2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Заттардың қасиеттерінің кристалдық тор құрылысына тәуелдділігі. 8-сынып

Заттардың қасиеттерінің кристалдық тор құрылысына тәуелдділігі. 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Заттардың қасиеттерінің кристалдық тор құрылысына тәуелдділігі.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқамерзімді жоспар



Бөлім:

Химиялық байланыс түрлері

Педагогтің аты-жөні:


Күн: 17.02.2025ж

Сыныбы : 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Заттардың қасиеттерінің кристалдық тор құрылысына тәуелдділігі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.3 -заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Кристалдық тор түрлерін ажырата алады;

  • Иондық, молекулалық, атомдық, металдық кристалл торларының айырмашылықтарын айқындай алады;

  • Кристалдық тордың зат қасиетіне қалай әсер ететінін түсіндіре алады

Құндылықтар

Құндылық:заң мен тәртіп: Құзыреттілік: қоғамға қызмет

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық: Құзыреттілік: шығармашылық


Сабақ кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

«Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады

Сәлемдесу. Оқушылар орнынан тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.




3 мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Крестик -нолик» әдісі арқылы орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

Тапсырма № 1

Бірдей кристалдық торға ие заттарды тік және көлденең бағытта сызыңыз

аСl

2

Мg

СО2

К2S

Н3

Сl2

О2

аОН


Оқушылар «Крестик -нолик» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.





Бірдей кристалдық торға ие заттарды тік және көлденең бағытта сызады.






Дескриптор: Бірдей кристалдық торға ие заттарды тік және көлденең бағытта сызады. – 1балл

Тапсырма парағы





Сабақтың ортасы

10мин

ІV Жаңа сабақ

Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі

Бейнеролик көрсету.

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/kristaldyq-tor-turleri?mid=e49ac0b9-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/kristaldyq-tor-turleri?mid=e49ac0bf-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/kristaldyq-tor-turleri?mid=e49ac0bc-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Өткен тақырыпты еске түсіру.





Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды.


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Окулык

Химия

8-сынып

Экран


7 мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.

Тапсырма № 2

Берілген суреттердегі кристалдық тор түрлерін анықтаңыз.


Тапсырма № 3

Төменде берілген заттардың химиялық байланыс түрі мен кристалдық тор типін анықтаңыз. Н2S, СаВr2, SіО2


Тапсырма № 4

Берілген тұжырымдардың тұсына М (молекулалық), А (атомдық) және И (иондық) әріптерін қойыңыз.

5-тапсырма ( ЕБК) Кристалдық торлардың типтеріне сәйкес екі мысалдан келтіру









Берілген суреттердегі кристалдық тор түрлерін анықтайды.








берілген заттардың химиялық байланыс түрі мен кристалдық тор типін анықтайды.




































Дескриптор :

Берілген суреттердегі кристалдық тор түрлерін анықтайды.

Әр атауға 1 балл

Жалпы балл- 3


Дескриптор:

Әр қосылыстың химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типіне – 1балл

Жалпы балл -3



Дескриптор:

Әрбір кристалдық тордың тұжырымын дұрыс тапқаны үшін – 1балл. Жалпы балл 3









Дескриптор :

қосылыстардың формулалары мен байланыс типтері арасындағы сәйкестікті табады;

Жалпы балл-6

Оқулық


Химия

8-сынып




Тапсырма жазылган парактар





















Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс

«Химиктер» әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Кері байланыс

«Химиктер» әдісі

Shape1 Shape2 Shape3

Маған сабақта қиын болды .........................

Маған сабақта жеңіл болды ........................

Маған әлі де көмек керек …........................


Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.

Shape4


1 мин

Үй тапсырмасы §.38-39 оку


































05 Сәуір 2025
75
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі