Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы
|
2.2 Динамика
негіздері
|
Мектеп:
|
Железин №3
ЖББОМ
|
Күні: 15.11.2018ж.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Нурлибаева
А.У.
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар: 18
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Заттың
тығыздығына есептер
шығару
|
Осы сабақта қол жеткізген
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.2.2.4 тығыздықтың
анықтамасын білу және тығыздық, масса, көлем формуласы бойынша
есептеу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: заттың массасы мен
тығыздығының анықтамасын білу, формуласын
жазу.
Оқушылардың
көбі: заттың массасы мен тығыздығын
анықтаудың түрлі тәсілдерін
білу.
Кейбір
оқушылар: деңгейлік есептер шығара
алу.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Заттың массасы мен
тығыздығының анықтамасын айтады, формуласын жаза
алады.
-
Заттың массасы мен
тығыздығын анықтаудың түрлі тәсілдерін
біледі.
-
Деңгейлік есептер шығара
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Алынған білім негізінде
оқушылар масса, көлем, тығыздық ұғымдарын ауызша және жазбаша түрде
талқылай алады.
Арнайы пәндік лексикалық
терминология: масса, көлем, тығыздық,
мензурка, таразы, жүктер,
ареометр.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып
өз пікірлерін жинақтап тәжірбиеде қолдануын қалыптастыру.
Тыйанақтылыққа, ұқыптылыққа
бейімдеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика
|
Алдыңғы
білім
|
Тығыздық, масса,
көлем
|
Сабақ жоспарланған
кезеңдер
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлер
|
Жаттығулар бойынша
жазулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
I
.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Сынып ішіндегі
тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау.
Оқушыларды стикерлер арқылы, үш топқа
бөлу.(3
мин)
II. Үй
тапсырмасын тексеру:
«Доп» әдісі
арқылы (3 мин)
-
Масса дегеніміз не? Оның
бірліктерін ата.
-
Заттың тығыздығы формуласын
ата?
-
Қандай тығыздық бірліктерін
білесіңдер?
Бас бармақ арқылы
бағалау
|
Стикерлерде физикалық шамалар жазылып тұрады.(тығыздық,
көлем, масса)
|
|
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді. Оқушылардың тыңдалым, айтылым қабілеттері
артады.
Оқушыларға берілген сұрақтар
арқылы жаңа сабаққа өтемін.
|
|
Сабақтың
ортасы
(16
мин)
|
Топпен
жұмыс.
Оқушылар «Постер»
әдісі арқылы тақырыптағы алған білімдерін
жинақтайды.
«Шапалақ» әдісі
арқылы бағалау.
Кестені
сәйкестендір
Жолаушының
жүрген
уақыты 1
сағ
|
|
0,1
|
|
м3
|
Қораптын
көлемі
100
см3
|
3600
|
кг
|
Жүктің
массасы
100
г
|
0,1·10-3
|
с
|
Мензуркадағы сұйықтықтың
көлемі 100
мл
|
100·10-6
|
м3
|
|
|
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім
алушы
|
уақыттың өлшем бірлігін
ХБЖ-не
келтіреді
|
1
|
көлемнің
см3
өлшем
бірлігін ХБЖ-не
келтіреді
|
1
|
массаның өлшем бірлігін
ХБЖ-не
келтіреді
|
1
|
көлемнің мл өлшем бірлігін
ХБЖ-не
келтіреді
|
1
|
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалау.
|
Топпен
жұмыс.
Оқушылар «Постер»
әдісі арқылы өткен тақырыптағы алған білімдерін
жинақтайды.
|
Ақ
қағаз
|
Сергіту
сәті: Видео бойынша жаттығу
жасау (1
мин)
|
Оқушылар сергіп
қалады
|
|
(J) Жеке
жұмыс. Деңгелік есептер
шығару. (10
мин)
А-деңгейі
1 - тапсырма.
Дененің тығыздығын анықтау Егер сыйымдылығы 35 литр
ыдысқа 63 кг күкірт қышқылы сиятын болса, қышқылдың тығыздығын
анықтаңыз.
В-деңгейі
Кәдімгі сиыр жылына
3–5 мың литр сүт береді, ал сүтті сиырлар 20 мың литрге дейін сүт
береді. 1941 жылы тәулігіне 82,15 л сүт берген сиыр рекордқа енді.
Осы сиырдың бір тәулікте берген сүтінің массасын
анықтаңыз. Сүттің
тығыздығы 1 028
кг/м3.
С-деңгейі
Сүт таситын
машинаның цистернасының сыйымдылығы 10
м3. Массасы 30 тонна сүтті тасу
үшін машина неше рейс жасау
керек?
|
Оқушылар есептерді
шығарады. Оқушылардың ойлау, есте сақтау, шапшаңдық қабілеттері
артады.
|
Карточкалар
|
(11
мин)
|
Бағалау
критерийі
|
Дескрипторлар:
|
Балл
|
Тығыздық тақырыбына деңгейлік
есептер шығарады.
|
1. Есептің шартын дұрыс жаза
алады.
2. Ток күші формуласын қолдана
алады.
3. Математикалық есептеулерді
дұрыс орындайды.
4.Деңгейлік есептерді
шығарады.
5. Формулаларды түрлендіре
отырып, қолдана алады.
|
1
1
1
1
1
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
(6
мин)
|
Рефлексия
|
|
|
Үйге тапсырма:
Өткен тарауды қайталау. Формулаларды
жаттау.
|
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
1.Танымдық деңгейі
бойынша.
2.Есептің қиындық деңгейі
бойынша (қарапайымдыдан күрделіге)
|
1.Қалыптастырушы
бағалау бойынша тапсырмаларды
орындау
2. Рефлексия бойынша
кері байланыс
|
1.Кабинетте
қауіпсіздік ережесін сақтау.
2.Психологиялық
жайлылық
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға
қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың
барысындамен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нірсеге
назар аудару қажет?
|