы реакция теңдеуі бойынша келесі газдар қатынасын анықтаңыз. a) N2(г)/H2(г) b) N2(г) /NH3(г) |
Дескриптор:
«Топтық бағалау» Оқушылар әрбір топтың жауабын тыңдап, дескриптор бойынша бағалайды. |
Үлестірме қағазы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан, тап» әдісі Оқулықтан күрделі есеп береді.
Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі бойынша ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларды қолдап отырады. |
Оқушылар үлестірме қағаздарымен жұмыс жасайды.
|
Дескриптор:
«Бірін-бірі бағалау» |
Жұмыс дәптері Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 10.1 D
Стехиометрия Педагогтің
аты-жөні: Каптагаева Камшат
Шаймуратовна Күні:
Сыныбы:
10 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Зат мөлшері. Стехиометриялық
заңдар Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
10.1.1.3 химия
ғылымындағы зат мөлшері ұғымын түсіну; масса, мольдік масса және
зат мөлшері арасындағы байланысты
білу 10.1.1.4 Авогадро заңын
түсіну; көлемдік қатынастар заңы туралы білімімізді
тереңдету
Сабақтың
мақсаты: Зат мөлшері шамасын және
стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер
жүргізу Стехиометриялық заңдар туралы
білімдерін жетілдіру
Бағалау
критерийі: Зат мөлшері шамасын және
стехиометриялық заңдарды қолданып
есептейді. Стехиометриялық заңдар туралы
білімдерін толықтырады.
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Ұйымдастыру
кезеңі 2
минут 5
минут 2
минут Сынып оқушыларымен сәлемдесу,
кезекші мәлімдемесін тыңдау.
Мұғалім
сыныпты Random Group Generator
(classtools.net) сайтының көмегімен сыныпты 2
топқа біріктіреді. Оқушылар мұғаліммен
сәлемдеседі. Кезекші келмеген оқушылар тізімін хабарлайды. Сынып
оқушылары 2 топқа бірігеді.
Үй жұмысын «Өткенге
саяхат» әдісі бойынша тапсырма
береді. Тапсырма
Оқушыларға күрделі
қосылыстардың атауы беріледі, оқушылар қосылыстың формуласын жазады
және салыстырмалы молекулалық массасын
есептейді.
Ортофосфор
қышқылы
Кальций
фосфаты
Натрий
карбонаты
Кальций
гидроксиді Алюминий
нитраты Жалпы 1
ұпай Өзін-өзі
бағалау
Тапсырманы дұрыс
орындаған оқушыларды «Жарайсың!» деп ынаталандырып
отырады.
Жұмыс
дәптері «Ой
шақыру» Жаңа сабақты анықтау
мақсатында формула көрсетеді. Оқушылар формулаға қарайды,
формулада қандай мәнді есептелгендігін анықтап, бүгінгі тақырыпты
ашады.
Көрнекі
сурет
Сабақтың
ортасы Жаңа
сабақ 8
минут 10
минут
«Көршіңе түсіндір»
әдісі
1-топ: Зат
мөлшері 2-топ: Стехиометриялық заңдар Оқушылар оқулықтағы мәтінмен
танысады. Тақырыпты, алдымен, топта талқылайды, сосын келесі топқа
түсіндіреді. Дескриптор: Жаңа сабақты
меңгереді. [1]
10-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері «Есептер
додасы» Жеке
жұмыс Мұғалім саралаудың «Қарқын»
тәсілі бойынша барлық сынып оқушыларына бірдей тапсырма беріледі,
оқушылар тапсырманы түрлі жылдамдықта
орындайды. 1,2,3-есеп 95
бет Кальцийдің бір атомының
массасын анықтаңыз. Күкірт қышқылының
молекуласының массасын анықтаңдар. 1 кг судағы молекулалар санын
анықтаңыз. Дескриптор: Кальцийдің бір атомнының
массасын анықтайды. [1] Күкірт қышқылының молекулалық
массасын есептейді. [1] 1 кг судағы молекулалар санын
есептейді. [1] «Көршіңмен алмас» әдісі
бойынша оқушылар бір- бірін
тексереді. 10-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
7
минут
8
минут «Кім мықты?»
әдісі Топтық
жұмыс Оқушыларға химияның
стехиометриялық заңдары 3 топқа бөлініп беріледі. Оқушылар топ
ішінде ақылдаса отырып, стехиометриялық заңдарды сипаттайтын
болады.
Төмендегі кестені
толтырыңыз: Қосылыс n M m N NaOH H3PO4 (NH4)2SO4
Суретте зат мөлшерінің
массаға, көлемге және бөлшектер санына қатысты жалпы тірек схемасы
бейнеленген. Осы тірек сызбаны қолдана отырып келесі есептеулерді
жүргізіңіз.
(а) Берілген реакция теңдеуін
теңестіріңіз: N2
(г) +
H2
(г) = NH3
(г)
(ә) 17,2 моль азотпен
реакцияға түсетін сутектің массасын
есептеңіз.
(б) Жоғарыдағы реакция теңдеуі
бойынша келесі газдар қатынасын анықтаңыз. a)
N2(г)/H2(г)
b)
N2(г)
/NH3(г)
Дескриптор:
Зат мөлшерін қолдана отырып
есептеулер жүргізеді; [1]
Стехиометриялық заңдарды
қолданып есептеулер жүргізеді; [1]
«Топтық
бағалау»
Оқушылар әрбір
топтың жауабын тыңдап, дескриптор бойынша
бағалайды.
Үлестірме
қағазы Қосылыс n M m N NaOH H3PO4 (NH4)2SO4
«Ойлан,
тап» әдісі
Оқулықтан күрделі
есеп береді.
Саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі бойынша ерекше білім
беруді қажет ететін оқушыларды қолдап
отырады.
Оқушылар үлестірме
қағаздарымен жұмыс жасайды.
Дескриптор:
Көмірқышқыл газының массасын
есептейді. [1]
Ауаның қалыпты жағдайдағы
көлемін және массасын есептейді.
[1]
«Бірін-бірі
бағалау»
Жұмыс
дәптері
Үлестірме
қағаздар
Сабақтың
соңы
Рефлексия
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















