Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Зат мөлшері. Стехиометриялық заңдар. 10 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
Бөлім |
Стехиометрия |
|||
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат мөлшері. Стехиометриялық заңдар. |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.3 зат мөлшері ұғымын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу. |
|||
Бағалау критерийі |
|
|||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
зат мөлшері ұғымын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептер шығарады. |
||||
Көптеген оқушылар: |
||||
зат мөлшерін масса, көлем, молекула сан өрнегі арқылы есептей алады |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Психологиялық ахуал қалыптастыру. 3.Оқушыларды 3 топқа біріктіру: 1 топ «Масса» 2 топ «Молекула» 3 топ «Көлем» 4.Үй тапсырмасын пысықтау. «Стикердегі диалог» әдісі. (1 балл) 1.Өздеріңе белгілі нейтрондардың сипаттамаларын жазыңдар. 2.Неліктен бір элемент бірнеше изотоп түзеді? Мысалдар келтіріңдер. 3.Периодтык кестедегі орны бойынша мына элементтердегі нейтрон санын анықтаңдар: фтор, кремний, аргон. 4.Периодтык кесте көмегімен мынадай элемент атомдарының
протон, нейтрон 5.Мынадай заттардың химиялык формулаларын жазыңдар: а)
азот; ә) азот 6.Мынадай заттардың салыстырмалы молекулалык массаларын
жөне зат 7.Авогадро заңының тұжырымдамасын колданып, Авогадро саны
және кез 8.Гибридтенудің қанша түрі бар? 9.Химиялық байланыстың түрлері 10. Кристалл торлар нешеге бөлінеді? 5.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Оқушылар топқа бітрігеді. 3.Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Бағалау парағы |
А4 парағы Стикер |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақтың тақырыбын айту, мақсатымен таныстыру. Зат мөлшері – зат құрамындағы біртипті құрылымдық бөлшектердің (атомдар, молекулалар, иондар, электрондар және басқа кез келген бөлшектер) санын сипаттайтын физикалық шама. Зат мөлшерінің өлшем бірлігі-моль. Қысқаша тезисті конспект. Зат мөлшерінің өлшемі, ол v («ню») грек әрпімен белгіленеді. Сендер физика курсынан «Авогадро саны» деген түсінікпен таныссыңдар: NA=6,02x1023 Кез келген заттың 1 молінде Авогадро санындай құрылымдық бірлігі бар зат мөлшері M=m/v; v=M/m; m=M*v; v=N/NA; N=v*NA v=V/Vқ;
Жаңа сабақты бекіту мақсатында топтық тапсырмаларды «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар ойланып, бір-бірімен ақылдаса шешімдерін ортада бөлісе отырып орындайды. 1-тапсырма. Зат массасы, зат мөлшері, мольдік масса арасындағы байланысқа есеп. 1-топ
2-топ
3-топ
2-тапсырма. Жеке жұмыс Төмендегі кестені толтырыңыз:
Сергіту сәті. «Қызықты эксперимент» Қауіпсіздік ережесін сақтау. «Жанбайтын қол». Керек құрал жабдықтар: ыдыс жуғыш сұйықтық, шаш қатыратын лак, көлемді шыны ыдыс, сіріңке.
3-тапсырма.
Қорытынды. Тест. Зат мөлшері, мольдік масса және құрылымдық бөлшектер саны арасындағы байланыс. |
Оқушылар берілген тапсырманы топтарымен талқылап, ұсыныстарымен бөлісе отырып орындайды. Оқушылар берілген тапсырманы жеке дәптерлерінде орындайды. Әр топ біргіп эксперимент жасап, анқытамасын айтады. Оқушылар тапсырманы орындайды. |
Дескриптор:
(1 балл) Дескриптор:
(3 балл) Дескриптор: Зат мөлшері, көлем және құрылымдық бөлшектер саны арасындағы байланысты табады. (3 балл) Дескриптор: Зат мөлшері, мольдік масса және құрылымдық бөлшектер саны арасындағы байланысты табады. (3 балл) |
https://www.youtube.com/watch?v=PJVfA_PT76g уақыты 1:56 https://learningapps.org/15125304 |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Мұғалім бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында, оқу мақсатына қайта оралып, күтілетін нәтижелерді көрсету арқылы оқушылардың білім жетістіктерін талқылайды. Бағалау парағын топ басшыларына беріп, қанша балл жинағанын анықтауды ұсынады. |
Топ басшылар өз топтарының нәтижесін бағалау парағына жинаған ұпай сандарын санау арқылы толтырып береді. |
Бағалау парағы |
А4
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |