Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Мектеп: КММ «О.Бөкей атындағы қазақ орта мектебі» Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Жетписова А.Ж Сынып: 5 сынып Қатысқандар: 18 Қатыспағандар: 3 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың жіктелуі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
5.3.2.1 Қоспалардан таза заттарды ажырату. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Қоспалар мен таза заттарды атай біледі. Басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттарға мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар:Күнделікті тұрмыста кездесетін заттардың қасиеттері мен сипатына сүйене отырып, заттарды таза және қоспа затқа ажырата алады . |
|
Бағалау критерийі |
Білу: Таза зат пен қоспаға тән белгілерді біледі. Түсіну: Қоспалар мен таза заттарды жіктейді. Қолдану: Таза заттар мен қоспалардың құрамын ажыратады . |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір- бірімен пікір алмасады,пікірталас,диалогке қатысады. Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға салады, дәлелдейді, зерттеу жұмыстарын жүргізеді.Зерттеу барысында туындаған қиындықтардан шығу жолдарын қарастырады |
|
Құндылықтарға баулу |
Азаматтық жауапкершілік және табиғатқа, оның бөліктеріне құрметпен қарауға, өмір бойы оқып үйренуге баулу. |
|
Пəнаралық байланыс |
Физика – Табиғаттағы заттар оның құрамы мен қасиеттері туралы Химия – Заттардың құрылысы,қоспалар туралы Экология- Табиғаттағы заттарды қорғау туралы |
|
Алдыңғы білім |
Дене және зат ұғымын біледі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Дескриптор:
|
Сөздер жазылған қағаздар,стикерлер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма:1(С) Мәтінмен жұмыс: Оқушылар « Таза зат пен қоспа» тақырыбы бойынша мәтінмен танысады. Дескриптор:
1 топ: «Таза зат»: Тапсырма: №2. Берілген сөздерді мұқият оқып шығып, Таза заттар мен қоспаны ажыратып кестені толтыр, толықтыр(топтық жұмыс):
Бағалау: Бас бармақ әдісі
. |
Оқулық мәтіні, оқулық суреттері, |
|||||||||||||||||||||
|
|
2 топ: «Қоспа» Тапсырма №1. Мәтінді пайдаланып заттардың айырмашылығын анықтап, Венн диаграммасын құрайды. « Таза зат пен қоспа» Таза зат
Қоспа
Бағалау: « Блоб ағашы» (оқушылар мәтін бойынша тақырыпты түсінгендері бойынша адамдарды бояйды (төменгі адам – түсініктері орташа деңгей, жоғары адам – түсініктері жоғары деңгейде)).
Тапсырма.3(Ж)Суретті пайдаланып,қоспалардың құрамын анықта.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 10 мин |
Дескриптор: Таза заттар мен қоспаларды біледі. Таза заттар мен қоспалардың құрамын ажыратады Бағалау: «Шапалақ әдісі» арқылы бірін-бірі бағалайды. « Тақырып бойынша маңызды бір нәрсе Көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе Бұрыннан білетін үш нәрсе Сабақтан үйренген төрт нәрсе (5 мин) |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың орындаған тапсырмалары бойынша қай жерден қателескенін талдайды? (3 минут) Өз жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. (2 минут) Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2минут) Үйге тапсырма беру: 1. Таза зат пен қоспаның қандай белгілері бар? 2. Барлық заттар біртекті ме? 3. Таза зат пен қоспаға мысал келтіріңдер. (1 минут) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары: Қабілеті жоғары оқушыларға жеке ақпарат көздері арқылы қосымша мәліметтермен танысып келуді ұсынамын. Қабілеті орташа: Қабілеті орташа оқушыларға кітаптағы суреттер мен жұмысты беремін. |
білу және дәлелдер келтіре алуға дағдыландырамын;
Өзара пікірталасады,
қабілетін ынталандыратын жағдайлар жасаймын. Оқыту әдістері танымға қызығушылық туғызып, оқушының ақыл-ойын дамытады, ізденуге, жаңа білімді түсінуге ықпал етеді. Оқытуда ең басты нәрсе – оқушылардың танымдық жұмыстары.
|
Сабақ жоспарын әзірлеу үшін химия,экология,физика пән мұғалімінің кеңесі қажет болды. оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жұмыс жасайды Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану, сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығымен қауіпсіздіген қатер төндірмейді |
|||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Тақырыпты сарамандық жұмыспен толықтырамын. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Миға шабуыл кезеңі. 2:Венн диаграммасы толтыру. Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Тәжірбиелік көрсетілім. 2:Қосымша материалды үйден дайындау. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? 1. Тәжірбиелік көрсетілімді өздері ұсынып ,жүзеге асырады. |
|||||||||||||||||||||||
Уақыты: 10.15 – 11.00
Сыныбы: 5 «В»
Пәні: Жаратылыстану
Тақырыбы: Таза заттар және
қоспалар
Мақсаты:
Айналамыздағы
таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды қоспадан
қалай ажыратуға болатынын түсінік
қалыптастыру.
Міндеттері:
-сыни –
тұрғыдан ойлауға
дағдыландыру;
-топтың
ережесін сақтап, белсенді
атсалысу;
- өз бетімен
шешім таба білуге үйрету,мотивация және моралды жауапкершілік
туғызу.
Қолданылған
модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және
оқу», «Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау».
Стратегиялық
іс-әрекеттер: «Жүректен жүрекке» , «Өрмекші торы» «Миға шабуыл»,
«Вен диаграммасы», «Екі жұлдыз, бір
тілек».
Уақыты Жоспар мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Дереккөздер
3 минут
Кіріспе
А)
Психологиялық ахуал
«Жүректен
жүрекке» стратегиясы
Мақсаты:
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
Ә) Топқа
бөлу
Мақсаты:
бірлесіп жұмыс жасап соңғы нәтижеге жету. Амандасу,
түгендеу.
Оқушыларды
ұйымдастыру. Оқушыларды топтастыру
.
Сабақтағы
әрекеттің мақсаты мен міндетін
түсіндіру.
Сабақтың
мақсатына жету үшін оларға не қажет екендігін түсінуге
жетелеу
Табыс
критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларға
жасырылған сандарды алғызып, топқа бөлемін. Амандасады. Сабақтағы
әрекеттің мақсаты мен міндетін танысады.Табыс критерийлерімен
танысады. Топқа бөлінеді.
Сандар бойынша топқа бөлінеді.
«Жақсы»
АКТ, түрлі –
түсті қағаз,
сандық.
3 минут
Тұсаукесер
А) «Миға
шабуыл» стратегиясы
Мақсаты: Ой
қозғау.
Мұғалім
тәжірибелік жұмыс
көрсетеді:
А)Әтірді
бөлмеге алып себеді;
Б) Стақанға
маргонсовканы салып
араластырады.
Оқушылар
мұғалімнің жасаған қандай қимыл жасағанын тауып жауабын айту
керек.
Әтір, стақан,
маргансовка, су.
5 минут
«Өрмекші торы»
стратегиясы
Мақсаты: өткен
тақырып бойынша білімдерін
тексеру.
Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сұрақ
қойылады?
1. Физикалық
дене дегеніміз не?
2. Физикалық
дененің құрамдас бөлігі?
3.Физикалық
денелерге не жатады?
4. Диффузия
дегеніміз не?
5.Диффузия латын тілінде қандай мағына
білдіреді?
6.Молекулалар
нешеге бөлінеді?
7.Атом
дегеніміз не?
8.Газ молекула
жылдам тарайма, әлде сұйық молекула жылдам
тарайма?
Оқушыларға
сұрақ қойылып, жауап
береді.
1.Бізді
қоршаған заттар.
2.Зат.
3. Стакан, кесе,
есік
4.Сұйықтың ішіндегі және газдағы молекуланың
таралуын диффузия деп
атаймыз.
5.Таралу, ыдырау, жайылу деген мағынаны
білдіреді.
6. Екіге бөлінеді. Сұйық және газ
молекулалар.
Кішкентай
бөлшектерден тұратын қоршаған дүниенің барлығы
атом.
8.Газ
молекула
«Дәл таптың керемет!»
Лента.
6 минут Негізгі
бөлім
Жаңа
тақырып:
Таза заттар
және қоспалар
Мақсаты:
Айналамыздағы таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды
қоспадан қалай ажыратуға болатынын түсінік
қалыптастыру.
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тәжірибелік
жұмыстар беріледі.
Оқушылар темір
және борды тәжірибе жұмыстары физикалық қасиетін анықтап, қоспадан
таза затты ажыратын алады. Мәтінмен жұмыс
беріледі.
«Жарайсыңдар»
Темір, бор,
тұз, құм, стақан, су,
магниткалар.
10 минут Венн
диаграммасы Мұғалім әр топқа плакат беріп, «венн диаграмма»
тапсырмасын береді. Оқушылар Венн диаграммасына темір мен бордың
қасиетін жазады. «Алғырсыңдар» Плакат, маркер,
магниткалар.
3 минут «Екі
жұлдыз, бір тілек» стратегиясы Мұғалім әр топқа стикер таратып, екі
топтың ұнаған жұмысына бағалау қағазын
береді.
Оқушылар үш топтың ішінен екі ұнаған тобына
дауыс береді, ал үшінші топқа тілек ұсыныстарын айтады.
Стикер.
3 минут Сергіту
сәті «Би қимылы»
Оқушылар
сергіту үшін би қимылы беріледі. Экранда берілген жаттығуды
қайталап отырады.
Бейнежазба
5 минут «Тест
сұрақтарымен жұмыс»
Мақсаты:есте
сақтау қабілеттерін дамыту. Әр топқа интерактивті тақтада тест
сұрақтары беріледі. Берілген сұраққа оқушылар жауап
береді.
«Ойларың озық
екен»
3 минут
Қорытынды
Бағалау.
Мақсаты: Шынайы
бағалауды үйрену.
Рефлексия
Мақсаты:
оқушылардың бүгінгі сабақта не үйренгендігін
бақылау.
Мұғалім әр
топтың көшбасшысынан қалай бағалағанын
сұрайды.
Бүгінгі сабақтың қорытындысын стикерге
жазады.
Бағалау парағын
таратамын.
№ ___________
карточка
Балалар, осы өтілген сабақ бойынша, сендердің
көңіл күйлерін қандай сол күнге шұғыла
салыңдар
Әр топтан көшбасшысы өз тобының қалай
қатысқаны жөнінде
баяндайды.
Бүгінгі сабақта
не үйренді, не ұнағандығы жөнінде стикерге жазып, «БАҚЫТ» ағашына
іледі.
Бағалау
парағына толтырып, өзін – өзі бағалайды. «Дұрыс» Бағалау
парағы
2 минут Үйге
тапсырма беру Мұғалім оқушыларға тест сұрақтарына дайындалуға
тапсырма береді. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарына
дайындалады. Оқулық
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың жіктелуі 5 сынып
Заттардың жіктелуі 5 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Мектеп: КММ «О.Бөкей атындағы қазақ орта мектебі» Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Жетписова А.Ж Сынып: 5 сынып Қатысқандар: 18 Қатыспағандар: 3 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың жіктелуі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
5.3.2.1 Қоспалардан таза заттарды ажырату. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Қоспалар мен таза заттарды атай біледі. Басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттарға мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар:Күнделікті тұрмыста кездесетін заттардың қасиеттері мен сипатына сүйене отырып, заттарды таза және қоспа затқа ажырата алады . |
|
Бағалау критерийі |
Білу: Таза зат пен қоспаға тән белгілерді біледі. Түсіну: Қоспалар мен таза заттарды жіктейді. Қолдану: Таза заттар мен қоспалардың құрамын ажыратады . |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір- бірімен пікір алмасады,пікірталас,диалогке қатысады. Тыңдалым-жазылым:Ойларын ортаға салады, дәлелдейді, зерттеу жұмыстарын жүргізеді.Зерттеу барысында туындаған қиындықтардан шығу жолдарын қарастырады |
|
Құндылықтарға баулу |
Азаматтық жауапкершілік және табиғатқа, оның бөліктеріне құрметпен қарауға, өмір бойы оқып үйренуге баулу. |
|
Пəнаралық байланыс |
Физика – Табиғаттағы заттар оның құрамы мен қасиеттері туралы Химия – Заттардың құрылысы,қоспалар туралы Экология- Табиғаттағы заттарды қорғау туралы |
|
Алдыңғы білім |
Дене және зат ұғымын біледі. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Дескриптор:
|
Сөздер жазылған қағаздар,стикерлер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма:1(С) Мәтінмен жұмыс: Оқушылар « Таза зат пен қоспа» тақырыбы бойынша мәтінмен танысады. Дескриптор:
1 топ: «Таза зат»: Тапсырма: №2. Берілген сөздерді мұқият оқып шығып, Таза заттар мен қоспаны ажыратып кестені толтыр, толықтыр(топтық жұмыс):
Бағалау: Бас бармақ әдісі
. |
Оқулық мәтіні, оқулық суреттері, |
|||||||||||||||||||||
|
|
2 топ: «Қоспа» Тапсырма №1. Мәтінді пайдаланып заттардың айырмашылығын анықтап, Венн диаграммасын құрайды. « Таза зат пен қоспа» Таза зат
Қоспа
Бағалау: « Блоб ағашы» (оқушылар мәтін бойынша тақырыпты түсінгендері бойынша адамдарды бояйды (төменгі адам – түсініктері орташа деңгей, жоғары адам – түсініктері жоғары деңгейде)).
Тапсырма.3(Ж)Суретті пайдаланып,қоспалардың құрамын анықта.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 10 мин |
Дескриптор: Таза заттар мен қоспаларды біледі. Таза заттар мен қоспалардың құрамын ажыратады Бағалау: «Шапалақ әдісі» арқылы бірін-бірі бағалайды. « Тақырып бойынша маңызды бір нәрсе Көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе Бұрыннан білетін үш нәрсе Сабақтан үйренген төрт нәрсе (5 мин) |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың орындаған тапсырмалары бойынша қай жерден қателескенін талдайды? (3 минут) Өз жұмыстарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. (2 минут) Сабақтың мақсатына жеттік пе? (2минут) Үйге тапсырма беру: 1. Таза зат пен қоспаның қандай белгілері бар? 2. Барлық заттар біртекті ме? 3. Таза зат пен қоспаға мысал келтіріңдер. (1 минут) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары: Қабілеті жоғары оқушыларға жеке ақпарат көздері арқылы қосымша мәліметтермен танысып келуді ұсынамын. Қабілеті орташа: Қабілеті орташа оқушыларға кітаптағы суреттер мен жұмысты беремін. |
білу және дәлелдер келтіре алуға дағдыландырамын;
Өзара пікірталасады,
қабілетін ынталандыратын жағдайлар жасаймын. Оқыту әдістері танымға қызығушылық туғызып, оқушының ақыл-ойын дамытады, ізденуге, жаңа білімді түсінуге ықпал етеді. Оқытуда ең басты нәрсе – оқушылардың танымдық жұмыстары.
|
Сабақ жоспарын әзірлеу үшін химия,экология,физика пән мұғалімінің кеңесі қажет болды. оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жұмыс жасайды Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану, сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығымен қауіпсіздіген қатер төндірмейді |
|||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Тақырыпты сарамандық жұмыспен толықтырамын. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Миға шабуыл кезеңі. 2:Венн диаграммасы толтыру. Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Тәжірбиелік көрсетілім. 2:Қосымша материалды үйден дайындау. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? 1. Тәжірбиелік көрсетілімді өздері ұсынып ,жүзеге асырады. |
|||||||||||||||||||||||
Уақыты: 10.15 – 11.00
Сыныбы: 5 «В»
Пәні: Жаратылыстану
Тақырыбы: Таза заттар және
қоспалар
Мақсаты:
Айналамыздағы
таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды қоспадан
қалай ажыратуға болатынын түсінік
қалыптастыру.
Міндеттері:
-сыни –
тұрғыдан ойлауға
дағдыландыру;
-топтың
ережесін сақтап, белсенді
атсалысу;
- өз бетімен
шешім таба білуге үйрету,мотивация және моралды жауапкершілік
туғызу.
Қолданылған
модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және
оқу», «Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау».
Стратегиялық
іс-әрекеттер: «Жүректен жүрекке» , «Өрмекші торы» «Миға шабуыл»,
«Вен диаграммасы», «Екі жұлдыз, бір
тілек».
Уақыты Жоспар мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Дереккөздер
3 минут
Кіріспе
А)
Психологиялық ахуал
«Жүректен
жүрекке» стратегиясы
Мақсаты:
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
Ә) Топқа
бөлу
Мақсаты:
бірлесіп жұмыс жасап соңғы нәтижеге жету. Амандасу,
түгендеу.
Оқушыларды
ұйымдастыру. Оқушыларды топтастыру
.
Сабақтағы
әрекеттің мақсаты мен міндетін
түсіндіру.
Сабақтың
мақсатына жету үшін оларға не қажет екендігін түсінуге
жетелеу
Табыс
критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларға
жасырылған сандарды алғызып, топқа бөлемін. Амандасады. Сабақтағы
әрекеттің мақсаты мен міндетін танысады.Табыс критерийлерімен
танысады. Топқа бөлінеді.
Сандар бойынша топқа бөлінеді.
«Жақсы»
АКТ, түрлі –
түсті қағаз,
сандық.
3 минут
Тұсаукесер
А) «Миға
шабуыл» стратегиясы
Мақсаты: Ой
қозғау.
Мұғалім
тәжірибелік жұмыс
көрсетеді:
А)Әтірді
бөлмеге алып себеді;
Б) Стақанға
маргонсовканы салып
араластырады.
Оқушылар
мұғалімнің жасаған қандай қимыл жасағанын тауып жауабын айту
керек.
Әтір, стақан,
маргансовка, су.
5 минут
«Өрмекші торы»
стратегиясы
Мақсаты: өткен
тақырып бойынша білімдерін
тексеру.
Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сұрақ
қойылады?
1. Физикалық
дене дегеніміз не?
2. Физикалық
дененің құрамдас бөлігі?
3.Физикалық
денелерге не жатады?
4. Диффузия
дегеніміз не?
5.Диффузия латын тілінде қандай мағына
білдіреді?
6.Молекулалар
нешеге бөлінеді?
7.Атом
дегеніміз не?
8.Газ молекула
жылдам тарайма, әлде сұйық молекула жылдам
тарайма?
Оқушыларға
сұрақ қойылып, жауап
береді.
1.Бізді
қоршаған заттар.
2.Зат.
3. Стакан, кесе,
есік
4.Сұйықтың ішіндегі және газдағы молекуланың
таралуын диффузия деп
атаймыз.
5.Таралу, ыдырау, жайылу деген мағынаны
білдіреді.
6. Екіге бөлінеді. Сұйық және газ
молекулалар.
Кішкентай
бөлшектерден тұратын қоршаған дүниенің барлығы
атом.
8.Газ
молекула
«Дәл таптың керемет!»
Лента.
6 минут Негізгі
бөлім
Жаңа
тақырып:
Таза заттар
және қоспалар
Мақсаты:
Айналамыздағы таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды
қоспадан қалай ажыратуға болатынын түсінік
қалыптастыру.
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тәжірибелік
жұмыстар беріледі.
Оқушылар темір
және борды тәжірибе жұмыстары физикалық қасиетін анықтап, қоспадан
таза затты ажыратын алады. Мәтінмен жұмыс
беріледі.
«Жарайсыңдар»
Темір, бор,
тұз, құм, стақан, су,
магниткалар.
10 минут Венн
диаграммасы Мұғалім әр топқа плакат беріп, «венн диаграмма»
тапсырмасын береді. Оқушылар Венн диаграммасына темір мен бордың
қасиетін жазады. «Алғырсыңдар» Плакат, маркер,
магниткалар.
3 минут «Екі
жұлдыз, бір тілек» стратегиясы Мұғалім әр топқа стикер таратып, екі
топтың ұнаған жұмысына бағалау қағазын
береді.
Оқушылар үш топтың ішінен екі ұнаған тобына
дауыс береді, ал үшінші топқа тілек ұсыныстарын айтады.
Стикер.
3 минут Сергіту
сәті «Би қимылы»
Оқушылар
сергіту үшін би қимылы беріледі. Экранда берілген жаттығуды
қайталап отырады.
Бейнежазба
5 минут «Тест
сұрақтарымен жұмыс»
Мақсаты:есте
сақтау қабілеттерін дамыту. Әр топқа интерактивті тақтада тест
сұрақтары беріледі. Берілген сұраққа оқушылар жауап
береді.
«Ойларың озық
екен»
3 минут
Қорытынды
Бағалау.
Мақсаты: Шынайы
бағалауды үйрену.
Рефлексия
Мақсаты:
оқушылардың бүгінгі сабақта не үйренгендігін
бақылау.
Мұғалім әр
топтың көшбасшысынан қалай бағалағанын
сұрайды.
Бүгінгі сабақтың қорытындысын стикерге
жазады.
Бағалау парағын
таратамын.
№ ___________
карточка
Балалар, осы өтілген сабақ бойынша, сендердің
көңіл күйлерін қандай сол күнге шұғыла
салыңдар
Әр топтан көшбасшысы өз тобының қалай
қатысқаны жөнінде
баяндайды.
Бүгінгі сабақта
не үйренді, не ұнағандығы жөнінде стикерге жазып, «БАҚЫТ» ағашына
іледі.
Бағалау
парағына толтырып, өзін – өзі бағалайды. «Дұрыс» Бағалау
парағы
2 минут Үйге
тапсырма беру Мұғалім оқушыларға тест сұрақтарына дайындалуға
тапсырма береді. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарына
дайындалады. Оқулық
шағым қалдыра аласыз

















